PDA

View Full Version : سوال: مزیت های فریم ورک لاراول Laravel چیست ؟!

m.esmaeilzadeh
چهارشنبه 09 اردیبهشت 1394, 19:21 عصر
یادمه زمانیکه codeigniter هم اومده بود خیلی ها از این فریم ورک تعریف و تمجید میکردن و اکثر آگهی های استخدام نیرویی رو احتیاج داشتن که به این فریم ورک تسلط داشته باشه و یک جوری این فریم ورک رو حلوا حلوا میکردن که آدم یاد بازاریاب های گولد کوئست می افتاد :افسرده:
( البته زمان نیوک و جوملا و اسمارتی و .... هم این تب و تاب ها خیلی زیاد بود )
چند وقتی هم هستش که بازار لاراول laravel خیلی داغ شده و ما ایرانیها مدام دنبال یک اسم هستیم تا یک شبه تو هر صنفی شروع به پرستش اون کنیم !!!
از دوستانی که تجربه کار تخصصی یا مطالعاتی و خروجی عملی با این فریم ورک دارن میخوام که تجربیات خودشون رو بنویسن و اگر میتونن چند خطی درباره مزیت ها و علل برتری این فریم ورک صحبت کنن !!!
ممنون

hamedarian2009
چهارشنبه 09 اردیبهشت 1394, 21:39 عصر
سلام. بهتره از زبان خود لاراول بشنوید http://christoph-rumpel.com/2015/04/hello-world-i-am-laravel/

under22
چهارشنبه 09 اردیبهشت 1394, 21:48 عصر
من تجربه نزدیک به 2 سال کار حرفه ایی خودم رو به شما میگم .
الآن تقریبا 1 ساله با ورژن 1 فریمورک Yii کار میکنم و نزدیک به 6 ماه هست از ورژن 2 اون که تازه اومده استفاده میکنم .
البته یه 3 ماه هم با فریمورک Laravel 5 که تازه اومده کار کردم ولی نهایتا رفتم سراغ Yii 2 . Yii2 یه گروه بیش از 10 نفره پشتش هستش ویجت هایی مثل pjax داره که فقط بالا و پایین لینک میزاری ایجکس تولید میکنه اما لازاول کلا پشتیبانیش 2 نفرن از این ویجت ها هم خبری نیست .
اصلا قصد ندارم این دو رو مقایسه کنم چون اشتباه هست ولی نظر شخصی خودم رو میگم به نظر من Yii مخصوصا نسخه 2 اومده خیلی اصولی تر کار کرده بخاطر همین تو بعضی چیزا شاید پیچیده تر از لاراول بیاد و اینکه هدف اصلی این فریمورک پرفورمنس بالاس . Yii اماکانات بیشتری داره برای مثال گرید فول ایجکس با 10 خط کد یا ویجد لیست ویو و .... خیلی چیزا دیگه که وقتی سمته لاراول 5 رفتم چون این امکانات رو نداشت پدرم در اومد تا نوشتم با کلی اشکال :لبخندساده: . یا مثلا تو Yii 2 یه نوار پیشفرش اومده پایین برای دیباگ که اماکاناتی نظیر مصرف رم این صفحه میزان اتصال به دیتابیس این صفحه و تعدا کوئری و نوع کوئری های این صفحه و اطلاعات تمام کوکی و سشن های این صفحه و زمان اجرا این صفحه و لاگ این صفحه و........
حرفمم رو همین جا تموم که درسته لاراول معروف تر هست اونم بخاطر سینتکسش هست که یه خورده شبیه جاوا هست ولی Yii 2 با قدرت تر از همیشه برگشته و مطمئنن تو آینده خبر های زیادی ازش میشنوین در کل با کار کردن باهاش لذت میبرین .

n0o0b_sina
چهارشنبه 09 اردیبهشت 1394, 22:23 عصر
همین codeigniter تا به حال همه ی نیازهای منو برطرف کرده و سرعتشم بعد phalcon عالیه! (phalcon یه چیز دیگست) من توی انتخاب فریمورک مهمترین عامل سرعتو در نظر دارم که بعده phalcon ـ codeigniter تونست منو ارضاع کنه. laravel هم که خدا بده برکت سنگین ترین و کندترین فریمورکه (منبع google: php frameworks benchmark 2015)البته codeigniter یه سری کاستی های کوچیکی داره که خیلی راحت میشه گسترشش داد!
yii هم خوبه ولی برای من phalcon برای پروژه های شخصی و codeigniter برای پروژه های تجاری تا به حال برای هر نوع سایتی کفایت کرده :)

under22
چهارشنبه 09 اردیبهشت 1394, 22:37 عصر
دوست عزیز اگه به حرفای شما باشه php خام سرعتش از همه بیشتره
کدیگنایتر رو نمیشه با yii یا لاراول مقایسه کرد نسبت به اونا هیچی نداره .فریمورک باید تعادل داشته باشه یعنی بین امکانات خیلی خوب سرعت خوبی هم بهتون بده مثل Yii این لینک رو ببین پرفورمنس yii از کدیگنایتر هم بیشتره تازه تو ورژن جدید بیشتر هم شده به لطف استفاده از php 5.4
http://www.yiiframework.com/performance/
در حالی که امکانات خیلی خیلی بیشتری داره بهت میده کلی ویجت که بالا گفتم یه اکتیو رکورد قوی یه پیجینیشن قوی یه سیستم کش قوی با بیش از 12 نوع کش و سازگاری خیلی عالی با web 2.... که کدیگناتر تو خوابم نداره .
فالکون یه اکستیشن هست و بخاطر این سرعتش بالا هست که با c نوشته شده ولی امکانات در برابر yii میشه گفت هیچی !
اصلا برنامه نویس فریمورک رو برای امکاناتش استفاده میکنه

m.esmaeilzadeh
جمعه 11 اردیبهشت 1394, 14:31 عصر
طبق گفته شما و تحقیقاتی که انجام دادم , باز همان custom framework و کدهای شخصی خودم بهتر هستش و درگیر هیچ فریم ورکی نشم خیلی بهتره !!!
مخصوصا اینکه همه اینها mvc هستن و قراره لقمه رو صد دور به دور سر بگردونیم و بخوریم ...
ممنون

ali.motevali67
جمعه 11 اردیبهشت 1394, 17:48 عصر
شما امکانات رو تو چی میبینید؟تو گرید ویو؟دیتا لیست ویو.خب چون لاراول اینها رو نداره میگید یی بهتره؟اگه قراره یه چیز آماده بخوایید خب برید سراغ asp چه کاریه php کار میکنید؟میشه ثابت کنید که یی از لاراول بهتره؟شما دو تا آپشن یی رو گفتید و در پایان گفتید یی بهتره.هر کسی یه چیزی رو بهتر میدونه باید اثبات کنه.درمورد پست دومتون هم باید بگم خیلی ببخشیدا به روباه گفتن شاهدت کیه گفت دمم(مشخصه هر فریم ورکی از خودش خوب میگه.لینک).شما هر زمانی با هر دوی فریم ورکها یک سایت یکسان ساختی و benchmark گرفتی.اون زمان مشخص میشه کدوم بهترهدر مورد افزونه ها هم باید بگم حاضرم شرط ببندم که شما یه دونشم به زور استفاده کردی و سیستم کار با دیتابیس و پجینیشن لاراول رو کار کردید که میگید یی خیلی قویه؟12 تا کش شما از چند تاش استفاده کردید.خودتون هم میدونید که همش استفاده نمیشه.لاراول به اندازه نیاز کش رو داره و اگه بیشتر نیاز باشه میتونیم بهش اضافه کنیم.دوباره آپشن ها لاراول رو بررسی کنید و دوباره پست بزاریدیه کاری کردید که این بنده خدا از فریم ورک فاصله بگیره

under22
جمعه 11 اردیبهشت 1394, 19:45 عصر
شما امکانات رو تو چی میبینید؟تو گرید ویو؟دیتا لیست ویو.خب چون لاراول اینها رو نداره میگید یی بهتره؟اگه قراره یه چیز آماده بخوایید خب برید سراغ asp چه کاریه php کار میکنید؟
اوالا اینکه همین گرید ویو و لیست ویو و محیط دیباگ پیشرفته ایی که بالا گفتم اگه امکانات نیستند پس چی هستند . این ها اضافه نیستند یا کسی بیکار نبوده بنویسه اینا خیل یبه برنامه نویس کمک میکنه تا کارش رو توسعه بده و مزیت فریمورک حساب میشه .
یکی از دلایلی که برنامه نویس میاد سمت فریمورک امکاناتش هست بحث سر یه امکان آماده نیست بحث سره امکاناتی هست که ما باید تو پروژمون داشته باشیم برای مثال شما بخای تو پروژه چند تا گرید کامل داشته باشی که مدیر باهاش کار کنه بلاخره این رو باید بنویسی خب چه بهتر که Yii اومده نوشته با امکانات خیلی زیاد خب این مزیت حساب میشه اصلا ربطی به asp نداره لطفا سف سته نکنید .

میشه ثابت کنید که یی از لاراول بهتره؟شما دو تا آپشن یی رو گفتید و در پایان گفتید یی بهتره.هر کسی یه چیزی رو بهتر میدونه باید اثبات کنه

بالا توضیح دادم شما برو اول پست های بالا رو درست بخون .
1) داشتن ویجت هایی که فوق العاده هستند و نیاز روز برنامه نویسی هستند . مثل ویجت گرید ویو که یه گرید فول ایجکس ایجاد میکنه با 10 خط کد و با امکانات خیلی بالا و کاستوم سازی زیاد یا ویجت لیست وویو برای لیست کردن یا ویجت pjax برای اینکه لینکی یا ویجتی رو فول ایجکس کنیم کافیه اول و آخر ویجت این pjax رو بزاریم با 1 خط کد یا ویجت منو و ویجت فرم که خیلی سریع برامون فرم میساره و با یک true برامون کد جاوا اسکریپ برای ولیدیشنش رو مینویسه و با یک true مینوتی ولیدیشن ایجکسش رو روشن کنی و ویژگی هایی که فکرشم نمیکنی .
2) داشتن یه کد جنیرتور gii که با ui زیبا خیلی سریع میشه مدل , کنترلر , crud , ویجت , اکستنشن و.. ساخت . و این کار رو کامل انجام میده باری مثال وقتی مدل میسازه با توجه به نوع قیلد ها تو دیتابیس خودش ولیدیشنش رو میزاره و ریلیشن ها رو خودش مینویسه و لیبل ها رو خودش میزاره و ... لاراول یه کدجنیرتور داره همش باید کد بزنی تو کامند . کلی باید کد بزنی تو کامند تا یه مدل بسازه ولی yii یه ui زیبا داره و ویژوال است تازه مدلی که میسازه یا امکاناتی که گفتم میسازه اما لاراول یه مدل خالی خخخ
3) نوار پیشفرش debug حرفه ایی پایین صفحه برای دیباگ که امکاناتی نظیر مصرف رم این صفحه میزان اتصال به دیتابیس این صفحه و تعداد کوئری و نوع کوئری های این صفحه و اطلاعات تمام کوکی و سشن های این صفحه و زمان اجرا این صفحه و لاگ این صفحه و........
و خیلی از امکانات دیگه که اینجا جاش نیست بگم همین ها کافیه ویجت که لاراول نداره اگه بخای چیزی بهش اضافه کن باید مثل کامپونت بهش اضافه کنی ولی Yii این ها رو خودش داره و خیلی راحتم کامپونتت بهش اضافه میشه .
چند وقت پیش برای یه پروژم نیاز به سرچ اینجین داشتم دنبال این بودم sphinx رو به پروژم اضافه کنم سرچ زدم دیدم خود تیم توسعه Yii این موتور جستجو رو توسعه داده دانلود کردم گذاشتم تو پروژه استفاده کردم . این موتور جستجو مخصوص Yii نوشته شده بود و ویجت بود که باید مدل رو از کلاسش به ارث میبردی اینو گفتم که بدونی یه گرید ویو یا لیست ویو نیست فقط .
این نکته رو هم بدون برنامه نویس بخاطر امکانات و امنیت میاد سمت فریمورک .

درمورد پست دومتون هم باید بگم خیلی ببخشیدا به روباه گفتن شاهدت کیه گفت دمم(مشخصه هر فریم ورکی از خودش خوب میگه.لینک).شما هر زمانی با هر دوی فریم ورکها یک سایت یکسان ساختی و benchmark گرفتی.

