PDA

View Full Version : گفتگو: چرا در ایران فرهنگ متن باز رونق نمیگیره؟

morrning
یک شنبه 20 اردیبهشت 1394, 22:43 عصر
سلام بنده حدود 2 سال پیش یه پروژه متن باز تحت قرارداد lgpl رو شروع کردم ولی متاسفانه تا حالا استقبالی از این کار نشده.
الان به این دوراهی رسیدم که ایده هایی که دارم رو به صورت متن باز ادامه بدم یا خیر؟
چرا در ایران متاسفانه پروژه متن باز درست و حسابی نداریم؟
چرا برنامه نویسا برای حفاظت از سورس برنامه ماشین حساب ساده خودشون هم از قفل استفاده میکنن؟

ali.webdesign
یک شنبه 20 اردیبهشت 1394, 23:26 عصر
مهمترین دلیلش ترس از پخش شدن و فروش غیرقاونی نرم افزاره تا درامدش حفظ بشه

morrning
یک شنبه 20 اردیبهشت 1394, 23:33 عصر
فروش غیر قانونی که همه جا هست و مختص ایران نیست.بحث اصلی به نظرم اینه هنوز فرهنگ استفاده و حمایت از نرم افزار های متن باز در ایران جا نیفتاده.
خوب حالا باید چیکار کرد؟ راهکارش چی هست؟

leaping
یک شنبه 20 اردیبهشت 1394, 23:34 عصر
مگه میشه php رو هم متن بسته ارائه کرد؟ o.O?

morrning
یک شنبه 20 اردیبهشت 1394, 23:47 عصر
اره میشه سورس ها رو کد کرد و به مشتری تحویل داد.

leaping
یک شنبه 20 اردیبهشت 1394, 23:51 عصر
اولا این روش خیلی راحت دیکد میشه و بعدشم یادم نمیاد که PHP که خودش بر مبنای متن باز بودن هست رو بشه در دایره متن بسته ها قرار داد و اصولا جون به جونش کنی متن بازه :D

leaping
یک شنبه 20 اردیبهشت 1394, 23:55 عصر
ولی در کل وقتی مبنا رو بر متن باز بودن قرار میدی نباید انتظار شق القمر داشته باشی و از اونجایی که تو ایران همه چیز متن بازه :D
پروژه های متن باز زیاد تو چشم نمیاد و کسی بهش محل نمیذاره یعنی میگن (خب که چی؟)
انقدر هم همه درگیر این هستند که از کور سویی بشه از برنامه نویسی پول در بیارن دیگه حرف پشتیبانی رایگان رو نباید پیششون بیاری

morrning
دوشنبه 21 اردیبهشت 1394, 00:00 صبح
حالا چرا گیر دادی به php ؟ من منظورم کل زبان های برنامه نویسی بود و از php حرفی نزدم.

n0o0b_sina
دوشنبه 21 اردیبهشت 1394, 00:18 صبح
بیشتر برنامه های متن باز بزرگه خارجی توسط شرکته بزرگی حمایت میشه و منابع مالیش تامین میشه، توی ایران کسی نرم افزار های قفل شده رو حمایت نمیکنه چه برسه به متن باز!!!
فرهنگه کپی رایت توی ایران نداریم!!! ممکنه فردا نرم افزاره شمارو یکی کپی کنه و به اسمه خودش بفروشه و بیشتر از شما سود کنه! پس چرا باید متن باز ارائه بدیم وقتی برامون سودی نداره؟
تا حالا فکر کردید با وجود سایتای نال فیلم و ارائه ی فیلم ها با کیفیت بلوری و hd و البته سرعته بالای اینترنت توی کشور های خارجی، نسخه های اصلی فیلم ها چطوری فروش میره و سینماهای آمریکا همیشه پره؟ مثال قالب وردپرس نزدم چون نسخه های جدید ممکنه خیلی طول بکشه تا نال بشه و نسخه های قدیمی کارایی نداشته باشه ولی توی بحثه فیلم این اصلا صدق نمیکنه.
شما دوسته عزیز بهتره دوره پروژه های متن باز رو توی "ایران" خط بکشید و اگه درآمدتون از برنامه نویسیه پروژه ای رو شروع کنید که یا کاراتونو بتونید باهاش سریع تر تموم کنید یا ازش در آمد کسب کنید.
اگه هم خواستید متن باز کار کنید انتظاری از بقیه دوستان نداشته باشید چون زندگی خرج داره.

morrning
دوشنبه 21 اردیبهشت 1394, 00:41 صبح
من درآمدم از برنامه نویسی نیست فقط چون علاقه به برنامه نویسی دارم این کارو دارم ادامه میدم. متن باز به معنی مفتی بودن نرم افزار نیست.و موردی که فرمودید که شاید کسی بیاد و برنامه شما رو تغییر بده و از شما بیشتر سود کنه خوب وقتی شما برای تکمیل کردن نرم افزارتون تلاش میکنید باید این ریسک رو داشته باشید که کسی با تلاش بیشتر جای شما رو بگیره . مثال وردپرس که خودتون زدید منم یه مثال از همون بزنم : الان به نظرتون کسی توانایی اینو داره که وردپرس رو بیاره اسمشو عوض کنه و برای خودش بفروشه. من به دو دلیل میگم امکان نداره مورد اولش اینه که وقتی وردپرس متن بازه کسی فیوز مغزش بالا نزده که بیاد همون کد رو به صورت سورس بسته استفاده کنه و دلیل دوم اینه که توسعه دهنده اصلی هر پروژه ای چون از ابتدا در جریان توسعه بوده میتونه تغییرات جدید و قابلیت های جدید رو در زمان کمتر پیاده سازی کنه نه من توسعه دهنده.
البته راه های حمایت هم فقط مشارکت در کد نویسی نیست! میشه با خرید یه تیشرت یا یه ماگ با نام پروژه مورد حمایتتون ازش پشتیبانی کنید.حالا این برای شما شاید پولی نباشه ولی در اجتماع این سودها برنامه نویس میتونه از منابع مالی دریافتی دلگرم تر به توسعه نرم افزارش ادامه بنده.

n0o0b_sina
دوشنبه 21 اردیبهشت 1394, 00:47 صبح
خب مشکل همینه که کسی حتی حاضر نیست یه تیشرت بخره :)
خب منی که در آمدم از برنامه نویسیه به نظرتون صلاحه همچین کار کنم؟

poriab
دوشنبه 21 اردیبهشت 1394, 01:13 صبح
اولین دلیل به نظر من مشکل در ارائه خدمات و توسعه یک برنامه متن باز هست . چرا که اکثر برنامه نویس های ایرانی دوست ندارند علم خودشون رو به دیگران به صورت رایگان ارائه بدهند.
یا این که فکر می کنند چیزهایی رو که بلد هستند فقط خودشون بلد هستند !

