PDA

View Full Version : ساخت فایل حاوی اطلاعات دیتابیس

Mahboubeh.M
یک شنبه 30 فروردین 1394, 09:03 صبح
سلام دوستان

من برنامه ای نوشتم که هر فرم من ارتباط با دیتابیس داره و من اگر بخوام نام سرور رو عوض کنم مجبورم در تمامی فرم ها این کار رو انجام بدم. میخواستم ببینم اگر این اطلاعات رو بخوام در فایل جدا قرار بدم باید چطوری انجام بدم و فایل از چه نوعی بسازم و مهم تر از اون چطور ازش استفاده کنم؟؟

سوال دیگه هم داشتم و این که برای گرید ویو بهتره از طریق کدنویسی به دیتابیس وصل بشه یا از طریق ویزاردی و بایندینگ؟؟

ممنون از تمامی دوستان

hamid_hr
یک شنبه 30 فروردین 1394, 09:27 صبح
من برنامه ای نوشتم که هر فرم من ارتباط با دیتابیس داره و من اگر بخوام نام سرور رو عوض کنم مجبورم در تمامی فرم ها این کار رو انجام بدم. میخواستم ببینم اگر این اطلاعات رو بخوام در فایل جدا قرار بدم باید چطوری انجام بدم و فایل از چه نوعی بسازم و مهم تر از اون چطور ازش استفاده کنم؟؟

من یه فایل کنار فایل exe‌دارم به نام Config.inf. تو این فایل این رکوردا رو دارم
.\SQLEXPRESS
tmpPsArya

اول که برنامه میاد بالا تو یه متغییر استاتیک به نام ConectionString با توجه به اطلاعات فایلم یه کانکشن استرینگ درست میکنم و هرجا که لازم باشه ازش استفاده میکنم
برا تغییر سرور فقط باید اون خط اولو عوض کنم
برای تغییر دیتابیسم باید خط دوم فایلمو تغییر بدم

shahab2025
یک شنبه 30 فروردین 1394, 11:04 صبح
به نظر من برنامه نویسی لایه ای میتونه خیلی کمکت کنه ..... لطفا از ابتدا اصولی کار کن تا فردا مشکلاتت کمتر بشه

hamid_hr
یک شنبه 30 فروردین 1394, 11:28 صبح
خب عزیزم تو برنامه نویسی لایه ای هم نیاز هست که دیتابیس توسط کاربر عوض بشه
اگه نخوایم برا تعویض دیتابیس دوباره همه پروژه رو کامپایل کنی این روش خوبی هست

Mahboubeh.M
دوشنبه 31 فروردین 1394, 17:14 عصر
من یه فایل کنار فایل exe‌دارم به نام Config.inf. تو این فایل این رکوردا رو دارم
.\SQLEXPRESS
tmpPsArya

اول که برنامه میاد بالا تو یه متغییر استاتیک به نام ConectionString با توجه به اطلاعات فایلم یه کانکشن استرینگ درست میکنم و هرجا که لازم باشه ازش استفاده میکنم
برا تغییر سرور فقط باید اون خط اولو عوض کنم
برای تغییر دیتابیسم باید خط دوم فایلمو تغییر بدم

خیلی خیلی شرمنده ام، ولی میشه لطف کنین ی پروژه که از این روش استفاده کردین رو به عنوان نمونه بذارین تا بتونم ازش استفاده کنم. متاسفانه من دقیقا متوجه نشدم که باید چکار کنم!!!!

hamid_hr
دوشنبه 31 فروردین 1394, 17:39 عصر
شما فایلو درست میکنی میزاری کنار فایل exe
حالا شما باید یه متغیر از نوع تعریف کنی اینطوری
public static string _Connection_String;
این متغییر رو تو یه کلاس تعریف میکنی و باید رشته اتصال رو بریزی توش و همه جای برنامه وقتی میخوای به دیتابیس کانکت بشی از این رشته اتصال اسفاده کنی
بعد اینطوری فایلو میخونی
var FileText = File.ReadAllLines(Program.Path + "\\Connection.inf");
رشته اتصالت میشه این
_Connection_String = "Data Source=" + FileText[0] + ";Initial Catalog=" + FileText[1] +
";User ID=UserName;Password=password;MultipleActiveResult Sets=True;";

هر جای برنامه بخوام به دیتابیس وصل بشم از این رسته اتصال(connection string) استفاده میکنم