PDA

View Full Version : گفتگو: دلیل انتخاب php. asp.net

afshinhemmati
دوشنبه 17 فروردین 1394, 23:59 عصر
سلام خیلی وقته سوالی ذهن من درگیر خودش کرده و هرکی یه پاسخی میده

به نظر شما چرا پرشین استت وبگذر بلاگفا از asp.net استفاده کردن؟
چرا از php استفاده نکردن دلیلش چی بوده

afshinhemmati
سه شنبه 18 فروردین 1394, 22:27 عصر
از دوستان کسی نظری نداره

salmah
سه شنبه 18 فروردین 1394, 22:35 عصر
از دوستان کسی نظری نداره
سوالتون تکراریه یه سرچی توانجمن بزنید به جواب میرسید

afshinhemmati
چهارشنبه 19 فروردین 1394, 13:14 عصر
میشه لینک بدین
من حس میکنم بیشتر مطالب از روی طرفداری نوشته شده
تا اونجا که میدونم asp.net قویتر از php هست و برای پروژه های بزرگ ازش استفاده میشه

afshinhemmati
پنج شنبه 20 فروردین 1394, 00:17 صبح
مرسی ولی من این مقاله رو خوندم و تو بیشتر سایتها هست

hiwaaa
پنج شنبه 20 فروردین 1394, 00:41 صبح
توی اینترنت بگردی(انگلیسی خیلی بهتره) اظلاعات کافی پیدا میکنی
ولی کلاً مقایسه دو چیز(دو تیم فوتبال، دو ماشین، دو برند، دو زبان و.. ) همیشه آلوده به ترجیحات شخصی و حتی تعصب هم میشه.
برای همین شاید تحلیل بی طرف پیدا کردن سخت باشه و یا اصلا شاید جواب قطعی نداشته باشه این سوال.
و شاید همین جواب قطعی نداشتن بیانگر اینه که هردو گزینه های خیلی خوبی هستند.
من خودم نظر کلیم اینه که php بهتره.

keiv@n
پنج شنبه 20 فروردین 1394, 00:55 صبح
بهترین زبون ای اس پی است و بس . نه عین زبونای بی پدر مادر (اپن سورس) یه خورده به فکر کلاس کارت باش ...

sun2rise
پنج شنبه 20 فروردین 1394, 02:45 صبح
داداش بلاگفا که چیزی نیست
همه سایت های بانکی از asp.net استفاده میکنن
چرا ؟ برای این که asp.net امنیت خیلی بیشتری نسبت به زبان های اوپن سورس داره
ایجاد پروژه در asp.net زمان بر هستش و بیشتر برای پروژه های بزرگ بسیار خوب هست برای همین هم اکثر کسانی که php رو انتخاب میکنن به دلیل کوچک بودن پروژه هست و دوم این که پی اچ پی سورس های بسیار زیادی داره که به صورت رایگان در اختیار میگیرن و از همه مهم تر وجود سی ام اس های رایگانی همچون جوملا و وردپرس هستش
کسانی که از asp.net استفاده میکنن یک پروژه رو از صفر شروع کرده و به پایان می رسانند و از سی ام اس ها نمیتونن استفاده کنند و این کار تسلط بیشتری به برنامه نویس میده و کلا میتونه یک پروژه موفقی رو ارائه بده
کلاس کاری هم داره

ahmad156
پنج شنبه 20 فروردین 1394, 10:41 صبح
برنامه نویس حرفه ای هیچ وقت به زبان وابسته نیست و به نظر شخصی بنده هیچ فرقی نمیکنه با کدوم زبان برنامه نویسی کار کنین مهم اینه که تفکر حرفه ای داشته باشین و اصول اولیه برنامه نویسی که که تقریباً بین همه زبان ها مشترک هست رو رعایت کنین.

بهترین زبون ای اس پی است و بس

نظر،نظر شخصی هست و حرفی نیست ولی ...

نه عین زبونای بی پدر مادر (اپن سورس) یه خورده به فکر کلاس کارت باش ...

اول فکر نمیکنم اصطلاح مناسبی به کار برده باشین ولی اپن سورس بودن بر خلاف چیزی که بیشتر برنامه نویس ها فکر میکنن (که چون اپن سورس هست و سورسش قابل رویت هست) امنیت کمتری داره ولی دقیقاً برعکس هست اپن سورس بودن امنیت کار رو حتی بالاتر هم میبره وگرنه سرورهای بزرگ دنیا از سیستم عامل لینوکس استفاده نمیکردن!!!