دومین مورد هم همان طور که دوستان اشاره کردند ، به دلیل نبودن درآمد کافی از این راه کسی حاضر به انجام چنین کارهایی نمی شود . به هر حال زندگی خرج دارد و یک برنامه نویس سخت مشغول نوشتن پروژه های خودش می باشد .

دلیل سوم نبود فرهنگ کافی ، برنامه نوشته شده را کد می کنیم و فقط هم خودمون ازش سر در میاریم ولی باز هم می بینیم که دیکد شده و به دیگران فروخته میشه ! به همین سادگی از زحمات یک برنامه نویس قافل می شیم .

این کار را باید کسانی که پشتوانه مالی خوب و علاقه مند به این کار هستند انجام دهند . یا شرکت های بزرگ اسپانسر برنامه نویس هایی مثل شما شوند و با تشکیل گروه هایی قوی به توسعه نرم افزار های متن باز مشغول شوند تا طی گذشت چندین سال ،شاید تبدیل به یک فرهنگ با ارزش در ایران شود .

Unique
دوشنبه 21 اردیبهشت 1394, 01:38 صبح
اولا این موضوع را روشن کنیم که توی دنیای سوای ایران سورس باز بودن معنیش این نیست که برنامه رایگانه ! معنیش اینه که سورسش را هر کسی میبینه ! حالا اینکه از چه کپی رایتی در ادامش استفاده کنیم اهمیت داره ! در این صورت وقتی کپی رایتمون پایمال بشه میتونیم شکایت کنیم و حقمون را بگیریم ! اما خوب توی ایران اصلا این حرفا خنده داره و سورس باز یعنی رایگان بودن !

اما اینکه فکر کنیم اگه نرم افزاری را سورس باز منتشر کردیم نمیتونیم ازش پول در بیاریم درست نیست. میشه گفت شما کمتر از زمانی که بهترین حالت فروش در حال کد بسته را داشتین ممکنه پول در بیارین چون ممکنه افراد دیگه ای اون را به مشتریان شما بفروشن ! یا نفروشن و فقط پشتیبانی کنن. اما این عملا واقعیت نداره. مثلا من الان Ubuntu را برای کسی نصب کنم و پولش را بگیریم و هزینه پشتیبانیش هم ماهانه بگیرم یعنی سازنده Ubuntu ضرر کرده ؟! قطعا نه اما میتونسته در شرایطی مشتری من مشتری اون باشه.

حالا جدا از این ها من از شروع کننده تاپیک سوال دارم که چه انتظاری داشتن ؟ شما یک نرم افزاری را سورس باز منتشر کردین خیلی هم خوب. انتظار دارین اتفاق Linux یا Wordpress براش بیفته ؟
کسب توجه دیگران به این راحتی ها هم نیست و شرایط خودش را داره.

اینکه از نرم افزار سورس باز شما استقبال نشده دلالت بر این نمیکنه که همه پروژ های سورس باز در ایران ناموفق هستند ! مثلا Nomra (http://nomra.ir/) خیلی هم موفق بوده و به نسخه ۳ هم رسیده. یا لینوکس پارسیکس یا خیلی پروژه ها که من و شما نمیشناسیم.

این را هم باید در نظر داشت که منتشر کردن یک نرم افزار به صورت سورس باز شرایطی میخواد که همه ندارن. بنده اگه چنین شرایطی پیدا کنم اتفاقا خیلی هم علاقه مند هستم اما با توجه به شرایط اقتصادی کشورم بعید میدونم.

ravand
دوشنبه 21 اردیبهشت 1394, 08:21 صبح
من از متن باز بدم میاد چون واقعا حق و حقوق ادم نادیده گرفته میشه. به مشتری یه اسکریپت میدی مشتری میره به نام خودش میفروشه! طرف یه قالب فقط بلده بنویسه . بعد میاد یه پولی میده یکی براش سیستم مدیریت محتوا می نویسه بعد میره به نام خودش همون رو می فروشه! و هیچ کاری ام از ما بر نمیاد!

morrning
دوشنبه 21 اردیبهشت 1394, 10:12 صبح
حالا جدا از این ها من از شروع کننده تاپیک سوال دارم که چه انتظاری داشتن ؟ شما یک نرم افزاری را سورس باز منتشر کردین خیلی هم خوب. انتظار دارین اتفاق Linux یا Wordpress براش بیفته ؟
کسب توجه دیگران به این راحتی ها هم نیست و شرایط خودش را داره.

نه من انتظار نداشتم که چیزی که دارم توسعش میدم به این زودیا جای وردپرس رو بگیره ولی حداقل تست شدن نرم افزارم توسط 10-20 نفر و فیدبک یکی دو نفر نباید انتظار دور از دسترسی باشه.
در کل من به این نتیجه رسیدم که متن باز بودن یه نرم افزار در ایران حداقل از سمت استفاده کنندگان با نرم افزار کرک شده فرقی نداره چون در ایران متاسفانه یاد نگرفتیم که بابت زحمت دیگران پول بدیم. این قضیه مربوط به برنامه نویسا هم میشه که برای کار همدیگه هم ارزش قائل نیستند نمونش یه مثال راحته, کدوم یک از برنامه نویسای دات نت همین تالار برای کامپوننت های شرکت تلدریک که در برنامه های خودشون ازش استفاده میکنند پول پرداخت میکنند؟ من میگم هیچ کدوم.
باید قبول کنیم اگه ویندوز ارجینال بشه 5000 تومان ما همیشه دنبال خرید دی وی دی کرک شده اون با قیمت هزار تومان میگردیم و زمانی که اوضاع پروژه های سورس بسته اینجوریه نباید انتظار داشت که در متن باز اتفاق عجیبی بیفته؟ به نظر شما کسی که ویندوز 400 دلاری روی کامپیوترش کرک شدس باید ازش انتظار داشت بیاد هزار تومان به یه پروژه متن باز کمک کنه؟.حالا چی شده این نوع تفکر در مردم به وجود اومده بنده نمیدونم و دنبال جوابش هستم.

