PDA

View Full Version : چرا اکثرا میگن ویژوال بیسیک نه ؟

mostafa-t
جمعه 22 خرداد 1394, 17:57 عصر
من میخوام ویژوال بیسیک رو یاد بگیرم در کنارش سی پلاس پلاس رو هم یاد بگیرم
اما بعضی ها به من میگن اشتباه است زمان روی ویژوال بیسیک بزاری .
حالا شما بگید چرا میگن ویژوال بیسیک نه و سی شارپ بله ؟
آیا ویژوال بیسیک خیلی ضعیفتر از سی شارپه ؟

hsgpro
جمعه 22 خرداد 1394, 18:05 عصر
سلام
اگه منظورتون از ویژوال بیسیک VB6 است مسلماً نمیشه VB6 رو با سی شارپ و دات نت مقایسه کرد.دات نت قدرت خیلی زیادی به سی شارپ داده طوری که کار هایی که در VB6 باید کلی دنگ و فنگ بکشی و انجام بدی در VB.Net و سی شارپ براحتی انجام میشه.نمونه اش گذاشتن آیکن در Notification Area ویندوز است که برخلاف VB6 که کلی کد نیاز داره در دات نت با گذاشتن یه کنترل NotifyIcon براحتی انجام میشه.

بعدشم VB6 از آخرین آپدیتش چندین سال میگذره و طبق گفته مایکروسافت اصلاً دیگه آپدیت نمیشه به همین دلیل همه میگن دیگه سراغ VB6 نری بهتره اما متاسفانه هنوز در مدارس ما VB6 به عنوان کار برنامه نویسی آموزش داده میشه.نکته دیگه اینکه VB6 بیشترین سازگاری رو با ویندوز XP داره و در ویندوز های 7 و 8 و... مشکلات مختلفی براش پیش میاد.

به نظر من اگر به Syntax ویژوال بیسیک علاقه دارید برید سراغ VB.Net که هم جدید تره و هم پشت سر هم آپدیت میشه.

isaac23
جمعه 22 خرداد 1394, 20:03 عصر
ببین دوست عزیز من الان 5 ساله دارم با وی بی 6 کار میکنم و تا الان هم به مشکلی بر نخوردم و هر مشکلی داشتم بر طرف شده و هر چیزی رو که دیدم با وی بی 6 میشه انجام داد و خداییش ازش راضی هستم...

در ضمن برنامه های که نوشتم روی ویندوز اکس پی ویندوز 7 و 8 و 8.1 تا الان بدون مشکل بوده و هیچ مشکلی نداشته و ازش راضی هستم ....

من منکر این نیستم که دات نت بهتره اما وی بی هنوز طرف داری خودش رو داره ...

اگه می خوای تازه شروه کنی همون ابتدا وی بی 6 رو یاد بگیر بعد برو سراغ دات نت تفاوت چندانی نداره و تقریبا میشه گفت مثل هم هست ....

golbafan
جمعه 22 خرداد 1394, 21:12 عصر
سلام
برای نرم افزارهای کوچک که فقط قراره روی یک سیستم نصب بشن و شبکه هم نباشن، vb6 هنوز گزینه خوبیه
اما اگر به vb علاقه دارید و میخواهید قدرت c# رو هم داشته باشید میتونید از vb.net استفاده کنید.
همه کارهایی که میشه با c# انجام داد با vb.net هم قابل انجام هست

mostafa-t
جمعه 22 خرداد 1394, 22:00 عصر
سلام سپاس از شما
من رشته ی کامپیوتر نیستم ولی شنیده ام vb6 زبان دوست داشتنی و راحتیه . تازه از یک مهندس کامپیوتر شنیدم که می گفت به سمت خانواده ی سی نرو یعنی به سمت سی و سی ++ و سی شارپ نرو , حالا چرا , دلیلش این بود که خانواده سی بیشتر به درد طراحی ویندوز میخوره و دشوار هم هست
حالا اگه vb6 رو یاد بگیرم آیا می تونم سریع vb.net رو یاد بگیرم آیا برنامه نویسیش شبیه هم هست یا نه خیلی فرق می کنه .