برای این که asp.net امنیت خیلی بیشتری نسبت به زبان های اوپن سورس داره

این هم دقیقاً مانند مورد بالا
ذهنیتی که بین برخی برنامه نویس ها هست که ASP.NET امنیتی بیشتری نسبت به زبان های اپن سورس داره به خاطر اینه که خیلی از کارای امنیتی پایه رو خود ASP.NET و IIS لحاظ میکنن و بعضی مواقع برنامه نویس از موارد امنیتی لحاظ شده خبر هم نداره ولی اگر همین برنامه نویس با همین سطح دانش، کارش رو با زبان های اپن سورس انجام بده چون موارد امنیتی رو باید خودش لحاظ کنه و لحاظ نمیکنه پس به مشکل امنیتی برخورد میکنه.

ایجاد پروژه در asp.net زمان بر هستش و بیشتر برای پروژه های بزرگ بسیار خوب هست برای همین هم اکثر کسانی که php رو انتخاب میکنن به دلیل کوچک بودن پروژه هست

اول ایجاد پروژه توی ASP.NET زمان خیلی کمتری نسبت به پروژه با PHP میگیره چون شما خیلی کلاس و کنترل های آماده دارین که میتونه کارتون رو راحت کنه و سرعت به کارتون بده.اتفاقاً بیشتر پروژه های خیلی بزرگ رو با PHP انجام میدن چون هیچ گونه محدودیت و وابستگی نخواهند داشت .پس Facebook و Twitter و .. چی هستند این وسط!!!من فکر میکنم شما PHP رو با CMS هایی مثل جوملا اشتباهی گرفتین

کسانی که از asp.net استفاده میکنن یک پروژه رو از صفر شروع کرده و به پایان می رسانند و از سی ام اس ها نمیتونن استفاده کنند و این کار تسلط بیشتری به برنامه نویس میده و کلا میتونه یک پروژه موفقی رو ارائه بده

دوست عزیز شما همه چی رو دارین برعکس میگین........:متعجب::متعجب:

Hamid2547
پنج شنبه 20 فروردین 1394, 11:25 صبح
یه نصیحت کلی، کسی میتونه در این مورد نظر بده که هر دو زبان رو بشناسه و باهاش کار کرده باشه، و در بیشتر مواقع میبینیم یارو تمام عمرش طرف پی اچ پی یا ای اس پی نرفته ولی یکی از این دو رو بهتر میدونه، نظر من اینه که بهتر وجود نداره، تکنولوژی وسیله برای حل مسئله هست، هر تکنولوژی هم در شرایط خاص خودش میتونه از دیگری بهتر باشه.

keiv@n
پنج شنبه 20 فروردین 1394, 12:40 عصر
دوستان php کار
-آیا شما محیط ادیتور ویژوال استودیو رو با NetBeans؟!؟ مقایسه می کنید ؟ واقعا خنده داره .... (مخصوصا اون خط قرمز عمودی وسط صفحه :لبخند:)
-آیا دستورات کیلویی php (یه متغییر تعریف کنیم معلوم نباشه نوعش چیه :لبخند:) رو با دستورات دقیق و بی نقص asp مقایسه می کنید ؟
-آیا شیئ گرایی در php در حد شیئ گرایی در asp هست ؟
-آیا فریم ورک های php مانند zend و ... در حد فریم ورک پیشرفته دات نت هست ؟ (اینو خودمم تست نکردم شاید باشه :لبخند:)
-آیا معماری چند لایه در php هم سطح معماری mvc در asp هست ؟ خداییش نیس !
-آیا مایکروسافت تا ابد این تضمینو میده که asp رو گسترش بده و در اختیار کاربران قرار بده ؟ (اگه کلا تعطیل کنه بد بختیم :لبخند:) توکل به خدا...
ولی اگه یه خورده استعداد هکری دارین یا علاقه به نوشته و کد و کلا حروف الفبا دارین php گزینه مناسبیه ...
من یه دو سه روز رفته بودم تو یه شرکت php کار ، پرسنلش از یه کنار همشون تیک داشتن :لبخند: همه افسرده و کلا همه چیو کد می دیدن ... فرار کردم و الان عاشق asp هستم
چون واقعا زبون شادیه :قلب:

ahmad156
پنج شنبه 20 فروردین 1394, 13:05 عصر
آیا شما محیط ادیتور ویژوال استودیو رو با NetBeans؟!؟ مقایسه می کنید

تنها موردی که در مورد ASP.NET میشه به صورت قاطع گفت ادیتور عالی Visual Studio هست که واقعاً بی نظیره و هیچ ادیتوری بهش نمیرسه

