PDA

View Full Version : آموزش: آموزش راه اندازی و کانفیگ سرور لینوکسی برای بستر php --- بدون استفاده از کنترل پنل

leaping
پنج شنبه 21 خرداد 1394, 14:51 عصر
سلام دوستان
در این تاپیک قصد دارم که کانفیگ یک سرور لینوکسی رو برای بستر php از ابتدا رو براتون توضیح بدم و اگر اطلاعات جدیدی رو هم به خودم اضافه کردم به این تاپیک هم اضافه کنم.
در صورت حمایت مناسب از تاپیک از شنبه کار گذاشتن آموزشهارو شروع میکنم :چشمک:

leaping
یک شنبه 24 خرداد 1394, 10:06 صبح
خب همونطور که قولش رو داده بودم سعی میکنم آموزشهارو از امروز بذارم تا دوستان ازش استفاده کنن اما چندتا نکته رو قبلش بگم

اولا اینکه این آموزشها به صورت ابتدایی توضیح داده میشن و سعی میشه برای هر کاربری مناسب باشه
دوما هر آموزشی که در این بخش گذاشته میشه به صورت مستقل تهیه شده و از جایی کپی برداری نشده و اگر هم از منبعی استفاده شده باشه همینجا ذکر میشه
سوما تا جای ممکن اگر قصد راه اندازی سرور رو داشتین حتما از کنترل پنلهای موجود در بازار استفاده کنید که میتونن یک امنیت نسبی رو برای سرورهای شما تامین کنن تا زمانی که بتونید خودتون سرورتون رو به صورت مستقل اداره کنید.
چهارما این کانفیگ ابتدایی بر روی سرور شما اصلا کانفیگ مناسبی برای میزبانی یک وب سایت نیست و تنها جنبه آموزشی داره

جلسه اول

انتخاب سیستم عامل مناسب برای سرور

برای انتخاب یک سیستم عامل مناسب برای یک سرور قطعا امنیت از نظر شما بهترین مورده
اما از نظر من مجموعه پشتیبان و بازه زمانی پشتیبانی یک از اصلی ترین موارده اما خب اینس لیست زیر شادی بتونه شما رو توی انتخاب سیستم عامل کمک کنه

1- امنیت و پایداری
2- سبک بودن در بارگذاری و استفاده محدود از منابع سرور
3- پشتیبانی کامل و تیم توسعه دهنده حرفه ای برای پشتیبانی از سیستم عامل
4- داشتن لیست نرم افزارهای مناسب برای کانفیگ سرور
5- وجود داشتن آموزشهای طبقه بندی شده رد سطح وب برای نگه داری سرور
6- قرار داشتن سیستم عامل در بهترین حالت توسعه و پایداری

خب با توجه به این لیست که خودم تهیه کردم و احتمالا چیزهایی که شما خودتون بتونید بهش اضافه کنید بهترین سیستم عامل از نظر من centos 6 نسخه 64 بیت هست که هم تقریبا همه موارد بالا در بهترین سطحش داره از اونجایی که نسخه های به روز تر centos 7 هم اومده اما من centos 6 رو به دلیل پایداری بیشترش ترجیح میدم

در کل برای سرور توصیه میکنم از نسخه ای از سیستم عامل استفاده کنید که نه به روز ترینش هستو نه قدیمی به خاطر اینکه نسخه های قدیمی پشتیبانی مناسبی ندارن و برای امنیت سرور شما مناسب نیست و نسخه های به روز هم معمولا پشتیبانی مناسبی از نرم افزارهای موجود ندارد و کمی تا هماهنگ سازی کامل فاصله دارن پس سعی کنید همیشه نسخه مقابل نسخه روز رو تهیه کنید که اطمینان خاطر بیشتری داشته باشید.

انتخاب یک سرور اختصاصی و یا یک سرور مجازی مناسب برای میزبانی

برای انتخاب یک میزبانی مناسب سعی کنید چند یک از موارد زیر رو در نظر داشته باشید

1- حتما پشتیبانی مناسب داشته باشه
2- قیمت رو زیاد لحاظ نکنید و با بهترین کیفیت سرور رو تهیه کنید
3- سعی کنید هارد سرورتون ssd باشه چون تاثیر بسیار زیادی روی سرعت و بازدهی سرورتون خواهد داشت
4- سعی کنید نسبت به بازدیدی که دارن سرور مناسبتون رو انتخاب کنید و زید شتابزده عمل نکنید.شما در روزهای اول و شاید حتی در ماه های اول راه اندازی وب سایتتنون به احتمال زیاد ترافیک بالایی نخواهید داشت.

خب حداقل سیستم مورد نیاز از نظر من برای راه اندازی یک میزبانی خوب به شرایط زیر هست

هارد 10 گیگ
رم 2 گیگ
پردزانده 2 هسته ای 2.4 GH
پهنای باند 100 گیگ
پورت 100 مگابیت

برای تهیه سرور از میزبان های خارج از کشور حتما توجه داشته باشید که زبان انگلیستون در حد مناسبی باشه که به راحتی بتونید از خدمات پشتیبانی اون استفاده کنید.

DotnetLearn.com
پنج شنبه 03 مهر 1399, 00:19 صبح
آموزش کامل گانفیک سرورهای ویندوزی از نصب ویندوز سرور 2019 تا تنظیم دامنه و ssl و MailServer و Ftp Server و ... در لینک زیر، لطفا حتما ویدیوی دمو را مشاهده نمایید

آموزش کانفیگ سرور ویژه برنامه نویسان (https://dotnetlearn.com/fa/Tutorial/IIS-Web-Server-Configuration)