PDA

View Full Version : چند سوال درمورد برنامه نویسی ( نمیتونم بخوابم به خاطر این سوالا )

mohammadh60
یک شنبه 04 مرداد 1394, 12:12 عصر
من 15 سالمه و 5 ماه دیگه ( دی ) 16 ساله میشم . حدود دو - سه هفته است که دارم برنامه نویسی یاد میگیرم و الان هم زبان sql server و هم C#‎‎‎‎ را بلدم و فقط گرید ویو مونده . تا الان دو تا برنامه نوشتم یکیش یه نرم افزار مدیریت فیلمه ( اصلا بدرد نمیخوره نمیدونم چرا وقتمو روش تلف کردم) که یه صفحه لاگین داره و به sql server 2008 وصلش کردم و اطلاعاتشو از اونجا میگیره و بعد از اینکه یوزر و آیدی را وارد کنی وارد محیط نرم افزار میشه . اون یکی نرم افزار هم یه مرورگر خیلی ساده است که هنوز کاملش نکردم ( حوصله نداشتم).حالا سوال هام اینا هستن ممنون میشم کامل درباره هر کدومشون توضیح بدید.

1. چجوری باید هر نرم افزاری که میخوام بنویسم ؟ ( مثلا من میخوام یه نرم افزار پلیر درست کنم مثل kmp و vlc و ... البته میدونم که هیچوقت تکی نمیتونم نرم افزار هایی مثل اینا درست کنم چون اینا قدرتمند ترین پلیر ها هستند ولی خوب حداقل میتونم یه پلیر درست کنم که فایل هایی با فرمت مثلا mkv و mp3 را پخش کنه میخوام بدونم که چجوری باید این کارو کنم ؟ از کجا باید شروع کنم ؟ کد هاشو که خودم نمیتونم بسازم ، از کجا باید گیر بیارم ؟ )

2. نرم افزار هایی مانند kmplayer ، tune up , yahoo messenger و ... را با چه زبانی مینویسن ؟ با سی شارپ میشه یا اینکه باید برم سراغ زبان های دیگه ؟

3. تم نرم افزار ها را چجوری درست میکنن ؟ اگه نرم افزار خاصی واسه این کار هست لطفا اسمشو بگید یا لینک دانلود بدید ( من فتوشاپ دارم و یه کلیپ تو یوتیوب دیدم که آموزش داده بود با فتوشاپ تم بسازی واسه نرم افزارها ولی هر کاری کردم تم هام به باحالی تم هایی که میسازن نرسید. چجوری اون تم های شیشه ای خوشگل رو میسازن ؟ )

4. چند سال طول میکشه تا بتونم هر نرم افزاری که میخوام درست کنم ؟ ( عاشق برنامه نویسی ام و اگر بدونم واقعا قراره توش موفق بشم هر روز تمرین میکنم )

واقعا معذرت میخوام که سرتونو درد آوردم . ممنون

darknes666
یک شنبه 04 مرداد 1394, 15:34 عصر
خب دوست عزیز راجب سوال اولت و سوال چهارمت باید بگم هر نرم افزای رو نمیتونی بنویسی دنیا اینقدر وسیع شده که تو برای یاد گیری همه ی حوزه های علم به حداقل ده هزار سالی نیاز داری.بزار مثال ساده برات بزنم بازی سازی رو در نظر بگیر,این شاخه توابع و دانش خودشو داره هرچند بین این رشته و رشته های دیگه چیزای مشترکی هست اما بازم نمیشه از غیر مشترکاش گذشت.
یعنی اگر یکی رفت تو بازی سازی دیگه نباید زور بزنه سیستم عامل درست کنه.(هرچند برای تفریح میشه روش وقت گذاشت)
پس تو باید تا چند سال دیگه بدونی دقیقا میخوای چیکار کنی.میخوای بری تو کار وبسایت؟بازی سازی؟سیستم عامل؟...
حالا این که میگی چطور میتونی کدهای مورد نظرتو پیدا کنی باید بگم بهتره از نرم افزارای متن باز استفاده کنی(همون open source) نرم افزارهای متن باز کداشون در اختیار بقیه هم هست میتونی بری و کدهای اونا رو تجزیه و تحلیل کنی.
kmp رو هم با دلفی و c++ ساختن.راجب مدت زمانی که طول میکشه تا حرفه ای بشی کسی نمیتونه چیزی بگه چون به IQ و پشتکار و روحیه طرف و فاکتورهای دیگه بستگی داره.راجب تم هم یه لینکی,عکسی بده شاید بتونیم کمکت کنیم.

mohammadh60
یک شنبه 04 مرداد 1394, 18:20 عصر
http://uupload.ir/files/wwrn_q.jpg

این تم صفحه لاگین نرم افزارمه -

--------------------------------------------------------------------------

http://uupload.ir/files/zh7x_2.jpg

اینم تم صفحه اصلیش ( شرمنده عکسا بزرگه ).