pbm_soy
شنبه 23 خرداد 1394, 02:58 صبح
من با هردو زبان هم کار کردم و تدریس کردم و هم پروژه برای بیرون نوشتم

جواب سوال آخر شما مثبت است بله خیلی سریع یاد میگیرید اصلا نیازی به یادگیری نخواهید داشت و از همون اول با توجه به دانسته های vb6 میتوانید vb .net هم بنویسید (شاید بعضی جاها نیاز به مطالعه پیدا کنید)

در تایید گفته هام مثالی میزنم آقای جعفرنژاد قمی (که افتخار حضور در چند کلاسشون را داشتم) در همون ابتدای ظهور visual studio 2003 کتاب vb .net را تالیف کردند و به چاپ رسوندن! اگر این کتاب را دوستانی که با زبان basic آشنائی دارند نگاه کنند متوجه میشوند که این کتاب فرق چندانی با کتاب VB6 ایشون ندارد و کل کتاب را توجه به معلومات vb6 خودشون تالیف کردند، که البته کار صحیحی نبود صرفا هدف تجاری بوده است

دلیل این موضوع بخاطر این است که در VB .NET حتی الامکان از امکانات .net باید استفاده شود مثلا در بحث رشته ها بجای اینکه کلاس String را معرفی کنند از همان توابع سنتی رشته استفاده کردند و یا برای نمایش پنجره پیام بجای استفاده از کلاس Messageboc از تابع msgbox استفاده کردند و یا خیلی موارد دیگر که یک ضعف و ایراد برای یک کتاب به حساب میاد ولی برای شما که میخواهید برنامه نویسید شاید زیاد مهم نباشد و کم کم میتوانید آنرا برطرف کنید (البته این موارد را در چند کتاب دیگر Vb.net هم کم و بیش دیدم)

pbm_soy
شنبه 23 خرداد 1394, 03:08 صبح
مورد اصلی که فراموش کردم بگم این بود

زبانهای غیر از Basic قوی هستند امکانات خوبی دارند و ........ بنده منکر نیستم ولی به این نکته توجه کنید شما با یاد گرفتن VB در واقع زبان بومی Windows را یاد میگیرید

یعنی خیلی راحت برنامه های با VbScript میتوانید بنویسید و بدون اینکه آنرا ترجمه به زبان ماشین کنید و خارج محیط VB در ویندوز میتوانید اجرا کنید یعنی خیلی راحت در Notepad یک برنامه با VB بنویسید و آنرا با پسوند VBS ذخیره کنید و برای اجرا کافیست بروی آن در ویندوز دابل کلیک کنید

ویا در تمام نرم افزارهای Office هم میتوانید شما VB بنویسید نه تنها در اکسس و اکسل شما در پاورپوینت و Word هم میتوانید همان VB را بنویسید و امکاناتی را به آن داکیومنت افیسی خود اضافه کنید (تقریبا بیشتر ماکرو ویروسها به همین ترتیب نوشته شده اند و با زبان VBscript)

توجه کنید که VB6 یا Vbscript فرق دارد ولی از لحاظ دستوری و نحوه نوشتن فرق چندانی با هم ندارند
فقط خواستم بگم که شما با یاد گرفتن زبان basic چه توانائی های پیدا میکنید

vbhamed
شنبه 23 خرداد 1394, 08:45 صبح
سلام

بحث قدرت یا ضعف نیست، نرم افزارهایی که بر بستر ویندوز نوشته میشن به طور مستقیم یا غیر مستقیم از امکانات ویندوز استفاده می‌کنند و و VB6 هم می‌تونه به راحتی اینکارها رو انجام بده، اما چند تا نکته وجود داره