آیا دستورات کیلویی php (یه متغییر تعریف کنیم معلوم نباشه نوعش چیه :لبخند:) رو با دستورات دقیق و بی نقص asp مقایسه می کنید ؟

این مورد رو هم باهاتون موافق هستم این هم به خاطر زبان قوی #C و البته کپی بی نقص از جاوا هست:چشمک:

آیا شیئ گرایی در php در حد شیئ گرایی در asp هست

این یکی رو هم موافقم البته شی گرائی در #C نه ASP.NET

آیا فریم ورک های php مانند zend و ... در حد فریم ورک پیشرفته دات نت هست ؟ (اینو خودمم تست نکردم شاید باشه :لبخند:)

اگر تست میکردین این حرف رو نمیزدین.فریمورک Zend برای خودش غولی هست که کار کردن باهاش کار هر کس نیست:لبخندساده:

آیا معماری چند لایه در php هم سطح معماری mvc در asp هست ؟ خداییش نیس !

مگه MVC متعلق با مایکروسافت یا ASP.NET هست؟؟؟؟شما اگر با YII یا فریمورک های دیگه PHP کار کنین میبینین که چیزی از MVC مربوط به ASP.NET کم نداره گرچه من خودم ASP.NET MVC رو ترجیح میدم به همشون:لبخندساده:

آیا مایکروسافت تا ابد این تضمینو میده که asp رو گسترش بده و در اختیار کاربران قرار بده ؟ (اگه کلا تعطیل کنه بد بختیم :لبخند:) توکل به خدا...

یکی از مهم ترین معایب ASP.NET که وابسته به شرکت خاصی هست ولی چند وقتی هست که داره کاراش رو اپن سورس ارائه میده و این عیب داره از بین میره

afshinhemmati
پنج شنبه 20 فروردین 1394, 14:16 عصر
ممنون دوستان عزیز
پس نتیجه میگیریم asp.net خیلی بهتره
ولی من فکر میکنم تنها عیبش ساپورت تپسط یک شرکت (ماکروسافت) ولی این دلیلی بر بد بودنش نیست فکر نکنم ماکروسافت بیخیال asp.net بشه

لطفا در مورد معماری های asp.net بنویسید

Webform
Mvc
Webpage
تفاوت این سه معماری در چیست؟ و آیا به جز این سه معماری دیگه ای هست؟
مزایا،معایب؟

پیام حیاتی
پنج شنبه 20 فروردین 1394, 15:50 عصر
مقایسه ای برPHPوASP.NET
مقایسه وانتخاب ابزارهای توسعه نرم افزار همواره یکی از بحثهای داغ برنامه نویسان وتوسعه دهندگان نرم افزار بوده است. ازمقایسه C وپاسکارتامقایسه VB و++VC وDelphi وبا ورود به عصر اینترنت مقایسه امکانات,perlپیتون ASP,PHP,وJAVA,ASP.NET بحثهای بوده است که در فرومهای و سایتهای تخصصی همواره به آن پرداخته شده است البته خیلی اوقات این قضیه از یک بحث فنی تبدیل به بحثی صرفا بر اساس علاقه و تعصب برنامه نویسان تبدیل شده یا اینکه مقایسه تبلیغاتی برای نمایش ضعف رقیبان و قدر تهای یک ابزار خاص بوده است. به نظرم مهم است که این برنامه نویس و توسعه دهند نرم افزار به زبانها و پلاتفرمهای توسعه نرم افزار صرفا به عنوان یک ابزار نگاه کندوبر اساس نیازهای کمپانی یا تیم نرم افزاری و نیاز های نرم افزاری پلاتفرم و ابزارهای لازم را انتخاب کنند.

مباحثی مثل علاقه شدید به مایکروسافت یاضدیت با آن به نظرم شیوه حرفه ای و درستی برای انتخاب ابزارهای طراحی و توسعه نرم افزار نیست. این روزها در ایران مقایسه و انتخاب دو زبان و تکنولوژی خاص یعنی PHP و ASP.NET بحث داغی هستند و البته با گذشت زمان تقریبا هر گروه (بیشتر بر اساس سیاست شرکتهای که در آن کار میکنند) یکی از این تکنولوژی ها را به عنوان ابزار اصلی توسعه نرم افزار و سایتها انتخاب کرده است بارها از من پرسیده شده است که کدامیک از این زبانها انتخاب بهتری است و دلایل آن چیست ؟ به عنوان برنامه نویسیکه در سلهای قبل علاوه بر ASP با زبان PHP نیز کار می کردم ودر این زمینه مقاله سمینار معرفی کوچکی و فعالیتهای در انجمن سابق ایران PHP (مانند تا بع سورت فارسی ) داشته ام و همچنین در سالهای اخیر نیز عموما از ASP.NET استفاده کردم و بر اساس تجربه و اطلاعات شخصی مقایسه مختصری در باره این زبانها را ادامه خواهم داشت .