کاملا تعصبی و از روی هوا صحبت میکنید . تو خود لینکی که دادم با همه فریمورک های تو لیست یه پروژه یکسان نوشته شده و روی یک سیستم چک شده که این نمودار به وجود اومده شما زبانت رو قوی کن برو بخون :چشمک:
به غیر از سایت خودشم برید تو گوگل سرچ کنید و به همین راحتی همه رو دروغ گو جا نزدنید .

اون زمان مشخص میشه کدوم بهترهدر مورد افزونه ها هم باید بگم حاضرم شرط ببندم که شما یه دونشم به زور استفاده کردی و سیستم کار با دیتابیس و پجینیشن لاراول رو کار کردید که میگید یی خیلی قویه؟

نیازی به اثبا به شما نیست فقط بدونید من خودم از اکثر ویجت ها و افزونه های Yii استفاده کردم اولش که یاد گرفته بودم خودمو مجبور میکردم که از ویجت هاش استفاده کنم . اکتیو رکورد و پیجینیش رو برای مقایشه با کدیگنایتر گفتم ورگنه لاراول و Yii جفتشون باهاشون کار کردم تو این دو زمینه قوی هستند .

12 تا کش شما از چند تاش استفاده کردید.خودتون هم میدونید که همش استفاده نمیشه.لاراول به اندازه نیاز کش رو داره و اگه بیشتر نیاز باشه میتونیم بهش اضافه کنیم.دوباره آپشن ها لاراول رو بررسی کنید و دوباره پست بزارید

داشتن 12 تا کش دست برنامه نویس رو باز میذاره و بهش حق انتخاب میده که تو سرور های مختلف و تو پروژه های مختلف و بسته به شرایط باید کدومش رو استفاده کنه حتما نباید که همشو استفاده کنه یکی یا دوتاش کافیه بحث استفاده نیست بحث امکانات و حق انتخاب برنامه نویس هست .

یه کاری کردید که این بنده خدا از فریم ورک فاصله بگیره

من نگفتم از فریمورک استفاده نکنیم اتفاقا داشتم امکانات میگفتم که ایشون تشویق بشه بره تحقیق کنه و یه فریمورک رو اانتخاب بکنه

under22
جمعه 11 اردیبهشت 1394, 19:49 عصر
طبق گفته شما و تحقیقاتی که انجام دادم , باز همان custom framework و کدهای شخصی خودم بهتر هستش و درگیر هیچ فریم ورکی نشم خیلی بهتره !!!
مخصوصا اینکه همه اینها mvc هستن و قراره لقمه رو صد دور به دور سر بگردونیم و بخوریم ...
ممنون
شما دیدتون رو نسبت به فریمورک عوض کنید شاید فریمورک 10 درصد یا 5 درصد کار ما رو مشکل کنه اونم شاید ولی95 درصد کار ما رو جلو میندازه و امکانات عالی به ما میده شما یا من یا هر کسی هیچ وقت نمیتونه اکتیور رکورد یا کلاس های آماده فریمورک هایی مثل لاراول و Yii رو بنویسه هم به دلیله بزرگی هم به دلیل بهینگی و امنیت پس بهتره ازش استفاده کنید .
اتفاقا تو فریمورک شخصی تو پروژه های متوسط و بزرگ باید لقمه رو 100 دور دوره سرت بپیچونی

ali.motevali67
جمعه 11 اردیبهشت 1394, 21:05 عصر
باور کنید همه حرفهای شما توی گرید ویو و لیست ویو و اکتیو رکورد خلاصه شده.pjax رو میپذیرم که خوبه و نقشی هم توی سئو داره.باور کنید داشتن code generator اونقدر مهم نیست وگرنه همه فریم ورکها داشتن.از حرفهای شما برداشت من اینه که دنبال چیز آماده هستید.استفاده اروپا و آمریکا از لاراول خیلی بیشتر از یی هست.شیوه کد نویس توی لاراول خیلی به روز تر از یی هست و تو پروژش از الگوهای طراحی خیلی بیشتری استفاده کرده و روش کد نویسیش به روز تره تویی شاید سه یا چهار تا الگوی طراحی باشه.در ضمن لاراول یک template engine خیلی قوی داره به نام blade که از یی خیلی قوی تره

hamedarian2009
جمعه 11 اردیبهشت 1394, 21:42 عصر
سلام
من اصلا قصد مقایسه ندارم و انتخاب فریمورک مثل خیلی چیزهای دیگر سلیقه ای است و خیلی ها هم اصلا اعتقادی به فریمورک ندارند
اما ویژگی های زیر باعث شد که من لاراول رو انتخاب کنم در حالی که یک ابزار تولید CRUD مانند یی یا سیمفونی ندارد اما فلسفه آنها این بوده که لذت کدنویسی را هم از کاربر نگیرند وگرنه قراردادن ابزارهایی که در یی یا سایر فریمورکها موجود است برای تیم توسعه لاراول غیرممکن نیست و شاید هم در نسخه های بعدی اضافه کنند

دوستی که از نوشتن کد زیاد برای نوشتن یک گرید ویو در لاراول یاد کردن ولی به خیلی موارد دیگر اشاره نکردن که در لاراول به راحتی آب خوردن انجام می شود ولی در سایر فریمورکها با نوشتن کدهای بیشتری امکانپذیر است که در زیر چند مثال را ذکر میکنم:

در لاراول ۵ اعتبارسنجی داده ها به راحتی و با ایجاد یک کلاس Request و فقط نوشتن rule های اعتبارسنجی در یک متد بدون نوشتن هیچ کد اضافه دیگری به طور خودکار اعتبارسنجی انجام و اگر خطایی داشت به صفحه قبل ریدایرکت و پیغام های خطا را هم ارسال و قابل چاپ در ویو است. این کلاس را می توان در هر اکشن و هر کنترلری استفاده کرد.
بخش routing لاراول خیلی بهتر از مخصوصا فریمورک یی است و می توان url های دلخواه تولید کرد و مدیریت خیلی خوبی روی مسیر داشت و همینطور آسان هم هست
کار با دیتابیس در لاراول و Eloquent خیلی بهتر از سایر فریمورکها از دید من می باشد و متدهای بسیار زیادی وجود دارد که کار با دیتابیس را بسیار آسان کرده است
لاراول ۵ یک سیستم احراز هویت پیش فرض دارد که به راحتی می توانیم ازآن استفاده کنیم و حتی در صورتی که نخواهیم از ان استفاده کنیم پیاده سازی آن با حداق کد امکانپذیر است
صفحه بندی در لاراول با یک نصفه خط کد قابل پیاده سازی است
از مزیت های دیگر لاراول استفاده از الگوی طراحی Facades است و به راحتی و بدون هیچ پیچیدگی خاصی یک کلاس را در هرجای برنامه فراخوانی کنید
ارسال ایمیل در لاراول به سادگی خوردن یک هلو می باشد
همچنین لاراول دارای یک میکرو فریمورک به نام Lumen هم است که تقریبا همه امکانات اصلی لاراول را دارد و برای افرادی که تحت تاثیر بنچمارک هستند می توانند استفاده کنند و سرعت آن از فریمورک های Silex و Slim هم بیشتر است http://lumen.laravel.com/
در کل فلسفه لاراول بر سادگی استفاده است و همچنین دارای یک Syntax بسیار زیبا و به روز هم می باشد

under22
جمعه 11 اردیبهشت 1394, 22:10 عصر
سلام
من اصلا قصد مقایسه ندارم و انتخاب فریمورک مثل خیلی چیزهای دیگر سلیقه ای است و خیلی ها هم اصلا اعتقادی به فریمورک ندارند
اما ویژگی های زیر باعث شد که من لاراول رو انتخاب کنم در حالی که یک ابزار تولید CRUD مانند یی یا سیمفونی ندارد اما فلسفه آنها این بوده که لذت کدنویسی را هم از کاربر نگیرند وگرنه قراردادن ابزارهایی که در یی یا سایر فریمورکها موجود است برای تیم توسعه لاراول غیرممکن نیست و شاید هم در نسخه های بعدی اضافه کنند

جالبه شما یکی از امکانات خیلی مهم فریمورک رو لذت کد نویسی نام میبرید :چشمک:
یه سوال لذت کد نویسی چند دفعه ؟؟؟ منظورم اینه شما تو 20 تا \روژه هر کدوم هر 10 تا مدل داشته باشه واقعا بعد تولید 10 مدل اول باز هم لذت میبرید :بوس: من فکر نمیکنم !
جون لذت تو چند تای اول هست وقتی مجبور بشید تو یه پروژه 30 تا مدل و 10 تا کنترلر و 10 تا crud بسازید دیگه حرف از لذت کدنویسی نمیزدید

در لاراول ۵ اعتبارسنجی داده ها به راحتی و با ایجاد یک کلاس Request و فقط نوشتن rule های اعتبارسنجی در یک متد بدون نوشتن هیچ کد اضافه دیگری به طور خودکار اعتبارسنجی انجام و اگر خطایی داشت به صفحه قبل ریدایرکت و پیغام های خطا را هم ارسال و قابل چاپ در ویو است. این کلاس را می توان در هر اکشن و هر کنترلری استفاده کرد.

دوست عزیز این امکانی که شما میگی خیلی \یشرفته ترشو Yii تو سال 2009 داشته که هنوز لاراول نیمده بود . این کاری که میگید به صورت دیفالت انجام میشه تازه میشه با یه true ساده ولیدیشن جاوا اسکریپت به فرمت اضافه میشه و این جاوا اسکریپت از روی رول های مدلت ساخته میشه وشما فقط true دادید :بوس:

بخش routing لاراول خیلی بهتر از مخصوصا فریمورک یی است و می توان url های دلخواه تولید کرد و مدیریت خیلی خوبی روی مسیر داشت و همینطور آسان هم هست

این مدیریت url تو Yii هم خیلی عالی \یاده سازی شده . من خودم قبول دارم این خاصیت تو لاراول ساده تر پیاده سازی شده ولی این به این معنی نیست که برای Yii ضعیف تر هست در حالی که برای مسیر دهی کلی مثلا بخایم یه کنترلر خاصیت آدرسش ی طور خاص ریرایت بشه برای Yii ساده تر میشه این کار رو کرد و فقط 1 خط است . تو Yii برای هر اکشن یا مسیر هر کنترلری میشه یه عبارت نوشت که کل آدرس ها با اون ریرایت بشه .

کار با دیتابیس در لاراول و Eloquent خیلی بهتر از سایر فریمورکها از دید من می باشد و متدهای بسیار زیادی وجود دارد که کار با دیتابیس را بسیار آسان کرده است

من با اکتیو رکورد هر دو کار کردم هیچ برتری لاراول رو ندیدم اگه میشه به منم بگید . هر دو مثل هم هستند این در حالی هست که Yii کلا 4 تا تابع برای اینکار داره که همه کار ها با اون انجام میشه و با انجام کار واقعا لذت میبرید .

لاراول ۵ یک سیستم احراز هویت پیش فرض دارد که به راحتی می توانیم ازآن استفاده کنیم و حتی در صورتی که نخواهیم از ان استفاده کنیم پیاده سازی آن با حداق کد امکانپذیر است

ایم یعنی چی بیشتر توضیح بدید چون خود Yii هم کلی اسکتنشن برای احراز هویت داره و بدون اسکتنشن هم راحت میشه سیستم احراز هویت کرد .

صفحه بندی در لاراول با یک نصفه خط کد قابل پیاده سازی است

صفحه بندی تو Yii یک خط نیست 2 خط هست ولی این به این معنی نیست که سخت تر هست خیلی ساده براتون صفحه بندی میکنه .

از مزیت های دیگر لاراول استفاده از الگوی طراحی Facades است و به راحتی و بدون هیچ پیچیدگی خاصی یک کلاس را در هرجای برنامه فراخوانی کنید

Yii هم اینکار رو میشه کرد . ساختار پوشه بندی Yii به طوری هست خیل یراحت میشه بهش استنش یا کاموپونت یا ویجت اضافه کرد که چند مورد رو لاروال نداره .

ارسال ایمیل در لاراول به سادگی خوردن یک هلو می باشد

تو Yii هم خیلی راحت میشه ایمیل ارسال کرد و به صورت دیفالت ویو هاش و تنظیماتش انجام شده و آماده استفاده هست .

