PDA

View Full Version : سوال: راهکاری برای پرداخت موردی برای نرم افزار

Love_Program
دوشنبه 04 خرداد 1394, 13:04 عصر
دوستان من جدیدا عضو سایت برنامه نویس شدم.
یک راهکار برای پرداخت موردی نرم افزارم می خواستم که بشرح زیر هستش:
نکته : بعلت محرمانه بودن مشخصات نرم افزاری مشابه را براتون شرح میدم.

نرم افزار من یک برنامه محاسباتی و تحلیلی برای طراحی پلت فرم خودرو هستش . این برنامه قیمتش بالاست برای اونا و ابتدا به ساکن که قیمت رو بهشون اعلام می کنم اکثرا منصرف می شوند.

مابقی نوشته ها بصورت محاوره ای است که از این بابت پوزش می خواهم

شرح کار نرم افزار : این نرم افزار یکسری داده اولیه رو از شخص میگیره و با نرم افزار طراحی انجام میشه سپس خروجی محاسبات و تحلیل بصورت گزارش چاپ میشه!
این نرم افزار دارای بانک داده هم هست که کل طراحی هایی که انجام شده رو در بانکش ذخیره میکنه.پس از اتمام طراحی در صورتی که شخص لایسنس کامل رو خریداری کرده باشه گزارش بصورت کامل چاپ میشه(این گزارش دارای یک سری اطلاعات متنی و یکسری تصاویر و طراحی ها و نتایج تحلیل ها است)

بعلت اینکه خوب نرم افزار گرونه من میخوام نرم افزار رو به مشتری بدم و اون بتونه حداقل 5 طراحی رایگان رو انجام بده و پس از اتمام 5 طرح یکی از سه تصمیم زیر رو بگیره
1- منصرف بشه و به پی کارش -----------> کاریش نمیشه کرد
2-بیاد و لایسنس نهایی و کامل رو بخره ---------------> خدا عمرش بده - تا باشه از این مشتریا
3- بیاد و به ازای هر طراحی که انجام میده X تومان پول بده و یک طرح در نرم افزار قابل طراحی باشه(طرح n ام = یک خرید جدید)(مثلا اگه قیمت کل نرم افزار 20 میلیون هست هر طرح معادل 500 هزار تومن بده من) ----------------->>>>>> طراحی به ازای پرداخت موردی هست که مشکل من سر همین قضیه بوجود میاد.

------------------------------------------------------------------------------------ شرح مشکل ----------------------------------------------------------------------------------
در نسخه آزمایشی من میام و توی دیتابیسم 5 تا لایسنس رو از قبل فعال میکنم که بتونه طراحی کنه و نرم افزار رو امتحان کنه.ابتدا کاربر میاد و نرم افزار رو نصب می کنه و 5 تا طرح اولیه رو انجام میده .پس از اتمام 5 طرح قسمت طراحی جدید قفل میشه تا چند لاینس بخره و یا نسخه کاملشو بگیره یا منصرف بشه.

مشکل اینجا شروع میشه که کاربر چون 5 طرح قبلیش به نتیجه رسیده به اطلاعات داخل نرم افزار زیاد احتیاج نداره چون گزارش نهاییش رو قبلا گرفته.پس میاد و نرم افزار رو کامل پاک میکنه و مجددا نصب میکنه بازم براش 5 طرح رایگان فعال میشه یا میاد بانک اطلاعاتیش رو که اکسس هست(چون حجم اطلاعات آنچنان زیاد نیست انتخاب کردم) رو میاد و با حالت اولیه ای که بعد نصب داشته(به اصطلاح بانک اطلاعاتی خشک اولیش) جایگزین میکنه و 5 تا 5تا هی طراحی میکنه و در هر دو صورت اینکار رو هی ادامه میده و نتیجش این که من 1000 تومن هم بدستم نمیرسه در ضمن اگه 5 تا رایگان اولش تموم شد و اومد 6 تا از من خرید اونا هم تموم شده بیاد نرم افزار رو پاک کنه و یا بانکش رو جایگزین حالت بعد نصب کنه علاوه بر 5 تا رایگان 6 تا لایسنس هم براش دوباره کارمی کنه!!!!:گریه:

چون اکثر رایانه هایی که قراره بازار هدف من باشه به اینترنت متصل نیست و از هیچ طریقی نمیشه باهاش ارتباط برقرار کرد حیرون موندم که چه کاری انجام بدم؟

راهکارهایی که به ذهنم رسیده:
1-بیام و در مسیرهای نامعینی یکسری فایل ایجاد کنم و بعد از گزارش گرفتن هر طرح ، اطلاعاتش اونجا ثبت بشه و در صورتی که بیش از 5 مورد بود اخطار بده
پ :
1)مشکل اینجاست که اگه از ویندوز مجازی استفاده کرد راحت میتونه دور بزنه
2) با نرم افزار های کنترل تغییرات ویندوز آمار فایل ها و تغییراتش راحت در میاد

2-موقع گزارش گیری یه عدد رندم تولید بشه به عنوان شناسه طرح و کاربر همون موقع اونو پیامک کنه به من و من اونو اصلاح کنم و بهش بدم و پس از درج شناسه اصلاحی من بتونه گزارش رو چاپ کنه
پ :
1)برای هر طراحی باید به من پیامک بزنه که خودش یه نوع وابستگی به من هست که نه برای اون جالبه و نه من
2-) اگه خواست دوباره از همون طرح گزارش بگیره چون عدد رندم تولید میشه من از کجا بفهمم که مال طرح قبلی بوده یا جدید
(بالافرض در اون شناسه مثلا شماره طرح هم گنجونده بشه شخص میاد و طراحی قبلی رو پاک میکنه و طراحی جدیدش رو پیاده میکنه و چون شناسه تغییر نکرده دوباره ازش گزارش میگیره)با یک تیر n نشون میزنه

3-بانک اطلاعاتیش بیاد روی نت
پ:
1-)عدم دسترسی اکثر اونها به اینترنت

و بحث کنترل زمان و تعداد مشخصی برنامه را باز کردن و ... هم هست که مشکلاتش رو خودتون می دونید

حالا عاجزانه و بی صبرانه از دوستان میخوام اگه راهکاری دارن بگن که خیلی خیلی خوشحال میشم.واقعا تو عمرم اینطوری درمونده نشده بودم.
ضمنا زبان برنامه نویسش مهم نیست چون من راهکار میخوام.ممنون و متشکر از همکاری همتون

Mahmoud Zaad
دوشنبه 04 خرداد 1394, 14:27 عصر
سلام
اول اینکه نا امید نشید ولی شما هر کاری هم کنید باز اگر کسی بخواد سو استفاده کنه می کنه. یه جمله کلیشه ای هست که میگه مایکروسافت با اون عظمت ویندوزش کرک شده ... بعد اینکه اگر نرم افزار شما واقعاً خوب باشه شما درآمد خوبی خواهید داشت حالا ممکنه چند نفر هم غیر قانونی استفاده کنن که قابل چشم پوشیه اگر هم نرم افزارتون خوب نباشه که اصلاً ارزش کرک کردن و سوء استفاده نداره.
اما با این اوصاف در مورد قفل سخت افزاری هم فکر کنید. قیمت نمونه خوبش که مال شرکت منشور سیمین هست حدود 17-18 تومنه، با توجه به اینکه قیمت نرم افزارتون هم بالاست می ارزه. خوبی این قفل ها این هست که هم Write داره هم Read. یعنی شما می تونید اولاً نرم افزار رو وابسته به قفل کنید ثانیاً بعد از هر گزارش گیری قسمت Data Partition قفل رو بخونید و یک شماره بهش اضافه کنید و وقتی به تعداد مورد نظر رسید از اجرای نرم افزار جلوگیری کنید.

Love_Program
دوشنبه 04 خرداد 1394, 15:57 عصر
با تشکر
بحث سوء استفاده درسته منم هیچ وقت نمیتونم کرک شدنشو صفر کنم ولی این قضیه ربطی به کرک شدن نداره در حقیقت روش استفاده است که قابل دورزدنه

بعلت اینکه قراره بصورت رایگان در اختیار همه در سرتاسر کشور قرار بگیره هم هزینه پستی خواهد داشت و هم هزینه اولیه که اصلا نمی صرفه!!!!!! اون قیمتها هم مثال بود وخیلی خیلی کمتر هستش!!!!

Mahmoud Zaad
دوشنبه 04 خرداد 1394, 16:43 عصر
چرا ربط داره به نظر من همین که نرم افزار و روش امنیتی مورد استفاده شما دور زده بشه یعنی کرک.
به هر حال ... اگه عمومیه با محدودیتهای شما، چاره یک روش نرم افزاری هست که خودتون هم اشاره کردید فقط باید به نحوی روش های بالا رو پیچیده تر کنید که حداقل هر کسی نتونه دورش بزنه.
می خواید یه درخواست بدید مدیرا این تاپیک رو به بخش امنیت منتقل کنن، شاید اونجا روش های بهتری پیشنهاد بشه.

Love_Program
دوشنبه 04 خرداد 1394, 18:14 عصر
میشه پیچیده تر شدن رو بیشتر توضیح بدید؟چون من هرچی جلو و عقب می کنم خیلی راحت میشه از مسیر حذفشون کرد!!!!

Mahmoud Zaad
دوشنبه 04 خرداد 1394, 20:22 عصر
خب من یا هر کس دیگه هر راهکاری بدیم، اون راهکار میره رو هوا! البته همونطور که گفتم در نهایت با یک یا چند شرط if یا switch case طرفیم!
حالا به عنوان نمونه شما میتونید همزمان تعداد استفاده رو در رجیستری، یک یا چند فایل با پسوندهای مختلف در محل هایی که همه کاربرها نمیرن و حتی می ترسن ذخیره کنید و در جاهای مختلف برنامه اینها رو چک کنید. مثلاً کمتر کسی یک فایل با پسوند dll رو در پوشه system32 حذف میکنه. تعداد استفاده یا هر اطلاعات دیگه ای رو هم به صورت کد شده ذخیره کنید.
باید فکر کنید و از روش های مهندسی اجتماعی هم استفاده کنید همین ترسی که گفتم یک روش مهندسی اجتماعی هست.

Love_Program
دوشنبه 04 خرداد 1394, 20:27 عصر
خوب نرم افزارهایی وجود نداره که چک کنه که کدوم فایل ها دستخوش تغییر شدن؟

Mahmoud Zaad
دوشنبه 04 خرداد 1394, 20:35 عصر
چرا، ولی شما تو همین فروم که همه دستی بر آتش دارن یه نظرسنجی بذارید ببینیم چند درصد از کاربرای حرفه ای کامپیوتر از این جور برنامه ها استفاده می کنن حالا کاربرای عادی بماند. به نظرم اینقدرها نباید حساس باشید چون درمان اساسی وجود نداره و اینا همه مسکن هستن مگه اینکه بخواید نرم افزار رو به کاربرهای حرفه ای بدید که ابداً چاره ای وجود نداره!
در ضمن شما حداقل برای نسخه های آزمایشی همه امکانات رو فعال نکنید یعنی کدهای بعضی قسمت ها و حتی گزارش رو حذف کنید و با یک پیغام به کاربر بگید که این امکانات تو نسخه اصلی فعال میشن. البته حتماً کدها رو پاک کنید نه اینکه کامنت کنید.

Love_Program
سه شنبه 05 خرداد 1394, 09:29 صبح
ممنون و متشکر
میخواستم بدونم که نرم افزار مشابهی وجود نداره که همین روش روش پیاده شده باشه برم بررسی کنم ببینم چطوریه قضیه!!!!