پی اچ پی PHP
زبان PHP با هدف نوشتن اسکریپتهای وب نوشته شد. در واقع هدف فرارز از پیچید گیهای Perl و نوشتن CGI با زبانهای مثل C و ارائه دستوراتی ساده برای طراحان صفحات وب بود . پی اچ پی اولیه زبانی با دستورات محدود و ساده بود که بیشتر برای کارهای ساده و برای طراحان وب سایتها و نه برنامه نویسان حرفه ای بود. این زبان کم کم پیشرفت کرد و بخصوص Open Source بودن آن با عث شد تسریع این حرکت شد در مرحله اول تعداد دستورات وتوابع این زبان گسترش پیدا کرد بطور یکه امروز نیز براحتی کارهای نسبت پیچیده ای (مثل کار با سوکتها یا تصاویر) با توابع این زبان قابل اجراست.همچنین از لحاض معماری این زبان با پشتیبانی از شی گراهی پیشرفت مهم دیگری داشته است.پی اچ پی به طور کلی یکی از زبانهای معمول برای نوشتن اسکریپتهای اجرای در محیط یونیکس (هر چند که در ویندوز نیز به خوبی اجرا می شود) و کار با نرم افزار مدیریت بانک اطلاعت MySQL است.

تکنولوژی ASP.NET
دات نت نسل جدیدی از ابزار های توسعه مایکروسافت است.دات نت فقط یک زبان نیست ودر واقع یک فریم ورک یا پلاتفرم برای توسعه واجرای نرم افزار است.دات نت شباهت زیادی با پلاتفرم جاوا دارد و در واقع در رقابت با اوست. ASP.NETنیز نسل جدیدی از ASP.NET کلاسیک در بستر دات نت است و از این جهت پیشرفت بسیار زیادی نسبت به ASP کلاسیک شاهد هستیم.با ASP.NET و با وجود کتابخانه غنی توابع و کلاسهای دات نت تقرینإ هر کاری در وب امکان پذیر است. اگر چه مایکروسافت درمعماری دات نت هدف اجرا در پلاتفرمها سیستم عاملهای مختلف را مد نظر داشته است اما حد اقل تاکنون میتوان دات نت را یک ابزار توسعه در سیستم عامل ویندوز دانست.البته پروژه هایی برای شبیه سازی وانتقال دات نت به محیط لونوکس نیز وجود دارد که مهمترین آنها پروژه Mono است که پیشرفت قابل توجهی داشته است.انتظار می رود در آینده نزدیک ASP.NET در هر سیستم عامل و پلاتفرمی قابل اجرا باشد.

سیستم عامل
اگر چه اصولآ انتخاب ابزار توسعه نرم افزار ارجحیت بیشتری بر انتخاب سیستم عامل دارد اما در دنیای واقعی قضیه به این سادگی نیست و گاهی برنامه نویس بر اساس سیستم عامل ابزار خود را انتخاب میکند.امروزه تقریبا دو بستر متفاوت داریم از طرفی سیستم عاملهای سرور ویندوز و از طرفی دیگر نسخه های مختلف لینوکس و یونیکس.ویندوز ابزار رایج و اشنایی برای کاربران و برنامه نویسان است و از طرفی یونیکس سیستم عامل ارزان تر (البته حرفه ای)است.
در ویدوز عموما ترکیبی از دات نت IIS SQL Serverداریم و در یونیکس MySql.Apache.PHPو مشکل است که هزینه نهایی پیاده سازی واجرای یک وب سایت در ترکیب لینوکسی ارزان تر است.پی اچ پی در ویندوز نیز قابل اجراست وبخصوص در نسخه های جدیدی PHPاین اجرا شکل اول نیز گرفته است.در حال حاضر نسخه اولیه از Mono (دات نت در محیط لینوکس)قابل اجرا است اما حد اقل به اندازه PHP رایج نیست.از طرفی نیز ASP.NETترکیب ایده آلی برای کار با ویندوز و IISاست و در واقع هماهنگی و همخوانی این ابزار ها در ویندوز (بخصوص اینکه همگی محصول یک شرکت هستند)شاید یکی از بهترین بستر های توسعه نرم افزار و وب سایت در ویندوز را پدید می اورند.