همچنین لاراول دارای یک میکرو فریمورک به نام Lumen هم است که تقریبا همه امکانات اصلی لاراول را دارد و برای افرادی که تحت تاثیر بنچمارک هستند می توانند استفاده کنند و سرعت آن از فریمورک های Silex و Slim هم بیشتر است http://lumen.laravel.com/

لاراول بخاطر ینتکسش خیلی سنگین شده در حالی که اگه ت وسایت Yii برید هدف اصلی این فریمورک پرفورمنس بالا هست Yii خودش اینقدر سرعتش بالا هست که نیازی به میکرو فریمورک نداره تازه بالا گفتم سیستم کش عالی که داره جای هیچ حرفی نمیزاره .

در کل فلسفه لاراول بر سادگی استفاده است و همچنین دارای یک Syntax بسیار زیبا و به روز هم می باشد

دوست عزیز این سینتکس به روز نیست و همین سینتکس باعث شده که سرعت فریمورک واقعا تحت تاثیر قرار بگیره .

نکته آخر لطفا پست های بالا بنده رو بخونید کلی امکانات از Yii گفتم حتی یه جا لیست کردم که لاراول نداره لطفا در مورد اون های بیایید صحبت کنید

hamedarian2009
جمعه 11 اردیبهشت 1394, 22:39 عصر
من حرفی برای گفتن ندارم فقط نظرتون در مورد این لینک چیست http://www.sitepoint.com/best-php-framework-2015-sitepoint-survey-results/
اگه اینهمه آدم اشتباه میکنن واقعا فاجعه بزرگی است :متفکر:

Mohammadsgh
جمعه 11 اردیبهشت 1394, 22:49 عصر
دوست گرامی under22 من چند ساله کد نویسی میکنم از سایت وزیر ورزش گرفته تا فروشگاهو ...راه انداختم ولی هنوز انگیره کد نویسی دارم عاشق کد نویسی هستم.خیلی ها رو میشناسم که با شی گرایی کار میکنن برنامه نویس هایی که 7 یا 8 ساله دارن کد میزنن ولی حتی با mvc هم کار نمیکنن.این آپشنهایی که برای یی گفتید کاربرد چندانی ندارن.درسته که یی سرعت ساخت سایت رو افزایش میده ولی من چند ماهی با یی کار کردم کار کردن باهاش زیاد دلچسب نبود و سراغ کد ایگنایتر و لاراول که رفتن خیلی بهتر بود و پروژهای بهتری باهاشون انجام میدم درسته که سرعت ساخت سایت مهمه ولی شما نمیخوای در کنار کد نویسیت از کارت لذت ببری؟نمیخوام آگهی کنم ولی لاراول هم کار رو آسون میکنه و هم لذت کد نویسی رو در اختیار برنامه نویس قرار میده.من با gii کار کردم چندان کار جالبی هم نیست که بهش افتخار میکنید یا همون ماژول هاش.اگه احساس کردید تند حرف زدم پوزش می خوام .اگه از لینوکس استفاده میکنید برای نوشتن پ از m استفاده کنید:لبخند:

under22
جمعه 11 اردیبهشت 1394, 22:52 عصر
من حرفی برای گفتن ندارم فقط نظرتون در مورد این لینک چیست http://www.sitepoint.com/best-php-framework-2015-sitepoint-survey-results/
اگه اینهمه آدم اشتباه میکنن واقعا فاجعه بزرگی است :متفکر:
من چند تا نکته در مودر این نظر سنجی میگم اون موقع شما نظرت رو به من بگو :چشمک:
1) چرا اومدن سنخه های مختلف فریمورک ها مثل Yii , Zend رو جدا کردم و ورژن 1 و 2 گذاشتن براشون ولی لاراول رو هیچی نذاشتن اگه لاراول رو گذاشته بودن رای لاراول تقریبا نصف میشد و اینکه اومدن رای این دو فریمورک رو نصف کردن اینطوری فریمورک های دیگه خیل یکوچیکتر به نظر میومدن .
2) قرار بود نام تمام رای دهنده های برای صحت تو پایان رای گیری نوشته بشه که همچین کاری نشد .
3) این یه نظر سنجی برای محبوب ترین هست و این هرگز یه امکانات زیاد و غیره ربطی نداره و نظر شخصی هست .
4) اومدن مینی فریمورک ها رو قاطی فریمورک ها کردن .
5)فریمورک nette که سوم شده یه مینی فریمورک هست که اگه گیتا\ اون هم چک کنید یک چهارم فریمورک Yii فورگ یا استار نداره اون موقع چطوری رای آورده سوم شده .
6) سه نفرات اول که برنده شدن حتی نامشونم نیست .
در کل چیزای زیادی دیگه ایی هم هست که نشون میده این نظر سنجی اصلا معتبر نیست:چشمک:

under22
جمعه 11 اردیبهشت 1394, 22:59 عصر
دوست گرامی under22 من چند ساله کد نویسی میکنم از سایت وزیر ورزش گرفته تا فروشگاهو ...راه انداختم ولی هنوز انگیره کد نویسی دارم عاشق کد نویسی هستم.خیلی ها رو میشناسم که با شی گرایی کار میکنن برنامه نویس هایی که 7 یا 8 ساله دارن کد میزنن ولی حتی با mvc هم کار نمیکنن.این آپشنهایی که برای یی گفتید کاربرد چندانی ندارن.درسته که یی سرعت ساخت سایت رو افزایش میده ولی من چند ماهی با یی کار کردم کار کردن باهاش زیاد دلچسب نبود و سراغ کد ایگنایتر و لاراول که رفتن خیلی بهتر بود و پروژهای بهتری باهاشون انجام میدم درسته که سرعت ساخت سایت مهمه ولی شما نمیخوای در کنار کد نویسیت از کارت لذت ببری؟نمیخوام آگهی کنم ولی لاراول هم کار رو آسون میکنه و هم لذت کد نویسی رو در اختیار برنامه نویس قرار میده.من با gii کار کردم چندان کار جالبی هم نیست که بهش افتخار میکنید یا همون ماژول هاش.اگه احساس کردید تند حرف زدم پوزش می خوام .اگه از لینوکس استفاده میکنید برای نوشتن پ از m استفاده کنید:لبخند:
درسته از لینوکس استفاده میکنم ولی به ویندوز عادت دارم دستم نمیره به m :چشمک:
من میتونم کمی حرفتون رو در مورده Yii یک بپزیرم ولی این صحبت ها در مورده Yii 2 اصلا صادق نیست .
بنده فقط یکسری امکانات رو گفتم دوستان مطع بشند فقط همین ها نیست در ضمن gii برای برای پدر بنده نیست که روش تعصب داشته باشم .
من اتفاقا از کدم خیلی لذت میبرم

hamedarian2009
جمعه 11 اردیبهشت 1394, 23:39 عصر
این نظرسنجی اصلا غلط استارتر تاپیک اصلا سوالش همین بوده که چرا اینهمه این روزا در مورد لاراول حرف زده میشه و بازار کار بیشتری داره این که دیگه دروغ نیست

Mohammadsgh
جمعه 11 اردیبهشت 1394, 23:40 عصر
شما به همون کار با یی ادامه بده شاید ما داریم اشتباه میکنم و یی خیلی بهتر از لاراول باشه.ولی خیلی از کاربرای خوب برنامه نویس رو میشناسم که از یی زده شدن.ولی تا زمانی که یک کسی نتونه ثابت کنه یه چیزی بهتر از یه چیز دیگه هست اون گفتگو زره ای ارزش نداره.شما اگه تونستی به ما ثابت کنی من هم پست میزارم وگرنه این پست پایانی منه با چهار تا آپشن الکی که نمیشه چیزی رو ثابت کرد

under22
جمعه 11 اردیبهشت 1394, 23:46 عصر
شما به همون کار با یی ادامه بده شاید ما داریم اشتباه میکنم و یی خیلی بهتر از لاراول باشه.ولی خیلی از کاربرای خوب برنامه نویس رو میشناسم که از یی زده شدن.ولی تا زمانی که یک کسی نتونه ثابت کنه یه چیزی بهتر از یه چیز دیگه هست اون گفتگو زره ای ارزش نداره.شما اگه تونستی به ما ثابت کنی من هم پست میزارم وگرنه این پست پایانی منه با چهار تا آپشن الکی که نمیشه چیزی رو ثابت کرد
جالبه این همه امکانات اضافه بالا گفتم که همشونو بزاری رو هم خودشون میشن یه فریمورک اون موفق به قول شما میشن چند تا آپشن الکی :قهقهه: میگم شما یه خورده دیگه فکر کن شاید اینا از آپشن هم کمتر هستند .
این هم پست پایانی من هست خواننده های تاپیک خودشون قضاوت میکنن من حرفام رو زدم .
موفق باشید :چشمک:

MMSHFE
شنبه 12 اردیبهشت 1394, 01:49 صبح
من خودم شخصاً تجربه کار (نه شخصی بلکه یک پروژه نسبتاً بزرگ تجاری) با فریمورکهای Phalcon و Yii و Laravel و Zend رو داشتم و با Symfony هم مدتی هست دارم کار میکنم بطور خلاصه مزیتهای هرکدوم رو ازنظر خودم میگم:

1- Yii

استفاده بسیار زیاد و کاربردی از امکانات وب 2 بخصوص AJAX بصورت توکار بدون نیاز به افزونه خاص و کدنویسی اضافه
پرفورمنس بسیار بالا (بنچمارک توی پروژه های مشابه بطور شخصی گرفته شده و به اعداد و ارقام سایتهای رسمی فریمورکها اکتفا نکردم)
Code Generator بسیار منعطف با ظاهر ساده که توی نسخه 2 حتی به شما امکان نوشتن Extension رو هم میده
تیم توسعه نسبتاً بزرگ که باعث افزایش سرعت در پاسخدهی به مشکلات و رفع باگها میشه
امکانات متنوع داخلی مثل روشهای مختلف Cache و معماری Relational Active Record و ذخیره سشن در دیتابیس بطور خودکار همراه با ایجاد جدول مربوطه (فقط با 1 خط تنظیمات)
ساختار ساده و قابل درک کدنویسی که شباهت زیادی به ساختار Code Igniter داره
پشتیبانی از Migration با کاربرد بسیار ساده برای مدیریت نسخه های مختلف دیتابیس
الگوی فوق العاده ساختار Layout ها با قابلیت تعریف بصورت آبشاری و قابلیت ساخت Theme و سوئیچ کردن Theme در زمان دلخواه و امکان تعریف قالب مختلف برای هر ماژول بصورت جداگانه
استفاده از موتور قالب Twig در نسخه 2 که امکاناتش رو شخصاً یک سر و گردن بالاتر از Blade در لاراول میدونم (باز هم نظر شخصی)

2- Laravel

ساختار کد ساده تر و خلاصه تر نسبت به بقیه فریمورکها
معماری Eloquent که ساختاری مشابه AR توی Yii تولید میکنه (هرچند شخصاً توی کارهای پیشرفته دیتابیس، به اندازه AR کارآمد ندیدمش - نظر شخصی)

3- Symfony

ساختار فوق العاده مهندسی شده که برای پروژه های بزرگ، اون رو به یک فریمورک بی نظیر تبدیل میکنه (هرچند توی پروژه های کوچک یعنی بیش از 90 درصد پروژه های ایرانی، دست و پاگیره و ضروری نیست)
سرعت نسبتاً بالا که با کمک OPCache و... اون رو به یکی از سریعترین فریمورکها تبدیل میکنه
امکانات خوب و متنوع و قدرت داخلی زیاد در هسته خود فریمورک (بدون درنظر گرفتن افزونه ها)

4- Zend

قدرت و تنوع فوق العاده امکانات (در زمینه قدرت Zend هیچ فریمورکی به گرد پاش هم نمیرسه - شک نکنید)
سازگاری فوق العاده با Zend Server و Zend Guard

5- Phalcon

سرعت فوق العاده زیاد (به دلیل نوشته شدن با ++C و بصورت افزونه برای PHP که البته روی خیلی از هاستهای اشتراکی، امکان نصب و استفاده از اون مقدور نیست)
ساختار کدنویسی ساده و روان و قابل فهم
امکانات نسبتاً زیاد
مهندسی نسبتاً خوب و قابل قبول در پیاده سازی امکانات و ارتباط بین اجزای فریمورک در ساختار داخلی

اون دوستانی که دم از لذت کدنویسی میزنن، به این نکته دقت کنن که باید بیشتر به لذت بردن از زندگی هم فکر کنن و برای لذت بردن از زندگی، باید پروژه های بیشتری رو به شکل کارآمد در مدت زمانی که توان و انرژی کارکردن دارین، انجام بدین. عذر میخوام رک صحبت میکنم ولی واقعاً الان سرتون باد داره. وقتی به سن و سال من و امثال من رسیدین، میفهمین که لذت واقعی یعنی اینکه توی 10 سال اولی که وارد این شغل شدین، بارتون رو ببندین وگرنه بعدش فقط حسرت زمانی رو میخورین که صرف نوشتن یک سیستم لاگین امن کردین که از کدنویسیش لذت میبردین درحالی که همون کد با ساختار بهتر و بهینه تر، بطور آماده توی یک فریمورک خوب وجود داشته. اینقدر توی رؤیا سیر نکنید.

