PDA

View Full Version : طراحی وب به سبک متریال { نظرتون چیه ؟ }

<?php?>
شنبه 09 خرداد 1394, 19:45 عصر
سلام به دوستان خوبم تو انجمن . وقتتون به خیر .

مدتی هست که دارم رو طراحی یک cms برای یک اتلیه کار میکنم .
تا الان طراحی های متفاوتی رو براش زدم . اما تنها چیزی که در طراحی رابط کاربریم مهم بود , اینه که وقتی کاربر وارد پنل خودش میشه خیلی احساس راحتی کنه . همه چیزو سریع پیدا کنه.
- قشری که باهاشون سرو کار داریم در این cms افرادی هستن که آتلیه عکس دارن و شایدم از وب زیاد ندونن . فقط میخوان یه چیز داشته باشن که بتون نیازشونو برطرف بکنه .

اولش از فلت استفاده کردم در طرح های خودم . وقتی با متریال آشنا شدم و از رنگ هاش استفاده کردم و کمی هم سایت رسمی گوگل (http://www.google.com/design/spec/material-design/introduction.html) رو برای این طراحی مطالعه کردم . خیلی از این سبک خوشم اومد .
در واقع نظمی که در طراحی به سبک متریال هست رو در هیچ سبک دیگه ای ندیدم . منظورم این نیست که سبک های دیگه نظم ندارن . منظورم اینه که طراح در سبک متریال میدونه از چه پالت رنگی استفاده کنه . و یا قانون هایی داره که باید رعایت بشه . مثل سایه زدن در برخی عناصر و .....

بیشتر از همه از پالت رنگ های از پیش تعریف شده این سبک خوشم اومد . با فلت که کار میکردم سایت هایی مختلفی بودن که پالت رنگ رو معرفی میکردن و کد رنگ هر سایتی فرق میکرد . اما تو متریال شما رنگ هایی در اختیار دارید که بهترین طراحان دنیا خیلی وقته روشون دارن مطالعه میکنن و انسجام رنگ ها و هم خونیشون با هم رو دارن برسی میکنن . و گوگل این سبک رو داره در اختیارمون میزاره تا طراحی ما حس بهتری پیدا کنه . از طرفی گوگل الان خیلی از محصولاتش مثل یوتیوب و جیمیل و .... رو الان داره با متریال پیادشون میکنه که در آینده احتمال داره موتور جستجو گرش هم با این سبک مچ بشه و این ماجرا میتونه یک انقلاب در طراحی باشه + الانم اندروید هم با این سبک تعامل پیدا کرده

- وقتی طراحی خودمو در متریال با فلت بررسی کردم شاهده یک نکته منفی در طراحی خودم شدم . در طراحی که به سبک فلت زدم رنگ ها قشنگ و زیبا بودن . اما عناصر قابل لمس و درک نبودن . در واقع همه تو یک سطح بودن ( حس من اینو میگه شاید تجربه من نادرست باشه) ولی وقتی همون طرح رو با سبک متریال زدم تمام عناصر اولویت بندی شدن تو چشمم . در واقع توصیفش سخته و خیلی هم جالب . یعنی وقتی چشمم به طرح نگاه میکرد با یک نظمی به اون کاری که میخواست الان با موس بکنه میرسید و هیچ اختلالی در پیدا کردن یک جزء در صفحه نداشت .( میدونم خیلی توصیفش سخته )

من حدودا چند روزی میشه با این سبک اشنا شدم . حالا هم در طرح هام خیلی دوست دارم از این سبک بهره ببرم و در موردش بیشتر یادبگیرم . هرچند شاید در طرح من خیلی چیز ها با متریال تطابق نداشته باشه اما تمام رنگ ها از مترال هست که همین عامل تجربه شیرینی برای من رقم زد .

اینم لینک طرحی که با متریال پیاده کردم : http://uupload.ir/files/u2mh_pro34-%D9%85%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%84.png ( بیست درصد طرح مونده هنوز + شاید مشکلات اصولی در سبک استفاده شده توسط من وجود داشته باشه که اونم به خاطر اولین تجربه من با این سبکه و باید بیشتر در موردش مطالعه کنم ) از نظراتتون هم استقبال میکنم .