معماری
همانطور که اشاره شد پی هچ پی برای طراحان سایت و گریز از پیچد گی ها ی ابزار ها و زبانهای آن روزگار ایجاد شده است و بنابراین php اولیه یک ابزار ساده و نه چندان پیچیده بوده است البته phpدر این سالها ارتقاء پیدا کرده است اما هنوز نقصهای اولیه ای را دارد (مثلا با وجود شی گرایی هنوز دستورات و توابع زیادی از ان ارتباطی با شی خاصی ندارد و یا خاصیتهای حرفه ای شی گرا را ندارد.)اما دات نت فراتر از یک زبان است و مجموعه ای از کتابخانه های استاندارد و زبا نهایی که تقریبا تمام قابلیتهای زبانهای روز دنیا را ندارد .
سینکس حرفه ای ، استاندارد و جذاب c# و یا سینتکس ساده و کار امد vb.net و البته j# و c++ و چند زبان دیگر نیز وجود دارند.
دات نت کاملا شی گرا است و معماری ان حرفه ای است و از این جهت با java و دانت نت پلا تفرمهایی با معماری enterpriseهستند و php زبانی ساده و با تمرکز برای نوشتن اسکریپهای وب.
شرکت zendکه در حال حاضر engineاصلی php دارند اما در کل و از لحاض مهندسی نرم افزار معماری دات نت بر تری محسوسی نسبت به php دارد. در بعد دیگر ابزار های کار بار دات نت و اموزه ها و پتانسیل دات نت نوشتن نرم افزار های با معماری بهتر را امکان پذیر میکند و حتی بصورت پیش فرض های مهندسی نرم افزار مانند ابزار rational case tools و... همخوانی با دات نت دارند. یکی از مهمترین تفاوت های ASP.NET و PHP در شکل اجرای آنهاست.در PHP در هر بار اجرای اسکریپت کدهای PHP تفسیر می شود ولی در دات نت یکبار کدها کامپایل می شوند و در دفعات بعد کدهای اجرایی هستند که اجرا می شوند.
از این لحاظ بخصوص در نرم افزارهای تحت وب با حجم کد بالا اجرای کدهای کامپایل شده به مراتب سرعت بیشتری خواهند داشت.البته شرکت های مختلفی برای PHP ابزارهای Accelerator و Caching نوشته اند اما به هر حال در دات نت اینکار بصورت ذاتی و بدون نرم افزار خاص دیگری انجام می گیرد.

سرعت توسعه نرم افزار
اگر قرار باشد فقط چند خط برای نوشتن در صفحه یا گرفتن پارامتری از کاربر داشته باشیم مطمئنا" نوشتن با PHP ساده تر و سریعتر خواهد بود.اما هدف دات نت تسریع در نوشتن سایت های بزرگ با فرم ها و اطلاهات متعدد است. در ASP.NET از طراحی صفحاتی که Web Form نامیده می شوند تا حتی دسترسی به بانک اطلاعات و ماهیت های مختلف اطلاعات ، نمایش اطلاعات (مانند جدول) ابزارهای بصری وجود دارند که این در نهایت کار را بسیار ساده تر می کند همچنین برخی مسائل را به راحتی می توان به فریم ورک دات نت سپرد (مانند Caching , اعتبار سنجی اطلاعات ورودی Authentication و ...) همچنین استفاده از کتابخانه غنی دات نت باعث می شود که نیاز چندانی به استفاده از کتابخانه توابع خارجی نباشد که این در توسعه نرم افزار به صورت تیمی و پشتیبانی یک مزیت به شمار می رود البته در PHP نیز ابزارهایی برای تسریع طراحی و نوشتن اسکریپتها وجود دارند اما هر کدام برای شرکت های مختلفی است و شکل کار متفاوت می باشد.