دوستی که گفتن اگه قراره گریدویو و... امکانات باشه خود بریم با ASP کار کنیم، واقعاً حرفشون صحیح نیست. ASP.NET بازمتن نیست ولی فریمورکهای PHP اینطور نیستن. امکانات رو دارن ولی اگه خواستین ببینین چی به چیه یا تغییرشون بدین، میتونین خودتون کدهاشون رو بررسی کنین. این مسئله درمورد همه فریمورکهای فوق (بجز فالکن که با ++C نوشته شده) صدق میکنه چون برای سردرآوردن از کدهاشون، نیازی به یادداشتن هیچ زبانی بجز خود PHP ندارین.

یه جای دیگه گفتن Code Generator مهم نیست. چطور مهم نیست؟ چرا وقتی ابزاری هست که فرمها و مدلها و کنترلر و... رو برای شما خودکار تولید میکنه، استفاده از اون رو بد میدونید؟ چرا از اینکه برنامه نویس مجبور بشه وقتش رو بجای اینکه روی منطق برنامه بگذاره، صرف تکرار یکسری کارهای روتین توی هر پروژه کنه، اونم برای هر جدول دیتابیس بصورت مکرر و خسته کننده که فقط باعث میشه پروژه رو بجای 2 هفته، 2 ماهه تحویل بده و تازه ریسک خطاهای انسانی رو هم افزایش میده، بعنوان یک امتیاز و لذت کدنویسی! یاد میکنید!!!

نظرسنجی که توی SitePoint اعلام شد، ازطرف خیلیها مردود اعلام شده و برخی از دلایلش رو هم دوستان ذکر کردن. اصلاً از کی تا حالا نظرسنجی ملاک انتخاب فریمورک شده؟ الان توی ایران بیان بگن چه ماشینی استفاده میکنین، اکثریت میگن پراید ولی واقعاً پراید بهترین ماشینه؟ تازه اگه بحث هزینه رو کنار بگذاریم و خیلی بهش لطف کنیم میشه محبوبترین ماشین، نه بهترین ماشین. وقتی میخواین فریمورک انتخاب کنین، باید به بنچمارکها و صحبتهای فنی مراجعه کنید نه اینکه به نظرسنجیهایی استناد کنید که آمار و ارقامش اصلاً معلوم نیست و آمار همه فریمورکها بجز فریمورکی که مورد علاقه برگزارکننده نظرسنجی بوده رو شکستن و توی نظرسنجی سال قبل هم با روش مشابهی اون رو برنده اعلام کرده رو ملاک انتخاب قرار بدین. اونم درحالی که بعد از اتمام نظرسنجی، قسمت Community سایت رو کلاً غیرفعال کردن و موقع واردشدن صفحه سفید میاد تا چند ماه که نتونن اعتراضها رو ثبت کنن. واقعاً برای سایتی مثل Sitepoint غیرفعال بودن 2 ماهه بخش Community چه دلیلی میتونه داشته باشه بجز گرفتن امکان ثبت نظرات مخالفین؟ یعنی بلد نبودن مشکل رو رفع کنن یا ازش خبر نداشتن؟ بگذریم

اون دوستی که گفتن سایت وزیر ورزش و... ساختن و امکانات Yii رو کاربردی ندونستن، میشه بگن اگه اینها امکانات نیست، پس چی امکاناته؟ باید همه چیز رو خودمون دستی بسازیم؟ وقتی GridView هست و خوب هم کار میکنه و راحت هم میشه Customize کرد و کدهاش هم بازه که ببینید چی به چیه، مگه مریضیم که خودمون از اول بنویسیم و تازه بشینیم اشکالاتش رو رفع کنیم فقط برای اینکه میخوایم از کدنویسی لذت ببریم؟ لذت رو شما تو چی تعریف میکنید؟ توی انجام کارهای سخت و طاقت فرسا یا کسب درآمد بیشتر و انجام کار با کیفیت تر در مدت کمتر؟ جالب که CI رو که امروزه یک فریمورک لخت ازنظر امکانات هسته محسوب میشه، با Yii مقایسه میکنید. باز اگه میگفتین CakePHP آدم دلش نمیسوخت.

جالبه اگه Yii امکانات نداشت، همین دوستان میومدن و از امکانات فریمورک موردنظرشون میگفتن و Yii و امثال اون رو میکوبیدن و محکوم به نداشتن امکانات میکردن ولی حالا که امکانات عالی داره و با 2 خط کد میشه Pagination با AJAX ساخت و کلی کارهای دیگه رو به راحتی انجام داد، میگن امکانات آماده ای که داره باعث میشه لذت کدنویسی از آدم گرفته بشه. خوب یکمرتبه بفرمایید با اسمبلی کدنویسی کنید که حسابی لذت ببرین!

دوست دیگری اومدن از امکانات احراز هویت توی لاراول 5 گفتن درحالی که Yii از سال 2008 سیستم UserIdentity رو داشته که خیلی کارکردن باهاش راحته و کامپوننت User که میشه چند نمونه ازش تعریف کرد با امکانات مختلف و پیشوندهای سشن متفاوت تا فرضاً همزمان مدیر و کاربر عادی بتونن توی یک سیستم لاگین کنن و سشنهاشون با هم قاطی نشه. امکاناتی مثل state و flash message و... که توی Yii هست رو همچنان توی بقیه فریمورکها به این راحتی ندیدم.

سیستم Autoload هوشمند و import و Lazy Loading و امکان انتخاب بین حالت Lazy و Eager که در Yii هست رو هیچ فریمورکی به این راحتی فراهم نکرده. اونوقت از معماری Facade که توی Yii هم وجود داره بعنوان امتیاز یاد میکنید؟! واقعاً کدوم مهمتر و کاربردی تره؟ Facade یا مصرف هوشمند حافظه؟ اونوقت واقعاً Facade رو نمیشه توی Yii پیاده سازی کرد؟ تست کردین که بعنوان مزیت برای لاراول مطرحش میکنید؟

یکی از مهمترین ایرادات لاراول بنظر من همین ساختار Routing اون هست. یک فریمورک (دقت کنید که معناش میشه چهارچوب کاری) وقتی قراره با MVC کار کنه دیگه نباید اجازه بده اسپاگتی کد بنویسید. سیستم Routing و مدیریت Requestها در لاراول به شما اجازه میده هر درخواستی رو به هر شکلی که میخواین جواب بدین. یکی با MVC کار کنه، یکی همونجا Anonymous Function داشته باشه و با Closure کار کنه، یکی درخواست رو به یه فایل PHP ساده بفرسته و... که باعث میشه اگه یکی دیگه بجز شما بخواد پروژه رو دست بگیره و ادامه بده، کلی توی مسیرها سروکله بزنه تا بفهمه به یه درخواست خاص، داره کجا جواب داده میشه درحالی که توی Yii همه چیز بصورت MVC هست و یکجا توی فایل تنظیمات و یا (با یک خط کد) توی یک فایل جداگانه، مسیرها رو مشخص میکنید و هم لینکهایی که خود فریمورک تولید میکنه بطور خودکار اصلاح میشن و هم لینکهایی که از کاربران دریافت میکنه، ساختارش عوض میشه. هروقت هم خواستین ببینین یه درخواست کجا داره جواب میگیره، کافیه همون بخش از تنظیمات رو نگاه کنید تا کنترلر و اکشن مربوطه مشخص بشه و خارج از کنترلر و متدهای اکشن هم هیچ جایی نمیتونید به درخواستهای کاربران جواب بدین. حتی درخواستهای AJAX هم از این قاعده پیروی میکنن.

Yii به راحتی میتونه از امکانات هر فریمورکی که از کامپوزر پشتیبانی میکنه استفاده کنه. برای مثال بخشهایی از فریمورک Zend یا Laravel و... رو که سودمند میدونید، داخل فریمورک Yii استفاده کنید و حتی نیاز نیست یک خط از کدهای اون بخش از فریمورک دیگه رو دستکاری کنید. برای مثال از کامپوننت Zend Feed توی Yii استفاده کنید و کار با Zend Framework رو با طعم Yii تجربه کنید و از سختی های نصب و بارگذاری و یادگیری خود فریمورک Zend هم خلاص بشین.

پرفورمنس Yii2 رو با کمک OPCache تا حالا تجربه کردین؟ اینکه میشه روی همون سخت افزار قبلی از یک فریمورک استفاده کنید که به شما امکان بارگذاری سایتی با حداقل دوبرابر بار سرور و ترافیک و درخواست و بازدیدکننده و... رو میده، چیز بدیه؟ پس چرا وقتی صحبت از پرفورمنس Yii میشه توجه نمیکنید یا میگین زیاد مهم نیست؟ مگه بجز سرعت و بهینگی کار سایت چیز دیگری هم مهمه؟ وقتی صحبت از سرعت Phalcon میشه همه به احترامش سکوت میکنن درحالی که این نکته که توی هاست اشتراکی (یعنی 70 درصد پروژه ها) قابل نصب نیست چون اصلاً اجازه نصب نرم افزار و پلاگین برای PHP و... ندارین. حالا Yii اومده با اینکه با PHP نوشته شده، سرعتی بالاتر از بقیه ارائه کرده و به فالکن نزدیک شده ولی کسی اهمیت نمیده، فقط بخاطر اینکه سروصدا درمورد لاراول بیشتره یا (شاید) اسمش قشنگتر تلفظ میشه و کلاس بیشتری داره.

در پایان تأکید میکنم اینکه نظر من روی فریمورک Yii هست یک موضوع شخصیه و به نظر تمام دوستان در کار با فریمورک محبوبشون احترام میگذارم ولی خواهش میکنم توی نقدهاتون، منصفانه قضاوت کنید و چیزهایی نگین که باعث بشه مجبور به پست گذاشتن به این شکل بشیم. لاراول امکانات خیلی خوبی داره و فریمورک خوبی هم هست. فالکن هم همینطور. همینطور سیمفونی و زند ولی هرکدوم امکانات خاصی دارن که بهتره روی همونها تمرکز کنید نه اینکه امکانات بقیه فریمورکها رو غیر سودمند بدونید و سعی در کمرنگ نشون دادنشون کنید. اونهم درحالی که واقعاً سودمند و کاربردی هستن.

شرمنده که طولانی شد. اگه دوستان حرفی دارن آماده جواب دادنم وگرنه تاپیک همینطوری مختومه بشه و خود استارتر و بقیه خوانندگان تصمیم بگیرن هم بد نیست.

a47b1b590cfe48fd8f356c65
شنبه 12 اردیبهشت 1394, 08:58 صبح
سلام ، ببخشید من اینجا کامنت میزارم ، ابتدا ممنونم از مقایسه خوبتون ، و یه سوال داشتم ، نرم افزار MYBB 2.0 رو هم در ابتدا با Yii داشتن می نوشتن ولی بعدا مسیرش عوض شد و الان میگن اون رو با Laravel بازنویسی می کنن و این قطعی هست و به فریمورک دیگه ای سویچ نمی کنن . به نظرتون علت این تغییر مسیر چی بوده؟ با تشکر

MMSHFE
شنبه 12 اردیبهشت 1394, 09:52 صبح
یکی از دلایل تغییرات نگرش، تغییر در تیم توسعه است. مثلاً ممکنه کسانی که با لاراول کار کردن توی اون تیم بیشتر بودن یا جنبه ای از توسعه براشون مهم بوده که توی لاراول قویتر بوده. برای مثال ممکنه ساختار خلاصه تر توی کدنویسی براشون اهمیت داشته یا هر دلیل دیگه. این روزها با هرکدوم از فریمورکها میتونید هر کاری که بخواین انجام بدین (اگه برنامه نویس باشین نه کدنویس). پس زیاد به اینکه فلان تیم چرا با فلان فریمورک کار کرده فکر نکنید چون نه شما عضو اون تیم هستین و نه شرایط شما با شرایط اون تیم یکسانه.