- این موضوع رو دوست دارم با دوستان خوبم در انجمن به اشتراک بزارم و در مورد این موضوع با هم یک مشاجری بکنیم که آیا از این سبک استفاده کنیم بهتر نیست؟
- پالت رنگ ها مشخصه و نیازی نیست طراح رنگی رو تولید کنه ( که یکی از مشکلات اکثر طراحان همینه ) / آیا نظر شما دوستان هم همینه؟
- شما تا چه اندازه با این سبک اشنایی دارید ؟ میتونید تجربه خودتونو به من و دوستان بدید؟

ممنون بابت وقتی که برای مطالعه این متون گذاشتید .

sohil_ww
شنبه 09 خرداد 1394, 21:07 عصر
ممنون از معرفی کردن این سبک من آشنایی نداشتم و وقتی متن شما و عکس قرار داده را مطالعه کردم از این سبک بسیار خوشم آمد و لازم می دونم بگم عکس قرار داده شده بسیار عالی هست و من نیز با گفته های شما موافق هستم

ABZiko
شنبه 09 خرداد 1394, 23:03 عصر
ابتدا ممنونم بابت حرف های قشنگت، دوما دقیقا همین حس هایی که به شما دست داد رو به من هم دست داد، بنده در ابتدا که با Flat آشنا شدم، واقعا دیگه به نظرم هیچ طراحی به این شکل وجود نداشت (از نظر زیبایی) اما چند روزی هست که با تم جدید bootstrap برای Material Design آشنا شدم که واقعا در درجه اول Flat یادم شد ... فرق عمده ای که در اول به چشمم اومد این بود که در Material Design، یک شکل خاص هست که توسط طراحان این طراحی ارائه می شه و یک منبع قوی داره به نام Google، اما متاسفانه در Flat علاوه بر نبود یک منبع مناسب و کارآمد، طراحی از یک شکل خاصی پیروی نمی کنه، در Windows 8، شما شاهد ترکیب آیکون های غیر فلت با طراحی فلت هستین، ولی در طراحی Windows 10 این موضع گیری کاملا تفاوت کرده، به گونه ای که شکلش کلا فرق کرده ...
در کل با تمام نظراتت موافقم، دوست دارم یک نمونه از پروژه هایی که دارم انجام می دم رو این جا بزرام تا دوستان برای استفاده از Material Design ترغیب بشن :
این عکس صفحه اول پروژم است :
131816

وافعا کار کردن با این نوع طراحی لذت بخشه و خیلی هم بهتره ...
در مورد پالت هم این طوری خیلی بهتره، همه جا یک اسنجام وجود داره، حالا شما برای Flat برو یک سر به سایت ها بزن، یک جا 30 تا رنگ داره، یک جا 5 تا ...
تجربیاتم رو هم گفتم :خجالت:

در مورد طراحی شما هم باید بگم طراحیت مثل همیشه خوبه ...
البته تمام چیز هایی که بنده گفتم صرفا نظرات بنده هست و یک سلیقه شخصی است و نه چیزه دیگه ...
موفق باشید

amirtc
یک شنبه 10 خرداد 1394, 13:24 عصر
بنظرم بنده امروزه هر سایتی رو باز میکنید همه رنگها و سبک طراحی مثل هم هستش که واقعا چشم ادم زده میشه همچنین فونت ها که واقعا ایرانی ها فونت Byekan رو ...
در هر صورت سعی کنید پایبند یک نوع سبک طراحی نباشید مثلا در طراحی فلت رئالیسم استفاده کنید ولی بجا از انمیشن استفاده کنید ولی توی یک نقطه که خودشو به خوبی نشون بده از اطراف خودتون ایده بگیرید نه کپی همیشه پایبنده به چند رنگ خاصل نباشید با توجه به موضوع کار یک پالت رنگ تشکیل بدید و...هزاران نکته دیگیه که جنبه شخصی داره در هر صورت پایبند به یک سبک و همچنین تعصب رنگ خاص نداشته باشید.

masoud_pnu
یک شنبه 10 خرداد 1394, 14:31 عصر
البته هر سبک طراحی درجای خودش خوبه.اینکه پالت رنگ یکی زیاده یکی کمتر،ضعف نیست.مشکل اینجاست که من و شما برنامه نویسیم.نه گرافیست.ما مهندسی رنگ و طراحی رو بلد نیستیم.فقط یادگرفتیم از رنگها استفاده کنیم.چرا هیچوقت نمونه کارهای داخلی به قدرت نمونه های خارجی نیست؟چون در نمونه های خارجی اول طرح توسط گرافیست وب آماده میشه،بعد پیاده سازی میشه.تو ایران خود طراحان وب فتوشاپ رو باز میکنن و هرجور سلیقه شون بود رنگها رو کنار هم میذارن.نتیجه میده.ولی احتمالا از دید یه گرافیست کار بلد،کار ناشیانه اس.
الان مدشده تو کارهای فلت،برای تایپوگرافی میان یه بکگراند رو بلر میدن،بعد توش از یه فونت مثلا raleway یا یکان با وزن کم استفاده میکنن.بعد کیفم میکنن!!حالا سایت متعلق به کیه؟؟یه اداره دولتی!!
نمونه کار شما بسیار زیباست.دستتونم در نکنه.جمله هم که خوشامد گفته جالبه!این جمله سنتی"فلانی خوش آمدید!"رو کنار گذاشتین!
راستی چه دلی داشتی cms نوشتی برای اونم عکاسی!!کافیه سایت هک بشه و...