سرعت اجرای نرم افزار
همانطور که اشاره شد صفحات و کدهای ASP.NET کامپایل می شوند و قابل حدس است ، سرعت اجرای آنها نسبت به اجرای اسکریپت PHP یشتر است و البته این کاملا درست است.اما در واقع شرایط به همین سادگی نیست ، در اسکریپتهای PHP مفسر سریعا" کدهایی که بایستی تفسیر شوند را اجرا کرده و خروجی را به مرورگر کاربر می فرستد. اما در ASP.NET به غیر از کدهای نوشته شده توسط برنامه نویس چندین ماژول در لایه های دیگیری اجرا می شوند (مثلا" تنظیمات را می خوانند ، خروجی کنتر های وب فرمها را تولید (Generate) می کنند ، اعتبار سنجی ها را انجام می دهندو اینها در سرعت اجرا موثر خواهند بود(البته امکاناتی برای حذف و بهبود سرعت وجود دارد) بنابراین با توجه به تجربه شخصی در اسکریپتهای ساده (در حد چند خط) و تعداد دفعات اجرای معمول سرعت اجرای PHP و ASP.NET آنقدرها اهمیت خاص ندارد . توجه کنید که به هر حال نرم افزار های بر تسریع اجرایPHP نیز وجود دارد . اما در اجرای نرم افزار های بزرگتر مانند web application هیی که از دهها یا صدها کلاس و لایه های مختلف تشکیل شده اند مطمئنا برتری با نرم افزار های کامپایل شده خواهد بود. (البته میدانید که در نسخه های کامپایل شده نیازی به قراردادن سورس کدها در وب سایت ارائه آن به مشتری نیست که این قضیه برای بسیاری شرکت ها بخصوص برای حمایت از حقوق نرم افزار و همچنین امنیت یک مزیت به حساب می آید).

یادگیری
پی اچ پی با هدف اولیه سادگی برای استفاده و یادگیری نوشته شده است و تاکنون نیز هدف را منظور کرده است.
بنابراین میتوان به سادگی گفت که یادگیری و استفاده از PHP ساده تر از ASP.NET (حتی با وجود زبانی با سینتکس ساده VB.NET ) است. استفاده از ASP.NET نیازمند آشنایی با مفهوم اولیه شی گرایی و همچنین پیچید گیهای خاص دانت (مثل رویداد های اجرای صفحات به جای اجرای خطی) است . در واقع یادگیری و استفاده از ASP کلاسیک ساده تر از ASP.NET و قابل قیاس با یادگیری PHP است. عموما طراحان وب سایت به دلیل سادگی استفاده و یادگیری PHP آنرا فرا میگیرند و برنامه نویسان حرفه ای و مهندسان نرم افزار هم علاقه بیشتر به دات نت و JAVA .

mr.designer
پنج شنبه 20 فروردین 1394, 18:30 عصر
ممنون دوستان عزیز
پس نتیجه میگیریم asp.net خیلی بهتره
ولی من فکر میکنم تنها عیبش ساپورت تپسط یک شرکت (ماکروسافت) ولی این دلیلی بر بد بودنش نیست فکر نکنم ماکروسافت بیخیال asp.net بشه

Webform
Mvc
Webpage
مزایا،معایب؟

بنظر من یکی از همین مزیت های asp همین پشتیبانی شرکت مایکروسافته
پشتیبان مایکروسافت هم بیل گیتس پولدارترین فرد جهان هست
شک نکنید بیخیال هم نمیشه روز به روز قوی تر هم میشه تا چند وقت پیش PHP چه میدونست MVC چیه که الان فریمورکاشونو برپایه MVC مینویسن
شرکت هایی هم که دارن از PHP پشتیبانی میکنن کل سرمایشونو جمع کنی فکر نکنم یک دهمه سرمایه بیل گیتس باشه

LastAirbender
پنج شنبه 20 فروردین 1394, 18:46 عصر
من هردوی اینارو کار کردم و بسته به نیازم یکی یا شایدم هر دو رو برای یک کار انتخاب می کنم و طرفدار هیچکدومم نیستم ولی تا زمانی که نتم قطع نشه نگا میکنم هرکی حرف بی پشتوانه زده باشه مشخص میکنم از اینجا شروع میکنم،

همه سایت های بانکی از asp.net استفاده میکنن
چرا ؟ برای این که asp.net امنیت خیلی بیشتری نسبت به زبان های اوپن سورس داره

آره دیگه هر چه open-source هست زدی زمین دیگه ، مثلا JSP هم (JSP که میدونی چیه؟!) امنیتش حتما خیلی پایینه!!!!!!!!!
محض اطلاع جاوا خیلی وقته که یک زبان سورس باز هست ، امیدوارم بدونی جاوا چیه..

LastAirbender
پنج شنبه 20 فروردین 1394, 18:59 عصر
تا چند وقت پیش PHP چه میدونست MVC چیه که الان فریمورکاشونو برپایه MVC مینویسن

آخه این یعنی چی؟؟ آیا MVC از نظر شما یک تکنولوژی هست؟؟؟ زمانی بود ASP.Net MVC که دوستان می فرمایند نبود و برنامه نویسان C++ ، Java ، PHP و البته دات نت از اون استفاده می کردن! باور بفرمایید MVC و اینها را نمیشه وارد این مقایسه کرد..