خیلی مسخره است تم هام . میخوام بدونم شرکت های بزرگ چجوری اون تم های باحال رو میسازن . ( مثلا تم های شیشه ای ) میخوام تم هایی مثل اونا بسازم - مشکل اینجاست که نمیدونم چطوری . اگه کسی میدونه لطفا بگه.

ناامید
سه شنبه 06 مرداد 1394, 22:53 عصر
سلام، تمها اصلا مسخره نیستن من که خوشم اومد ازشون.

mohammadh60
چهارشنبه 07 مرداد 1394, 06:37 صبح
سلام، تمها اصلا مسخره نیستن من که خوشم اومد ازشون.

واقعا ؟ باشه، ممنون.

ایمان اختیاری
چهارشنبه 07 مرداد 1394, 10:46 صبح
با اجازه دوستان... تقریبا منم از اول راهنمایی برنامه نویسی رو با کمودور 64 شروع کردم و رسیدم به اینجا .... ببین دوست عزیز دنیای برنامه نویسی یه دنیای خاص و ویژه اس.. دوستان اون ور آب به برنامه نویسا می گن خدای کوچک چون داره یه چیزی رو خلق می کنه .. طی این سالها تجربه ای که پیدا کردم اینه که اگه می خوای تو این دنیای خاص بمونی باید بخونی و تمرین کنی .. خیلی زیاد باید تمرین کنی.. این دنیا بر خلاف باقی جاها بسیار پویا و داینامیکه .. ممکنه توی یه هفته یه اتفاق خاص بیفته که کلا برنامه نویسی رو متحول کنه ...
یه کمی جزئی تر برات بگم ...
برای اینکه توی این دنیا باشی. . اول از همه باید زبان این دنیا رو بدونی ..که همون زبان انگلیسی هستش.. درصد زیادی از اطلاعات برنامه نویسی به زبان انگلیسی هستش.. در حد خوندن باید بتونی فروم ها و سایت های مختلف رو بخونی و بفهمی که نویسنده چی گفته ..
مورد بعدی پشتکار هستش.. خیلی وقتا ممکنه یه مشکل کوچولو یه هفته علافت کنه که بفهمی چی بوده .. حتی در حد فراموش کردن یه سیمی کالن . باید صبر و حوصله داشته باشی که بتونی از پس این جور مشکلات بر بیایی ..
مورد بعدی اشتیاق هستش.. تا علاقه نداشته باشی راحت بگم بهت خودتو علاف کردی ... این مسیر زندگی واقعا علاقه می خواد ..
مورد مهم بعدی قدرت تجزیه تحلیل و درک رو باید تمرین بدی و بالا ببری... تا وقتی نتونی یه مسئله رو انالیز کنی و از خیلی جهات اونو ببینی که مردم عادی نمی تونن این جنبه ها رو ببینن همیشه یه جای کارت نقص داره ..

تازه می رسی به دروازه این دنیا ...
ببین آقا محمد... مهمترین نکته توی علم برنامه نویسی الگوریتم و شیوه حل مسئله اس.. باید تونی یه راه مناسب برای حل مسئله پیدا کنی که قیمت و زمان کمتری رو بطلبه .. از نقطه a می تونی به هزاران روش به نقطه b برسی .اما باید ببینی کدوم مسیر بهترین پرفرمنس رو داره ... این همون شیوه حل مسئله اس.. همون الگوریتم هستش...
نکته بعدی اینه که بتونی این فکر و روش رو به زبان کامپیوتر پیاده سازی کنی که می شه همون زبان برنامه نویسی .. اما دقت کن هر زبانی برای هر کاری مناسب نیست .. مثلا کار جالبی نیست که با php بخوای برنامه دسکتاپ بنویسی یا اینکه از زبان های رایج برای کارای هوش مصنوعی استفاده کنی...
یاد گرفتن یه زبان زیاد سخت نیست .. فقط باید بدونی برای مسیرت چه راهی باید بری...

نکته اخر اینکه سعی کن در روز حداقل یه ساعت علوم و اتفاقای جدید رو بخونی ... به روز نبودن سم مهلک یه برنامه نویسه ...