leaping
دوشنبه 21 اردیبهشت 1394, 10:48 صبح
نه من انتظار نداشتم که چیزی که دارم توسعش میدم به این زودیا جای وردپرس رو بگیره ولی حداقل تست شدن نرم افزارم توسط 10-20 نفر و فیدبک یکی دو نفر نباید انتظار دور از دسترسی باشه.
در کل من به این نتیجه رسیدم که متن باز بودن یه نرم افزار در ایران حداقل از سمت استفاده کنندگان با نرم افزار کرک شده فرقی نداره چون در ایران متاسفانه یاد نگرفتیم که بابت زحمت دیگران پول بدیم. این قضیه مربوط به برنامه نویسا هم میشه که برای کار همدیگه هم ارزش قائل نیستند نمونش یه مثال راحته, کدوم یک از برنامه نویسای دات نت همین تالار برای کامپوننت های شرکت تلدریک که در برنامه های خودشون ازش استفاده میکنند پول پرداخت میکنند؟ من میگم هیچ کدوم.
باید قبول کنیم اگه ویندوز ارجینال بشه 5000 تومان ما همیشه دنبال خرید دی وی دی کرک شده اون با قیمت هزار تومان میگردیم و زمانی که اوضاع پروژه های سورس بسته اینجوریه نباید انتظار داشت که در متن باز اتفاق عجیبی بیفته؟ به نظر شما کسی که ویندوز 400 دلاری روی کامپیوترش کرک شدس باید ازش انتظار داشت بیاد هزار تومان به یه پروژه متن باز کمک کنه؟.حالا چی شده این نوع تفکر در مردم به وجود اومده بنده نمیدونم و دنبال جوابش هستم.
ببین قصد از متن باز بودن این هست در اصل که شما بتونی از ارائه های آیندتون پول در بیارین
مثل آموزش,ارائه کامپوننت,افزونه و هزار چیز دیگه
اما در مورد اینکه منتظر فیدبک باشید آره تو ایران همچین چیزی نداریم.چون تو ایران داریم از نرم افزارهای غول رایگان استفاده میکنیم و خوشحالیم که داریم استفاده میکنیم دیگه نیاز نمیبینیم اصلا به یک نرم افزار سورس باز اعتنایی بکنیم.
تو ایران پی متن باز بودن رفتن یعنی خودکشی همین

بیتا حکمت
دوشنبه 21 اردیبهشت 1394, 11:09 صبح
بعضی ها تو ایران هم از همین روشی که مد نظر استارتر هست شناخته شدن ، نمونه بارزش : فروشگاه ساز فریر

پی نوشت : من هیچ وقت درک نمی کنم ، چرا دوستان حرفه ای سایت به جای نگاه به بازار روی بازار بین الملل ایران تمرکز نمی کنن

n0o0b_sina
دوشنبه 21 اردیبهشت 1394, 11:14 صبح
"بازار بین الملل ایران" دقیقا کجاست؟

morrning
دوشنبه 21 اردیبهشت 1394, 11:23 صبح

بازار بین المللی یعنی www.parspooyesh.com
که تعداد مشتری های داخلیش یک بیستم مشتری های خارجیش هم نیست . محصولشون هم متن باز هست.

بیتا حکمت
دوشنبه 21 اردیبهشت 1394, 11:32 صبح

خخ ، دیگه دارم پیر میشم همه چی رو قاطی می کنم .
منظورم بازار بین الملل بود

n0o0b_sina
دوشنبه 21 اردیبهشت 1394, 11:36 صبح
عزیزانم آیا میدانید ما تحریمیم؟ آیا میدانید برای همه امکان پذیر نیست که با واسطه با بیرون از ایران معامله داشته باشن؟ آیا میدانید قرار باشه با صرافی ها کار کنیم 25% کله مبلغ رو بر میدارن؟ آیا میدانید ریسک این کار خیلی بالاست ممکنه همه درآمدمون بلوکه بشه؟ آیا میدانید همه ی برنامه نویس ها از خداشونه که با ایرانیا کار نکنن اما نمیتونن؟

n0o0b_sina
دوشنبه 21 اردیبهشت 1394, 11:38 صبح
جناب morrning (http://barnamenevis.org/member.php?68755-morrning) شما نفست از جای گرم بلند میشه چون در آمدت ثابته!!! ولی برای من و امثال من اینجوری نیست، واگرنه کی بدش میاد یه نرم افزار سوس باز (یا بسته) رو گسترش بده و اینقدر دنبال پروژه و کل کل زدن با مردم نباشه؟

prans.info
دوشنبه 21 اردیبهشت 1394, 13:42 عصر
ریچارد استالمن (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%DB%8C%DA%86%D8%A7%D8%B1%D8%AF_%D8%A7%D8%B3% D8%AA%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%86) در توضیح اینکه چطور میشه از نرم افزار آزاد ( که یکی از شرایطش اوپن سورس بودن هست ) درآمد داشت میگفت شما باید روی بحث پشتیبانی و توسعه (اختصاصی کردن برای مشتری) متمرکز بشی و این خودش سود خوبی میتونه داشته باشه .
من سال پیش یک اسکریپت نوشتم و دو ورژن رو تویه اینترنت پخش کردم (دادم به سایت های اسکریپت) و هدفم هم درآمد نبود ولی درهمون موقع هم سفارش زیادی برای توسعه میومد .
ورژن سوم رو به صورت حرفه ای تر کار کردم و بسیار هم قیمت پائینی براش گذاشتم و فروش خوبی داشت و اکثر مشتری ها امکانات اختصاصی میخواستند و در کل پروژه پر سودی برای من شد .
البته بعضی افراد این وسط کپی رایت ما رو حذف میکردند و با اسم خودشون میفروختند ولی چون اون دو ورژن رو رایگان دادم و مردم صاحب اصلی اسکریپت رو شناختند و اکثر مشتری ها برای پشتیبانی هم که شده میموند از خودم میخردند (بعضی ها میگفتند که جای دیگه هم ارزون تر دیدیم) .
به هر حال در حال حاضر هم اگه مشتری ها اجازه بدن سرم خلوت بشه میرم سراغ چند تا اسکریپت که ایرانیش نباشه و به صورت اوپن سورس و شاید در چند ورژن رایگان عرضه می کنم ...

morrning
دوشنبه 21 اردیبهشت 1394, 19:27 عصر
من دیدگاه استالمن رو ندارم .نظرم اینه که وقتی که نرم افزار رو توسعه میدیم که سورس هم در اختیار استفاده کننده قرار میگیره . بنده تقاضای کمک مالی رو ندارم بلکه فقط هدفم اینه از استفاده کننده ها حتی به صورت تستی فیدبک دریافت کنم.متاسفانه حتی تو ایران استفاده کننده هم نداریم.

morrning
دوشنبه 21 اردیبهشت 1394, 20:35 عصر
البته الان یه موردی به ذهنم رسید و اونم اینکه که هدف پروژه که قراره برامون درآمد داشته باشه رو بفروشیم یا خودمون ازش کسب درآمد داشته باشیم و هسته اصلی کارمون که همون سرویس های پایه ای هست رو در اختیار کاربران قرار بدیم با این کار هم میشه ازشون فیدبک گرفت و هم میشه در دراز مدت درآمد کسب کرد.

harand1
سه شنبه 22 اردیبهشت 1394, 16:48 عصر
با سلام در جواب به دوستانی که میگند متن باز خوب نیست و من از متن بدم میاد باید گفت:اگر تفکر متن باز وجود نداشت علم و تکنولوژی تا به این حد پیشرفت نمیکرد (البته نظر شخصی خودم هست)

morrning
سه شنبه 22 اردیبهشت 1394, 17:36 عصر
واقعیت هم همینه لینوکس و وردپرس و گنو و ... همگی ابزارهای متن باز هستند که هر کدوم یه گوشه ای از دنیای ما رو میچرخونن پس نمیتونن بی اهمیت باشند.
من فکر میکنم برنامه نویسای ایرانی یکمی برای پول در آوردن عجله میکنن چون حالا فرض کنیم تو ایران فرهنگ متن باز هنوز رایج نشده ولی اگه گروه های کوجیک تشکیل بشه برای تولید نرم افزار های بین المللی علاوه بر جذب سرمایه درآمدی به مراتب بیشتر خواهند داشت .
نمونش کسایی هیتند که قالب های وردپرس رو فارسی میکنند به نظرتون اگه وقت بیشتری بزارند و خودشون قالب تولید کنند و در وب سایت های خارجی بفروشند در آمد بیشتری نخواهند داشت؟

MMSHFE
سه شنبه 22 اردیبهشت 1394, 18:59 عصر
قدرت مالی Donation رو دست کم نگیرین. یک برنامه متن باز و رایگان که به کلی آدم سود میرسونه، میتونه مورد حمایت خیلیها قرار بگیره. فرض کنید از جمعیت 7 میلیارد نفری جهان، 1 میلیون نفر (یعنی از هر 7 هزار نفر، یک نفر) اونهم فقط 1 دلار از پروژه شما حمایت کنه و کمک مالی کنه. میشه حدود 3.5 میلیارد تومان.

n0o0b_sina
سه شنبه 22 اردیبهشت 1394, 20:14 عصر
واقعیت هم همینه لینوکس و وردپرس و گنو و ... همگی ابزارهای متن باز هستند که هر کدوم یه گوشه ای از دنیای ما رو میچرخونن پس نمیتونن بی اهمیت باشند.
من فکر میکنم برنامه نویسای ایرانی یکمی برای پول در آوردن عجله میکنن چون حالا فرض کنیم تو ایران فرهنگ متن باز هنوز رایج نشده ولی اگه گروه های کوجیک تشکیل بشه برای تولید نرم افزار های بین المللی علاوه بر جذب سرمایه درآمدی به مراتب بیشتر خواهند داشت .
نمونش کسایی هیتند که قالب های وردپرس رو فارسی میکنند به نظرتون اگه وقت بیشتری بزارند و خودشون قالب تولید کنند و در وب سایت های خارجی بفروشند در آمد بیشتری نخواهند داشت؟
این (http://barnamenevis.org/showthread.php?494773-%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF-%D9%85%D8%AA%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B2-%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%82-%D9%86%D9%85%DB%8C%DA%AF%DB%8C%D8%B1%D9%87%D8%9F&p=2211556&viewfull=1#post2211556) پست منو ای کاش میخوندید بعد میدید که خیر نمیتونن در آمد بیشتری داشته باشن.
درضمن درآمده ویندوز بیشتره یا اوبنتو با این همه دونیت.
درضمن همنطور که همه میدونن در آمده وردپرس از افزونه ها و قالبهای اونه نه خودش.

morrning
سه شنبه 22 اردیبهشت 1394, 20:23 عصر
این (http://barnamenevis.org/showthread.php?494773-%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF-%D9%85%D8%AA%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B2-%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%82-%D9%86%D9%85%DB%8C%DA%AF%DB%8C%D8%B1%D9%87%D8%9F&p=2211556&viewfull=1#post2211556) پست منو ای کاش میخوندید بعد میدید که خیر نمیتونن در آمد بیشتری داشته باشن.
درضمن درآمده ویندوز بیشتره یا اوبنتو با این همه دونیت.
درضمن همنطور که همه میدونن در آمده وردپرس از افزونه ها و قالبهای اونه نه خودش.

اتفاقا خوندمش تحریم و این حرفا مال شرکت های بزرگه وگرنه با یه وی پی ان و یه حساب پی پال وریفلای شده میشه با اون سمت دنیا معامله انجام داد.(اون وی پی ان که گفتم برای دور زدن تحریم بود:لبخندساده: )
در مورد سابقه اوبونتو و ویندوز باید به سابقه هر کدوم هم نگاه کرد به علاوه ابعاد شرکت کانیکال و مایکروسافت رو هم در نظر گرفت. کانیکال در مقایس شرکت های بزرگ شرکت کوچیکیه فکر کنم کلا 500 تا کارمند داره اینو با مایکروسافت با اون همه کارمنداش مقایسه کنید میبینید دونیت هایی که به کانیکال میشه کم نیست.

n0o0b_sina
سه شنبه 22 اردیبهشت 1394, 20:34 عصر
اتفاقا خوندمش تحریم و این حرفا مال شرکت های بزرگه وگرنه با یه وی پی ان و یه حساب پی پال وریفلای شده میشه با اون سمت دنیا معامله انجام داد.(اون وی پی ان که گفتم برای دور زدن تحریم بود:لبخندساده: )
در مورد سابقه اوبونتو و ویندوز باید به سابقه هر کدوم هم نگاه کرد به علاوه ابعاد شرکت کانیکال و مایکروسافت رو هم در نظر گرفت. کانیکال در مقایس شرکت های بزرگ شرکت کوچیکیه فکر کنم کلا 500 تا کارمند داره اینو با مایکروسافت با اون همه کارمنداش مقایسه کنید میبینید دونیت هایی که به کانیکال میشه کم نیست.
پس حتما اینم میدونید نمیشه از
پی پال برداشت کرد و باید با واسطه کار کرد که اونم 10 تا 25% میگیره؟ اینم میدونید که ایتدای کار
envato
بیشتر از 50% از کاربراش میگیره بعد میشه 30%? باز صرف میکنه؟

خب فرض کنیم ما اومدیم سرکش رو گسترش دادیم در سطحه جهانی به نظرتون چقدر دونیت میگیریم؟ (با احتساب درصد صراف ها برای نقد دلار پی پال)
حالا اینم تقسیم بر 2 کنیم مثلا

morrning
چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394, 00:05 صبح
پس حتما اینم میدونید نمیشه از
پی پال برداشت کرد و باید با واسطه کار کرد که اونم 10 تا 25% میگیره؟ اینم میدونید که ایتدای کار
envato
بیشتر از 50% از کاربراش میگیره بعد میشه 30%? باز صرف میکنه؟

