PDA

View Full Version : سوال: نحوه طراحی دیتابیس مخصوص چند چک باکس

css-man
دوشنبه 31 فروردین 1394, 15:45 عصر
دوستان من یه بخشی دارم به شکل زیر

سابقه بیماری..........تشریحی
یایا تاکنون به ..... مبتلا بوده اید؟ 11 تا گزینس که کاربر درصورت مثبت بودن جواب باید تیک بزنه(چک باکس)

سایر بیماری ها ...............تشریحی
دارو های مصرفی .....................تشریحی
آیا نسبت به دارو ها خصوصا دارو های زیر حساسیت دارید؟....................... سه تا چک باکس داره توضیح هم داره
آیا مورد عمل جراحی یا درمان های دنددانپزشکی قرار گرفته اید ؟ radio

آیا عکس العمل های نامساعدی داشته اید؟ -................تشریحی
آیا حامله هستید؟؟ .....................

چطور دیتابیس اینو طراحی کنم ؟؟؟

مرسی از کمکتون

j_naroogha@yahoo.com
دوشنبه 31 فروردین 1394, 16:07 عصر
خب سابقه بیماری وسایر بیماری و داروهای مصرفی و جراحی و عکس العمل و حامله که میشن تک فیلد (برای هر کدوم یه فیلد بگیر).
میمونه مبتلا بودن و حساسیت ها....
یه جدول برای مبتلا ایجاد کن به این صورت:
نام شخص ، نام بیماری، مبتلا بودن(بلی یا خیر)
واسه حساسیت هم همین کار بکن...
نام شخص ، نام دارو، حساس بودن(بلی یا خیر)،توضیحات
اگرم داروها و بیماریها ثابت نیستن واسه هر کدوم یه جدول درست کن ....

j_naroogha@yahoo.com
دوشنبه 31 فروردین 1394, 16:09 عصر
بذار اینم بگم که توی دو جدول آخری میتونی از یه مقدار int واسه بله یا خیر استفاده کنی.....مثلا صفرش باشه خیر و یکش بله.

css-man
دوشنبه 31 فروردین 1394, 16:11 عصر
میخواستم تو دوتا جدول نباشه راهی به ذهن خودم که نرسید اینجور که شمام میگی نمیشه
مرسی

reza_alie
دوشنبه 31 فروردین 1394, 17:35 عصر
دوست عزیز میشه توی یک جدول هم ذخیره کرد ولی مشکل اینه که بعد از مدتی افزونگی پیش میاد

css-man
دوشنبه 31 فروردین 1394, 17:46 عصر
دوست عزیز میشه توی یک جدول هم ذخیره کرد ولی مشکل اینه که بعد از مدتی افزونگی پیش میاد

این افزونگی چی هست؟؟

reza_alie
دوشنبه 31 فروردین 1394, 17:53 عصر
اگه درس پایگاه داده رو پاس کرده باشی حله!!
مثال میزم:
عدم افزونگی»

bimari

id

سرماخودگی

1

سل

2

دیابت

3

یا غیره

محل ثبت بیماری

id_bimari

id_customer

id

2
1

1

1,3

2

2

سطر اول میگه مراجعه کننده 1 دارای بیماری 2 است
سطر دو میگه مراجعه کننده 2 دارای بیماری 1 و 3 است
که در این صورت ما فقط شماره مشتری و بیماری و رو ثبت می کنم که البته مراجعه کننده هم یک جدول جداگونه داره
------------------
اگه ما این حالت رو رعایت نکیم باعث افزایش حجم دیتابیس و سرعت استخراج داده ها کاهش میابد
امیدوارم که خوب توضیح داده باشم
یاعلی موفق باشی

reza_alie
دوشنبه 31 فروردین 1394, 18:00 عصر
اینم توضیح کامل

افزونگی در علوم مهندسی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85_%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF% D8%B3%DB%8C) عبارت است از قرار دادن زیربخش‌های مشابه در یک سامانه به صورت موازی به طوری که عملکرد کلی سامانه در شرایط خطا تضمین شود. سامانه در این تعریف می‌تواند یک موجودیت فیزیکی یا یک سامانهٔ عملیاتی باشد.
برای مثال افزونگی مسیر (Path) در سامانه‌های ارتباطی عبارت است از مسیر اضافی بین دو نقطه از گراف شبکه که به عنوان مسیر یدکی در بحث محافظت (Protection) مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مثال دیگر در بحث انتقال گفتار مطرح می‌شود. دادهٔ ارزشمند و معنی دار در گفتار انسانی (کلمات) را می‌توان با پهنای باند (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D9%87%D9%86%D8%A7%DB%8C_%D8%A8%D8%A7%D9%86% D8%AF) حداقل منتقل کرد. سایر چیزهایی که در نمونه برداری حاصل می‌شوند بخش‌هایی هستند که برای درک بهتر کلام یا احساس یا هویت شخص کاربرد دارند.
افزونگی در بحث انتقال شامل داده‌هایی اضافی است که طی فرایند کدینگ کانال به داده‌ها افزوده می‌شوند تا جبران خطاهای احتمالی مسیر را بکنند و داده در صورت از دست رفتن بخشی از آن قابل دست یابی باشد.
منبع سایت ویکی پدیا

css-man
دوشنبه 31 فروردین 1394, 18:01 عصر
خوب اگر اینجوری باشه من باید برای 2 تا از این سوالا 2 تا جدول درست کنم

موقع درج اطلاعات 3 تا کوئری همزمان باید بزنم

کار جالبیه اینجوری؟؟؟

reza_alie
دوشنبه 31 فروردین 1394, 18:06 عصر
بله درسته
یک مثال دیگه برای یادگیری بیشتر
فرض کن بعد از مدتی بیان اسم بیماری دیابت رو عوض کنند بشه دیابت نوع ax در نتیجه شما اگه از حالتی که من گفتم استفاده کنید فقط یک رکورد رو ویرایش می کنید ولی اگه از حالت خودتون استفاده کنید باید کل رکورد هایی که دارای مقدار دیابت هستند رو ویرایش کنید:لبخند: