PDA

View Full Version : گفتگو: معرفی، آموزش و نظرسنجی در مورد IDE ها و ادیتورهای PHP

Keramatifar
پنج شنبه 31 اردیبهشت 1394, 04:59 صبح
با درود فراوان
با یک جستجو در گوگل با عنوان Best PHP IDE با سیل عظیم نرم افزارهای ویرایشگر PHP از شرکت های مختلف روبرو می شویم
کدهای php رو میشه توی notepad هم نوشت اما، هر برنامه نویسی با محیط بخصوصی کار می کند و معمولا روی یکی از این نرم افزارها تعصب خاصی دارد
شاید بتونم بگم بیشترین سوالی که دانشجوهای من در کلاس های مقدماتی php طی سال های گذشته داشته اند در مورد بهترین نرم افزار کار با PHP بوده است.
در این تاپیک مطرح ترین نرم افزارهای ویرایشگر PHP را به نظر سنجی می گذارم و هربار یکی از آنها را بصورت کامل بررسی و مزایا و معایب آنها را بطور کامل و بصورت مستند معرفی خواهم کرد.
پی نوشت: این لیست طبیعتا جامع و کامل نخواهد بود اما سعی بر این است که به مرور تکمیل تر و بروزرسانی شود
ویرایش:
به دلیل عدم برداشت های اشتباه، گزینه Editor های PHP هم به عنوان اضافه شد
هدف در کل آشنایی کاربران با انواع نرم افزارهای مرتبط با PHP و استفاده از تجربه سایرین است، نه اصرار بر بد بودن یا خوب بودن یک نرم افزار
ما قصد تبلیغ هیچ یک از نرم افزارهای مربوطه را نداریم

golbafan
پنج شنبه 31 اردیبهشت 1394, 10:59 صبح
به نظر من notepad++ خیلی مناسبه

چرا در گزینه ها نیست؟

Keramatifar
پنج شنبه 31 اردیبهشت 1394, 11:40 صبح
دوست عزیز Notepad++ رو من هم استفاده می کنم و اتفاقا در حال توسعه سورس کدش برای تطابق بیشتر با PHP هستیم تا به نوعی ادیتور ایرانی برای PHP تولید و ارائه کنیم (که این موضوع از حوصله این تاپیک خارج است)
اما انتخاب بر اساس لیست Top Ten است و فعلا متاسفانه Notepad++ جایی در این لیست ندارد

m_r_1989
پنج شنبه 31 اردیبهشت 1394, 18:44 عصر
به نظر من نرم افزار هایی که خیلی امکانات خوبی را ارائه می کنند
phpNusphere , phpdesigner هستند که واقعا بنده همیشه از این 2 استفاده می کنم و واقعا کار کردن و برنامه نویسی در آن ها راحت و خیلی حرفه ای می باشد

R_Rajaee_Rad
پنج شنبه 31 اردیبهشت 1394, 19:07 عصر
phpStrom واقعا هوشمندی خیلی خوبی داره و موقع کد نویسی کار رو راحت میکنه

fatima-php
چهارشنبه 20 خرداد 1394, 11:36 صبح
من با NetBeans (نسخه مخصوص PHP) کار میکنم. نه مشکل سرعت و سنگینی داره و نه با زبان فارسی توش به مشکل برخوردم تا حالا. سرعت کارش با FTP هم معرکه است.

hsgpro
چهارشنبه 20 خرداد 1394, 11:50 صبح
سلام
من جدیداً از Visual Studio Code استفاده میکنم.یه ادیتوری شبیه Brackets است اما به نظرم بهتر از اونه.
از این جا میشه رایگان دانلودش کرد: https://code.visualstudio.com/

H:Shojaei
پنج شنبه 21 خرداد 1394, 09:31 صبح
نمیدونم چرا aptana studio نیست تو گزینه ها!
من با aptana کار میکنم و بر خلاف خیلی از IDE های دیگه که شدیدا با فارسی مشکل دارن این ویرایشگر تو خیلی موارد خواص به مشکل میخوره به جز اون موارد خواص فارسی رو به خوبی پشتیبانی میکنه امکاناتش هم من راضیم...
phpstorm رو هم نصب و استفاده کردم به قول دوستان هوشمندی بسیاری داره و تا 1 ماه فقط باید چیزای جدید توش کشف کنید!! ولی هم خیلی سنگینه هم رایگان نیست...
اشاره کنم که aptana کاملا رایگان و open source هم هست برخلاف خیلی از IDE های دیگه...

fatima-php
پنج شنبه 21 خرداد 1394, 09:39 صبح
Aptana هم بیسش eClipse هست و کلاً eClipse مشکل خاصی با فارسی نداره ولی من از NetBeans بیشتر راضی هستم. بخصوص اینکه رایگانه و سرعت فوق العاده ای توی FTP داره.

دوشنبه 25 خرداد 1394, 13:04 عصر
netbeans رو هم چون تعریفاتش رو خیلی شنیده بودم بررسی کردم و 1 هفته ای باهاش کار کردم ولی واقعا به خوبی و سبکی aptana نیست!
netBeans واسه java خوبه ولی واسه php, css, html, js به نظر من که مورد خوبی نیست...
code completion خیلی ضعیفی داره کنده و بعضی موارد تا نزنی نمیاره!
من aptana که کار میکنم حتی کلاسهایی که تعریف میکنم تو پروژه به راحتی پشتیبانی میشن و تمام داکیومنتی که واسه پارامترهاش دارم رو هم در لحظه میاره و هیچ کندی از این بابت احساس نمیشه ولی NetBeans اینطوری نبود...

fatima-php
سه شنبه 26 خرداد 1394, 09:13 صبح
باید نسخه مخصوص PHP رو نصب کنید. نسخه عمومی نت بینز که همه زبانها رو پشتیبانی میکنه کنده. Aptana واقعاً در حد و اندازه نت بینز و زند استودیو نیست.

سه شنبه 26 خرداد 1394, 10:07 صبح
باز هم فکر نکنم به خوبی js , css , html رو هم پشتیبانی کنه!
یکم از مزایاش میتونید بگید لطفا و برتریهاش نسبت به aptana چون با چند روز که خوب نمیشه شناخت یک IDE رو ممنون...
zend رو که حرفشو نزنید من 1بار نصبش کردم سرعتش نسبت به phpStrorm فاجعه بود ولی phpStorm باز قویتر از اینه با سرعت بهتر...

fatima-php
سه شنبه 26 خرداد 1394, 10:33 صبح
مهمترینش برای من سرعت فوق العاده اش توی کار روی پروژه های FTP و پشتیبانی از Git و SVN و داشتن پلاگین Yii هست. Zend Studio هم من باهاش مشکلی نداشتم شاید سیستمتون خیلی قوی نیست ولی بهرحال بجز سرعت کمترش نسبت به نت بینز توی FTP هیچ نقصی تو کارش نیست. حتی وقتی روی دستورات داخلی PHP هم Ctrl+Click میکنید، سورس خود PHP رو نشونتون میده.

mh1376
سه شنبه 26 خرداد 1394, 12:29 عصر
براکت واقعا فوق العاده هست

ArGhavVaN
سه شنبه 26 خرداد 1394, 17:54 عصر
تاپیک رو مطالعه کردم اما برای منی که تازه کار هستم نتونستم نتیجه بگیرم که از کدوم یک از اینها استفاده کنم:ناراحت:

سه شنبه 26 خرداد 1394, 18:39 عصر
تاپیک رو مطالعه کردم اما برای منی که تازه کار هستم نتونستم نتیجه بگیرم که از کدوم یک از اینها استفاده کنم:ناراحت:
ابتدای کار فرقی نداره با کدوم کار کنید ولی سعی کنید یکی رو استفاده کنید که تکمیل کننده کد نداشته باشه بهتره...
واسه همین به نظرم notepad++ یا phpexpert یا ادیتور های ساده رو استفاده کنید...
و اگرم به اینایی که بالا گفتم اعتنایی نکردید و خواستید همین اول یه IDE قوی نصب کنید و اگر سیستم خوبی دارید که به لحاظ سرعت مشکلی ندارید و همچنین اگر رایگان بودن یا نبودنش مهم نیست واستون phpStorm استفاده کنید...
گزینه بعدی هم NetBeans من خودم NetBeans زیاد استفاده نکردم ولی هرجایی که بحث شده آخر سر حرفه ای ها به NetBeans رای میدن و باقیه هم سلیقه ای رای میدن...
aptana هم یه مزیتهایی داره و مهمترینش نسبت به امکاناتی که داره سرعتشه و در کل خوبه... به لحاظ امکانات حرفه ای هم من امکانات حرفه ایشو استفاده نکردم ولی امکانات دم دستیش به NetBeans میرسه و شاید بهتر هم باشه پشتیبانی زبانهای مختلفش...

reza_alie
سه شنبه 26 خرداد 1394, 18:45 عصر
sublime text واقعا سرعت بالایی داره و راضیم ازش

mh1376
چهارشنبه 27 خرداد 1394, 12:31 عصر
اونم ادیتوره و IDE نیست.

php نیازی به ide نداره
براکت خیلی اکستنش داره و از فارسی هم به خوبی پشتیبانی میکنه

براکت اکستنشن دیباگر هم داره دقیقا مثل یک ide عمل میکنه

fatima-php
چهارشنبه 27 خرداد 1394, 13:31 عصر
خوب بحث اینجا درمورد IDE هاست نه ادیتورها. بعلاوه شما چقدر مطمئنین که PHP نیازی به IDE نداره؟ حدس میزنم تا حالا از امکانات XDebug و پلاگینهای NetBeans و Zend Studio برای Chrome و Firefox و... برای ایجاد Breakpoint توی پروژه و بررسی لحظه ای مقادیر متغیرها مثل سایر زبانهای برنامه نویسی و امکاناتی مثل جابجا کردن خط اجرا و... استفاده نکردین.

چهارشنبه 27 خرداد 1394, 14:27 عصر
خوب بحث اینجا درمورد IDE هاست نه ادیتورها. بعلاوه شما چقدر مطمئنین که PHP نیازی به IDE نداره؟ حدس میزنم تا حالا از امکانات XDebug و پلاگینهای NetBeans و Zend Studio برای Chrome و Firefox و... برای ایجاد Breakpoint توی پروژه و بررسی لحظه ای مقادیر متغیرها مثل سایر زبانهای برنامه نویسی و امکاناتی مثل جابجا کردن خط اجرا و... استفاده نکردین.
ای وای!!! من خیلی این امکان breakpoint رو بهش علاقه دارم و نیاز دارم و خیلی هم کاربردی هست واسم!!!!
تو کلید ترکیبیهای netbeans که نگاه میکردم step over step into , ... داشت اینها واسه php هم کاربرد داره تو این ide یا فقط واسه جاواس؟
کلا یعنی میشه trace کرد برنامه رو به صورتی که میشه با مثلا C#‎‎‎ این trace رو انجام داد!؟
اگر بشه که نسخه php این netbeans رو میگیرم اگه بشه خیلی کارم راحت میشه خیلییییییییی...

***BiDaK***
چهارشنبه 27 خرداد 1394, 21:12 عصر
کلا محیطی رو میپسندم که هم سبک باشه هم سرعت کد نویسی بالا.
sublime و brackets

***BiDaK***
پنج شنبه 28 خرداد 1394, 04:17 صبح
در ضمن قابلیت هایی که برای سایر IDE ها ذکر شده روی sublime هم میشه اضافه کرد.

fatima-php
پنج شنبه 28 خرداد 1394, 09:05 صبح
Sublime توی فارسی نویسی خیلی ضعیفه. Brackets فارسی نویسیش خیلی خوبه. درمورد قابلیتها، میشه بگین کدوما رو میشه به Sublime اضافه کرد چون زیاد باهاش کار نکردم و میخواستم ببینم منظورتون دقیقاً کدوم قابلیت IDEهاست و ضمناً باید دید اگه تمام این قابلیتها رو بهش اضافه کنیم، باز هم به همین سرعت کار میکنه؟

***BiDaK***
پنج شنبه 28 خرداد 1394, 13:01 عصر
Sublime توی فارسی نویسی خیلی ضعیفه. Brackets فارسی نویسیش خیلی خوبه. درمورد قابلیتها، میشه بگین کدوما رو میشه به Sublime اضافه کرد چون زیاد باهاش کار نکردم و میخواستم ببینم منظورتون دقیقاً کدوم قابلیت IDEهاست و ضمناً باید دید اگه تمام این قابلیتها رو بهش اضافه کنیم، باز هم به همین سرعت کار میکنه؟
من با فارسی نویسیش مشکلی ندارم و به راحتی کار میکنم.
اما قابلیتهایی که گفتین و میشه به sublime اضافه کرد: ftp - xdebug - git , ....

hamedarian2009
جمعه 29 خرداد 1394, 19:09 عصر
میدونم میشه. میگم اگه همه امکاناتی که توی IDE ها داریم رو بهش اضافه کنیم، بازم اینقدر سریع کار میکنه؟ البته موارد دیگه مثل پشتیبانی از فریمورکها و رفتن به محل تعریف تابع با Ctrl+Click روی محل فراخوانی یا پیدا کردن فراخوانیای یه تابع و Refactor (که با Find & Replace خیلی فرق داره و هوشمندتره) و خیلی چیزای دیگه هم هست که واقعاً بین IDE و Editor تفاوتهای اساسی ایجاد میکنه. بهرحال من خودم شخصاً از ادیتورها فقط برای کارهای دم دستی استفاده میکنم و برای پروژه ها سعی میکنم با IDE ها کار کنم چون واقعاً کار با ادیتورها اذیت میکنه.

من sublime استفاده میکنم و خیلی فراتر از یک ادیتور هست حتی برای کاربا فریمورکهایی مثل codeigniter و laravel که خودم شخصا تست کردم پلاگین داره و سرعتش چندان فرقی نمیکنه اما در کل IDE هایی مثل netBeans یا PhpStorm امکانات خیلی بیشتری دارند که باید یکی IDE هم در کنار ادیتور داشته باشید

fatima-php
چهارشنبه 17 تیر 1394, 14:03 عصر
sublime هم ادیتور خیلی خوبیه و خودم هم ازش استفاده میکنم. درسته فراتر از یه ادیتوره (مثل ++Notepad که امکانات کار با FTP و... رو هم داره) ولی بازم با IDE فاصله زیادی داره. Brackets هم خیلی خوشدست ساخته شده. من خودم برای کارهای دم دستی که میخوام سریع یه چیزی رو ادیت کنم از ادیتورها (حتی بعضی وقتا gedit یا توی xubuntu از mousepad) استفاده میکنم ولی وقتایی که میخوام کارای مهمتری انجام بدم (مثل کار روی پروژه ای که توی git دارم یا کار با FTP) ترجیح میدم ادیتورها رو وارد بازیهای جدی نکنم.

vahid78
چهارشنبه 17 تیر 1394, 18:43 عصر
sublime text واقعا عالیه، تقریبا 90٪ کارام را با اون انجام میدم، با نصب پلاگین هاش کاملا نیازهای منو برطرف کرده ...
خدا خیرشون بده

پنج شنبه 01 مرداد 1394, 14:42 عصر
من brackets رو هم تجربه کردم عالیه واقعا حرف نداره اینجا هرچیزی که خودم بخوام رو add میکنم محیطش دلچسبه تا دلتون بخواد extension و theme داره سرعتش عالیه تا حالا ندیدم به این سرعت با این که خیلی هم extension روش نصب کردم انگار مثل اولشه سرعتش فکر کنم از notepad هم بیشتر باشه ;)...

danialqsk
سه شنبه 06 مرداد 1394, 23:34 عصر
rapid php هم چیز جالب و هوش مندیه ctrl + spaces دقیقا تشخیص من الان چی لازم دارم! علاوه بر اون محیط ویرایش html خیلی رونی داره تگ هارو به موقع می بنده صفحه و فونت ها و رنگ بندی واضحی که داره باعث میشه آدم خسته نشه خیلیم سبکه
من بین dream viewr و net beans و rapid php که باهاشون کار کردم همین rapid رو پیشنهاد میکنم حجمشم 40-50 مگ بیشتر نیست! تو گزینه هام نیست :|

پنج شنبه 08 مرداد 1394, 22:27 عصر
sublime رو هم نصب و تست کردم خیلی عالیه حرف نداره سرعت و هوشمندیش از bracket بیشتره در کل bracket توی سیستم من باگ داشت چند تایی و همچین حرفه ای ساخته نشده ولی sublime طوریه که یکی ندونه میگه میخواد جای IDE ها رو بگیره قدرت سرعت و هوشمندی فوق العاده ای داره...
اسکرول کدش هم که دیگه عالیه واسه من خیلی کاربرد داره...

rapid php هم چیز جالب و هوش مندیه ctrl + spaces دقیقا تشخیص من الان چی لازم دارم! علاوه بر اون محیط ویرایش html خیلی رونی داره تگ هارو به موقع می بنده صفحه و فونت ها و رنگ بندی واضحی که داره باعث میشه آدم خسته نشه خیلیم سبکه
من بین dream viewr و net beans و rapid php که باهاشون کار کردم همین rapid رو پیشنهاد میکنم حجمشم 40-50 مگ بیشتر نیست! تو گزینه هام نیست :|
شما از ادیتورها و IDE های دیگه هم استفاده کنید تست کنید نظرتون عوض میشه...
من با خیلی از IDE ها و ادیتورها کار کردم و هرکدوم رو حداقل ۱ ماه داشتم و به نظرم rapid php مورد خواصی که قوی باشه توش نداره معمولیه... مگر موارد خواص مثل همین که گفتید که معمولا تمام ادیتور ها و IDE ها اینطور مواردی دارن (یه همچی چیایی تو خودشون دارن معمولا ;) )...
مثلا همین sublime کلا 7 مگ حجم داره! و با تمام پلاگینهایی که نصب کنید روش میشه نهایت (تست نکردم ولی تقریبی) 20 مگ میشه توضیحات دیگه رو هم بالا دادم هم قدرت هم سرعتش عالیه...
bracket هم همچمنین همینطوره ولی تو سیستم من نمیدونم چش بود یه سری باگهای غیر طبیعی داشت.! وگرنه اون هم عالی بود... درسته IDE نیستن ولی واقعا حرف ندارن...

pars1376
شنبه 10 مرداد 1394, 18:29 عصر
Nusphere phpED خیلی گرینه خوبیه و سرعت بالایی هم داره فقط کافیه یک بار ازش استفاده کنید
من با آپانتا و ایکلیپس و نت بینز کار کردم اما هیچ کدون به اون نرسید
اگر کسی نسخه آخرشو (ک-رک شده) دارم ممنون میشم لینک دانلودشو بهم بده

REZAsys
سه شنبه 07 مهر 1394, 18:16 عصر
Sublime 3 بنظرم خیلی خوبه - رایگان بودنش بهترین دلیلشه

hsgpro
سه شنبه 07 مهر 1394, 20:03 عصر
Sublime 3 بنظرم خیلی خوبه - رایگان بودنش بهترین دلیلشه

ببخشید ولی Sublime که رایگان نیست وقتی از سایت اصلیش یعنی http://www.sublimetext.com دانلود میکنی 30 روزه Trial بهت میده.
اگه از سایت های ایرانی دانلود کنی رایگانه.

REZAsys
چهارشنبه 08 مهر 1394, 12:05 عصر
ببخشید ولی Sublime که رایگان نیست وقتی از سایت اصلیش یعنی http://www.sublimetext.com دانلود میکنی 30 روزه Trial بهت میده.
اگه از سایت های ایرانی دانلود کنی رایگانه.

نه ، رایگان میشه استفاده کرد. ولی هر چند وقت یکبار پیغام میده که بخرید.

masoud399
جمعه 20 آذر 1394, 12:18 عصر
تو IDEها من با notpad++, phpstorm, dreamweaver کار کردم. phpstorm خیلی سریع و هوشمنده نسبت به اون دوتا. فقط یه مشکلی که هست با فارسی زیاد مچ نیس. که اذیتم میکنه. یه سوالم دارم. چرا میخوام یه خط رو تبدیل به توضیحات کنم نمیشه ؟؟ با // و اینکه کلید میانبر واسه اینکه چند خط رو تبدیل به comment (توضیحات) بکنم چیه !؟

رضا قربانی
پنج شنبه 03 دی 1394, 15:45 عصر
Dreamweaver :کف: مخصوصا آخرین نسخه . :قلب:
(به دلیل اینکه با هر زبان برنامه نویسی که در راستای کار من هست مچ شده)

بهترین برای وب کارا

0xEHSAN
سه شنبه 15 دی 1394, 08:40 صبح
درود عزیزان یک سوال من از atom و dream viewer و بیشتر ادیتور ها و ide های معروف php استفاده کردم اما هر کدوم یکی از ویژگی های مورد نیاز من رو نداشت برای مثال من یک حواس پرت هستم در حد تیم ملی اگه یک کد رو اشتباه بنویسم یا یک فانکشن یا کلاس رو کلا روز باید بگردم که کجا حرفی نقطه ای کامایی پرانتزی فراموش کردم فقط یکی راست کار من اومد اونم phpstrom بود ولی سیستمم ضعیفه و کاری که تو 10 ثانیه میتونم انجام بدم 1 دقیقه طول میکشه حالا ide هست که از intellisense زبان php رو خوب پشتیبانی کنه مخصوصا کلاس ها و namespace ها رو؟