hamedarian2009
شنبه 12 اردیبهشت 1394, 11:23 صبح
پیشنهاد میکنم زیاد توی این فکرنباشین که کدوم بهتر و کدوم بدتر وگرنه عمرتون رو تلف کردین شخصی موفق است که کار با یکی از این فریمورکها (Laravel , Yii, Symfony, CakePHP, Zend, CodeIgniter) رو شروع و پروژه هاشو تولید کنه و با این کار احساس کنه هم راحته هم سرعت توسعه برنامش چند برابر شده و قرار هم نیست دوتا فریمورک دقیقا مشابه هم باشند این بحث دقیقا مانند بحث های ویندوز و لینوکس است و بحث در مورد آن هم کاری بیهوده

Mohammadsgh
شنبه 12 اردیبهشت 1394, 12:39 عصر
از دید من برنامه نویس باید در کنار فریم ورک خودش چند خط کد هم بزنه.نمی خوام تعریف کنم ولی لاراول و کد ایگنایتر هم کار رو آسون میکنه هم میتونید کنارش کد نویسی کنید.اگه با شما باشه میگید همه چی با درگ انجام بشه

m.esmaeilzadeh
شنبه 12 اردیبهشت 1394, 17:23 عصر
ممنون از اینکه لطف کردید و مطالب مفید رو برام نوشتید !
ولی من بیشتر میخواستم درباره مزیت ها و تجربه های شخصی درباره فریم ورک laravel لاراول صحبت بشه !!! در بحث و حاشیه یا فریم ورک های دیگه .... :لبخند:
البته بعضی دوستان حالا با تعصب یا از روی حس و حال خودشون درباره فریم ورک های دیگه مثل Yii و ... صحبت کرده بودن و با حرارت خیلی زیاد میخواستم اعلام کنن که این فریم ورک همه چیز رو به آخر حد رسونده و شاید یک جادو و یا خدای فریم ورک ها باشه جالب بود یکی از دوستان گفته بودن که :

هر کسی هیچ وقت نمیتونه اکتیور رکورد یا کلاس های آماده فریمورک هایی مثل لاراول و Yii رو بنویسه
حالا سوال من اینه , یعنی کسانیکه تو تیم لاراول و Yii کار میکنن از سیاره دیگه اومدن ؟ یا اونا هم مشوق هایی مثل شما داشتن که مدام می گفتن هیچکس نمیتونه ؟ یا ما اصلا نمیتونیم ؟
من یک ادعا بزرگ دارم , اون هم اینه تو این چند سال ( چه سال هایی که در زمینه برق و الکترونیک فعالیت داشتم و چه چند سالی که برنامه نویسی و طراحی می کنم ) هیچ وقت خودم رو محتاج و زنجیر شده کارای آماده ندونستم و ندیدم !!!
*** کلا آدم بشینه بعضی چیزارو از بیس بنویسه و 0 تا 100 قضیه رو بدونه بعدا بیشتر میتونه زمان بخره ***
تو زمینه برنامه نویسی هم بنده چند سال پیش یک فریم ورک نوشتن که نه MVC است , نه داخلش اصراری به نوشتن آبجکت و تئوری OOP وجود داره , و نه از پترن و تکنیک های خاصی استفاده میشه !!!
اتفاقا بنده نه تنها با این فریم ورک و نهایتا cms ای که روش نوشته شده چند وب سایت راه اندازی کردم , بلکه حتی برای ادارات رسمی و دولتی وب اپلیکیشن هم راه اندازی کردم و نیرو آموزش دادم تا بتونه باهاش کار کنه و کد نویس داره با مشورت من توسعه اش میده و نیازهای یک بخش اداره ای رو برطرف میکنه !!!
در کل میخوام بگم , ایرانی جماعت فقط خودش رو درگیر اسم و یکسری تئوری کرده !!!
قراره فریم ورک ابزار دست شما باشه یا شما ابزار و بنده دست فریم ورک ؟!
چون دیدم بعضی ها خیلی با تعصب خاص درباره این ابزارها صحبت میکنن , خواستم بگم مثلا یک فریم ورک هزاران هزار object یا تیم توسعه داشته باشه ملاک قدرت و برتری اش هست ؟ اتفاقا طبق نظر خیلی از همکارا که حتی الان خارج ایران با جدیت و تکنیک های اونا و تیم هاشون مشغول کار هستن , فریم ورک هایی مثل Yii رو آفتابه لگن هفت دست میدونن و اصلا نظرات مختلفی دارن ....
خلاصه برنامه نویسی سلیقه ای هستش , من هم پست های دیگران رو دیدن از سوالی که پرسیدم پشیمان شدم !
من واقعا نمیدونم کدوم آدم بی سوادی به بعضی از برنامه نویس های ما یاد داده که فریم ورک اونم از نوع آماده اش یعنی تکنیک و حرفه ای بودن ؟!؟! ... :متفکر:
موفق باشید

under22
شنبه 12 اردیبهشت 1394, 18:02 عصر
ولی من بیشتر میخواستم درباره مزیت ها و تجربه های شخصی درباره فریم ورک laravel لاراول صحبت بشه !!! در بحث و حاشیه یا فریم ورک های دیگه .... :لبخند:
البته بعضی دوستان حالا با تعصب یا از روی حس و حال خودشون درباره فریم ورک های دیگه مثل Yii و ... صحبت کرده بودن و با حرارت خیلی زیاد میخواستم اعلام کنن که این فریم ورک همه چیز رو به آخر حد رسونده و شاید یک جادو و یا خدای فریم ورک ها باشه جالب بود یکی از دوستان گفته بودن که :

حالا سوال من اینه , یعنی کسانیکه تو تیم لاراول و Yii کار میکنن از سیاره دیگه اومدن ؟ یا اونا هم مشوق هایی مثل شما داشتن که مدام می گفتن هیچکس نمیتونه ؟ یا ما اصلا نمیتونیم ؟
من یک ادعا بزرگ دارم , اون هم اینه تو این چند سال ( چه سال هایی که در زمینه برق و الکترونیک فعالیت داشتم و چه چند سالی که برنامه نویسی و طراحی می کنم ) هیچ وقت خودم رو محتاج و زنجیر شده کارای آماده ندونستم و ندیدم !!!

درسته دوست عزیز اون ها انسان هستن و ما هم انسان هستیم و هر اراده ای بکنیم میتونیم انجام بدیم اما شما واقعا سطع اطلاعات و بروز بودن خودتو با یه تیم برنامه نویس زوبده یه فریمورک مقایسه میکنی کسانی که هم بیش از 10 سال به صورت حرفه ایی مشغول اینکار هستند . کسانی که آموزش هاشون رفرنس هست مثل تولید کننده لاراول که خودش backbone js رو نوشته یا افراد تیم Yii اگه واقعا هم سطح اون افراد هستنی عزیزم از همین جا اعلام میکنم داری هدر میشی و باید مغز در رفته بشی :قهقهه:
این همه افراد که گفتم کلی با هم فکری کردن کلی آدم اومدن تو گیتاپ نظر دادن مثل کسی که خودش تو سورس PHP شریک هست . مثل این آدم ircmaxell که تو سورس PHP هم تو قسمت های امنیتی خودش کار میکنه اینم لینک گیتاپش
https://github.com/ircmaxell
ایشون چند تا ملاس امنیتی برای Yii و لاراول نوشتن بازم میگم اگه شما هم سطح چنین افرادری هستی که فقط یکیشونرو گفتم داری اینجا هدر میری :قهقهه:
در ضمن همه حرفایی که زده شد معجزه یا جادو نبوده اماکنات واقعی هستند

*** کلا آدم بشینه بعضی چیزارو از بیس بنویسه و 0 تا 100 قضیه رو بدونه بعدا بیشتر میتونه زمان بخره ***

میشه مفهوم زمان رو بیشتر توضیح بدید شما وقتی از فریمورک استفاده میکنید امکاناتش رو خودتون از صفر مینویسید فقط از کلاسا که افراد حرفه ایی نوشتن داری استفاده میکنی وقتی چرخ یه دفعه اختراع شده نیاز به اختراع دوباره اون نیست . من میگم بشین ویندوز رو از صفر بنویس چون یه چیز آمادس کلی هم باگ داره نظرت چیه :لبخند:

تو زمینه برنامه نویسی هم بنده چند سال پیش یک فریم ورک نوشتن که نه MVC است , نه داخلش اصراری به نوشتن آبجکت و تئوری OOP وجود داره , و نه از پترن و تکنیک های خاصی استفاده میشه !!!
اتفاقا بنده نه تنها با این فریم ورک و نهایتا cms ای که روش نوشته شده چند وب سایت راه اندازی کردم , بلکه حتی برای ادارات رسمی و دولتی وب اپلیکیشن هم راه اندازی کردم و نیرو آموزش دادم تا بتونه باهاش کار کنه و کد نویس داره با مشورت من توسعه اش میده و نیازهای یک بخش اداره ای رو برطرف میکنه !!!

شما اومدی خیلی اسپاگتی کد زدی بدون آبجکت و کلاس اون موقع افتخارم میکنی جالبه :قهقهه:
دوست عزیز هر سیستمی اگه اصولی تر نوشته بشه بعدا توسعه اون هم راحت تر هست .

اگه به حرف شما باشه من الآن باید بگم هیچکسی تو امنیت و پرفورمنس به من نمیرسه پس من نباید از کلاس آماده استفاده کنم یا از فریمورک استفاده کنم .
ایرانی ها فقط از فریمورک استفاده نمیکنند همه استفاده میکنند این هم دلیلی بر این نمیشه که بگی ابزار دست فریمورک شدن .

چون دیدم بعضی ها خیلی با تعصب خاص درباره این ابزارها صحبت میکنن , خواستم بگم مثلا یک فریم ورک هزاران هزار object یا تیم توسعه داشته باشه ملاک قدرت و برتری اش هست ؟ اتفاقا طبق نظر خیلی از همکارا که حتی الان خارج ایران با جدیت و تکنیک های اونا و تیم هاشون مشغول کار هستن , فریم ورک هایی مثل Yii رو آفتابه لگن هفت دست میدونن و اصلا نظرات مختلفی دارن ....

میشه دو نفر از این افراد حرفه ای رو نام ببرید :قهقهه: یه جوری حرف میزنی انگار با گند های PHP میپری و باهاشون پسر خاله ایی .
بله عزیزم یه فریمورک با این همه امکانات و تیم توسعه خیلی قوی ملاک قدرت هستند از شمایی که ادعا میکین میتونی بهتر از اونا کار کنی .

خلاصه برنامه نویسی سلیقه ای هستش , من هم پست های دیگران رو دیدن از سوالی که پرسیدم پشیمان شدم !
من واقعا نمیدونم کدوم آدم بی سوادی به بعضی از برنامه نویس های ما یاد داده که فریم ورک اونم از نوع آماده اش یعنی تکنیک و حرفه ای بودن ؟!؟! ... :متفکر:
موفق باشید
دوست عزیز میشه شما با سواد به ما یاد بدی حرفه ایی بودن یعنی چی ؟؟
بزار من بگم به نظر شما ما اگه همه چیمون رو خودمون بنویسیم و فریمورک شخصی داشته باشیم حرفه ایی هستیم نه آقا وقتی چرخ اختراع شده دیگه نیازی نیست ما اختراعش کنیم اگرم بکنیم به چرخ های حاضر نمیرسه . حال اخوبه شما ماکروسافت کار نیستی وگرنه میگفتی #c چیه نباید ار کامپونتت هاش استفاده کرد باید خودمون بنویسیم ما قدریم

