PDA

View Full Version : گفتگو: موانع بازدارنده اصلی از ایجاد استارت آپ های خوب در ایران

webpower
پنج شنبه 18 تیر 1394, 00:08 صبح
سلام دوستان خسته نباشید
علی رغم اینکه تو ایران برنامه نویسای زیادی هستن ک دانش خوبی هم دارن اما به ندرت استارت آپ های خوب بووجود میان
تعداد سایت هایی مثل آپارات ک سر و صدای زیادی کردن از انگشت های دست هم کمترن
بنده درک درستی از این موضوع ندارم و ب درستی نمیتونم قضاوت کنم اما مانع آنچنانی هم سر راه نمیبینم
میدونم ک جای خیلی ایده ها قبلا پر شده و انتظار سود دهیه ایده هایی مثل فیسبوک فارسی و توییتر فارسی و اینستاگرام فارسی بعید و تا حدی مضحکه
سوال من از دوستان با تجربه انجمن اینه ک واقعا چ موانعی بر سر راه ایده های سازگار با جامعه ایران هست ک باعث این رکود شده
ممنون

پیام حیاتی
پنج شنبه 18 تیر 1394, 03:09 صبح
سلام
این اپارانی که مثال زدید اوایل شهرت پیدا کرد اونهم با تبلیعات بسیار که پشتش پر بود که به اصطلاح بخواد جانشین یوتیوب بشه اما چیزی که الان هست مایوس کننده ست.
چیزی که توی دانشگاه و بازار یاد می گیریم ، کار تیمی یعنی یک یا دو نفر کار کنه مابقی بخورند یا اینکه همه مدیر هستند و نظر اونها اینده ساز!
نظر یا ایده ای هم باشه از دنیای بیرون از حیطه ما چون با ما نیست پس خوب هم نیست!
فیس بوک فارسی و.... یعنی اینکه چرخ را از ابتدا خلق کردن یعنی حماقت یعنی ... که هنوزم داره انجام میشه.لینوکس ملی ، موتور جستجو داخلی ...
سطوح فرهنگی و سواد ما هنوز خیلی جا داره تا بخواد به مسایلی همچون استارت اپ ها توجه کند.
حالا باز چند نفر میان میگن اینجا گل و بلبله تو هم خار گل!

H:Shojaei
پنج شنبه 18 تیر 1394, 04:07 صبح
من هم با نظر آقای حیاتی موافقم و چیزهای دیگه ای هم که هست مثلا یکیش اینه که ما هرکدوم خودمونو بهترین توی تخصصی که داریم میبینیم و توقعاتمون همیشه نسبت به اطرافیانی که میخوان با ما کار کنن یا تو جمعشون قرار بگیریم زیاد و بیش از اندازس...
من کسی رو مثلا نمیزنم و خودم رو میگم خود من اینطوریم... الآن هم دارم میگم شاید این اخلاقم عوض بشه...
با این که از کار تیمی لذت میبرم به شدت... ولی با خودم میگم برم توی استارت آپ که چی بشه ایدمو بدم حالا یه گروه بشیم بعد من نتونم با اونا کار کنم و هزار بهانه دیگه... و بالاخره کلا منصرف میشم...
بعدم یه چیز دیگه هست این که گاهی اونی که توی یک تخصص نشون میدن بعضیها نیستن مثلا با طرف صحبت میکنی انگار سازندش بوده اون چیزی که داره صحبتشو میکنه اصلا بعد توی عمل ... (دیدم به عینه که میگما)

......
در کل وقتی چند نفر طرز تفکرشون مثل من باشه استارت آپ معنی پیدا نمیکنه...
این سایتایی هم که میگید تا بررسی نشه نمیشه گفت ساخت دوباره چرخه یا هرچیزی شاید امکانات جدیدی داشته باشن که فیس بوک هم نداشته باشه و این ارزش داره لزومی نداره همیشه ایده طوری باشه که هیچ کجای دنیا انجام نشده باشه...
گاهی میشه مثلا یه نقصی جایی پیدا میشه حالا نمونه خارجیش هم هست این نقص توی یک نسخه فارسی رفع بشه به نظر من هم خوبه هم سازنده هم به نوعی ایده که نه یه کار خوب محسوب میشه... فرض کنید فیسبوک فارسی پشتیبانی نمیکرد بعد اون وقت معادل فارسیش ارزش پیدا میکرد... (همین الآن هم شاید اینطور مواردی باشه که ما نمیدونیم توی همین سایتهایی که نام میبرید)...

CodeNEvis111
پنج شنبه 18 تیر 1394, 08:32 صبح
با سلام

در طول تاریخ و از زمان انسان های اولیه ، هر چیزی که بوجود آمده بر حسب نیاز بوده و هست مثل آتش ، خانه و سرپناه ، غذا ، ازدواج و غیره ...

وقتی انسان خواست مرزهای خودش رو گسترش بده جنگ رو آغاز کرد. تو جنگ سلاح های جدید کشف شد ، رشد و کاهش جمعیت به شدت تغییر کرد ، علم پیشرفت کرد ، مهارت ها افزایش پیدا کرد و خیلی مساثل دیگه که انجام شد.

