PDA

View Full Version : سوال: هنگ کردم جهت یادگیری php تو این سایت

hahaie
چهارشنبه 27 خرداد 1394, 11:09 صبح
سلام دوستان.
خوب هستین؟
آقا بنده میخوام php رو یاد بگیرم.توی این سایت خیلی سرچ زدم
1. یه فایل هایی رو هم دانلود کردم خوندمشون ولی الان میبینم خیلی از پست ها از خیلی سال پیشه نمیدونم الانم هم بدرد میخورن یا نه؟!

2. همچنین بنده sql server کار کردم ولی ظاهرا php با my sql کار میکنن اول اینکه php رو نمیشه با sql server کار کرد؟و اگر نه یادگیری my sql تا چه حد نیازه؟

3.توی خیلی آموزش ها از java script و ... هم صحبتهایی شده.یعنی من قبل اینکه بخوام php یاد بگیرم باید java script رو یاد بگیرم؟و اگر بله یادگیریش سخته و کار میبره؟

ممنون

saeedvir
چهارشنبه 27 خرداد 1394, 13:52 عصر
سلام.
ببینید شما باید مسیرتون را مشخص کنید که می خواهید فقط سمت سرور کد بنویسید یا سمت کاربر یا هردو.

البته به نظر من هر دوتاش را باید یادبگیرید. (php --- js,css,html)

در مورد دیتابیس هم میشه با همون sql server (یا همون mssql) کارکنید ولی من شنیدم خیلی دردسر داره و بهتره با همون mysql کار کنید.

hahaie
شنبه 06 تیر 1394, 08:33 صبح
میشه بفرماین که کد نویسی سمت کاربر و سرور چه فرقی داره؟
ممنون

reza_alie
شنبه 06 تیر 1394, 08:42 صبح
کد نویسی سمت کلاینت یا کاربر از اسمش معلوم اینارو می شه بااستفاده از html/css,...انجام داد
کدنویسی سمت سرور با از استفاده از زبان های php/mysqlانجام داد یعنی هر کدی که با سرور سروکار داشته باشه رو سمت سرور می گویند

hahaie
شنبه 06 تیر 1394, 08:47 صبح
ممنون از جوابتون.
خب من میخواد php کار کنم.
حالا یه سوال دیگه:
توی همین php نیازی نیست که مثلا برا ایجاد یک دکمه یا تکست باکس و ... از تگ استفاده کنیم که؟

ولی بازم اصلا نفهمیدم فرق کد نویسی سما سرور و سمت کلاینت در واقعیت و عمل چیه؟؟فقط فهمیدم یکی رو با html,css کار میکنن دیگری رو مثلا با php.

reza_alie
شنبه 06 تیر 1394, 08:55 صبح
به زبان ساده تر توضیح میدم:
1- برنامه نویسی وب به ۲ قسمت کلایت و سرور تقسیم میشه . بخش سرور یعنی پردازش هایی که بر روی سرور سرور انجام میشه و در نتیجه اون یک سری پاسخ ها تولید میشه که به کاربر که همون کلاینت هست نمایش داده میشه .

در سمت سرور میتوان به رابط های پایگاه داده ، منطق کسب و کار ، سرویس های وب و .... غیره اشاره کرد و سمت کلایت هم میتوان به html ,alloy ui ,sencha ,gwt, ... و غیره اشاره کرد که در واقع وظیفه نمایش محتوای تولید شده را دارند .

تکنولوژی های jsp ,asp ,php, ... و غیره تکنولوژی های هستند که در واقع سمت سرور ساخته و پرداخته میشن ولی در نهایت خروجی برنامه رو سمت کلاینت به کاربر نمایش می دهند .

۲ - برای یک برنامه نویس اشنای با تمام این قسمت ها الزامی می باشد ولی من به شخصه ترجیح میدم که توی ۱ قسمت حرفه ای باشم و قسمت دیگه رو بلد باشم .یعنی به یک قسمت اهمیت بیشتری بدم .این انتخاب به توانایی ها و خلاقیت های شما بستگی داره .

۳- هیچ زبان برنامه نویسی نیست که همه چیز رو به شکل کامل پشتیبانی کنه .زبان ها به دسته های سطح پایین ، متوسط و سطح بالا تقسیم میشن که توی هر سطح شما دارای امکاناتی هستید .

۴ - سرعت اجرای برنامه ها در زبان های مختلف با هم برابر نیست به طور مثال یک برنامه رو اگر بشه با c یا java نوشت و البته چند سکویی هم مهم نباشه بهتره که با c نوشته بشه چون سرعت اجرای بسیار بالاتری داره (البته در انتخاب یک زبان برای پیاده سازی پارامترهای بسیار زیادی رو باید در نظر گرفت و معماری برنامه رو خوب تجزیه و تحلیل کرد چون هر زبانی دارای نقاط قوت و نقاط ضعفی هستند)

۵ - در مورد سایت شرکتی و سایت شخصی این طور میشه گفت که سایت های شرکتی معمولا فراتر از یک سایت بوده و در واقع یک نرم افزار با منطق کسب کار و یک سری روال های سازمانی در پشت این سایت ها قرار داره در واقع یک نرافزار هستند که رابط کاربری وب دارند . ولی در مورد سایت شخصی در واقع بیشتر به صورت cms بوده که تنها نیازمندی آنها مدیریت محتوایی است که کاربر جهت نمایش قرار می دهد .

۶- برنامه های سایت ساز خودشون هم برنامه نویسی شدن ! برنامه نویسی فقط برای تولید سایت به کار برده نمیشه.همون طور که گفتم ممکنه که حجم کاری که روی یک برنامه وب انجام میشه بروی سمت سرور بیش از ۹۵٪ و بر روی کلاینت کمتر از ۵٪ باشه ! یعنی اینکه محصول تنها یک سایت نیست !

۷ - برای شروع برنامه نویسی بروری قسمت کلاینت بهتره که با html ,css ,java script شروع کنید و برای برنامه نویسی سمت سرور بر اساس اطلاعات و جستجو های شخصی با java ، .net ، php ، ... شروع کنید ولی در نظر داشته باشید که c مادر همه زبان های برنامه نویسی هست . پس به مادر برنامه ها احترام خاصی بزارید که بهشت زیر پای مادران است !!! حالا از شکل و نوعی که میخواد باشه

reza_alie
شنبه 06 تیر 1394, 08:57 صبح
برای ایجاد تکمه شما بایستی از htmlاستفاده کنید
مثال ساخت تکمه در html

<input type="text" name="mytextbox" />

hahaie
شنبه 06 تیر 1394, 09:04 صبح
آخه وقتی میشنوم که notepad++ رو به عنوان رابط کاربری مناسب php معرفی میکنن کفرم در میاد.پس یعنی همه چیز کد نویسیه؟حتی ایجاد یه دکمه یا تنظیم رنگ؟؟

hahaie
شنبه 06 تیر 1394, 09:06 صبح
راحتت کنم دوست عزیز:من برنامه نویس .Net و اوراکلم.خودت باید تا ته خط رو بری.من توی php یه همچین محیطی رو میخوام.هست؟ :لبخند:

reza_alie
شنبه 06 تیر 1394, 09:07 صبح
notepad++ یک ادیتور هستش نه ide بله حرف شما درسته هرچی میخوای درست کنی بایستی کد بنویسی بعضی از نرم افزار ها هستند که میتونی به صورت ویزاردی ازش استفاده کنی(فقط html) یعنی اگه ی تکمه نیاز داری بیار گزینه رو انتخاب کنی تا برات یک تکمه ایجاد کنه
امیدوارم منظورمو متوجه شده باشی

reza_alie
شنبه 06 تیر 1394, 09:08 صبح
راحتت کنم دوست عزیز:من برنامه نویس .Net و اوراکلم.خودت باید تا ته خط رو بری.من توی php یه همچین محیطی رو میخوام.هست؟ :لبخند:
ی سرچی بزنی متوجه میشی