PDA

View Full Version : آیا حتما بایدد در همه ی صفحات از متا تگها استفاده کنیم(سئو)

olampiad
سه شنبه 02 تیر 1394, 14:49 عصر
سلام و خسته نباشید به دوستان عزیز
یه سوالی خیلی وقته که ذهنمو درگیر خودش کرده.
آیا همه ی صفحات سایت باید حتما دارای تگ های متا meta باشند.
من سایتی دارم که حدود 100 تا صفحه داره حالا ده تا از این صفحات متا تگ نداشته باشد ایرادی واسه سئو سایت پیش میاد.
خیلی ممنون

-سیّد-
سه شنبه 02 تیر 1394, 21:33 عصر
سلام
من جواب دقیقی برای سؤال شما ندارم، اما با توجه به آشنایی‌ای که با ساختار موتورهای جستجو دارم می‌تونم یه توضیحات کلی‌ای بدم.

نکته‌ی اول اینه که تگ‌های meta توی صفحات مختلف لزوماً با هم یکسان نیستن. یعنی مثلاً description و keywords برای صفحات مختلف کاملاً با هم می‌تونن فرق کنن.
یه سری از تگ‌های meta هم که کلاً به خاطر seo نیستن و اهداف دیگه‌ای دارن (مثلاً content-type که برای فهموندن یونیکود بودن صفحه به مرورگرها هست، یا refresh).

در مورد هر سایت، موتور جستجو باید اطلاعاتی درباره‌ی سایت داشته باشه. یه بخشی از این اطلاعات رو موتور به صورت خودکار استخراج می‌کنه، که خود اینها ۲ جور هستن: یه سریشون از روی homepage سایت به دست میان، یه سریشون هم به صورت آماری از روی کل صفحات اون سایت به دست میان (مثلاً تعداد صفحات سایت، نرخ اضافه شدن صفحات به سایت، نرخ به‌روزرسانی صفحات، متوسط تعداد outlink های صفحات سایت، مقدار نظم صفحات سایت (یعنی داشتن ساختار یکسان در صفحات مختلف سایت)، و ...). بخش دیگه‌ی این اطلاعات رو موتور یا نمی‌تونه به راحتی به صورت خودکار استخراج کنه، یا درصد خطاش بالا هست. برای همین اینجور اطلاعات رو از خود وبمستر می‌گیره (توی webmaster tools).

حالا وقتی موتور به یه صفحه‌ی خاص توی یه سایت برخورد می‌کنه، یه سری اطلاعات رو از خود صفحه استخراج می‌کنه (که از همه‌اش مهمتر کلمات صفحه هست که index می‌شه، و چیزهای دیگه مثل تشخیص اسپم بودن صفحه، شاخص‌های کیفی صفحه، لینک‌های صفحه، entity های موجود در صفحه، و ...). یه سری اطلاعات رو هم اون صفحه، از اطلاعات کلی سایت که بالاتر گفتم به ارث می‌بره.

خوب پس تا اینجا مشخص شد که تعدادی از مهمترین تگ‌های متا (مثل description و keywords) توی هر صفحه اهمیت دارن، تعدادیشون هم خیلی ارتباطی به seo ندارن.
اما یه سری دیگه‌شون ممکنه اگه فقط توی homepage شما بیان کافی باشه. این دیگه وابسته هست به رفتار هر موتور جستجو، یعنی ممکنه یه موتور یه جور برخورد کنه، یکی یه جور دیگه. مثلاً ممکنه اگه یه سری تگ متا توی یه سری صفحه باشن و توی یه سری دیگه نباشن، یه موتور به خاطر عدم وجود نظم در ساختار صفحات مختلف سایتتون شما رو جریمه کنه، اما یکی دیگه کاری نداشته باشه.

چیزی که من تا به حال دیدم، این بوده که اکثراً توی تمام صفحات تکرار می‌شن. ولی باز دوستان باتجربه‌تر باید دقیقترش رو بگن.

پ.ن. فکر نمی‌کنم این تاپیک ربطی به PHP داشته باشه.