PDA

View Full Version : سوال: سوال در مورد فروش برنامه ساخته شده و تحویل سورس

mahan206
چهارشنبه 31 تیر 1394, 15:23 عصر
سلام دوستان من یه برنامه نوشتم برایه شرکت کلا یک ماه کار برد و 1.5میلیون گرفتم با پشتیبانی یک ساله.الان میگه سورس میخوام ایا باید سورس بدم بهش یا نه؟

Mahmoud Zaad
چهارشنبه 31 تیر 1394, 15:53 عصر
سلام
ظاهراً از ابتدا صحبتی از سورس نبوده و جدیداً درخواست سورس کردن، درسته؟ چون از ابتدا حرفی از سورس نبوده، شما نباید سورس رو تحویل بدید. چون ممکنه اونها سورس رو مجدداً تغییر داده و بفروش برسونن. یا حتی برنامه شما رو تکثیر کنند. لذا شما باید از ابتدا قرارداد می بستید و حق هرگونه استفاده تجاری رو برای خودتون محفوظ می کردید. در صورت اصرار می تونید سورس و به قیمتی جدا از این مبلغ که توافق شده، بهشون بفروشید.

abdullah20
چهارشنبه 31 تیر 1394, 16:19 عصر
برای قیمت سورس هم بستگی به نرم افزارتون داره
چه نرم افزاری نوشتید؟کارش چیه؟

mahan206
چهارشنبه 31 تیر 1394, 20:29 عصر
سیستم نمونه برداری از اب لوله کشی های تهرانه والا طرف فعلا طرح داده هنوز اجرایی نشده .مثلا یه جا لوله کشی بترکه با جی پی اس و مسیر های پیشفرضی که تو بانکشه تو بانک ثبت میکنه و ادمین از طریق سایت متوجه میشه کلا کارهایی دیگه هم میکنه چون اولین کارمم بود و منم یه شهرستانی خیلی ارزون گرفتم و کلا هرچی گفتم بیشتر بده نداد الانم میگه سورس میخوام منم ندادم

abdullah20
چهارشنبه 31 تیر 1394, 20:47 عصر
دوست عزیز آخه این چه قیمتیه شما دادید ؟
اخه 1.5 هم شد پول
برای برنامه نویسی ارزش قائل باشید
قبل از اینکه قیمت بدید بیاید داخل سایت سوال بپرسید

NasimBamdad
چهارشنبه 31 تیر 1394, 20:50 عصر
سیستم نمونه برداری از اب لوله کشی های تهرانه والا طرف فعلا طرح داده هنوز اجرایی نشده .مثلا یه جا لوله کشی بترکه با جی پی اس و مسیر های پیشفرضی که تو بانکشه تو بانک ثبت میکنه و ادمین از طریق سایت متوجه میشه کلا کارهایی دیگه هم میکنه چون اولین کارمم بود و منم یه شهرستانی خیلی ارزون گرفتم و کلا هرچی گفتم بیشتر بده نداد الانم میگه سورس میخوام منم ندادم

امثال شما هستند که وقتی میریم کار بگیریم قیمت های پفکی به ما میگن

pbm_soy
پنج شنبه 01 مرداد 1394, 05:19 صبح
این نکته را در نظر بگیرید که یک مهندس عمران یا معماری یک نقشه میکشد کلی پول میگیرد وتازه اجرای کار را هم به عهده چندتا کارگر میگذارد
درحالی که ما هم طراحی باید بکنیم هم پیاده سازی و اجرا
کار ما را کارگر انجام نمیده بازم کسی مثل خودمون انجام میدهد
پس در قیمت دادن به این نکته هم توجه کنید