اینا نیاز های اولیه بودن که مثال زدم ، حالا بعضی موقع ها هست که صرفا نیازی وجود نداره ولی برای یه سری اهداف میان نیاز ها رو بوجود میارن. مثلا در زمان مغول ها فیس بوک وجود نداشته ، هیچ نیازی ام به ساختش نبوده و حتی ایده ی ساختش ام یه چیز مسخره بوده برای عموم. ولی حالا این نیاز بوجود اومده و خیلی ها ام دارن ازش استفاده می کنن کلی ام توسعه پیدا کرده ایده اش. الان این نیاز برای جامعه وجود داره و شبکه های اجتماعی چیز خوبی هستن و اکثریت هم اینو پذیرفتن که چیز خوبیه.

در زمان حال ، دنیا داره میره به سمتی که ایده های جدید ارزش خیلی زیادی برای سازندگان ، تولیدکنندگان و تامین کنندگان داره ، و حاضرن هزینه زیادی بابتش بپردازن مثل گوگل که همه آشنایی دارن باهاش.

اما ما کجاییم؟؟!

متاسفانه ما در طول تاریخ ثابت کردیم که اگه بخوایم میتونیم خوب عمل کنیم تو هر کاری ولی خب نمیخوایم اینطوری باشیم ، چون بینمون اعتمادی وجود نداره ، دیدگاه هامون هنوز نمیتونه استاندارد بودن و جامع عمل کردن رو بپذیره ، کارها رو از سر عادت انجام میدیم ، تو کشوری زندگی کردیم که اگه فقط یه تخصص داشته باشی از گشنگی هلاک خواهی شد باید در زمینه های مختلف و شغل های مختلف وارد شده و متخصص باشی تا خرج و مخارج زندگی رو تامین کنی و خیلی مسائل دیگه که می دونیم هممون.

در نتیجه ما در کشور عزیزمون نمیتونیم چندان پیشرفت خوبی داشته باشیم البته منظور بنده همه نیستن صرفا تو هر جامعه و محیطی خوب و بد ، قوی و ضعیف و غیره وجود داره و مطمئنن داریم کسانی رو که در سطح جهانی دارن کارشونو توسعه می دن.

به هر حال گفته شده های بالا یه نظر بوده و امیدوارم دوستان صحبت های بنده رو به چشم توهین یا مسائلی از این دست نبینند چون نیتم چیزی جز اطلاع رسانی و پیشرفت برای کسانی که می خوان پیشرفت کنن، نبوده.

masoud_pnu
پنج شنبه 18 تیر 1394, 14:48 عصر
ببینید دوستان،مشکل میدونید کجاست؟؟مشکل اینه که تو ایران شرافت کاری یا نیست.یا بینهایت کمه.چرا؟ببیند تو یه خیابون،طرف میاد یه سوپر مارکت میزنه،فروشش خوبه..فردا روز همسایه میاد میبینه که اک هی!چه پولی درمیاره این!من چرا نکنم؟!اونم میره یه سوپرمارکت در 50متری اون یکی میزنه.اینجا درآمد اولی کمتر میشه.چون مشتری میره جایی که بهش نزدیک تره.همسایه سومم میبینه اینا کارشون خوبه،اونم میره میزنه!!و...کار به جایی میرسه که هیچکدوم دیگه کرایه مغازه رو هم در نمیارن!!و همگی تعطیل میکنن!!(دیدم که میگم).دلیل چیه؟دلیل اینه که هیچکس حاضر نیست به خودش زحمت بده،یه چیز نویی رو انجام بده.هیچکس چشم دیدن پیشرفت هموطنشو نداره.فکرمیکنه وظیفه مردم اینه که بیان و پول بریزن جیب این!
در امر استارت آپ هم هم همینه وضعیت..من نوعی میرم شرکت میزنم،کاری رو انجام میدم.دقیقا همون کار منو یکی دیگه میاد انجام میده،با نرخ یک سوم!!خب معلومه من بیچاره میشم!من هرپروژه تازه ای که میگیرم،همینجا میام استعلام قیمت میگیرم.نکنه قیمتی بدم که همکار من بازارش خراب بشه.ولی همه اینکارو نمیکنن.خداشاهده سایت طراحی کردم،برنامه نویسی اختصاصی با pure php،امنیت سایت و....قیمت زدم700تومن.طرف چنان گفت 700!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟فکر کردم 700میلیارد گفتم!!بهرحال داد هزینه رو.با100تومن کمتر.ولی رفته یه شرکتی،شرکت گفته همونو با 150!!!برات انجام میدیم!!من چی بگم دیگه؟؟..
بحث کار گروهی میشه،همه فقط به این فکرمیکنن چی ازتوش دربیاد!چجوری سر همکارو ببرن که سود کمتری ببره و نهایتا به بی عرضگی متهمش کن!!