ABZiko
یک شنبه 10 خرداد 1394, 14:36 عصر
مشکل عمده ما اینجاست که مد گرا هستیم، مد گرایی در کل بد نیست و گاهی اوقات نیاز هست که به خودمون و اطرافیانمون هم یک نگاهی بندازیم، مثلا همون مثال شما که امروزه خیلی ها از فونت یکان استفاده می کنن، بنده دلیلی بر استفاده از یکان نمی دونم چون به نظرم فونت هایی مثل Segoe UI و Droid هستن که خیلی زیباتر از یکان هستن (مشکلات زیادی هم در این فونت زیاد دیده می شه)

<?php?>
یک شنبه 10 خرداد 1394, 15:45 عصر
بنظرم بنده امروزه هر سایتی رو باز میکنید همه رنگها و سبک طراحی مثل هم هستش که واقعا چشم ادم زده میشه همچنین فونت ها که واقعا ایرانی ها فونت Byekan رو ...
در هر صورت سعی کنید پایبند یک نوع سبک طراحی نباشید مثلا در طراحی فلت رئالیسم استفاده کنید ولی بجا از انمیشن استفاده کنید ولی توی یک نقطه که خودشو به خوبی نشون بده از اطراف خودتون ایده بگیرید نه کپی همیشه پایبنده به چند رنگ خاصل نباشید با توجه به موضوع کار یک پالت رنگ تشکیل بدید و...هزاران نکته دیگیه که جنبه شخصی داره در هر صورت پایبند به یک سبک و همچنین تعصب رنگ خاص نداشته باشید.

با تشکر از راهنماییت .
حس میکنم الان وبسایت دیجی کالا دقیقا داره همین کاری که گفتی { پایبند به یک سبک نباشیم } رو اجرا میکنه . وقتی با رابط کاربریش برخورد میکنی با ترکیبی از سبک های رئالیسم و فلت مواجه میشیم . اما به نظرت اگر بخوایم از یک بعد حرفه ای به دنیای طراحی ببینیم . چنین حرکتی غیر حرفه ای ب نظر نمیرسه ؟ چند سایتی رو دیدم که در مورد پیشرفت هایی وبسایت دیجی کالا داشتن مقاله میذاشتن و در بعضی از این مقاله ها به اینکه رابط کاربری دیجی کالا از سبک دقیقی استفاده نمیکنه گله داشتن و اونو دور از دنیای حرفه ای میدونستن .
منم هنوز مقاله ای یا بررسی ای رو درمورد اینکه ترکیب سبک ها یک کار درستیه ندیدم . خودم بهش فکر کردم و حس کردم اگر چنین طرحی بزنم شاید قشنگ بشه اما دوستانی که تجربه بالاتری دارن و حرفه ای تر از ما هستن اینو یک مشکل بدونن [ که چرا رابط کاربریت یک سبک مشخصی نداره و هرجا که دوست داشتی از یک سبک پیروی کردی ؟ ]

نظرت چیه ؟
سایت های بزرگ دنیا مثل تویتر و یوتیوب و گوگل و جیمیل و گوگل پلاس و یاهو و بینگ و ...... همشون در طرحشون یک دست عمل کردن . اینطور نیست؟ آیا سایت خارجی هم وجو داره که سبک هارو ترکیب کرده باشه ؟
حس میکنم الان فیسبوک کمی رئالیسمو با فلت ترکیب کرده و داره استفاده میکنه درسته؟