Mahmoud Zaad
پنج شنبه 01 مرداد 1394, 08:51 صبح
سلام مجدد
اول یه توضیح بدم، نه شروع کننده تاپیک دوست و آشنای من هست نه با بقیه دوستان آشنایی یا مشکلی دارم بنابراین به عنوان یه آدم بی طرف یه نکاتی رو عرض می کنم.
دوم اینکه هیچ شکی در این نیست که برنامه نویس ها باید قیمت مناسب بدن تا به اصطلاح بازار خراب نشه.
اما باید توجه کنیم که وقت هر کدوم از ما یه قیمتی داره و همچنین کارمون هم یه کیفیتی. لذا نباید فکر کنیم که همه باید با هر شرایطی قیمت بالا بدن و کارفرما هم قیمت رو قبول کنه. در همه بازارها و مشاغل کسی که تازه شروع به کار میکنه برای جذب مشتری و اینکه در بازار دیده بشه مجبور هست با قیمت پایین کار کنه. حالا اگر کارش با کیفیت باشه در بازار می مونه و اگر کار بی کیفیت باشه به مرور از بازار خارج میشه چون 1نفر، 2نفر، صد نفر رو می تونه با کار بی کیفیت فریب بده از اون به بد شناسایی میشه و بیکار. الان در بازار ماشین، لامبورگینی با اون قیمت وجود داره پراید با یه قیمتی بسیار کمتر هم وجود داره طبق نظر دوستان باید کسی دیگه لامبورگینی نخره؟! نه، اینجا بحث کیفیت کار مطرح میشه و کسی که کار با کیفیت انجام بده دستمزد بسیار بالا هم میگیره.
بنابراین منصفانه نیست به کسی که در ابتدای کار هست و قیمت پایین کار کرده نباید اینجور تاخت.

NasimBamdad
پنج شنبه 01 مرداد 1394, 09:00 صبح
سلام مجدد
اول یه توضیح بدم، نه شروع کننده تاپیک دوست و آشنای من هست نه با بقیه دوستان آشنایی یا مشکلی دارم بنابراین به عنوان یه آدم بی طرف یه نکاتی رو عرض می کنم.
دوم اینکه هیچ شکی در این نیست که برنامه نویس ها باید قیمت مناسب بدن تا به اصطلاح بازار خراب نشه.
اما باید توجه کنیم که وقت هر کدوم از ما یه قیمتی داره و همچنین کارمون هم یه کیفیتی. لذا نباید فکر کنیم که همه باید با هر شرایطی قیمت بالا بدن و کارفرما هم قیمت رو قبول کنه. در همه بازارها و مشاغل کسی که تازه شروع به کار میکنه برای جذب مشتری و اینکه در بازار دیده بشه مجبور هست با قیمت پایین کار کنه. حالا اگر کارش با کیفیت باشه در بازار می مونه و اگر کار بی کیفیت باشه به مرور از بازار خارج میشه چون 1نفر، 2نفر، صد نفر رو می تونه با کار بی کیفیت فریب بده از اون به بد شناسایی میشه و بیکار. الان در بازار ماشین، لامبورگینی با اون قیمت وجود داره پراید با یه قیمتی بسیار کمتر هم وجود داره طبق نظر دوستان باید کسی دیگه لامبورگینی نخره؟! نه، اینجا بحث کیفیت کار مطرح میشه و کسی که کار با کیفیت انجام بده دستمزد بسیار بالا هم میگیره.
بنابراین منصفانه نیست به کسی که در ابتدای کار هست و قیمت پایین کار کرده نباید اینجور تاخت.

باید تاخت تا یاد بگیره اینطوری قیمت نده . اصول قیمت دادن به خیلی چیزا بستگی داره

بله یه زمانی کارش مهمه و رزمه خوبیه - آدم قیمت پایین یا حتی رایگان میزنه

اما در کل یاد بگیره برای کارری که خیلی سخته و زمان میذاره ، قیمت پایین نده

Mahmoud Zaad
پنج شنبه 01 مرداد 1394, 09:19 صبح
باید تاخت تا یاد بگیره اینطوری قیمت نده . اصول قیمت دادن به خیلی چیزا بستگی داره

بله یه زمانی کارش مهمه و رزمه خوبیه - آدم قیمت پایین یا حتی رایگان میزنه

اما در کل یاد بگیره برای کارری که خیلی سخته و زمان میذاره ، قیمت پایین نده
الان شما کارفرما، حاضری با کسی که تازه از دانشگاه اومده بیرون و اولین کارش هم هست یه قرارداد 20میلیونی ببندی؟ انصافاً جواب بده!