خب فرض کنیم ما اومدیم سرکش رو گسترش دادیم در سطحه جهانی به نظرتون چقدر دونیت میگیریم؟ (با احتساب درصد صراف ها برای نقد دلار پی پال)
حالا اینم تقسیم بر 2 کنیم مثلا
نمیگم روز اول که کار شروع بشه همه ی توسعه دهنده ها پولدار میشن ولی ایمان دارم در دراز مدت میشه با برنامه ریزی خوب منابع مالی جذب کرد حالا چه داخلی یا خارجی ولی واقعیت اینه که یک دلار کمک یه خارجی با همه این کارمزد هایی که گفتید خیلی از هزارتومان کمک یک هموطن ارزش مادی بیشتری داره. چون ارزش پول ما کمه پس کمک ناچیز یه خارجی خیلی برای ما با ارزشه.

morrning
چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394, 00:07 صبح
امروز تونستم برای پروژم اولین اسپانسرو پیدا کنم. فعلا هزینه های هاست رو برامون رایگان کردند.

n0o0b_sina
چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394, 00:34 صبح
خب تو این دراز مدت من باید از نون خشک استفاده کنم؟ :لبخند:
ایده های خوبی تو سرم هست که اگه برای اولین بار روی یه سیستمه تحته وب اجرا بشه خیلی زود جواب میده ولی خب نون خشک خوردن هم سخته دیگ

morrning
چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394, 07:58 صبح
خب تو این دراز مدت من باید از نون خشک استفاده کنم؟ :لبخند:
ایده های خوبی تو سرم هست که اگه برای اولین بار روی یه سیستمه تحته وب اجرا بشه خیلی زود جواب میده ولی خب نون خشک خوردن هم سخته دیگ

نه من منظورم این نبود . مثلا در کنار کارای طراحی و برنامه نویسی کوتاه مدت یه پروژه هم انتخاب کنید و به صورت بلند مدت روش کار کنید . در دراز مدت این ساعات های کم که روی پروژتون کار کردید وقتی در روزها ضرب میشه عدد نسبتا خوبی نتیجش هست.
این باعث میشه علاوه بر اینکه زندگی روزمره دچار مشکل نشه همزمان یه سرمایه گذاری برای آینده هم داشته باشید.
همچنین یه موردی که یادم رفت بگم اینه که وقتی یه پروژه متن باز دارید که موفق شده (حالا ازش درآمد داشته باشید یا نه) این خودش بهترین رزومه برای استخدام شدن در شرکت های بزرگ ایرانی و خارجی هست و خیلی افراد از راه توسعه نرم افزار های متن باز به شرکت های بزرگ وارد شدن.

golbafan
چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394, 08:35 صبح
نه من منظورم این نبود . مثلا در کنار کارای طراحی و برنامه نویسی کوتاه مدت یه پروژه هم انتخاب کنید و به صورت بلند مدت روش کار کنید . در دراز مدت این ساعات های کم که روی پروژتون کار کردید وقتی در روزها ضرب میشه عدد نسبتا خوبی نتیجش هست.

اصولا وقتی میشه با زحمت کمتر و سرعت بیشتری به نتیجه رسید کسی وقت خودش رو تلف نمیکنه
یک ضرب المثل هست که میگه: نقد رو بچسب / یکی دیگه: فکر نان کن که خربزه آبه

پروژه های متن بازی مثل firefox رو اگر بخوام مثال بزنم یک نکته که هست اینه که بصورت تیمی روشون کار میشه
شما در ایران نمیتونی تعداد مناسبی تیم نرم افزاری حتی برای پروژه سورس بسته پیدا کنی
دیگه چه رسد به متن باز
هر چقدر هم علاقه داشته باشی بازم نمیتونی تیم برنامه نویسیت رو بدون دادن حقوق هینطور وفادار حفظ کنی

yones_safari
چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394, 08:37 صبح
اکثر پروژه های متن باز با یه تیم یا حداقل با 2 نفر شروع شدن.
ولی اینجا همه میخوان تنهایی یه کاری رو بکنن و اسمشون رو هم بنویسن تو پروژه. :-)
و یا وضعیت نرم افزاری که ساختن خیلی خرابه و به قول معروف از اول نوشته بشه بصرفه تره. (از دید توسعه دهندگان)
این قسمت از نظر فنی بود و اما....
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
بعضی ها هم فکر میکنند که اوپن سورس باشه درآمدی نخواهد داشت!
خیلی ها یه مثل یاد گرفتن "اختراع دوباره چرخ" کافیه یه چیزی بسازی که قبلا ساخته شده تند جبهه میگیرن سمتش که چرا اینو نوشتی.اصلا اطلاعاتی یا مطالعه ای در موردش نمیکنند که خوبه یا بده.
کافیه یه چیزی اونور ساخته بشه و تنها دو پاراگراف بخونن که این چیه دیگه همه جا، جار میزنن که این خیلی محشره.
ولی کافیه یه چیزی رو اینجا بسازن یکی میاد میگه من یه روزه اینو میسازم، یکی میاد میگه این چرته و از این جور حرفها.
بحث درآمد و این چیزا نیست بحث از نظر ایجاد انگیزه و ... هستش. مثلا بعضی پروژه های دانشگاهی رو ساختن بعدش دارن گسترشش میدن به عنوان تفریح آخر هفته!
ولی کلا چون زود میزنن تو ذوق طرف که چرا اینو ساختی، یا این که قبلا ساخته شده بدون اینکه حتی یک سطر بخونن باعث میشه انگیزه طرف در بدو تولد بمیره.

