PDA

View Full Version : گفتگو: مراقبت های اولیه از یک استارت آپ

webpower
پنج شنبه 18 تیر 1394, 04:34 صبح
سلام دوستان خسته نباشید
من یه پروژه نوشتم ک انتظار دارم با ایده ای ک پشتشه بتونه خودشو نشون بده تو این مرحله و قبل از آنلاین کردن جا داره چند سوال بپرسم
1.اگه سایتم اوایل کار هک بشه و کد های من ب سرور دیگه ای منتقل بشه کاری هست ک برای برگردوندن پروژه و مساءل حقوقی انجام بدم؟
فرض کنید حتی قبل از شناخته شدن پروژه با اسم دامین من این اتفاق بیوفته ینی هنوز معروف نشده باشه و من نتونم اثبات کنم ک این کدها اولین بار روی دامین من بوده

2.همونطور ک میدونید موقع ثبت دامین اطلاعات رو میشه غیر واقعی وارد کرد سوالم اینه ک وقتی این اطلاعات اعتبار ندارن تو مساءل حقوقی مالک واقعی رو چجوری میشناسن؟

3.این سوالم بیشتر مربوط میشه به ضعف برنامه نویسی من، من توی برنامه نویسی حرفه ای نیستم و از اول هدف برنامه نویس شدن و صرفا حرفه ی برنامه نویسیو تو ذهنم نمیپروروندم، حالا مثلا من اومدم و پروژم رو ک (توی برنامه نویسی شاید اصلا اصولی نباشه ولی) در عمل خوب جواب میده رو آنلاین کردم، واسه این که قبل از این ک شرکتای بزرگ و تیم های حرفه ای از ایدم الگو برداری کنن و من زیر دست و پای اون ها له بشم فرصت شناخته شدن رو پیدا کنم رو چه بخش هایی از پروژه باید بیشتر کار کنم
منظورم اینه ک کلا باید سطح کد نویسیم رو ارتقاع بدم (مثلا شروع ب یادگیری شی گرایی یا فریم ورکهای php کنم) یا فقط روی مساءلی مثل seo و تبلیغات و امنیت کار کنم؟
4.اگه پسورد دامین و هاستم هک بشه راهی برای برگشت هست؟

amir868
پنج شنبه 18 تیر 1394, 21:02 عصر
ببین دوست عزیز تاپیک دیگت رو هم دیدم کار قشنگی داری میکنی که اول اطلاعات جمع آوری میکنی و این عالیه...
در مورد سوالات من در حد اطلاعاتی که دارم بهت کمک میکنم...
اول اینکه اینو قبول کن که هیچ هکری وقتی پروژه ای رو نبینه که جواب میده یا نه نمیاد وقت بزاره هکش کنه و اصلا وقتی هنوز شناخته نشده باشی این اتفاق نمیفته برات و در مورد مسایل حقوقیش توی ایران قانونی به اسم کپی رایت وجود نداره یا حداقل به طور جدی وجود نداره وگرنه در کشور های دیگه شما برای پروژه ای که داری پتنت میگیری و هر کس اون رو نقض کنه شما میتونی ازش شکایت و حتی تقاضای غرامت کنی ولی خب در ایران تا جایی که من اطلاع دارم این قانون وجود نداره.
توی سوال دومتون خب جوابش اینه که اگه شما مدعی بشی که این دامین برای منه و این اطلاعات رو من وارد کردم خب خیلی راحت جوابتون رو میدن که این مشخصات با ماله شما مطابقت نداره خیلیم پیگیر شی خب میگن چرا اطلاعات غیر واقعی وارد کردید...
اگرم فک میکنید کسی میاد پروژه راه نیفتاده شما رو میدزده و با اطلاعات غیر واقعی وارد اینترنتش کنه ( که خودش میتونه یه فیلم تخیلی بشه :لبخند:) کاملا در اشتباهید....
و در سوال آخرتون شما باید ببینید پروژتون چیه اصلا شرکت بزرگی تو ایران در اون زمینه وجود داره که شمارو کنار بزنه یا نه...در نظر بگیرید که شما توی ایران نمیتونید بگید که من یه کاری رو شروع میکنم و بقیه حق ندارن کنار من اون کار رو انجام بدن شما باید رقابت کنید و سعی کنید از بقیه بهتر باشید...
در مورد برنامه نویسی بستگی به کارتون داره شما هسته کارتون رو با PHP مینویسید و گسترش میدید و بعد از نمایشش برای بیشتر شناخته شدنش کمی روی SEO کار میکنید SEO برای پروژه مستقل کمی بی معنیه SEO وقتی استفاده میشه که مثلا شما میای یه سایت دانلود میزنی مثه 100 سایت دیگه ای که هست بعد میخوای توی جست و جو راحت تر و زود تر پیدا بشی میای و از SEO استفاده میکنی...
و در سوال آخرتون که من این ترس بی موردتون راجب هک شدن رو درک نمیکنم ولی اینو بدنید میتونید از VPS استفاده کنید و از یه شرکت معتبر ایرانی خرید کنید که اگه همه چیتونم بردن زنگ بزنید اطلاعاتتون رو بدید بگید سرور هاست vps یا هرچی که سفارش دادید رو بهتون برگردونن...

webpower
شنبه 20 تیر 1394, 08:05 صبح
از پاسخت ممنونم دوست عزیز ولی فک کنم سوالم رو دقیق متوجه نشدید
اول اینکه راجع ب کپی رایت زیاد اطلاع ندارم، اساس نامش رو اگه کسی از اساتید میدونه چجور میتونم تهیه کنم لطفا بگن(یه اشاره کوچیک کارمو راه میندازه) ولی میدونم ک در مورد محصولات داخلی حق کپی رایت بر قراره ینی شما نمیتونی موزیک ایرانی ک مجوز گرفته رو دانلود کنی
دوم اینکه با احتمالات کاری ندارم و نمیخوام بر اساس احتمال استدلال کنم .میخوام از قوانین و حقوقم ب عنوان طراح وب مطلع بشم فک کنم به نفع هممونه ک از چارچوب های تعیین شده در زمینه تخصصمون بیشتر اطلاع داشته باشیم
راجع ب پتنت اشاره خوبی کردید، من شنیده بودم به رایتل امتیاز انحصار 3g رو به عنوان حق نو آوری به مدت بیش از یه سال داده بودن راجع به وب اینطور قوانینی نداریم؟
در مورد اینکه رو چه قسمت هایی از پروژه بیشتر تمرکز کنم: سوالم اینه ک وقتی تونستم پروژم رو با دانش کمم اجرا کنم (تموم شد رفت) و در عمل روون و خوب جواب میده نیازه ک دانش برنامه نویسیم رو تا مباحث حرفه ایه php توسعه بدم؟ حتی برای رقابت، منظورم اینه ک مگه رقابت چیه؟ رقابت فوقش سر چنتا امکاناته ک پایش ذخیره و نمایش اطلاعاته دیگه، پردازش تصویر ک تو پروژم نمیخوام، واسه همچین سطحی لازمه برم معماری MVC یا شی گرایی رو درک کنم؟ (دقت کنید وجه سوالم پرسشیه ها خودم نظری ندارم بر اساس استدلال خودم ب سوالم جواب ندین لطفا)
ممنونم

2undercover
شنبه 20 تیر 1394, 14:37 عصر
http://iripo.ssaa.ir/

مرکز مالکیت معنوی ایران.

www.cyberlaw.ir
دوشنبه 05 مرداد 1394, 20:15 عصر
مشاوره حقوقی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات : http://help.ictlaw.ir