1 - به روز رسانی از طرف تولید کننده که در مورد vb6 دیگه متوقف شده
2 - امکان اینکه برنامه های VB6 تو ویندوزهای جدیدتر به مشکل بر بخوره (البته این مشکل خیلی حاد نیست)
3 - بازار کار

اگر هدف مورد سوم باشه که قطعا باید به سمت #C حرکت کنید

البته زبان C مزایای دیگه ای هم داره از جمله سازگاری ظاهری بهتر با Php, Java (منظور Syntax تقریبی نوشتن دستورات بود)

ضمنا در .NET Framework هزاران تابع آماده وجود داره که کار برنامه نویس رو بسیار راحت می‌کنه و همچنین کامپوننتهای قدرتمندی برات Visual Studio.NET ایجاد شده که همه اینها به شما برای ایجاد سریعتر و راحت تر یک برنامه با کیفیت کمک می‌کنه

اما...

VB6 کد Native تولید می‌کنه و این یعنی امنیت برنامه شما از لحاظ هک نشدن بسیار بالاتره
VB6 کد Native تولید می‌کنه و این یعنی سرعت اجرای برنامه شما در بسیاری موارد بالاتره خصوصا در User Interface و برنامه های VB6 تو سیستمهای ضعیف هم به خوبی جواب میده
VB6 نیاز به نصب بودن .NET Framework نداره که البته روی ویندوزهای ٧ به بعد خیلی مهم نیست چون روی خودش نصبه
کدهای VB6 معمولا ساده تر و کوتاه تر از دات نت هستش البته وقتی با دات نت کار کنید این مورد خیلی به چشم نمیاد چون کدتون سازمان یافته تر میشه و کار توابع و کلاسها، دسته بندی شده است

در مورد C هم خود زبان C و ++C بسیار عالیست و سرعت بالا به همراه امکانات فراوان و تولید کد Native رو داره مخصوصا اگر با Qt کار کنید خیلی دستتون بازه، اکثر برنامه ها از جمله نرم افزارهای سیستمی، بازی گرافیک بالا، نرم افزار تحت وب و حتی نرم ‌افزارهای اندروید و ... رو می‌تونید به راحتی بنویسید، شما بولدوزر قدرتمندی رو تصور کنید که سرعتی شبیه لامبورگینی یا بوگاتی داره !

بحث #C کمی فرق می‌کنه و با اینکه همون Syntax زبان C هستش، سرعت و قدرت ++C رو نداره ولی کار کردن باهاش خیلی راحت‌تره و از لحاظ سرعت و قدرت تفاوت زیادی بین VB.NET و #C وجود نداره اما باز هم کفه ترازوی #C کمی سنگین تره

در نهایت اینکه اگر قصدتون ورود به بازار کار و استخدام شدن هستش #C رو انتخاب کنید و اگر به عنوان برنامه نویس مستقل می‌خواین کار کنید می‌تونید روی ++C هم کار کنید به شرطی که کفش آهنین پاتون کرده باشید و پشتکار و تلاش زیادی داشته باشید وگرنه بازم همون #C کار کنید بهتره، البته نترسید ها کار کردن با این زبان خیلی هم لذت‌بخشه مخصوصا وقتی خروجی عالی و پر سرعت برنامتون در میاد

اگر هم قصد نوشتن برنامه تحت وب رو دارید باز هم #C به همراه asp.net و بعضی جاها هم php

البته دقت داشته باشید که در یک پروژه بزرگ معمولا یک زبان تنها استفاده نمیشه، مثلا من اگر پروژه ای رو با VB6 بنویسم و ببینم انجام یک قسمتش با VB6 خیلی مشکل داره میشه به راحتی اون قسمت رو با ++C یا دات نت می‌نویسم و ازش استفاده می‌کنم، بنابراین خیلی هم نگران اینطور موارد نباشید

در نهایت :