MMSHFE
چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394, 08:57 صبح
یه موضوع دیگه که باعث میشه مشارکت توی پروژه های Open Source در ایران کم بشه اینه که توسعه دهنده اصلی مستندسازی خوبی برای پروژه درنظر نگرفته. حالا این مستندسازی میتونه هر ساختاری داشته باشه. مثلاً یک سند HTML یا یک فایل Word یا اگه بخوایم بهتر کار کنیم، مستندات با ساختار PHPDoc که با کمک ابزار PHPDoc تبدیل به فرمت HTML شده باشن و مثل یه سایت بشه خوند و به لینکهای مختلف مراجعه کرد. الان فرض کنید من میخوام همکاری کنم. خوب دقیقاً نمیدونم فلان فایل برای چیه و به کدوم بخشهای دیگه مرتبطه که اگه تغییرش دادم و فرضاً اسامی متدها رو اصلاح کردم، اون بخشها رو هم اصلاح کنم. شخصاً وقتی یه پروژه بازمتن بدون مستندات میبینم، قید مشارکت در توسعه اون رو میزنم.

morrning
چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394, 13:28 عصر
یه موضوع دیگه که باعث میشه مشارکت توی پروژه های Open Source در ایران کم بشه اینه که توسعه دهنده اصلی مستندسازی خوبی برای پروژه درنظر نگرفته. حالا این مستندسازی میتونه هر ساختاری داشته باشه. مثلاً یک سند HTML یا یک فایل Word یا اگه بخوایم بهتر کار کنیم، مستندات با ساختار PHPDoc که با کمک ابزار PHPDoc تبدیل به فرمت HTML شده باشن و مثل یه سایت بشه خوند و به لینکهای مختلف مراجعه کرد. الان فرض کنید من میخوام همکاری کنم. خوب دقیقاً نمیدونم فلان فایل برای چیه و به کدوم بخشهای دیگه مرتبطه که اگه تغییرش دادم و فرضاً اسامی متدها رو اصلاح کردم، اون بخشها رو هم اصلاح کنم. شخصاً وقتی یه پروژه بازمتن بدون مستندات میبینم، قید مشارکت در توسعه اون رو میزنم.

شدیدا با نظرتون موافقم چون خودم هم جدیدا به این نکته پی بردم که اگه یه نفر قراره بیاد کمک کنه باید از کجا شروع کنه ؟ . البته داخل کد ها به اندازه کافی کامنت گذاشتم که توابع و کلاس ها و ... رو توضیح بده ولی متاسفانه به دلیل عدم آشنایی بنده با phpDoc و اینکه تا حالا اسمشو نشنیده بودم این داکیومنت در قالب html در دسترس نیست. ولی در آینده سعی جز یکی از اولویت ها خواهد بود.

morrning
چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394, 14:23 عصر
اکثر پروژه های متن باز با یه تیم یا حداقل با 2 نفر شروع شدن.
ولی اینجا همه میخوان تنهایی یه کاری رو بکنن و اسمشون رو هم بنویسن تو پروژه. :-)
و یا وضعیت نرم افزاری که ساختن خیلی خرابه و به قول معروف از اول نوشته بشه بصرفه تره. (از دید توسعه دهندگان)
این قسمت از نظر فنی بود و اما....
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
بعضی ها هم فکر میکنند که اوپن سورس باشه درآمدی نخواهد داشت!
خیلی ها یه مثل یاد گرفتن "اختراع دوباره چرخ" کافیه یه چیزی بسازی که قبلا ساخته شده تند جبهه میگیرن سمتش که چرا اینو نوشتی.اصلا اطلاعاتی یا مطالعه ای در موردش نمیکنند که خوبه یا بده.
کافیه یه چیزی اونور ساخته بشه و تنها دو پاراگراف بخونن که این چیه دیگه همه جا، جار میزنن که این خیلی محشره.
ولی کافیه یه چیزی رو اینجا بسازن یکی میاد میگه من یه روزه اینو میسازم، یکی میاد میگه این چرته و از این جور حرفها.
بحث درآمد و این چیزا نیست بحث از نظر ایجاد انگیزه و ... هستش. مثلا بعضی پروژه های دانشگاهی رو ساختن بعدش دارن گسترشش میدن به عنوان تفریح آخر هفته!
ولی کلا چون زود میزنن تو ذوق طرف که چرا اینو ساختی، یا این که قبلا ساخته شده بدون اینکه حتی یک سطر بخونن باعث میشه انگیزه طرف در بدو تولد بمیره.

متاسفانه وضعیت همین طوری هست که می فرمایید . بنده این پروژه رو برای درس پروژه کارشناسی انجام دادم و نمرشو گرفتم البته چون استادم اصلا نمیدونست چیه فقط گفت کداشو بزن رو سی دی برام بیار(بنده خدا نمیدونست php به چی میگن و تو دنیای پاسکال و ... گیر کرده بود) :D

بیشتر این بخش هایی که به پروژه اضافه شده بعد از تحویل پروژه اتفاق افتاده. تو این مدت خیلی افراد به بنده میگفتن الان هزار تا فریمورک و سی ام اس داریم اینو دیگه باید کجای دلمون بزاریم.یا مسخره میکردن که من اگه بخوام یه روزه اینو میسازم یا .... ولی واقعیتش اینه بنده هم در این مدت بعضی جاها خسته شدم و یا حرفای بقیه روی من تاثیر گذاشت و همین باعث میشد یکی دو هفته بیخیال بشم اما همیشه یه حسی باعث میشد به سمتش برگردم.

amir.m9821
چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394, 21:09 عصر
از صحبت های ک رد و بدل شده لذت بردم و البته اصلا تجربه تخصصی شما رو ندارم ولی خوب جوون هستم و با انگیزه و در حال تلاش .
فقط ی چیزی ک به نظرم میتونم مطرح ش کنم اینه ک متاسفانه ما ایرانی ها تو کار گروهی شدیدا مشکل داریم اینو خیلی راحت توی هر زمینه ای و نه تنها دنیای برنامه نویسی می تونیم بیبینیم که همیشه در زمینه هایی ک کار به صورت فردی انجام میشه موفق تر هستیم تا در زمینه گروهی و واقعا با استاندارد ها فاصله داریم . بار ها و بار ها شده که نمی تونیم یک نفر رو کنار خودمون ببینیم و نظراتش رو با خودمون مچ کنیم و تقسیم وظایف کنیم و ترجیح میدیم کل بار کار رو خودمون به دوش بکشیم تا اینکه بخایم با ی نفر دیگه درباره ایده های خودمون و ایده های طرف مقابل گفتگو کنیم . همدیگه رو به چالش بکشیم

morrning
چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394, 21:37 عصر
از صحبت های ک رد و بدل شده لذت بردم و البته اصلا تجربه تخصصی شما رو ندارم ولی خوب جوون هستم و با انگیزه و در حال تلاش .
فقط ی چیزی ک به نظرم میتونم مطرح ش کنم اینه ک متاسفانه ما ایرانی ها تو کار گروهی شدیدا مشکل داریم اینو خیلی راحت توی هر زمینه ای و نه تنها دنیای برنامه نویسی می تونیم بیبینیم که همیشه در زمینه هایی ک کار به صورت فردی انجام میشه موفق تر هستیم تا در زمینه گروهی و واقعا با استاندارد ها فاصله داریم . بار ها و بار ها شده که نمی تونیم یک نفر رو کنار خودمون ببینیم و نظراتش رو با خودمون مچ کنیم و تقسیم وظایف کنیم و ترجیح میدیم کل بار کار رو خودمون به دوش بکشیم تا اینکه بخایم با ی نفر دیگه درباره ایده های خودمون و ایده های طرف مقابل گفتگو کنیم . همدیگه رو به چالش بکشیم
بعضی وقتا حس میکنم تو ایران کار گروهی تعریف نشده هست و حتما اگه داخل try بزاریمش اکسپشن ایجاد میکنه.
متاسفانه در ایران نقد منصفانه و اصولی تعریف نشده . طرف نمیدونه چطور یه مورد رو نقد کنه همین باعث میشه نقد به بیراهه بره و با تمسخر و تخریب همراه باشه . مورد دیگه اینکه وقتی یه پروژه یا هر چیز دیگه مورد نقد قرار میگیره با بولد کردن معایب باید راهکارهای حل معایب نیز به مجری پیشنهاد داده بشه.