Mohammadsgh
شنبه 12 اردیبهشت 1394, 18:40 عصر
شما که انقدر چرخ چرخ میکنی و همش دنبال مسخره کردنی تا چند روز دیگه یه چیزی شبیه doctrine بنویس ببینم میتونی؟بحث اختراع دوباره چرخ نیست بحث تواناییه.حاضرم شرط ببندم نصف بیشتر کسایی که از فریم ورک استفاده میکنن نمیتونن حتی یه کلاس ساده ای برای کپچا بنویسن و میخوان بگن ما با فریم ورک کار میکنیم.بله فریم ورک خوبه کسی هم منکرش نشد ولی همه چیز به جاش

under22
شنبه 12 اردیبهشت 1394, 18:49 عصر
شما که انقدر چرخ چرخ میکنی و همش دنبال مسخره کردنی تا چند روز دیگه یه چیزی شبیه doctrine بنویس ببینم میتونی؟بحث اختراع دوباره چرخ نیست بحث تواناییه.حاضرم شرط ببندم نصف بیشتر کسایی که از فریم ورک استفاده میکنن نمیتونن حتی یه کلاس ساده ای برای کپچا بنویسن و میخوان بگن ما با فریم ورک کار میکنیم.بله فریم ورک خوبه کسی هم منکرش نشد ولی همه چیز به جاش
من آدم های مثل شما رو زیاد دیدم شما سرتون داغونه .
یادمه یکی از هم دانشگاهیام میخواست سیستم عامل بنویسه میگفت ویندوز خوب نیست شما هم مثل اون بشینید وقت خودتون رو هدر بدید هر چی میخواهید بنویسید در حالی که بهترش همیشه موجوده و بگید آدم توانایی هستید و از کدنویسی لذت میبرید ببینیم به کجا میرسید . دوست عزیز من بخوام کلاس کپچا بنویسم برام کاری نداره تو کتابم هم یکی خیل یسادش رو نوشتم ولی چرا وقتمو هدر بدم بشینم بنویسم در حالی که بهترش هست بعد بیام بگم از کد نویسیم لذت بردم اینکار واقعا احمقانس اون وقت رو میتونم کارای بهتری بکنم . چرا وقتی میتونم کارامو سرعتی تر و با کیفیت تر و بهتر انجام بدم بیام انجام ندم من الآن 21 سالمه مگه چند سال دیگه میتونم کد نویسی کنم 10 سال یا 15 سال یه زمانی داره باید تا اون موقع بارمو ببندم :لبخند: شاید الآن بگم لذت کد نویسی ولی سنم بره بالا پشیمون میشم .
اگه شما پیزی رو اصولی بلد باشی یا یه دفعه بنویسی دیگه نیاز نیست بشینی هر دفعه اونو بنویسی یا اگه ببینی بهتره باید استفاده کنی . تو #c کسی میاد بگه مثلا فرمی که ماکروسافت گذاشته رو نمیخام میخام خودم بنویسم چون توانایشو دارم یا میخام ثبات کنم این بحث همینجا هم صادقه ولی چون اونجا colse source هست بیشتر به چشم میاد .

m.esmaeilzadeh
شنبه 12 اردیبهشت 1394, 19:06 عصر
under22 بچه جون ، سعی کن مودب تر باشی !
البته سن و سال کمی داری و انشالله در آینده تجربه بیشتری کسب می کنی ....

a47b1b590cfe48fd8f356c65
شنبه 12 اردیبهشت 1394, 19:25 عصر
از دید من برنامه نویس باید در کنار فریم ورک خودش چند خط کد هم بزنه.نمی خوام تعریف کنم ولی لاراول و کد ایگنایتر هم کار رو آسون میکنه هم میتونید کنارش کد نویسی کنید.اگه با شما باشه میگید همه چی با درگ انجام بشه

دوست من اینطور نیست که اونایی که از Yii استفاده می کنن هیچ کاری نکنن و حتی چن خط کد هم ننویسن ، البته قبول دارم که از طرز کار این آپشن ها باید تاحدی آگاه باشیم تا بتونیم ازشون درست استفاده کنیم ،ولی نباید با آپشن هایی که برای راحتی ما درست شدن هم دشمن بود..

دوستان یه اشتباهی هم که باعث میشه ما آدما عقب بمونیم اینه که میخوایم در فیلدی کار کنیم که دیگران یا اشخاص خاصی (که ظاهرا موفق هستند) کار می کنند و یا اینکه بالعکس میخوایم دیگران هم در زمینه کاری ما کار بکنند و فکر می کنیم اینطوری به اونا کمک می کنیم و این باعث میشه که اونا هم مثل ما موفق بشند ، اما هرکسی نسخه و راه و سرنوشت خاص خودش رو داره ، بعضی ها الان دارن در بخش VB6 این سایت فعالیت میکنند و بخش ASP Classic رو هم که داشتم میدیدم از تاریخ آخرین پست ها متوجه شدم این ابزارم هنوزم نمرده و همچنین می بینیم که سایتی مثل W3CSchools هم باتوجه به نیازش لزومی نمی بینه که نرم افزار سایتش رو که با ASP Classic هست بازنویسی کنه و هنوز هم که هنوزه باهمون کار میکنه و مشکلی هم نداره ، خوب اینها به ما می گن که درگیر ابزارها و تکنولوژی ها نباشیم ، در زندگی هم به همین شکل هست نباید چون دوستان من رشته ریاضی فیزیک رو انتخاب کردن منم هم همون انتخاب رو بکنم ، نباید چون اونها می خوان در مقطع کارشناسی یا ارشد یا دکتری ادامه تحصیل بدن پس منم ادامه بدم و نباید چون دوستان ما در مقطع خاصی ادامه نمیدن منم درسمو ول کنم ، این جامعه هم به تنوع تخصص ها و طرز تفکر ها نیاز داره ، هر کاری + که همراه با فریب و کلاه برداری نباشه اگر خوب انجام بشه امری بسیار پسندیده هست و خدمت به جامعه ؛ و همه ازش استقبال می کنند ، یادمون باشه تک تک ما Unique هستیم! اگر شما با Laravel راحت هستین خیلی هم خوبه چون باهاش کار کردین و ظاهرا دوسشم دارین ، خب شاید برای شما بهترین گزینه هست ، اما من نوعی که تا بحال هیچ فریمورکی رو کار نکردم بهتره کمی مشورت کنم ، حداقلش الان تو این تاپیک فهمیدم که Phalcon شاید به درد کار من که بیش تر از هاست اشتراکی استفاده میکنم نمیاد اما همین Phalcon شاید برای کار شما خیلی هم مناسب باشه ،
یک نکته دیگه هم به استارتر این تاپیک عرض کنم، اینکه مثلا بیش تر شرکت های X و Y متخصص فلان فریمورک رو استخدام میکنه یا اینکه یه چیزی تلیغاتش قوی هست تضمین نمی کنه که با رفتن به اون سمت موفق بشیم شاید موفقیت در اون جایی باشه که کمتر کسی اون طرفا میره ;) چرا ما اینقد خودمونو دست کم میگیریم شاید ما خودمون شرکتی رو ساختیم و بر دیگران هم اثر گذاشتیم،
من فقط به دوستان این توصیه رو دارم از اینکه ابزار اشتباهی رو انتخاب بکنن هم نترسن البته سعی کنن در ابتدای راه بهترین انتخابی رو که میتونن بکنن اما حتی اگر انتخاب اونها بهترین انتخاب و راه ترین راه ممکن هم نبوده باشه اما با تلاش و کوشش در همون چارچوب و راهی که انتخاب کردن می تونن به عنوان یکی از الگوهای موفق در اون زمینه مطرح بشن..

دوستان! غرور آدمو بدجور عقب میندازه (تجربه شخصی!) این صفت مخرب رو کنار بگذاریم و به قول فرنگی ها یک احمق بمانیم ، این غرور در مقطعی باعث شد که من درخواب بمونم و همونهایی که زمانی از نظر من رقیب محسوب نمیشدن اومدن و از من گذشتن و من انگار توی خواب بودم! پفک نمکی نباشیم ، تو خالی نباشیم ، حرف حق رو بپذیریم و بپرسیم و یادبگیریم، اون چیزی دیده بشیم که هستیم تا بتونیم FeedBack مناسب دریافت کنیم و در نتیجه بهتر و بهتر بشیم ، جلوی FeedBack رو نگیریم ،

130809

@به اونهایی که از شرایط ایران یا شهر خودشون گله مند هستند:
جزئی از اصلاحی باشیم که میخواهیم انجام شود! به معنای واقعی کلمه اصلاح طلب باشیم! نه ضد انقلاب :D یا انقلابی ! انقلاب به سهولت نمی شود و اگرهم بشود ویرانی میاورد، این حرفا سیاسی نبود ، ادبی بود!

@ به اونهایی که مردد هستند:
به ابتدای راه برگردیم... چه چیز و هدفی موجب شد راه X رو انتخاب کنیم؟ جواب =A
احتمالا امروز فکر میکنیم که دیگه نمیتونیم به A دست پیدا کنیم یا A اصلا فراموش شده و همینه که باعث شده مردد بشیم ، اما دوستان!
تلاش بر هر چیزی غلبه می کند ، آی کیو ، ای کیو ، کمی اشتباه! (مثلا انتخاب یک Framework) ، عقب ماندگی ، معلولیت ، پیری ، مشکلات فردی ، مشکلات جامعه و...

آیا مشکل ما PHP یا ASP.NET و C++ VS Java هست؟ آیا مشکل جوونای ما اینه؟؟ :لبخند:

اما یک چیزی مانع تلاش است و آن تردید است ، تردید رو کنار بگذاریم ، با اعتماد به نفس و توکل به خدا جلو بریم ، از تمام انرژی مون (البته نه به صورت غیر اصولی که به سلامتیمون آسیب بزنه استفاده کنیم) یا حداقل نصفی از ظرفیتمون استفاده کنیم ، ما ظرفیتمون خیلی بالاس ، تلاش تلاش تلاش تا قله ! با قدرت! :تشویق:
البته باید مواظب رفتارمون باشیم ،شاید همین فردا بمیریم ، اگه مردیم...، که هیچ! و اشکالی هم نداره! همه میخوان بمیرن..

اما اگه زنده موندیم و پیر شدیم چی؟؟ (که اکثریت همینطورن)
جوری زندگی کنیم که اگه زنده موندیم ذلیل نباشیم بلکه عزیز باشیم ،
چیزی که روی قبر همشهری بنده ، مرحوم امیر اعلم غضنفریان نوشته شده :
آن طور زندگی کن که گویی فردا خواهی مرد ، و آنطور بزی که گویی صد سال زندگی خواهی کرد!

اینا حرفای یک آدم موفق نیست ، حرفای یک آدم شکست خورده هم نیست ،
اینها چیزایی بود که من امروز به خودم گفتم!! گفتم با شما هم درمیون بزارم..

MMSHFE
شنبه 12 اردیبهشت 1394, 21:38 عصر
پس باید تاپیک رو توی بخش لاراول ایجاد میکردین نه جایی که همه میان میبینن و انتظار هم نداشته باشین وقتی توی بخش عمومی مطرح میکنید، کسانی که با بقیه فریمورکها کار میکنن هم نیان نظر ندن. شما هم توی پست اول دقیقاً مشخص نکردین که چی میخواین و خودتون گفتین که خیلیها بخاطر اینکه جدیده یا دنبال اسم هستیم، اون رو سر زبونها انداختن. پس بقیه هم حق داشتن که بیان نظرشون رو بگن و اعلام کنن که ازنظر اونها، خیلی هم آش دهن سوزی نیست.

البته بعضی دوستان حالا با تعصب یا از روی حس و حال خودشون درباره فریم ورک های دیگه مثل Yii و ... صحبت کرده بودن و با حرارت خیلی زیاد میخواستم اعلام کنن که این فریم ورک همه چیز رو به آخر حد رسونده و شاید یک جادو و یا خدای فریم ورک ها باشه جالب بود یکی از دوستان گفته بودن که : ...

نه از سیاره دیگری نیومدن ولی یه امتیاز دارن که توی ایران یه رؤیاست: توانایی کار تیمی. ما ایرانیها یه ضرب المثل داریم که میگه: آشپز که دوتا شد، آش یا شور میشه یا بی نمک. این نشون میده که ما ایرانیها از قدیم، ید طولایی در گند زدن به کار تیمی داشتیم. این کسانی که شما اونها رو بزرگ نمیدونید، حداقل تونستن یه تیم که توی نسخه Yii2 نزدیک به صد نفر شده رو مدیریت کنن و یک فریمورک منسجم و با کمترین باگی که یک تیم با این حجم میتونه توی کارها داشته باشه بسازن. شما اگه ادعاتون میشه، یک تیم 5 نفره رو مدیریت کنید و یک فریمورک که نه، یک وب اپلیکیشن با استانداردهای روز (مستندسازی، کپسوله سازی، فضاهای نام، Trait، شئ گرایی، الگوهای طراحی، TDD و...) بنویسید.

به شرطی که اصولی و مطابق با استانداردها کار کنه، بله ولی این نصیحت رو از من بپذیرید چون من هم قبلاً مثل شما فکر میکردم و ضربه اش رو خوردم. وقتی برای یک کاری، ابزار آماده هست و کارش هم خوبه و ازطرفی میتونین ببینید داخلش چطور طراحی شده و کار میکنه (برخلاف ASP.NET) دلیلی نداره که خودتون رو از داشتن و استفاده کردن از این ابزار محروم کنید و خودتون، یکی دیگه بسازین که تازه بعد از کلی مدت که صرف رفع باگها و استانداردسازی و نوشتن Unit Testها و... میکنید، بخواد با کارایی همون ابزاری که یکی دو سال قبل در اختیارتون بود، کار کنه.

