PDA

View Full Version : سوال: ذخیره مبالغ زیاد در دیتابیس

god of war
چهارشنبه 06 خرداد 1394, 15:59 عصر
سلام خدمت programmer های عزیز و خسته نباشید به مدیریت
دوستان فرض کنید میخوایم مبالغ یک نرم افزار حسابداری رو داخل sqlServer ذخیره کنیم
بهتره که صفات موجود در database که مربوط به ذخیره ارقام هستند bigint تعریف بشن یا (20)nvarchar ؟؟؟
bigint میدونم هشت بایتیه اما (20)nvarchar نمیدونم ...
و سوال دوم : اگر به این نتیجه رسیدیم که داخل sqlserver به صورت bigint ذخیره بشن بهتره در این حالت query های مد نظر ما اعمال ریاضیش داخل sql انجام شه بهتره یا اطلاعات به برنامه بیان و داخل برنامه اعمال مثل جمع فاکتور و .... انجام شه ؟؟؟
ممنون

ebrahim.rayatparvar
چهارشنبه 06 خرداد 1394, 16:26 عصر
سلام مهندس جان.
اولا که باید بگم کوئری ها سمت sql باشه بهتره عموما سمت vs کوئری نمیزنند.
در مورد سوال اول باید ببینیم که شما از این متغیر داخل کوئری های خودتون به عنوان مقداری برای محاسبه می کنید؟؟ اگه می کنید که باید همین bigint بگیرین اگه نه که همون navarchar بهتره

god of war
چهارشنبه 06 خرداد 1394, 16:30 عصر
سلام مهندس
بالاخره چون حسابداریه روی این مبالغ اعمال ریاضی زیاد انجام میشه ....
پس نظر شما اینه که من این هارو bigint تعریف کنم و محاسبات رو هم داخل SQLserver انحام بدم ؟

alibilgats
چهارشنبه 06 خرداد 1394, 19:39 عصر
سلام دوست عزیز.
به نظر من وقتی شما می دونید توی یه فیلد به جز عدد قرار نیست چیز دیگه ای ذخیره بشه حتی با فرض اینکه شما هیچ پردازشی روی اون ندارید بهتره نوعش رو بسته به حداکثر میزان مورد استفاده یکی از انواع عددی در نظر بگیرید.
برای اینکار از نوع numeric هم میتونید استفاده کنید.
دلیل اصلیش هم آینده نگریه!:چشمک:

ebrahim.rayatparvar
چهارشنبه 06 خرداد 1394, 20:03 عصر
سلام دوستان
این هم باید بگم مهندس alibilgats (http://barnamenevis.org/member.php?72322-alibilgats) از اساتید ما هستن باید بگم در مورد اینده نگری گفت که 100% حق با مهندسه. این هم از تجربیات مهندس که به ما رسیده.

alibilgats
چهارشنبه 06 خرداد 1394, 20:11 عصر
لطف داری دوست عزیز.
این موردی که گفتم خدمتتون دقیقا بر اساس تجربیاتی بوده که من داشتم.
مخصوصا توی برنامه هایی که جابجا شدن یک صفر میتونه کل نرم افزار شما رو زیر سوال ببره تغییر دادن نوع فیلد بعد از ثبت 100 هزار تا سند مالی یه کار ریسکیه!:چشمک: