PDA

View Full Version : سوال: EF یا LINQ

Mr.Shi
جمعه 22 خرداد 1394, 20:13 عصر
سلام دوستان من مدتی است برنامه نویسی در محیط سه لایه انجام میدم و حالا میبینم LINQ و EF هم وجود داره و حالا اصلا نمیدونم از کجا شروع کنم ، ارتباط اصلی ما در کدوم بستر شکل میگیره ؟

RmeXXXXXXXXX
جمعه 22 خرداد 1394, 22:02 عصر
ef(Entity Framword) یکی از بهترین ORM موجود می باشد که وظیفهذخیره و بازیابی داده ها رو از بانک اطلاعاتی انجام میدهد.
این ORM داده های بازیابی شده رو در قالب انواع داده شمارشی در اختیار شما میگذارد تا با دستورات Linq to object بتوانید فیلترهای مناسب رو اعمال کنید. همچنین از نوع شمارشی IQuery هم پشتیبانی میکند.
بدین ترتیب:
لایه مدل: شامل مدل تمام اشیاء موجود در برنامه بدون هیج منطق بیزنیس و مستقل از هر پایگاه داد PICCO - یک کلاس به ازای هر موجودیت- پروپرتی ها فیلدها رو مشخص می کنند.
لایه داده: مخزن یا Repository - ذخیره و بازیابی - کار با پایگاه داده - SQL , SQLite, Oracle, XML file, ....
لایه سرویس: شامل تمام سرویس ها و منطق تجاری (رابطه) بین موجودیت ها

لایه نمایش و لایه رابط کاربری هم ک جدا هستند.
برای آعاز بکار با EF حتما به این لینک (http://www.dotnettips.info/learningpaths/details/2) سری بزنید.

pouria_bayat
جمعه 22 خرداد 1394, 22:08 عصر
EF بعد از Linq اومد و قائدتا بهتره، ولی من که از Linq استفاده میکنم، اگر روز اول EF بود حتما با اون کار میکردم.

Mousavmousab
شنبه 23 خرداد 1394, 00:17 صبح
سلام

دستورات LINQ سر جای خودش هست ، یعنی شما وقتتی می نویسی using System.Linq; می خوای از ORM مایکروسافت استفاده کنی ، یه روزی برای کار با دیتابیس LINQ to Query بوده و بعدش هم EF ، شما هر کدومشو بخونی فرقی نداره ولی برای کار با دیتابیس خوب این روزها همه با EF کار می کنند.

خیلی مختصر عرض کنم :
برای پروژه های کوچیک هیچ فرقی نداره

من جای شما باشم هر دوتاشو چک می کنم.

hoolity.com

SabaSabouhi
شنبه 23 خرداد 1394, 10:31 صبح
EF بعد از Linq اومد و قائدتا بهتره، ولی من که از Linq استفاده میکنم، اگر روز اول EF بود حتما با اون کار میکردم.

سلام
من درک نمی‌کنم چرا یه هم‌چنین چیزی شما نوشتین.
EF و LinQ در امتداد هم قرار دارن و موازی نیستن.
یعنی شما از هر دوی این‌ها در کنار هم استفاده می‌کنی. مثل این هست که برای خوردن سوپ بگیم،
از بشقاب استفاده کنیم یا از قاشق. شاید بشه بجای بشقاب از لیوان و بجای قاشق از نی استفاده کرد ( هر چند جالب نیست! )
اما بشقاب و قاشق هم مانند EF و LinQ در امتداد هم هستن و جایگزین یکدیگر نیستن.

صبا صبوحی