تشکر از نظرت

<?php?>
یک شنبه 10 خرداد 1394, 16:26 عصر
البته هر سبک طراحی درجای خودش خوبه.اینکه پالت رنگ یکی زیاده یکی کمتر،ضعف نیست.مشکل اینجاست که من و شما برنامه نویسیم.نه گرافیست.ما مهندسی رنگ و طراحی رو بلد نیستیم.فقط یادگرفتیم از رنگها استفاده کنیم.چرا هیچوقت نمونه کارهای داخلی به قدرت نمونه های خارجی نیست؟چون در نمونه های خارجی اول طرح توسط گرافیست وب آماده میشه،بعد پیاده سازی میشه.تو ایران خود طراحان وب فتوشاپ رو باز میکنن و هرجور سلیقه شون بود رنگها رو کنار هم میذارن.نتیجه میده.ولی احتمالا از دید یه گرافیست کار بلد،کار ناشیانه اس.
الان مدشده تو کارهای فلت،برای تایپوگرافی میان یه بکگراند رو بلر میدن،بعد توش از یه فونت مثلا raleway یا یکان با وزن کم استفاده میکنن.بعد کیفم میکنن!!حالا سایت متعلق به کیه؟؟یه اداره دولتی!!
نمونه کار شما بسیار زیباست.دستتونم در نکنه.جمله هم که خوشامد گفته جالبه!این جمله سنتی"فلانی خوش آمدید!"رو کنار گذاشتین!
راستی چه دلی داشتی cms نوشتی برای اونم عکاسی!!کافیه سایت هک بشه و...

سلام مسعود جان . از نظرت ممنونم .
این cms رو داریم به صورت تعاملی طراحیش میکنیم . بخش برنامه نویسی سمت سرور این cms به دست دوست خوبم محمد راوندی داره زده میشه .
در قسمت طراحی رابط کاربریش و پیاده سازی قالب من مشارکت دارم میکنم .
- من خودم هم با نظرت موفقم . اوایل خیلی دوست داشتم به صورت تیمی کار کنم و تخصصمو در php بزارم فقط . اما متاسفانه وقتی دیدم تو دنیای وب مخصوصا تو کشورمون تعامل برای پیشرفت جا
نیوفتاده سعی کردم بخش گرافیک خودمو از بیس بسازم و قوی کنم . برای همین فعلا مشغول دنیای گرافیک هستم , چون دوست ندارم نرم افزاری که دست یک مشتری میره از خریدش پشیمون بشه .

وقتی کارفرما حاضر نیست بیشتر از 1 ملیون برای سایتش خرج کنه و طراحی سایت رو به عنوان یک کلاس برای شرکتش میدونه نه برای پیشرفت شرکتش به صورت بین المللی . شما انتظار داری بستر و ساختار شرکت های طراحی سایت دقیق و منظم باشه و هر کس در حیطه خودش فعالیت کنه ؟

طبق روال جهانی این cms باید از سه نفر برای بهبودش کمک بگیره :
- گرافیست که بیاد گرافیکو بزنه
- متخصص کد نویسی html css javascript ( سمت کلاینت )
- متخصص زبان های سمت سرور مثل Php asp java که بیاید صفحات داینامیک سایت رو تولید کنه .

جالا شما فرض کن کارفرما که یک صاحب شرکت هست میاد یک ملیون میده میگه یه سایت برام بزن . نفری 300 میرسه به هر نفرشون / اگه منصف باشیم به برنامه نویس 400 میرسه :لبخند:

------------
انسان اومده و پتو رو تولید کرد . برای وقتی که سردمون شد بزاریم رو سرمون تا گرممون بشه . ( احساس نیاز در انسان منجر به خلق و استفاده از این ابزار شده )
در کشور های خارجی وبسایت میزنن تا تجارتشون افزایش پیدا کنه . و محصولاتو به صورت اینترنتی کاملا مدیریت میکنن و با شرکت های خارجی تعامل میکنن .( احساس نیاز برای شرکت های خارجی برای فروش بیشتر و افزایش مرزی برندینگ شرکت خودشون ) اما هنوز این روش در شرکت های ما آموزش داده نشده که چه طور یک شرکت تولید کننده گوشی , بیاد با شرکت های خارجی به صورت اینترنتی بیزینس کنه و فروش محصولاتشو جهانی کنه .

از دوستان میخوام حتما به وبسایت جی ال ایکس سری بزنن تا بهتر متوجه بشن . تار نمای این شرکت باید برای فروش محصولاتش به صورت جهانی باشه و این محصول باید در اموزون هم باشه تا جهانیان از این محصول استفاده کننن : http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias%3Daps&field-keywords=glx&rh=i%3Aaps%2Ck%3Aglx
آیا فروشش جهانی هست؟ این شرکت فقط به فروش در ایران بسنده کرده .

