PDA

View Full Version : کدام ورژن .net ؟

limpizik
جمعه 18 اردیبهشت 1394, 15:16 عصر
سلام دوستان
آیا راهی هست که بشه برنامه کامپایل شده با c# که با فریمورک ورژن 2 کامپایل شده روی ورژن 4 اجرا کرد؟(یا بلعکس)
حتما باید ورژن فریمورکی که با اون برنامه کامپایل شده روی سیستم اجرا کننده برنامه نصب باشه؟روی ورژن دیگه جواب نمیده؟
ترفندی وجود نداره که بشه برنامه رو طوری تنظیم کرد که قابلیت اجرایی روی تمام ورژنها رو داشته باشه؟
ممنونم

hsgpro
جمعه 18 اردیبهشت 1394, 16:16 عصر
سلام
فکر نکنم همچین امکانی باشه من خودم همیشه دات نت رو روی کمترین یعنی 2.0 میذارم تا روی اکثر سیستم ها اجرا بشه اما باز برای ویندوز XP باید دات نت 2.0 هم نصب بشه.

بیتا حکمت
جمعه 18 اردیبهشت 1394, 18:20 عصر
یه لینکی بود توضیح داده بود ، نسخه های دات نت رو که به صورت پیش فرض روی ویندوزها نصب نشده نشون می داد . مثلا" سون نسخه 4 رو به صورت پیش فرض داره ، اگه کسی اون لینک رو داره یا اطلاعاتی در این زمینه داره ممنون میشم اینجا اعلام کنه .

limpizik
جمعه 18 اردیبهشت 1394, 19:40 عصر
ممنون از پاسخ هاتون.
به صورت پیشفرض ورژن 2 روی ویندوز 7 نصب هست و ورژن 4 هم روی ویندوز 8.
مشکل اینه که مثلا اگر روی ورژن 2 تنظیم کنیم دیگه روی ویندوز 8 اجرا نمیشه نرم افزارمون و اگر روی ورژن 4 تنظیم کنیم دیگه روی ویندوز 7 اجرا نمیشه (پیشفرض البته)

SabaSabouhi
شنبه 19 اردیبهشت 1394, 08:00 صبح
سلام
نسخه‌ی ها 1و 1.1 و 2 هر بار از نو نوشته شدن و مکمل نسخه‌ی قبلی نبودن.
بعد از این که مایکروسافت نسخه‌ی 2 رو ارائه کرد، خیلی بهش اعتراض شد که با تغییر نسخه‌های dotnet شرکت‌ها باید
هزینه‌ی زیادی برای ارتقاء نرم‌افزارها متحمل بشن. به همین دلیل مایکروسافت سیاستش رو گذاشت روی این موضوع که
از اون به بعد فقط framework رو تکمیل کنه و تغییر نده. به همین دلیل نسخه‌های 3 و 3.5 فقط امکاناتی رو به نسخه‌ی 2
اضافه کردن.
اما مایکروسافت به وعده‌ی خودش وفادار نموند و تو نسخه‌ی 4، framework رو دوباره از نو نوشت. البته جالبه که نسخه‌ی
3.5 حدود 260 مگابایت هست، در حالی که نسخه‌ی 4 زیر 50 مگابایت قابل دانلود هست.
فعلاً که نسخه‌های 4.5 - 4.51 - 4.5.2 و 4.6 همگی، مکمل نسخه‌ی 4 بوده و با اون سازگار هستن.

از ویندوز 7 به بعد دیگه نسخه‌ی 4 به بعد روی ویندوز نصب هست.
نظر دوستمون hsgpro که می‌گه روی حداقل نسخه‌ کامپایل کنید، درسته. فقط وقتی سراغ نسخه‌ی بالاتر برین
که بهش نیاز داشته باشین. اما این که نسخه‌ی 2 رو به عنوان پایین‌ترین نسخه بشناسین این درست نیست.
تو مجموعه‌ی نسخه‌های 2 - 3 - 3.5 این حرف درست بود. اما الان به‌تره نسخه‌ی 4 رو به عنوان نسخه‌ی پایه
در نظر بگیرین.

پس به نظر من به‌ترین انتخاب برای نسخه‌ی DotNet Framework نسخه‌ی 4 هست.

و نکته مهم این که مایکروسافت خطا کرد و اجازه داد که نسخه‌ی 4 روی ویندوز xp اجرا بشه. ( نسخه‌های بالاتر دیگه
روی xp نصب نمی‌شن ) پس با استفاده از نسخه‌ی 4 شما برنامه‌ی شما می‌تونه روی ویندوز xp هم اجرا بشه.

واقعاً نمی‌فهمم وقتی ما کپی‌رایت نداریم و قیمت ویندوز 7 و 8 زیر 5 هزار تومن هست، چرا باید از سیستم عامل 13
سال پیش استفاده بشه.

صبا صبوحی

limpizik
یک شنبه 20 اردیبهشت 1394, 17:12 عصر
ممنون از جواب دوستان.
با سرچی که زدم متوجه شدم که با ویرایش فایل app.config میشه روی نسخه 4 اجرا کرد.
حالا سوال اینجاست که آیا امکانش هست فایل app.config رو به خروجیمون embed کنیم؟

pouria_bayat
یک شنبه 20 اردیبهشت 1394, 17:37 عصر
سوالتون واضح نیست! یعنی چی یعنی اینکه .net 2 روی سیستمی که .net 4 نصب شده اجرا نمیشه!
معمولا نسخه های بالاتر روی نسخه های پایین تر اجرا نمیشن.
کلا تفاوت نسخه های بالاتر به اینه که امکانات بیشتری نسبت به قبلیها دارن، ونسخه های قبلی رو هم شامل میشن.

limpizik
یک شنبه 20 اردیبهشت 1394, 19:50 عصر
سوالتون واضح نیست! یعنی چی یعنی اینکه .net 2 روی سیستمی که .net 4 نصب شده اجرا نمیشه!
کلا تفاوت نسخه های بالاتر به اینه که امکانات بیشتری نسبت به قبلیها دارن، ونسخه های قبلی رو هم شامل میشن.

سلام دوست من.
منظور بنده برعکس اون چیزی بود که شما فرمودید.بنده میخام برنامه کامپایل شده نسخه 2 رو روی 4 اجرا کنم.راهشم پیدا کردم.باید فایل کانفیگ رو بزاریم کنار فایل اصلی...
اما میخام بدونم آیا امکانش هست همین فایل کانفیگ رو embed کرد به برنامه کامپایل شده؟
توضیحات بیشتر (http://forum.p30world.com/showthread.php?t=696422)

SabaSabouhi
دوشنبه 21 اردیبهشت 1394, 08:43 صبح

سلام
نه دوست من، تو DotNet Framework این‌طوری نیست. مثلاً وقتی شما Sql Server 2014 رو نصب می‌کنی هم به نسخه‌ی 4 نیاز داری و هم به
نسخه‌ی 3.5 چون engine با DotNet Framework 4.0 نوشته شده و کار می‌کنه. در حالی که Management Studio که بر اساس VS 2008 ایجاد
شده به نسخه‌ی 3.5 نیاز داره.

صبا صبوحی