پیام حیاتی
پنج شنبه 20 فروردین 1394, 19:23 عصر
این مقاله ماله علی رضا شیرازی هست خوب هست که منبع ذکر بکنیم، دیدم تو سایتتون کنار این مقاله نوشته بودین نویسنده : پیام حیاتی ، دیگه شما برنامه نویس باشی میای اینکارو میکنی دیگه از بقیه چه انتظاری داریم ما؟؟؟؟؟
باید ذکر کنم من این مقاله رو چند دقیقه بعد از انتشارش تو وبلاگ نویسندش خوندم،ولی کی؟ فکر کنم حدود 7 سال قبل!! لینک مقاله (http://shirazi.blogfa.com/post/198)
مهر 87 استاد پاشایی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز + بنده و چند دانشجوی دیگر این مقاله رو که حاصل جستجو و مطالعه علمی بود متشر کردیم.در ابتدا هم در خود سایت دانشگاه آزاد قرار گرفت که بعد با تغییر سایت قسمت مقالات حذف شد که دوباره مدتی هست فعال شده.
شما ابتدا یاد بگیرید دیگران را قضاوت نکنید.

LastAirbender
پنج شنبه 20 فروردین 1394, 19:27 عصر
بهترین زبون ای اس پی است و بس . نه عین زبونای بی پدر مادر (اپن سورس) یه خورده به فکر کلاس کارت باش ...

تند گفتی منم تند بگم، ASP زبون نیست ، این کلاس کار دیگه چیه؟ و این بی پدر مادرم دیگه... حالا مثلا مادر Window Vista , یا زبان #J ب VB6 یا همین asp classic ..کی هست؟؟

LastAirbender
پنج شنبه 20 فروردین 1394, 19:53 عصر
دوستان php کار
-آیا شما محیط ادیتور ویژوال استودیو رو با NetBeans؟!؟ مقایسه می کنید ؟ واقعا خنده داره .... (مخصوصا اون خط قرمز عمودی وسط صفحه :لبخند:)
-آیا دستورات کیلویی php (یه متغییر تعریف کنیم معلوم نباشه نوعش چیه :لبخند:) رو با دستورات دقیق و بی نقص asp مقایسه می کنید ؟
-آیا فریم ورک های php مانند zend و ... در حد فریم ورک پیشرفته دات نت هست ؟ (اینو خودمم تست نکردم شاید باشه :لبخند:)
-آیا معماری چند لایه در php هم سطح معماری mvc در asp هست ؟ خداییش نیس !
-آیا مایکروسافت تا ابد این تضمینو میده که asp رو گسترش بده و در اختیار کاربران قرار بده ؟ (اگه کلا تعطیل کنه بد بختیم :لبخند:) توکل به خدا...
ولی اگه یه خورده استعداد هکری دارین یا علاقه به نوشته و کد و کلا حروف الفبا دارین php گزینه مناسبیه ...
من یه دو سه روز رفته بودم تو یه شرکت php کار ، پرسنلش از یه کنار همشون تیک داشتن :لبخند: همه افسرده و کلا همه چیو کد می دیدن ... فرار کردم و الان عاشق asp هستم

قبول دارم و البته همه قبول دارن که درمورد IDE ، ویژوال استودیو ، یک هست ، اما ،

منظورت از کیلویی چیه ؟؟ بنده به کدهای کثیف ، بودار یا درواقع درست بگم کدهای غیراصولی ، ناخوانا میگم کیلویی ؟؟ شما به چی میگی کیلویی؟؟ آیا هر برنامه ای که با یک زبان اسکریپتی نوشته میشه کیلویی هست؟؟ (اونم زبانی با قابلیت های PHP) ، نمی دونم شایدم شما با ++C که PHP باهاش توسعه داده شده مشکل داری؟؟ مشکلت کجاس؟؟
بعد متخصص ! اگه منظورت از asp همون ASP.net هست ، هیچ میدونستی با یک زبان به قول شما کیلویی!! هم میشه کدهای ASP.net نوشت؟؟ مطمئنن نمیدونستی والا سیتکس یک زبان رو با سیتکس یک زبان مث Csharp,Fsharp,.. مقایسه میکردی نه با یک تکنولوزی یا قالب..

چقد منطقی واقعا!!!!!!!!!!! من که قانع شدم...، حتی تو قضیه طرفداری پرسپولیس استقلالم اینقدر بی منطقی دیده نمیشه ، چون واقعا زبون شادیه !!