به نظرم برای به دست اورن یک پروزه اول باید یک مهندس بازاریابی بره و با صاحبان کسب و کار صحبت کنه و اونارو از این موضوع آگاه کنه و راضیشون کنه که فقط در ایران فعالیت نکنن و بیان و به صورت حهانی استارت بزنن و فعالیتشونو شروع کنن ( جالا هر چقدر هم کسب و کار کوچک باشه ) . برای مثال مگه شرکت پپسی که نوشیدنی های ممتازو میزنه چرا باید به صورت جهانی فعالیت کنه ؟ سوالیه که اگر مدیریان شرکت های ایرانی به جای مدیران فعلی شرکت پپسی بودن از خودشون میپرسیدن و به صورت جهانی فعالیت نمیکردن و این برند موفق و خدماتش از دسترسه عامه مردم دنیا به دور میموند.

amirtc
یک شنبه 10 خرداد 1394, 23:34 عصر
با تشکر از راهنماییت .
حس میکنم الان وبسایت دیجی کالا دقیقا داره همین کاری که گفتی { پایبند به یک سبک نباشیم } رو اجرا میکنه . وقتی با رابط کاربریش برخورد میکنی با ترکیبی از سبک های رئالیسم و فلت مواجه میشیم . اما به نظرت اگر بخوایم از یک بعد حرفه ای به دنیای طراحی ببینیم . چنین حرکتی غیر حرفه ای ب نظر نمیرسه ؟ چند سایتی رو دیدم که در مورد پیشرفت هایی وبسایت دیجی کالا داشتن مقاله میذاشتن و در بعضی از این مقاله ها به اینکه رابط کاربری دیجی کالا از سبک دقیقی استفاده نمیکنه گله داشتن و اونو دور از دنیای حرفه ای میدونستن .
منم هنوز مقاله ای یا بررسی ای رو درمورد اینکه ترکیب سبک ها یک کار درستیه ندیدم . خودم بهش فکر کردم و حس کردم اگر چنین طرحی بزنم شاید قشنگ بشه اما دوستانی که تجربه بالاتری دارن و حرفه ای تر از ما هستن اینو یک مشکل بدونن [ که چرا رابط کاربریت یک سبک مشخصی نداره و هرجا که دوست داشتی از یک سبک پیروی کردی ؟ ]

نظرت چیه ؟
سایت های بزرگ دنیا مثل تویتر و یوتیوب و گوگل و جیمیل و گوگل پلاس و یاهو و بینگ و ...... همشون در طرحشون یک دست عمل کردن . اینطور نیست؟ آیا سایت خارجی هم وجو داره که سبک هارو ترکیب کرده باشه ؟
حس میکنم الان فیسبوک کمی رئالیسمو با فلت ترکیب کرده و داره استفاده میکنه درسته؟

تشکر از نظرت
بنطر بنده طراحی حد و مرز نداره سایت هایی مثل توییتر وفیسبوک از یک رنگ و یکطرح خاص استفاده میکنند به این دلیل که میخوان این رنگ توی نا خدا گاه شما هک بشه مثلا فردا فیسبوک بیاد رنگ رسمی شو صورتی کنه 100% شما اون آبی نفتی هنوز تو ذهنتونه میگید این فیسبوک نیست !! یا با اعتراض مردم روبرو میشن ! طراح های حرفه ای درست میگن ولی این نغض کردن مرزهاست که یک طرحو زیبا میکنه اگر طراحی رئالیسم نغض نمیشد فلتی وجود نداشت ! این نظر بنده هستش که توی هر حرفه یا شغلی یاعلاقه ایی در حال انجامش هستیم خلق کننده باشیم نه استفاده کننده وباعث پیشرفت این حرفه که در حال حاضر طراحی وب هستش که بنظر بنده طراحی وب ایران روبه مرگ هستش با این طرحا وقالبهای رایگان سایت های نال و فرام ورکهای متعدد (البته برای پروژه های سنگین لازم هستش) طراح های حال حاظر همه ادعای حرفه ای بودن رو میکنن دریغ از مطالعه دقیق در مورد کاری که درش به اشتغال مشغول هستند.