++C = کار سخت و زیاد و برنامه خروجی عالی و بسیار پر سرعت

VB6 = کار متوسط و برنامه خروجی خوب
Delphi = کار متوسط و برنامه خروجی خوبتر

C#‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎, VB.NET = کار بسیار آسان و سریع و برنامه خروجی متوسط

mostafa-t
شنبه 23 خرداد 1394, 19:14 عصر
با سپاس
چون مقداری پیش زمینه ی اندک در مورد سی و سی پلاس پلاس و بیسیک دارم
نتیجه گرفتم
قصد هم ندارم به عنوان برنامه نویس استخدام بشم اگر هم استخدام بشم خوبه ولی بعید میدونم کار پیدا بشه بیشتر دنبال اینم که کار آزاد داشته باشم و انشالله بتونم برنامه نویس آزاد بشم
اینجانب چون الکترونیک هستم باید سی و سی پلاس پلاس و بیسیک رو یاد بگیرم تا در سیستم های امبدد بتونم استفاده کنم
این شد که قصد دارم
سی پلاس پلاس رو با کیوت یاد بگیرم امروز هم کیوت و ویژوال استودیو رو نصب کردم .
و در کنار اینها سعی میکنم ویژوال بیسیک روهم یاد بگیرم
برام دعا کنید تا موفق بشم
سپاس

mostafa-t
شنبه 23 خرداد 1394, 19:16 عصر
اموزش کار کردن با ویژوال استودیو رو میشه گیر اورد ؟

golbafan
یک شنبه 24 خرداد 1394, 09:11 صبح
http://p30download.com/fa/entry/50741/
http://www.learninweb.com/%C2%E3%E6%D2%D4-%E6%ED%8E%E6%C7%E1-%C7%D3%CA%E6%CF%ED%E6.php
http://www.mspsoft.com/training-programing/training-visual-studio/
http://pckiau.blogfa.com/category/15/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%DB%8C-Visual-Studio

m.4.r.m
چهارشنبه 03 تیر 1394, 18:12 عصر
vb6 اگه قرار باشه آپدیت نشه و از مایکروسافت پشتیبانی نشه پس مطمئن باشید در office از vbscript استفاده نمیشد الان تو office 2013 هنوزم از vbscript داره استفاده می کنه. همشون یکیه یکی رو یاد بگیر کامل تا بعدا میبینی میتونی با همشون برنامه بنویسی

samiasoft
پنج شنبه 04 تیر 1394, 16:21 عصر
با تشکر از راهنمایی های شما دوستان

ممنون میشم منو هم در انتخاب زبان برنامه نویسی راهنمایی کنید.
بطوری که بنده فقط با ویژوال بیسیک (vb6) آشنا هستم. حال میخواستم از این زبان به زبان دیگری کوچ کنم:لبخند:.برا همین بین دات نت و سی شارپ گیر کردم که کدوم رو انتخاب کنم.

الان کاربرد کدوم یک از این 2 زبان بیشتره ؟ البته بالاتر اشاره شد که انگار سی شارپ بازار کار خوبی داره.

vbhamed
پنج شنبه 04 تیر 1394, 16:51 عصر
سلام
اگر منظورتون VB.NET و #C هست که #C کمی بهتره ولی چون vb یاد دارید پیشرفتتون تو vb.net سریعتره، اما توصیه من همون #C هستش چون اینطوری یک زبان دیگه رو هم یاد می‌گیرید که بعدا برای جاوا و php و ... هم کارتون راحت تره

هم vb.net و هم #c جزء زبانهای دات نت هستند

alizanganeh
دوشنبه 08 تیر 1394, 13:04 عصر
اگر یکبار با C# کار کنی میفهمی که واقعا VB6 نه .
البته بین VB.Net و ASP.Net فرقی نیست ولی با VB6 خیلی .
خودم VB6 هم کار میکنم ولی خیلی سخته کار باهاش نسبت به C#