NasimBamdad
پنج شنبه 01 مرداد 1394, 09:23 صبح
الان شما کارفرما، حاضری با کسی که تازه از دانشگاه اومده بیرون و اولین کارش هم هست یه قرارداد 20میلیونی ببندی؟ انصافاً جواب بده!

اگه کارش 20 میلیون ارزشش هست ، و شرکت های دیگه هم 20 میلیون یا این جدود انجام میدن ، و متقاعد بشم که ایشان میتونه انجامش بده ،،

قرارداد میبندم ، اما 20 درصد اول میدم ، 80 درصد آخر

الان من 4 تا پروژه اینطوری دارم !!

محمد رضا فاتحی
پنج شنبه 01 مرداد 1394, 09:25 صبح
قبول کنید قیمت به خیلی شرایط بستگی داره...
خود برنامه نویس و کیفین و سرعت کارش
پروژه ای که باید تحویل بده
و از همه و همه مهمتر کارفرماس... بعضی ها متاسفانه اصلا نمی دونم نرم افزار و سیستم های رایانه ای چیه... یه چیزی شنیدن و اصرار دارن شرکت یا سازمانشون نرم افزار داشته باشه...
و به قول دوستمون اگهه قرار باشه کسی تو این بازار موندنی بشه منطقا نمی تونه همون اول با پروژهایی با مبالغ نجومی!!!! شروع کنه... قبول کنید

NasimBamdad
پنج شنبه 01 مرداد 1394, 09:28 صبح
قبول کنید قیمت به خیلی شرایط بستگی داره...
خود برنامه نویس و کیفین و سرعت کارش
پروژه ای که باید تحویل بده
و از همه و همه مهمتر کارفرماس... بعضی ها متاسفانه اصلا نمی دونم نرم افزار و سیستم های رایانه ای چیه... یه چیزی شنیدن و اصرار دارن شرکت یا سازمانشون نرم افزار داشته باشه...
و به قول دوستمون اگهه قرار باشه کسی تو این بازار موندنی بشه منطقا نمی تونه همون اول با پروژهایی با مبالغ نجومی!!!! شروع کنه... قبول کنید

قبول می کنم اما اگه قرارباشه برای 10 قرارداد اولش اینطوری کار کنه ، ما هم بریم بشینیم خونه بهتره . گ

چون افراد ارزان قیمت همیشه هستند

محمد رضا فاتحی
پنج شنبه 01 مرداد 1394, 09:34 صبح
متاسفانه همینطوره...
بعضی جاهایی که مراجعه می کنی وقتی طرحی میدی بهشون و بالطبع قیمت.... این شکلی میشن :متعجب::متعجب::متعجب:

Mahmoud Zaad
پنج شنبه 01 مرداد 1394, 09:39 صبح
اگه کارش 20 میلیون ارزشش هست ، و شرکت های دیگه هم 20 میلیون یا این جدود انجام میدن ، و متقاعد بشم که ایشان میتونه انجامش بده ،،

قرارداد میبندم ، اما 20 درصد اول میدم ، 80 درصد آخر

الان من 4 تا پروژه اینطوری دارم !!
من عرض کردم اولین کارش هست، یعنی نمونه کار نداره یا اگه داره در حد پروژه های دانشگاهیه، شرکت های دیگه هم مثل شما بهش نگاه می کنن یعنی به چشم کسی که تازه کار هست بهش نگاه میکنن من به شخصه این ریسک رو نمی کنم چون متقاعد شدن هم نیاز به زمان داره و بیکار نیستم هی پیگیری کنم که آقا می تونی انجام بدی نمی تونی و ... اگه با قیمت خیلی پایین انجام داد قبول می کنم در غیر اینصورت میرم سراغ یه شخص که نمونه کار قوی داشته باشه. نمیشه هم پول خوب بدم هم از کیفیت کار مطمئن نباشم.