کار شما وقتی ارزش داره که اگه یک نفر خواست کار شما رو ادامه بده، بدون وجود شما هم بتونه از کد شما سر در بیاره. مستندسازی، PHPDoc و... بخشی از این استانداردهاست. نوشتن یک کد و آموزش دادن چند نفر در طی چند ماه که بتونن باهاش کار کنن، چیز خاصی نیست و وردپرس هم همینطوری اسپاگتی نوشته شده ولی هر از گاهی بعد از اینهمه سال، باگهای وحشتناکی توی هسته (دقت کنید نگفتم توی پلاگینهاش) براش پیدا میشه که درجه امنیتی خیلیها Critical هست. این یعنی ناشیانه کار کردن. این یعنی اختراع دوباره چرخ، درحالی که از اصول طراحی و استانداردهای لازم، اطلاع نداشته باشیم.

شما وقتی یک ابزار خیلی خوب دارین که کلی امکانات داره و کار شما رو راه میندازه و بعد میاین به بقیه پیشنهاد میدین که ابزار خوبیه و یکی دیگه میاد تمام امکاناتش رو نادیده میگیره و میگه مفید نیست، در مقام دفاع از پیشنهاد خودتون بر نمیاین؟ این معناش اینه که اسیر دست ابزارتون شدین؟ واقعاً استدلالتون خنده داره.

فکر نکنید توی خارج، آدم کم سواد و بی عقل کم داریم. درمقابل مثل ایران، آدم فهمیده و منطقی هم زیاد داریم. خیلیها هم هستن توی همون خارج که نظر مخالفی دارن. باید دلایل این افراد رو هم شنید و روش فکر کرد. Pars CMS رو میشناسین؟ میدونید قیمت نسخه کاملش حدود 60 میلیون تومانه؟ میدونید مدیر تیمشون گفته الان با اینکه چند صد میلیون ازش درآمد داشتن و ده ساله که دارن توسعه اش میدن، پشیمونه که چرا از اول نشستن نوشتنش و خیلی جاها رو میتونستن با کمک فریمورکها بهتر کار کنن؟ میدونید فریمورک با CMS خیلی فرق داره؟ استفاده از فریمورک شما رو اسیر دستش نمیکنه (برخلاف CMS) چون هرجا دیدین ابزاری نیست، یا براش مینویسین یا کلاً میزنین جاده خاکی و با PHP خام کارتون رو راه میندازین.

موفق باشید
من هم متقابلاً نمیدونم کدوم آدم بیسواد و (با عرض شرمندگی) بی عقلی گفته وقتی ابزارهای آماده هست و میشه با ماشین حساب، یک فرمول پیچیده رو محاسبه کرد، لذت محاسبه در اینه که یک هفته وقت بگذاریم و فرمول رو دستی روی کاغذ حساب کنیم یا یک سال وقت بگذاریم و خودمون یک ماشین حساب بسازیم و بعد بگیم آره ما هم بلدیم (تازه معلوم نیست ماشین حساب ما مثل اون ماشین حساب که یکسال قبل موجود بود کار کنه یا الان اون شرکت چه ماشین حسابهای پیشرفته تری ساخته).

دوست عزیز، اینقدر سفسطه نکنید و بحثهایی مطرح نکنید که برنامه نویس که سهله، آدم عادی هم توی منطقش گیر میکنه! مگه تیم توسعه doctrine اون رو چند روزه نوشتن؟ مگه اونها یکنفره اینکار رو انجام دادن؟ تازه وقتی Doctrine هست، چرا دوباره یکی مثل اون بسازیم؟ اگه واقعاً همت و دانشش رو دارین که بهترش رو بسازین، خوب یا علی، شروع کنید؛ ولی اگه قراره یه چیزی مثل همون یا ضعیف تر از اون بسازین، فقط بخاطر اینکه بخواین لذت ببرین که دارین یه کار تخصصی میکنید! باید بگم که وقت و عمرتون رو دارین هدر میدین چون اون ابزار ضعیف تر، درنهایت به درد خود شما هم نمیخوره، چه برسه به اینکه بخواین ازش کسب درآمد هم بکنید و به بقیه هم بفروشین چون مردم دارن میبینن که ابزارهای بهتری وجود داره که چون با کمک فریمورکها و ابزارهای اینچنین ساخته شده، قیمت مناسبتری هم داره و نمیان پولشون رو صرف لذتی که شما خواستین ببرین، بکنن. یکم واقعیتها رو ببینید تا وقتی به سن بالاتر و شرایط زندگی متأهلی میرسین و نگاهی به عقب میندازین، احساس نکنید عمرتون رو هدر دادین و صرف لذتهایی کردین که الان همون لذتها باعث عذاب فکری و روحی شماست.

کار کردن با فریمورک نیازمند اطلاع داشتن از ساختار داخلی اونه و فکر نکنید مثل CMS هست که یه چیزی نصب میکنید و دیگه کدنویسی نداره. فقط برای انجام یکسری کارهای تکراری، اومده ابزارهای آماده گذاشته. مثلاً کلاس ActiveRecord رو پیاده سازی کرده که دیگه شما درگیر Escaping و PDO و... نباشین و خودش اینها رو مدیریت میکنه و به شما فرصت میده که تمرکزتون رو روی منطق برنامه بگذارین. من هم حاضرم شرط ببندم تمام کسانی که از فریمورک استفاده میکنن، دانش تولید کلاس پیچیده برا کپچا رو دارن چون هر کسی که تازه PHP رو یاد گرفته نمیتونه با فریمورکهاش کار کنه و لازمه کار با فریمورکها، تسلط به OOP و مباحث داخلی PHP و الگوهای طراحی مثل Singleton و Facade و MVC و Factory و Adapter و... است و برعکس شما، معتقدم کار با فریمورکها از عهده هر کسی بر نمیاد ولی نوشتن کلاس کپچا رو خیلیها میتونن انجام بدن (حتی کسانی که یک سایت کامل رو نمیتونن بسازن).

اگه موضوع جدیدی هست مطرح کنید وگرنه بفرمایید تا تاپیک رو ببندم. تاپیک رو هم حذف نکنید چون بحثهایی داخلش مطرح شده که پاسخ سؤالات خیلیهاست. دلیلی نداره وقتی به جواب دلخواه خودمون رسیدیم (یا نرسیدیم) تاپیک رو حذف کنیم، صرفاً به این دلیل که استارترش خودمون بودیم. موفق باشید.

Mohammadsgh
یک شنبه 13 اردیبهشت 1394, 00:07 صبح
ببینید من از اون روش تست یا همون tdd و ... استفاده کردم خواستم بگم تو برنامه نویسی به روز هستم و همه اون نکاتی که گفتید تو پروژم استفاده میکنم.خودتون هم میدونید از یی استفاده کردم.برای پروژه هم از کلاس های آماده استفاده کردم.فریم ورکهایی شبیه یی برنامه نویس رو از کد نویسی دور میکنه.دوستم با اکتیو رکورد یی کار کرده بود دستورات sql رو یادش رفته بود.از دید من یه فریم ورکی شبیه کد ایگنایتر یا لاراول میتونه خیلی عالی باشه چون هم آپشن های خوبی میتونن بدن هم نگارش یا syntax خوبی داره.اگه نوشتن کلاس آسونه چرا یه کاربری فلان کلاسو میخواد کسی نیست کمکش کنه؟من پروژهام یا با کد ایگنایتر هست یا با mvc.با یه شرکتی هم قرارداد بستم که سایتش با لاراول4 هست.اگر از سیستم آماده خوشتون میاد برای crud از xcrud استفاده کنید که کارو خیلی آسون میکنه.برای پروژهای بزرگ استفاده از فریم ورک خیلی هم خوبه

پوزش می خوام به خاطر پست هام.ولی مشکل این تایپیک نیست.سر انتقادم تو تایپیک های پیشین ناراحت شدید:چشمک:
ازتون پوزش میخوام و باور کنید خیلی دوستون دارم و php حرفه ای رو از پکیج شما یاد گرفتم
با آرزوی سلامتی برای شما و خانواده محترم
دیگه پست نمیزارم.هر کسی خواست هر تصمیمی بگیره

MMSHFE
یک شنبه 13 اردیبهشت 1394, 00:33 صبح
واقعاً فکر میکنید وقتی میشه با ActiveRecord کار کرد، دلیلی داره که ساختار سنتی دستورات SQL هنوز هم مهم باشه؟ توی Yii هم میتونید با SQL Commands و ازطریق Yii::app()->db کار کنید تا یادتون نره ولی مگه شما DB Admin هستین که کار با این دستورات رو باید توی سال 2015 همچنان توی ذهنتون نگه دارین؟ همینه که میگم کار تیمی توی ایران مشکل داره و PHP Developer باید دستورات SQL رو هم همچنان حفظ کنه. حالا اگه دیتابیس پروژه عوض شد و خواستن با Oracle یا MongoDB کار کنن چیکار میکنین؟ شخصاً تصمیم میگیرین اونها رو هم یاد بگیرین؟ مگه چند سال عمر میکنید؟ اینکه CI رو در حد و اندازه فریمورکهای مدرن امروزی مثل Yii و Cake و Symfony و Laravel میدونید به خودی خود نشون میده که (ضمن عرض شرمندگی) خیلی سطحی دارین به برنامه نویسی نگاه میکنید و فکر میکنید تا ابد قراره و میتونید تنهایی یک پروژه رو از صفر تا صد بنویسید و این پروژه ها، پروژه های بزرگی هم از آب در بیان.

اینکه توی شرکتی کار میکنید که با لاراول کار میکنه بد نیست و شما هم به همین خاطر دارین با لاراول کار میکنید ولی محض رضای خدا هم که شده، امکانات زیاد Yii یا هر فریمورک دیگه رو بد ندونید، فقط به این دلیل که خودتون ازشون استفاده نمیکنید. Yii هم CRUD Generator داره.

فریم ورکهایی شبیه یی برنامه نویس رو از کد نویسی دور میکنه
کاملاً دارین اشتباه میکنید. اون چیزی که شما بهش میگین کدنویسی، یک تعریف کلیشه ای هست. تفاوت این دو کد رو ازنظر خوانایی و منطق و قابلیت فهم و سهولت اصلاح و بهینه سازی، خودتون مقایسه کنید:

mysql_connect(HOST, USER, PASS) or die('Connection error');
mysql_select_db(NAME) or die('Database error');
mysql_query('SET NAMES \'utf8\'');
mysql_set_charset('utf8');
if(isset($_POST['user'])) {
$name = mysql_real_escape_string($_POST['user']['name']);
$family = mysql_real_escape_string($_POST['user']['family']);
$father = mysql_real_escape_string($_POST['user']['father']);
$gender = mysql_real_escape_string($_POST['user']['gender']);
$confirmed = 1;
// validation must be done manually here
mysql_query("INSERT INTO `users` VALUES (NULL, '{$name}', '{$family}', '{$father}', '{$gender}', '{$confirmed}');");
if(mysql_affected_rows() > 0) {
$_SESSION['message'] = 'Successful insert'; // must be deleted manually after display on next request
header('Location: login.php');
exit('<meta http-equiv="Refresh" content="0;url=login.php" />');
}
}

$model = new Users;
if(isset($_POST['Users'])) {
$model->attributes = $_POST['Users'];
$model->confirmed = 1;
if($model->save()) { // validation will be done automatically here
Yii::app()->user->setFlash('message', 'Successful insert'); // will be destroyed automatically after next user request
$this->redirect(array('login'));
}
}
کدوم یکی از کدهای فوق برای یک برنامه نویس که داره توی سطح حرفه ای کار میکنه، منطقی تر، استانداردتر، بهینه تر و پیشرفته تره؟ کسی که کد اول رو نوشته بیشتر برنامه نویسه یا کسی که با کد دوم کار میکنه؟ رفع مشکلات کدوم راحتتره؟ توی فاز پشتیبانی کدوم کد کمتر اذیت میکنه؟ تازه خیلی امکانات دیگه مثل behaviors رو قلم گرفتم (مثلاً بگین به محض اینکه یک رکورد رو از دیتابیس استخراج کردیم، یه کاری انجام بشه یا قبل از ولیدیشن یه کار دیگه انجام بدیم یا بعد از ولیدیشن و قبل از ذخیره سازی یه کار دیگه انجام بشه و...).