امیدوارم که یه روز یه برنامه نویس موفق و حرفه ای باشی..

mohammadh60
شنبه 10 مرداد 1394, 12:15 عصر
با اجازه دوستان... تقریبا منم از اول راهنمایی برنامه نویسی رو با کمودور 64 شروع کردم و رسیدم به اینجا .... ببین دوست عزیز دنیای برنامه نویسی یه دنیای خاص و ویژه اس.. دوستان اون ور آب به برنامه نویسا می گن خدای کوچک چون داره یه چیزی رو خلق می کنه .. طی این سالها تجربه ای که پیدا کردم اینه که اگه می خوای تو این دنیای خاص بمونی باید بخونی و تمرین کنی .. خیلی زیاد باید تمرین کنی.. این دنیا بر خلاف باقی جاها بسیار پویا و داینامیکه .. ممکنه توی یه هفته یه اتفاق خاص بیفته که کلا برنامه نویسی رو متحول کنه ...
یه کمی جزئی تر برات بگم ...
برای اینکه توی این دنیا باشی. . اول از همه باید زبان این دنیا رو بدونی ..که همون زبان انگلیسی هستش.. درصد زیادی از اطلاعات برنامه نویسی به زبان انگلیسی هستش.. در حد خوندن باید بتونی فروم ها و سایت های مختلف رو بخونی و بفهمی که نویسنده چی گفته ..
مورد بعدی پشتکار هستش.. خیلی وقتا ممکنه یه مشکل کوچولو یه هفته علافت کنه که بفهمی چی بوده .. حتی در حد فراموش کردن یه سیمی کالن . باید صبر و حوصله داشته باشی که بتونی از پس این جور مشکلات بر بیایی ..
مورد بعدی اشتیاق هستش.. تا علاقه نداشته باشی راحت بگم بهت خودتو علاف کردی ... این مسیر زندگی واقعا علاقه می خواد ..
مورد مهم بعدی قدرت تجزیه تحلیل و درک رو باید تمرین بدی و بالا ببری... تا وقتی نتونی یه مسئله رو انالیز کنی و از خیلی جهات اونو ببینی که مردم عادی نمی تونن این جنبه ها رو ببینن همیشه یه جای کارت نقص داره ..

تازه می رسی به دروازه این دنیا ...
ببین آقا محمد... مهمترین نکته توی علم برنامه نویسی الگوریتم و شیوه حل مسئله اس.. باید تونی یه راه مناسب برای حل مسئله پیدا کنی که قیمت و زمان کمتری رو بطلبه .. از نقطه a می تونی به هزاران روش به نقطه b برسی .اما باید ببینی کدوم مسیر بهترین پرفرمنس رو داره ... این همون شیوه حل مسئله اس.. همون الگوریتم هستش...
نکته بعدی اینه که بتونی این فکر و روش رو به زبان کامپیوتر پیاده سازی کنی که می شه همون زبان برنامه نویسی .. اما دقت کن هر زبانی برای هر کاری مناسب نیست .. مثلا کار جالبی نیست که با php بخوای برنامه دسکتاپ بنویسی یا اینکه از زبان های رایج برای کارای هوش مصنوعی استفاده کنی...
یاد گرفتن یه زبان زیاد سخت نیست .. فقط باید بدونی برای مسیرت چه راهی باید بری...

نکته اخر اینکه سعی کن در روز حداقل یه ساعت علوم و اتفاقای جدید رو بخونی ... به روز نبودن سم مهلک یه برنامه نویسه ...

امیدوارم که یه روز یه برنامه نویس موفق و حرفه ای باشی..

تو سایت code project هم همین سوالامو پرسیدم اونا هم حدودا مثل شما جواب دادن . انگلیسیم خوبه ( یعنی میتونم اکثر کلمه ها و جمله ها را بفهمم حتی تو فیلم ها و سریال ها ) خیلی هم علاقه دارم . من میخواستم از دو - سه سال پیش یعنی وقتی که 11 - 12 سالم بود برنامه نویسی را یاد بگیرم ولی به خاطر یه سری مشکلات نتونستم و این شد که الان تو 15 سالگی دارم یاد میگیرم. اتفاقا پشت کارم هم خیلی زیاده دیشب از ساعت 6 تا 9 شب داشتم رو یه برنامه کار میکردم که 32 تا ارور داد اکثر ارور ها را درست کردم ( خودم کل برنامه رو چند باز چک کردم تا ارور ها رو بتونم فیکس کنم. ) بعدش حدود 30 دقیقه طول کشید تا 8 تا ارور هم درست کنم بعد از اون دوباره چند تا ارور داد با اینکه اعصابم خورد شده بود ولی یجورایی هم خوشم میومد ( داشتم از نوشتن و حل کردن ارورهاش لذت میبردم ) با وجود تمام اون ارور ها کم نیاوردم و انقدر برنامه رو چک کردم تا تونستم همشونو درست کنم . درمورد اون پیدا کردن راه حل مناسب هم تاجایی که بتونم سعی میکنم بعدش هم کد نرم افزارمو تو انجمن ها یا سایت ها میزارم و از کسانی که تجربه دارند میپرسم ببینم بهترین راه را انتخاب کردم یا نه تا راهنماییم کنند. هر روز هم به سایت های مختلف ایرانی و خارجی سر میزنم تا ببینم چه تکنولوژی های جدیدی اومده و سعی میکنم از تکنولوژی عقب نیفتم. بازم ممنون بخاطر پاسختون.