Mahmoud Zaad
پنج شنبه 01 مرداد 1394, 09:43 صبح
قبول می کنم اما اگه قرارباشه برای 10 قرارداد اولش اینطوری کار کنه ، ما هم بریم بشینیم خونه بهتره . گ

چون افراد ارزان قیمت همیشه هستند
من همچنان فکر می کنم کسی که کار با کیفیت انجام بده پول خوب هم میگیره نباید نگران کسانی که با قیمت پایین کار می کنن بود. بحث همون لامبورگینی و پراید هست. یک لامبورگینی به اندازه قیمت 100ها پراید ارزش داره یعنی کسی که کار با کیفیت انجام میده یک کار انجام میده که قیمتش چندین برابر کارهای یک تازه کار هست. در ضمن وقتی کارفرما ببینه نرم افزاری که تازه کار نوشته بدرد نمی خوره مجبوره بیاد سراغ شما که با تجربه هستی.

NasimBamdad
پنج شنبه 01 مرداد 1394, 10:22 صبح
درسته ،اما قبول دارید این قیمت های پایین و پفکی خیلی از فرصت های کاری رو می سوزنه ؟

بهتره برای کار های بعدیش قیمت رو خوب بزنه ، اما 100 درصد پول رو آخر سر بگیره ؟

یا اینکه پروژه رو 40 درصد جلو ببره ، اگه خوشش اومد و کیفیت خوب بود قرارداد ببنده

تمام ! مطلبم رو رسوندم

محمد رضا فاتحی
پنج شنبه 01 مرداد 1394, 10:24 صبح
عالیه....... این طوری هم کارفرما می تونه نظارت خوبی روی روند کار داشته باشه و هم برنامه نویس می تونه هم تجربه کسب کنه و هم یه قرار داد خوب بنویسه

jamal_ch
پنج شنبه 01 مرداد 1394, 10:58 صبح
من همیشه نمونه کارهای مشابه رو معرفی میکنم و یا بهشون پیشنهاد میدم از سیستم های اماده استفاده کنند ولی اگه بخوام طراحی کنم پول خیلی خوبی میگیرم و همین طوری هم همیشه پروژه دارم واسه انجام دادن من اگه حتی یک فرم باشه زیر یک ملیون نمیگیرم واسه کار خوتون ارزش بزارید چون اگه ما خود برنامه نویس ها ارزش ندیم دیگه هیچکی ارزش نمیده

Mahmoud Zaad
پنج شنبه 01 مرداد 1394, 11:16 صبح
درسته ،اما قبول دارید این قیمت های پایین و پفکی خیلی از فرصت های کاری رو می سوزنه ؟

قطعاً همینطوره، منم موافق کار کردن با قیمت پایین نیستم خودم هم با قیمت پایین کار نمی کنم که خیلی از موارد کار رو هم از دست دادم، ولی مشکل اصلی نبود یک تشکل برای این صنف هست. دوستمون مهندس عمران رو مثال زدن، مهندسای عمران، نظام مهندسی ساختمان رو دارن که باید از اینجا پروانه بگیرن. دستمزدشون هم با توجه به پایه ای که دارن بیشتر میشه. شرط گرفتن پروانه هم داشتن مدرک مهندسی عمران هست ولی در صنف ما طرف از دبیرستان شروع به برنامه نویسی میکنه، یا دانشجوها و یا افراد سایر رشته ها. مشخص هست که با قیمت پایین هم کار میکنن چون هم درس میخونه هم تو خونه نشسته بدون هزینه یه درآمدی هم داره، به نظرم این دسته افراد هستن که بازار رو خراب میکنن. چون کسی از اینها پروانه و مدرک نمی خواد.