MMSHFE
پنج شنبه 24 اردیبهشت 1394, 08:31 صبح
مهمترین علتی که توی ایران کار گروهی معنا نداره اینه که مدیر پروژه وظایفش رو نمیدونه. مدیر پروژه بعنوان سرگروه یه تیم برنامه نویسی باید مهارتهایی داشته باشه که میتونید توی اینترنت به راحتی پیداشون کنید. شدیداً مطالعه eBook زیر رو توصیه میکنم:
http://bookzz.org/book/867437/8839c5

بهتره همیشه تقصیرها رو گردن Developerها نندازیم.

morrning
پنج شنبه 24 اردیبهشت 1394, 09:18 صبح
مهمترین علتی که توی ایران کار گروهی معنا نداره اینه که مدیر پروژه وظایفش رو نمیدونه. مدیر پروژه بعنوان سرگروه یه تیم برنامه نویسی باید مهارتهایی داشته باشه که میتونید توی اینترنت به راحتی پیداشون کنید. شدیداً مطالعه eBook زیر رو توصیه میکنم:
http://bookzz.org/book/867437/8839c5

بهتره همیشه تقصیرها رو گردن Developerها نندازیم.
متاسفانه گروهی وجود نداشته که بنده بخوام مدیرش باشم.:لبخندساده:
و ممنونم بابت معرفی کتاب ظاهرا کتاب خوبیه.

MMSHFE
پنج شنبه 24 اردیبهشت 1394, 09:21 صبح
پس اگه فردی کار میکنید، این کتاب رو بخونید: http://bookzz.org/book/2048075/3e62c9

البته توصیه میکنم کتاب قبلی رو هم مطالعه کنید چون باید قبل از اینکه یه تیم جمع کنید، مهارتهای مدیریتی خودتون رو تقویت کنید. درواقع این مهارتها، پیشنیاز مدیریت موفق یک تیم IT هستن نه همنیازش!

golbafan
پنج شنبه 24 اردیبهشت 1394, 09:29 صبح

موافقم...
کلا من نرم افزارهای ایرانی رو که تاحالا دیدم هیچ کدوم یک help درست و حسابی نداشتن! دیگه چه برسه به مستند سازی.
یک رفیقی یه روزی بهم گفت که برای شروع کار برنامه نویسی حتما باید از بدو تولد پروژه یکی دو نفر هم دائما در حال نوشتن راهنما و سایر مستندات پروژه باشن تا بشه مثل شرکت های مطرح کار رو پیش برد.

راستی مهندس این امضای شما خیلی تو چشمه ... سرم درد گرفت (حداقل تصویر متحرکش رو ثابت کن)

MMSHFE
پنج شنبه 24 اردیبهشت 1394, 09:31 صبح
هدف همین تو چشم بودنشه. یکم دیگه تحملش کنین، کلاً دارم از برنامه نویس میرم. اینطوری دیگه نه امضام، نه آواتارم و نه پستهام تو چشم نخواهد بود.

m.esmaeilzadeh
پنج شنبه 24 اردیبهشت 1394, 11:41 صبح
کلا تو کشور ما فرهنگ چی رونق میگیره ؟!

morrning
پنج شنبه 24 اردیبهشت 1394, 12:27 عصر
پس اگه فردی کار میکنید، این کتاب رو بخونید: http://bookzz.org/book/2048075/3e62c9

البته توصیه میکنم کتاب قبلی رو هم مطالعه کنید چون باید قبل از اینکه یه تیم جمع کنید، مهارتهای مدیریتی خودتون رو تقویت کنید. درواقع این مهارتها، پیشنیاز مدیریت موفق یک تیم IT هستن نه همنیازش!
به نظرم اول باید این کتابو بخونم بعدش برم سراغ اولی . فهرستاشونو نگاه کردم و یکم خوندمش کتابای خوبی هستند.بیشتر بر مباحث مدیریتی تمرکز داره

morrning
پنج شنبه 24 اردیبهشت 1394, 12:29 عصر
موافقم...
کلا من نرم افزارهای ایرانی رو که تاحالا دیدم هیچ کدوم یک help درست و حسابی نداشتن! دیگه چه برسه به مستند سازی.
یک رفیقی یه روزی بهم گفت که برای شروع کار برنامه نویسی حتما باید از بدو تولد پروژه یکی دو نفر هم دائما در حال نوشتن راهنما و سایر مستندات پروژه باشن تا بشه مثل شرکت های مطرح کار رو پیش برد.

راستی مهندس این امضای شما خیلی تو چشمه ... سرم درد گرفت (حداقل تصویر متحرکش رو ثابت کن)

من جدیدا به این نتیجه رسیدم. و سعی دارم حتما برنامم یه داکیومنت داشته باشه. فقط من با اون phpdoc نمیتونم کار کنم.یعنی هنوز راهنماش رو نخوندم.
کسی از دوستان میتونه با استفاده از phpdoc یه داکیومنت از پروژه تهیه کنه؟

MMSHFE
پنج شنبه 24 اردیبهشت 1394, 17:29 عصر
ساختار خیلی راحتی داره. نمونه اون رو توی کلاسی که بازنویسی کردم گذاشتم.

morrning
پنج شنبه 24 اردیبهشت 1394, 20:57 عصر
ساختار خیلی راحتی داره. نمونه اون رو توی کلاسی که بازنویسی کردم گذاشتم.

دقیقا متوجه نشدم . میشه یه راهنمایی داکیومنتی چیزی معرفی کنید!