MMSHFE
یک شنبه 13 اردیبهشت 1394, 00:41 صبح
پوزش می خوام به خاطر پست هام.ولی مشکل این تایپیک نیست.سر انتقادم تو تایپیک های پیشین ناراحت شدید:چشمک:
ازتون پوزش میخوام و باور کنید خیلی دوستون دارم و php حرفه ای رو از پکیج شما یاد گرفتم
با آرزوی سلامتی برای شما و خانواده محترم

باور کنید اصلاً یادم نمیاد کدوم تاپیک رو میگین. این رو هم مطمئن باشین که اگه من هم شما و سایر کسانی که توی این انجمن و جاهای دیگه سؤال میپرسن رو دوست نداشتم و برام اهمیت نداشتن، اینقدر تا الان که ساعت یک و نیم شبه، بیدار نمیموندم که جواب بدم و فوقش میگفتم بگذار هر کاری میخوان انجام بدن (کاری که خیلیها دارن توی کشور ما انجام میدن) ولی من نمیخوام مسیر اشتباهی که خودم و خیلیهای دیگه، مدت زیادی رفتن رو شماها هم طی کنید و بعد به این نتیجه برسین که اشتباهه و اونوقت بگین شما که میدونستین این مسیر اشتباهه، چرا 10 سال قبل بهم نگفتین. من بعنوان کسی که 20 ساله داره کار برنامه نویسی میکنه، خودم رو مسئول میدونم که تجربیات خودم رو به هم صنف های خودم منتقل کنم. شاید هم حرفهام از دید خیلیها اشتباه باشه ولی بهرحال میگم چون آخر مسیری که الان شما دارین دنبال میکنید و دنبال هیجان توی کدنویسی هستین (که فقط باعث میشه کارها رو دیرتر تحویل بدین و درنتیجه توی طول عمر کاریتون، پروژه های کمتری بتونید انجام بدین) رو دارم الان شخصاً توی زندگیم لمس میکنم. ناراضی نیستم و اوضاعم هم بد نیست ولی اگه یکی بود که 10 سال قبل اینها رو به من میگفت، الان جایگاهم و درآمدم خیلی فرق داشت.

موفق باشید.

Mohammadsgh
یک شنبه 13 اردیبهشت 1394, 01:08 صبح
مجبور شدم دوباره پست بزارم:لبخند:
در مورد کد نویسی خب 100%یکمی بهتره.شوخی کردم:لبخند:.مشخصه دومی بهتره
در مورد فریم ورک یی هم انقدر آپشن زیاد داره که میترسم کد نویسی یادم بره.و به خاطر همینه که استفاده نمیکنم.و ترجیح میدم از لاراول استفاده کنم. وبه همه توصیه میکنم که به فریم ورک رو بیارن.پستهاتون خیلی خوب و آموزنده بود.امیدوارم کاربرن این سایت یک جمع بندی خوبی از این تایپیک بدست بیارن

Veteran
یک شنبه 13 اردیبهشت 1394, 05:02 صبح
a47b1b590cfe48fd8f356c65@
حرفات بدلم نشست :بامزه:

Mohammadsgh@

شما کلا هرکجا میری میگی کد نویسی یادم میره،یادم رفت،یادم اومد،یادم اومدو رفت،یادم خواهد رفت و.......
ول کن این صحبت هارو! اصلا چه معنی میده ؟! یعنی چی اصلا کدنویسی یادم میره ؟ مثلا میترسی وقتی findAll بزنی > "Select * From tbl" یادت بره ؟ خب این مشخص میکنه شما کد نویسی نمیکنید! کپی پیست کپی پیست کپی پیست،اجرا،خطا،برو لاین خطا،درستش کن،دوباره اجرا دوباره خطا ....... !!!!
اگر واقعا و عمیقا شما "Select * From tbl" یاد و درک کردید مطمئن باشید وقتی نکیر و منکر هم میان سراغت اگه ازت سوال بکنند،میتونی یادشون بدی :لبخند:
یوقتایی هست،بعد از کار با فریمورک یک بخشی هایی رو ادم موقتا توی ذهنش نمیاد،مثلا میگه کدوم تابع بود خدا که اینکارو میکرد ؟ نوکه زبونته اما نمیاد بیرون لامصب!! اونارو کافیه ی سرچ بزنی! همه هم سرچ میزنن،همه گوگل استفاده میکنند. همین اقای شهرکی هم که دراینجا هست گوگل میکنه،قبل از انجام پروژه اموزشی سعی میکنه ی نسخه رو از قبل پیاده کنه تا مشکلی حین کار پیش نیاد،اقای کرامتی فر هم گوگل میکنه،بعضی چیزا یادش میره،رضا شیخله هم یادش میره،کد هارو بد مینویسیه :لبخند: افتضاحه کدنوشتنش :متعجب::کف::لبخند: من هم! خیلی چیزا یادم میره،اما چه خودم باشم چه توی ی جمعی باشم چه شرکت باشیم که نیستم و...... اگر چیزی یادم رفت میرم گوگل میکنم! و هیچوقت از این بابت مشکلی ندارم. حتی فریمورک باعث شده که حل مسائل واسم راحتتر باشه،چون ذهنم رو درگیر کدهای تکراری نمیکنم و ذهنم ازادتره. سرعت کار بالاتره،مثلا اگر سناریو A به نتیجه نرسید میرم B و.... کدهارو زودتر میزنم،زودتر به نتیجه میرسم.
مشتری چیزی بخواد توی 10 دقیقه واسش انجام میدم
کارای خودمو توسعه میخوام بدم توی 1 هفته میارم بالا،4/5 تا کار زدم همه کمتر از 1 هفته و با مبلغ های 2 میلیون به بالا،چرا خودمو بیام اذیت کنم به بیام ی کدی بزنم که همه میزنن ؟ بعد مشتری ببینه بگه این چیه دیگه!! درهم برهم،اخرم بگه کپی پیسته ؟!!
توی فاز پشتیبانی کارم خیلی راحت تره
10 سال دیگه هم بیام سراغ کدها از این بابت نگران نیستم که چی منسوخ شده چی دیگه کار نمیکنه و.... میام فریمورک رو دانلود میکنم و از این بابت خیالم راحته که بروز دارم کد میزنم.
و......
خلاصه خودتو گول نزن :چشمک:

Mohammadsgh
یک شنبه 13 اردیبهشت 1394, 10:00 صبح
ممنون.بابت زمانی که گذاشتی.من هم پروژه ای کار میکنم و هم یک سال پشتیبانی یک سایتی رو که با لاراول4 هست دارم انجام میدم سایتشم اینه(netnashr.com).یه جا هم بهم پیشنهاد شده شاید یکی دو ماه دیگه برم.ادعا نمیکنم از دید شما کسی که با کپی پیست کار انجام داده باشه میتونه همچین کاری بکنه؟در مجموع کسی که با دستورات اصلی php کار نکنه ممکنه بعضی از دستورات یادش بره.شما میگی گوگل میکنی من میگم باشه.چون دوستم با اکتیو رکورد یی کار کرده بود دستورات sql رو یادش رفته بود.شایدم مشکل از اون بود

Veteran
یک شنبه 13 اردیبهشت 1394, 10:27 صبح
نههههههه،اشتباه برداشت نکن، منظور از این کپی پیست زیر سوال بردن دانش شما نیست.
میگم،کسانی بعد از استفاده از یکسری ابزار،کلا همه چی رو فراموش میکنند،یقین داشته باشین کپی پیست میکردند تا قبل از این.
وگرنه چطور ممکنه یک شخص بعد از مدت ها کار بصورت خام،بعد استفاده از فریمورک ها بیاد دستورات SQL رو فراموش کنه چون AR استفاده میکنه الان ؟!
اتفاقا در فریمورک هیچوقت شما دستورات اصلی رو فراموش نمیکنی، چه بسا ذهن شما بهتر درک کنه دستورات رو. بدلیل استفاده به شکل های مختلف در فریمورک. چون کارها معمولا چندحالته هستند و میتونید درحالت های مختلف استفاده بکنید.
میمونه یکسری توابع مثه اپلود،توابع مربوط به امنیت و.. که اونها هم فراموش نمیکنید مطمئنن. فقط ممکنه اسامی رو فراموش کنی که با ی گوگل راحت مشکل برطرف میشه.
خلاصه اینارو نمیگم که فریمورک رو عوض کنی،همون لاراول هم خوبه،یی هم خوبه. همشون خوبن. فقط باید دید توی کدوم بستر شما بهتر عمل میکنید،پیشرفت میکنید،راحتتر هستید و...

Mohammadsgh
یک شنبه 13 اردیبهشت 1394, 11:18 صبح
آره خب.گفته شما درسته.و من پروژهای پیش روم رو با فریم ورک میسازم:لبخند:وبه برنامه نویسهای دیگه هم همین کار رو توصیه میکنم.سرعت کار با فریم ورک هم بیشتره

mykellself
جمعه 08 خرداد 1394, 04:21 صبح
برادر عزیزم MMSHFE (http://barnamenevis.org/member.php?55504-MMSHFE) ، ممنون از اینکه تجربیاتتو با ما در میان گذاشتی ،
واقعا ازصحبت هات خیلی استفاده کردم ، خصوصا در مورد شیوه کد نویسی ( استفاده از مدل های آماده و ..).
دست شما درد نکنه که وقت گذاشتید.

fatima-php
جمعه 08 خرداد 1394, 10:06 صبح
من هم خیلی از صحبتها و تجربیاتشون استفاده کردم. چند روزیه دارم تمام پستها و تاپیکهاشونو میخونم و جداً لذت میبرم. نمیدونم چرا محروم شدن ولی بهرحال فرد خیلی مفیدی بودن. تقریباً میشه گفت یک سوم پستهای تالار PHP مال ایشونه.

Mahdi-563
سه شنبه 20 مرداد 1394, 19:16 عصر
واقعا برای سطح علمی این فروم متاسفم که CI رو با لاراول توی یه سطح می دونن

plague
سه شنبه 20 مرداد 1394, 21:48 عصر
یه مشکل بزرگی که من با لاراول داشتم (اون زمانی که قصد انتخاب فریم ورک داشتم ) نبود یه ثبات در فریم ورک بود
به نظر میومد که هر چند وقت یکبار ورژن جدیدی از فریم ورک ارائه میشه که به خودی خودش چیز بدی نسیت ولی مشکل اینجا بود که عملا کد های ورژن قبلی قابل ارتقا به ورژن جدید نبودن

واقعا برای سطح علمی این فروم متاسفم که CI رو با لاراول توی یه سطح می دونن

نمیخاد متاسف باشید صحبت یک یا چند نفر نشاندهنده سطح علمی فورومی با چند هزار عضو نیست و سطح علمی فوروم رو با کاربر های کم دانش نمیسنجن بلکه برعکس

Mohammadsgh
سه شنبه 20 مرداد 1394, 22:45 عصر
دوست گرامی مگه چیز بدی گفتن؟شما کد ایگنایتر رو با لاراول یکی میدونید؟فریم ورکی که پر استفاده ترین فریم ورک تو جهانه با کد ایگنایتر یکی میشه؟ما که با ورژن هاش مشکلی نداریم.شما با هر فریم ورکی که دوست دارید کار کنید

plague
چهارشنبه 21 مرداد 1394, 20:42 عصر
من یکی از معایب فریم ورک لاراول رو برای اون دوستی که تاپیک زدن گفتم
قرار نیست هرچی شما باهاش مشکلی نداری رو ما نگیم ! ... ممنون که اجازه دادین با هر فریمورکی که میخام کار کنم

------------------
اون دوست مون هم حرف بدی راجب مقایسه ها نزد منم ایرادی به اون حرفش نگرفتم .... پاسخ من راجب به حرفش بابت سطح عملی انجمن بود که با صحبت چند نفر سنجیده نمیشه
----------------
اول بخونید متن رو بعد پاسخ بدین

behzadamin12
یک شنبه 31 شهریور 1398, 20:10 عصر
سلام هرچیزی مزبت خودش رو داره
نباید تعصبی نگاه کرد
بهتره با تکنولوژی های جدید بیشتر آشنا شیم
پیشنهاد میکنم این لینک رو مشاهده کنید

https://jobteam.ir/ProductUser/76-Lumen-or-Laravel

behzadamin12
سه شنبه 09 مهر 1398, 22:21 عصر
سلام دوست عزیز شما به آموزش لاراول (https://jobteam.ir/category/Laravel) یک نگاه بندازید و مثال های راحتی که داره و بسیار عالی و قابل فهم
البته هرچیزی مزایا و معایب خودشو رو داره
اما لاراول واقعا فوق العادست