mahan206
پنج شنبه 01 مرداد 1394, 12:21 عصر
چقدر بحث داغ شده بابا یه سوال پرسیدما.....ههههه
درکل دوستان من نه نمونه کار دارم نه تو دانشگاه چیزی یادم دادن نه اشنا دارم نه پارتی نه تو یه شهری هستم که کلا کسی واسه نرم افزار پول بده کلا تو شهر من نه شرکت هست نه کارخونه نه هیچ چیز دیگه حالا یه بنده خدایی از تهران که هم استانیمه با اشنایی قبلی اومد بهم گفت الان من بهش بگم 20 میلیون که بره پشت سرشم نگاه نکنه و بره سراغ تهرونیا یا کسایی که رزومه کاری دارن یا لا اقل استخدام جایی هستن
بابا چرا درک نمیکنین ما بیکار بیکاریم اینجا هیچکس به ما اعتماد نداره فقط برنامه بخوان میگن تهران اصفهان شیراز یا یه جا دیگه اخه کی به ما شهرستانیا اعتماد میکنه که قیمت بالا بدیم.
من لیسانس دارم شرکت های برنامه نویسی هم رفتم حقوق 500یا 700 میدن وقتی اینجوره تو باشی چیکار میکنی؟طرف میگه بیشتر از این نمیدم چیکارش کنم

NasimBamdad
پنج شنبه 01 مرداد 1394, 13:08 عصر
کدوم شهری شما ؟

jamal_ch
پنج شنبه 01 مرداد 1394, 16:07 عصر
محل زندگی شو نوشته زیر عکس

hakim22
پنج شنبه 01 مرداد 1394, 16:47 عصر
به نظر من فرق داره به برنامه نویسی به عنوان شغل ، سرگرمی یا تجارت نگاه کنید.
هر پروژه هم شرایط خودش رو داره ، مدل های تجاری مختلفی برای کسب در آمد از یک نرم افزار وجود داره. مثلا ممکنه شما برای برنامه نویسی اولیه پولی نگیرید ولی از سود فروش یا از درآمد حاصل از بهره برداری نرم افزار سود بگیرید. یا روی پشتیبانی نرم افزار در آینده حساب کنید.

در هر صورت خوبه که اول مشخص کنید که دید شما به برنامه نویسی کدامیک از موارد بالاست. همچنین هدف شما از قبول یک پروژه چیست ؟ (درآمد، تجربه ، ارتباط یا ...)
همچنین خیلی فرق هست که شما دنبال پروژه بروید یا پروژه دنبال شما بیاد.
وقتی شما در آغاز راه هستید هرچه برنامه های بیشتری بنویسید و با شرکتها و افراد بیشتری ارتباط برقرار کنید بهتر است.

در مورد سورس : چیزی که تعهدی نصبت آن ندارید نیازی نیست انجام بدید.
اشتباه طرف بوده که در ابتدا از شما چنین چیزی درخواست نکرده .

moj1rayaname
چهارشنبه 17 شهریور 1395, 18:45 عصر
چطور قیمت بدیم منصفانه نه ،‌ بلکه عاقلانه (هوشمندانه ) هست

نکته و سوال ساده ،‌ اگر شرکت گوگل پروژه ی از شما بخواهد چقدر پیشنهاد می دهید ؟ 100هزار دلار ؟
کسی که در نمونه کارهایش سایت های Down پر شده اما کاملا حرفه ای کدنویسی می کند باید به استعلام گوگل مبلغ "رایگان" بدهد

پس این را در نظر داشته باشید برنامه نویس همیشه در حال رشد هست و جایگاه فعلی که دارد را با پروژه های پولی نسازد
نیاز هست که برنامه نویس رزومه ی کاری حرفه ای داشته باشد ( حتی 1 مورد )

من از هر 100 شرکت و تیم برنامه نویسی که بررسی کردم بالای 98% در نمونه کارها که ویترین هست تماما کارهای شرکتی و ساده دیدم ( 100% فرض بر این هست که کارفرماها کاملا راضی هستند )
در حال که در بخش "درباره ما" نوشته اند که طراحی حرفه ای

این تناقص باعث می شود مشتری حرفه ای نداشته باشید
آینده ی حرفه ای نداشته باشید و سر از فوتر سایت هایی با الکسای 2 رقمی در نیاورید

ارادتمند همه برنامه نویس ها