MMSHFE
پنج شنبه 24 اردیبهشت 1394, 21:17 عصر
اگه یادتون باشه یکی از کلاسهای فریمورک سرکش که مربوط به کار با دیتابیس بود رو بازنویسی کرده بودم. توی اون از PHPDoc برای مستندسازی استفاده شده بود.

morrning
جمعه 25 اردیبهشت 1394, 11:17 صبح
اگه یادتون باشه یکی از کلاسهای فریمورک سرکش که مربوط به کار با دیتابیس بود رو بازنویسی کرده بودم. توی اون از PHPDoc برای مستندسازی استفاده شده بود.
یادم هست .
مگه ما طبق یه روال خاصی برای کد ها کامنت نمینویسیم و بعدش با phpdoc این کامنت ها رو به داکیومنت تبدیل میکنیم؟ اگه اشتباه متوجه شدم لطفا راهنمایی کنید.

morrning
جمعه 25 اردیبهشت 1394, 12:43 عصر
من از دیشب دارم با این phpdoc و apigen سرو کله میزنم ولی متاسفانه با اینکه کامنت ها برای این دو برنامه قابل فهم هست و طبق روالی که گفتن کامنت گذاشتم ,نتونستم یه api خروجی ازش بگیرم.
دوستان کسی که با این ابزار ها کار کرده اگه ممکن هست یه خروجی html از این پروژه بگیره. کامنت ها درسته فقط باید خروجی ازش بگیرید.

rezakho
جمعه 25 اردیبهشت 1394, 17:23 عصر
اگر انتظار دارید پروژتون یک پروژه خوب مشارکتی باشه:

1- اولا پروژه رو محدود به جغرافیا داخل کشور نکنید، حتما عمومی باشه و اگر هم می خواید کاربران خاص فارسی داشته باشه، راه کار دیگه ای پیاده کنید، مثلا یک نسخه خاص فارسی در کنار نسخه اصلی ارائه بدید. سر بعضی توسعه دهنده های خارجی درد می کنه برای کد زدن، البته به شرطه ها و شروطه ها!

2- تا وقتی پروژه ای کاربر استفاده کننده نداشته باشه، کسی به عنوان توسعه دهنده هم نخواهد داشت، قدم اول کاربران هستند که باید به سمت پروژه بیان.

3- پروژه وقتی دیگران رو به سمت خودش جذب می کنه که یا حرف جدید و یا حداقل فقط یک نقطه قوت نسبت به سایر رقبای خودش داشته باشه، ببینید در این مورد چقدر موفق بوده پروژتون!

4- نسخه اولیه باید توسط خودتون طرح ریزی بشه، این یک امر طبیعی هست، به پروژه های بزرگ نگاه کنید، تقریبا هسته و نسخه اولیه توسط یک فرد طرح ریزی و پیاده سازی شده و بعدها با افزایش کاربران و مطرح شدن پروژه، کم کم مشارکت کننده ها هم پیدا شده.

5- هرگز سعی نکنید پروژه در نسخه های اولیه کامل باشه! بلکه سعی کنید کارهای اولیه رو به صورت کامل انجام بده. اگر به دنبال تکمیل در همون نسخه های اول باشید، در یک سیکل بی انتها می افتید و خودتون هم سردرگم خواهید شد. پروژه رو در یک جای مشخص ببندید.

6- یکی از مشکلات سر راه گروهی کار کردن، استفاده نکردن از ابزارهای کار گروهی هست، قبلا هم اینو بهتون گفتم، ابزارها رو دست کم نگیرید.

7- کدهای خوانا و تمیز، بهتر از کدهای معمولی با مستندات زیاد و اضافه هست. به کدهای سیمفونی نگاهی بندازید، خیلی ها توی همین انجمن سیمفونی رو قبول دارند به مهندسی بودن، برید ببینید چقدر لابه لای کدها مستندات داره! خیلی جاها خود کد گویای عملیات هست و اصلا مستندات نمی خواد! کد باید خود-معرف باشه!

8- پروژتون رو از ابتدا حرفه ای بیارید بالا، هیچ مشارکت کننده ای دوست نداره اسمش در توسعه یک سیستم آبگوشتی! ثبت بشه (البته این به معنای پایین بودن سطح سیستم شما نیست، کلی عرض کردم)

9- از ظاهر کار غافل نشید که چه کارها نمی کنه!

10- سعی کنید برای دیگران هم سهم مشخصی در مشارکت قرار بدید و خودتون رو مالک اصلی ندونید(بخصوص در جامعه فعلی ما)

موارد بالا بر حسب تجربه گفتم، هیچ جا منظور پروژه شما هم نبود، دیدم خیلی مصر هستید برای کار، گفتم راهنمایی کرده باشم

موفق باشید

پ ن: این اصطلاح آبگوشتی! چه دامنه وسیعی داره! (قابل توجه مهندس :))

morrning
شنبه 26 اردیبهشت 1394, 11:51 صبح
1- اولا پروژه رو محدود به جغرافیا داخل کشور نکنید، حتما عمومی باشه و اگر هم می خواید کاربران خاص فارسی داشته باشه، راه کار دیگه ای پیاده کنید، مثلا یک نسخه خاص فارسی در کنار نسخه اصلی ارائه بدید. سر بعضی توسعه دهنده های خارجی درد می کنه برای کد زدن، البته به شرطه ها و شروطه ها!

اتفاقا منم روز اول به این فکر کرده بودم و زبان اصلی نرم افزار و کامنت هایی که داخل سورس کد ها هست همگی به زبان انگلیسی هست.

8- پروژتون رو از ابتدا حرفه ای بیارید بالا، هیچ مشارکت کننده ای دوست نداره اسمش در توسعه یک سیستم آبگوشتی! ثبت بشه (البته این به معنای پایین بودن سطح سیستم شما نیست، کلی عرض کردم)

این آبگوشتی بودنشو نگرفتم چیه؟! :لبخندساده:

قصد دارم در آینده یه مقداری در پروژه پول خرج کنم و چند تا برنامه نویس بهم در توسعه کمک کنند. البته فعلا نه چون اوضاع اقتصادیم فعلا خوب نیست. یه مقداری هم مردد هستم چون وقتی یه جایی سرمایه گزاری میکنی حتما انتظار بازگشت سرمایه و سود رو داریم چیزی که من در این پروژه فعلا بهش شک دارم ولی اگه با چند تا برنامه که مد نظرم هست که باید با این فریمورک انجام بشه به سود بخورم قطعا درآمدش رو در خود پروژه خرج خواهم کرد.

masato
شنبه 26 اردیبهشت 1394, 11:59 صبح
هدف همین تو چشم بودنشه. یکم دیگه تحملش کنین، کلاً دارم از برنامه نویس میرم. اینطوری دیگه نه امضام، نه آواتارم و نه پستهام تو چشم نخواهد بود.

چرا مهندس؟
نگران شدم :(