LastAirbender
پنج شنبه 20 فروردین 1394, 20:10 عصر
مرسی ولی من این مقاله رو خوندم و تو بیشتر سایتها هست

باید بگم از همون مقاله هرچند قدیمی میتونستی نتیجه بگیری که مثلا یک عیبش مشکل اجراش تو سرورهای لینوکسی و گرون دراومدن نرم افزرتون هست ..
اما

Webform
Mvc
Webpage
مزایا،معایب؟
لطفا یک تاپیک دیگر برای این موضوع ایجاد نمایید..

LastAirbender
پنج شنبه 20 فروردین 1394, 20:32 عصر
ایجاد پروژه در asp.net زمان بر هستش و بیشتر برای پروژه های بزرگ بسیار خوب هست برای همین هم اکثر کسانی که php رو انتخاب میکنن به دلیل کوچک بودن پروژه هست و دوم این که پی اچ پی سورس های بسیار زیادی داره که به صورت رایگان در اختیار میگیرن و از همه مهم تر وجود سی ام اس های رایگانی همچون جوملا و وردپرس هستش
کلاس کاری هم داره

عجب حرفایی واقعا ، اگه اینطور می گفتید باز درست تر بود : انجام پروژه بطور معمول در ASP.net زمان کمتری میبره ، بخاطر وجود امکاناتی ث کنترل ها و .. درونی خود دات نت و شاید بخاطر IDE قدرتمندی مث VS ("شاید" از این جهت که شایدم از این IDE استفاده نشه)

کسانی که از asp.net استفاده میکنن یک پروژه رو از صفر شروع کرده و به پایان می رسانند
همه از صفر شروع می کنن!

و از سی ام اس ها نمیتونن استفاده کنند
نمی تونند؟؟

البته درضمن باید گفت که برنامه نوسان PHP هم از فریمورک هایی مث yii، cake..برای تسریع کارشون بهره میبرند ، همون طور که برنامه نویسان دات نت هم از CMS هایی مث .NetNuke .. استفاده میکنند...

LastAirbender
پنج شنبه 20 فروردین 1394, 21:05 عصر
اتفاقاً بیشتر پروژه های خیلی بزرگ رو با PHP انجام میدن چون هیچ گونه محدودیت و وابستگی نخواهند داشت .پس Facebook و Twitter و .. چی هستند...

واقعیت این هست که هر کسی به پروژه ای میگه بزرگ یا کوچک..زیاد جدی نگیرید! ، اما باید بگم اگر من میخواستم سایتی مث FaceBook یا Twitter درست کنم و مجبور بودم بین این دو یکی رو انتخاب کنم و از بعد هزینه مشکلی نداشتم شاید ASP.net رو بر php ترجیح میدادم، ( اینکه چرا؟ چون باهاش راحت ترم) و اگر مایکروسافت روزی می گفت که در آینده پشتیبانیش رو قطع میکنه اون وقت دوباره با یک تکنولوژی دیگه به تدریج باز نویسیش می کردم ، اما درمورد واژه وابستگی حق با شماس ، ولی درمورد محدودیت اگر منظور شما سورس باز بودن اون هست ، من اون رو در این مورد مزیت نمیدیدم چون اگر محدودیت می بود و میخواستم برطرفش کنم باید به ++C کد میزدم و این برای من سخت تر از بازنویسی دوباره پروژه دات نتیم هست...

afshinhemmati
پنج شنبه 20 فروردین 1394, 21:58 عصر
باید بگم از همون مقاله هرچند قدیمی میتونستی نتیجه بگیری که مثلا یک عیبش مشکل اجراش تو سرورهای لینوکسی و گرون دراومدن نرم افزرتون هست ..
اما

لطفا یک تاپیک دیگر برای این موضوع ایجاد نمایید..

تاپیک ایجاد شده
http://barnamenevis.org/showthread.php?491268-معماری-های-asp-net

m_hosseinmardi
پنج شنبه 20 فروردین 1394, 22:15 عصر
سلام

من یک پیشنهاد کلی میدم و اون هم اینه که شما اول هدفت را مشخص کن
مثلا برای شخصی که میخواد در زمینه توسعه سیستم های مثل وردپرس فعالیت کنه (طراحی قالب و پلاگین نویسی و...) صد در صد php مهمتره
و این را هم در نظر بگیر که اگه در هر زبان برنامه نویسی فوق حرفه ای بشی حتما موفق خواهی بود
و نکته ی آخر این که تجربه نشان داده در هر زبان برنامه نویسی (مثال c++ و vb) یک سری کارها راحت تر هست و یک سری کارها سخت تر

یا علی

ahmad156
پنج شنبه 20 فروردین 1394, 22:51 عصر
بحث داره به حاشیه برده میشه و البته غیر فنی.
تاپیک قفل شد.