refugee
دوشنبه 11 خرداد 1394, 03:28 صبح
سلام مسعود جان . از نظرت ممنونم .
این cms رو داریم به صورت تعاملی طراحیش میکنیم . بخش برنامه نویسی سمت سرور این cms به دست دوست خوبم محمد راوندی داره زده میشه .
در قسمت طراحی رابط کاربریش و پیاده سازی قالب من مشارکت دارم میکنم .
- من خودم هم با نظرت موفقم . اوایل خیلی دوست داشتم به صورت تیمی کار کنم و تخصصمو در php بزارم فقط . اما متاسفانه وقتی دیدم تو دنیای وب مخصوصا تو کشورمون تعامل برای پیشرفت جا
نیوفتاده سعی کردم بخش گرافیک خودمو از بیس بسازم و قوی کنم . برای همین فعلا مشغول دنیای گرافیک هستم , چون دوست ندارم نرم افزاری که دست یک مشتری میره از خریدش پشیمون بشه .

وقتی کارفرما حاضر نیست بیشتر از 1 ملیون برای سایتش خرج کنه و طراحی سایت رو به عنوان یک کلاس برای شرکتش میدونه نه برای پیشرفت شرکتش به صورت بین المللی . شما انتظار داری بستر و ساختار شرکت های طراحی سایت دقیق و منظم باشه و هر کس در حیطه خودش فعالیت کنه ؟

طبق روال جهانی این cms باید از سه نفر برای بهبودش کمک بگیره :
- گرافیست که بیاد گرافیکو بزنه
- متخصص کد نویسی html css javascript ( سمت کلاینت )
- متخصص زبان های سمت سرور مثل Php asp java که بیاید صفحات داینامیک سایت رو تولید کنه .

جالا شما فرض کن کارفرما که یک صاحب شرکت هست میاد یک ملیون میده میگه یه سایت برام بزن . نفری 300 میرسه به هر نفرشون / اگه منصف باشیم به برنامه نویس 400 میرسه :لبخند:

------------
انسان اومده و پتو رو تولید کرد . برای وقتی که سردمون شد بزاریم رو سرمون تا گرممون بشه . ( احساس نیاز در انسان منجر به خلق و استفاده از این ابزار شده )
در کشور های خارجی وبسایت میزنن تا تجارتشون افزایش پیدا کنه . و محصولاتو به صورت اینترنتی کاملا مدیریت میکنن و با شرکت های خارجی تعامل میکنن .( احساس نیاز برای شرکت های خارجی برای فروش بیشتر و افزایش مرزی برندینگ شرکت خودشون ) اما هنوز این روش در شرکت های ما آموزش داده نشده که چه طور یک شرکت تولید کننده گوشی , بیاد با شرکت های خارجی به صورت اینترنتی بیزینس کنه و فروش محصولاتشو جهانی کنه .

از دوستان میخوام حتما به وبسایت جی ال ایکس سری بزنن تا بهتر متوجه بشن . تار نمای این شرکت باید برای فروش محصولاتش به صورت جهانی باشه و این محصول باید در اموزون هم باشه تا جهانیان از این محصول استفاده کننن : http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias%3Daps&field-keywords=glx&rh=i%3Aaps%2Ck%3Aglx
آیا فروشش جهانی هست؟ این شرکت فقط به فروش در ایران بسنده کرده .

به نظرم برای به دست اورن یک پروزه اول باید یک مهندس بازاریابی بره و با صاحبان کسب و کار صحبت کنه و اونارو از این موضوع آگاه کنه و راضیشون کنه که فقط در ایران فعالیت نکنن و بیان و به صورت حهانی استارت بزنن و فعالیتشونو شروع کنن ( جالا هر چقدر هم کسب و کار کوچک باشه ) . برای مثال مگه شرکت پپسی که نوشیدنی های ممتازو میزنه چرا باید به صورت جهانی فعالیت کنه ؟ سوالیه که اگر مدیریان شرکت های ایرانی به جای مدیران فعلی شرکت پپسی بودن از خودشون میپرسیدن و به صورت جهانی فعالیت نمیکردن و این برند موفق و خدماتش از دسترسه عامه مردم دنیا به دور میموند.

از لحاظ قیمت متاسفانه در ایران مزد هنر را نمیپردازن . چون هنوز فرهنگ وب جا نیفاتده و مردم لوکال کار میکنند .

من تا 8 ماه پیش ایران بودم و الان اتریش زندگی میکنم . اینجا برای برنامه نویس و طراح ماهی 3000 یورو مزد میدن + اینکه چقد تحویلش میگیرند . چون برای هنر متخصص ارزش قائل هستند .

اونوقت تو ایران همون 8 ماه پیش یادمه قالب میساختن با 40 هزار تومان :| ( انجمن وی بی ایران )