PDA

View Full Version : برای کار نرم افزار نصب sql server رو سیستم طرف اجباریه؟

H:Shojaei
شنبه 22 فروردین 1394, 23:57 عصر
سلام...
یه سوال یهو واسم پیش اومد که واسه تمام نرمافزارایی که مینویسیم sqlserver باید تو سیستمی که نرمافزار نصبه نصب باشه؟
مثلا اگه دیتابیس access بود باید نرمافزارش حتما رو سیستم نصب باشه ؟!
کلا نرمافزارایی که الآن داریم کار میکنیم و داده ای ذخیره میکنن مثلا دانلود منیجر کجا ذخیره میکنن این داده ها رو؟!
تا حالا تا این حد پیش نرفته بودم نمیدونم اصلا چطور میشه!؟ فایلای دیتابیس باید کنار برنامه باشن؟ نرمافزار دیتابیس باید نصب بشه؟ چکا میکنید کلا تو این موارد؟

elec60
یک شنبه 23 فروردین 1394, 06:47 صبح
اگه از Sqlserver استفاده کرده باشين بايد رو سيستم نهايي هم نصب باشه، بسته به امکاناتی که استفاده کرده باشين سرويسهای مرتبط بايد نصب و اجرا بشن. نيازی نيست فايل ديتابيس کنار برنامتون باشه و فقط با ConnectionString بايد مسيرشو بهش بدين...
در مورد اکسس نيازی به نصب خود اکسس نيست اما بايد انجین دیتابیسش نصب باشه.
برنامه هایی مثل IDM فايلهای دانلود شده رو تو ديتابيس ذخیره نمیکنن و مستقيما تو هارد ذخيره میکنن

SabaSabouhi
یک شنبه 23 فروردین 1394, 08:08 صبح
اگه از Sqlserver استفاده کرده باشين بايد رو سيستم نهايي هم نصب باشه، بسته به امکاناتی که استفاده کرده باشين سرويسهای مرتبط بايد نصب و اجرا بشن. نيازی نيست فايل ديتابيس کنار برنامتون باشه و فقط با ConnectionString بايد مسيرشو بهش بدين...
در مورد اکسس نيازی به نصب خود اکسس نيست اما بايد انجین دیتابیسش نصب باشه.
برنامه هایی مثل IDM فايلهای دانلود شده رو تو ديتابيس ذخیره نمیکنن و مستقيما تو هارد ذخيره میکنن

سلام
اضافه می‌کنم که برای Access هیچ چیزی لازم نیست نصب کنی، خود DotNet Framework قابلیت کار کردن با Access رو با Jet داره.
اما برای Sql باید حتماً یه چیزی نصب باشه، از LocalDb گرفته تا Express Edition یا Enterprise Server

صبا صبوحی

Mousavmousab
یک شنبه 23 فروردین 1394, 11:18 صبح
سلام

اگر کارتان زیاد سنگین نیست ( در حد یک میلیوت رکورد) می تونید از SQLite استفاده کنید.و فقط یک DLL تو پروژتون اضافه میشه و خیلی هم سبک هست.
روی هز سیستم عاملی هم قابل اجرا است ( البته باید DLL مربوط به اون سیستم عامل را هم داشته باشی)

موفق باشی
hoolity.com

یک شنبه 23 فروردین 1394, 12:09 عصر
ممنون دوستان کار که سنگینه باید sqlserver باشه پس حتما باید رو سیستم نهایی هم نصب باشه آره؟! بعد این نصبه باید نسخه کامل باشه یعنی همینی که رو سیستم خودم نصب کردم و مثلا گفت 7 گیگ فضا نیاز داره همون رو واسه کار نرمافزار تو سیستم مربوطه هم باید نصبش کنم؟
اینطوری که خیلی درد سر داره مثلا من بخوام 100 جا نرم افزارمو نصب کنم باید همه جاها خودم برم هم sqlserver رو نصب کنم هم نرم افزارو! همینطوری میشه؟

SabaSabouhi
یک شنبه 23 فروردین 1394, 12:34 عصر
ممنون دوستان کار که سنگینه باید sqlserver باشه پس حتما باید رو سیستم نهایی هم نصب باشه آره؟! بعد این نصبه باید نسخه کامل باشه یعنی همینی که رو سیستم خودم نصب کردم و مثلا گفت 7 گیگ فضا نیاز داره همون رو واسه کار نرمافزار تو سیستم مربوطه هم باید نصبش کنم؟
اینطوری که خیلی درد سر داره مثلا من بخوام 100 جا نرم افزارمو نصب کنم باید همه جاها خودم برم هم sqlserver رو نصب کنم هم نرم افزارو! همینطوری میشه؟

سلام
دوست عزیز، پروژه‌ی بزرگ این چیزها رو هم داره. البته نه به اون سختی که شما می‌گی.
شما کافیه که نسخه‌ی Express Edition رو برای کاربرها نصب کنی، برای XP حداکثر می‌شه 2008 R2 رو نصب کنی و برای بقیه سیستم‌عامل‌ها از نسخه‌ی 2014 استفاده کن
رایگان هست و می‌تونی از سایت مایکروسافت به راحتی دانلود کنی، حجمش برای 64 بیت حدود 200 مگابایت هست.
برای نصب راحت هم از روش‌ بدون تعامل با کاربر یا Silent استفاده کن.

صبا صبوحی

یک شنبه 23 فروردین 1394, 12:40 عصر
اوکی ممنون حالا جوابمو گرفتم پس میشه تو خود نرمافزار جاش داد یا به نحوی به کاربر بگیم این رو هم باید نصب کنه!
ولی باز اونجا اتچ کردن فایلای دیتابیس چی میشه کلا باید مراجعه هه باشه واسه نصب دردسرش کمتر میشه فکر کنم و مطمئن تر...

SabaSabouhi
دوشنبه 24 فروردین 1394, 07:13 صبح
اوکی ممنون حالا جوابمو گرفتم پس میشه تو خود نرمافزار جاش داد یا به نحوی به کاربر بگیم این رو هم باید نصب کنه!
ولی باز اونجا اتچ کردن فایلای دیتابیس چی میشه کلا باید مراجعه هه باشه واسه نصب دردسرش کمتر میشه فکر کنم و مطمئن تر...

سلام
شما 3 راه داری
1. Attach کردن یه دیتابیس Detach شده
2. Restore کردن یه دیتابیس Backup شده
3. ساختن دیتابیس به روش اجرای Script اون

من روش سوم رو ترجیح می‌دم چون دو روش اول لازم دارن که Sql Server نصب شده روی دستگاه مشتری از اونی که شما داری
نسخه‌اش قدیمی‌تر نباشه. اما تو روش سوم این مشکل وجود نداره.

صبا صبوحی

ghasem110deh
دوشنبه 24 فروردین 1394, 10:58 صبح
سلام
با اجازه آقای شجاعی ...
--------------------------

برای نصب راحت هم از روش‌ بدون تعامل با کاربر یا Silent استفاده کن.
در مورد این یخورده بیشتر توضیح میدین ... یعنی چی ؟

و اینکه دیتابیس رو با اسکریپت ایجاد کنیم !
از طریق خود برنامه این کار رو میکنین یا برنامه ستاپ ساز ؟
بعد چطور میشه view ها و پروسیجر ها رو ایجاد کرد ؟

محمد رضا فاتحی
دوشنبه 24 فروردین 1394, 11:37 صبح
نصب silent یعنی کاربر مراحل نصب sqlرو نبینه و کمترین دخالت رو توی نصب برنامه داشته باشه اگه یه سرچ انجام بدید به راحتی قابل حله مثلا من خودم با این کد برنامه رو بصورت silent نصب می کنم
char ch = '"';
string str2 = "/QS /FEATURES=SQLEngine,Replication,Conn /SQLSVCSTARTUPTYPE=Automatic /ACTION=Install /INSTANCENAME=SQLExpress /SQLSVCACCOUNT=" + (object) ch + "NT AUTHORITY\\Network Service" + (string) (object) ch + " /SQLSYSADMINACCOUNTS=" + (string) (object) ch + "BUILTIN\\ADMINISTRATORS" + (string) (object) ch + " /AGTSVCACCOUNT=" + (string) (object) ch + "NT AUTHORITY\\Network Service" + (string) (object) ch + " /AGTSVCSTARTUPTYPE=Automatic /ERRORREPORTING=0 /RSSVCACCOUNT=" + (string) (object) ch + "NT AUTHORITY\\Network Service" + (string) (object) ch + " /RSSVCSTARTUPTYPE=Automatic";

البته این تکه کد اصلی برنامه هست!!!!
و برای ساخت دیتابیس با اسکریپت از خود برنامه اصلی کمک بگیری خیلی بهتره!:لبخند:

ghasem110deh
دوشنبه 24 فروردین 1394, 15:09 عصر
یعنی همراه با ستاپ (برنامه) sql هم نصب میشه ولی کاربر چیزی نمیبینه ؟
.
.
.
در حال حاضر کلا با اسکریپت دیتابیس و اعمال تغییر تو ستاپ (برنامه) مشکل دارم :(
با اینستال شیلد 2010 کار می کنم !

SabaSabouhi
دوشنبه 24 فروردین 1394, 16:09 عصر
یعنی همراه با ستاپ (برنامه) sql هم نصب میشه ولی کاربر چیزی نمیبینه ؟
.
.
.
در حال حاضر کلا با اسکریپت دیتابیس و اعمال تغییر تو ستاپ (برنامه) مشکل دارم :(
با اینستال شیلد 2010 کار می کنم !

سلام
پرسش اول رو که دوستمون rezafatehi پاسخ داد.
اما پرسش دوم.
برای ساخت script می‌تونی از خود Management Studio استفاده کنی، روی دیتابیس کلید راست رو بزن، گزینه Tasks و سپس Generate Script رو انتخاب کن
اونجا می‌تونی انتخاب کنی که چی چیزهایی Script بشه، مثل Table, Function, Procedure و حتا این که آیا می‌خوای داده‌های جدول‌ها هم Script بشه یا نه.

و طبیعی هست که باید اجرای این scriptها رو توی برنامه Setup انجام بدی.
مهم نیست که با چی Setup رو می‌سازی، اغلب برنامه‌های ساخت Setup اجازه می‌دن که یه برنامه رو در حال ساخت اجرا کنی، برنامه رو خودت بنویس
که اطلاعات لازم رو از کاربر بگیره ( مثل نام سرور، نام دیتابیس و رمز sa ) و بعد به دیتابیس master وصل شو و فرمان ساخت دیتابیس رو ارسال کن.
دیتابیس رو که ساختی بهش connect شو و بقیه scriptها رو اجرا کن. به همین سادگی.
کلاً برای این جور کارها وابسته به Setupساز نباش، بخصوص install-shield که واقعاً چیز اعصاب خورد کنی هست.

صبا صبوحی