PDA

View Full Version : گفتگو: نحوه بایگانی کردن فاکتور فروش و طراحی بانک متناسب با آن

hadimtn
سه شنبه 20 مرداد 1394, 02:12 صبح
سلام.
فاکتورهایی که تو نرم افزارهای فروش کالا ساخته میشه به چه شکله؟!
طراحی بانک باید به چه شکل باشه؟!
از کجا تشخیص داده بشه که رکوردهای وارد شده (مثلا بیست رکورد) مربوط به کدام فاکتور فروش و کدام مشتری هستش؟!
استفاده از اعداد منحصر بفرد برای هر رکورد یک فاکتور معقولانه ست؟! یا راه دیگه ای هم هست!؟
لطفاً در این مورد توضیح مختصری بدین!

بعد از فروش گزارش های زیر رو دارم:

1. فروش به تفکیک روز، هفته، ماه و سال .
2. فروش با بازه ی زمانی مد نظر کاربر .
3. پر فروش ترین، کم فروشترین، پرسودترین، کم سودترین و ...
4. مشتری های بدهکار ...
5. و ...

AliSaeedi_v
سه شنبه 20 مرداد 1394, 02:48 صبح
سلام ابتدا باید موجودیت هاتون رو مشخص کنید مثلا مشتری-کالا-فاکتور و ...
و هر کدوم ازین موجودیت ها ویژگی هایی دارن که با اون ها شناخته میشن مثل نام قیمت و غیره...
بعدش باید ارتباط هر کدوم ازین ها مشخص بشه
ساده و خلاصه بگم
هر مشتری یه کد میتونه داشته باشه و هر فاکتور هم یک کد و هر کالایی هم یک کد منحصر به فرد و غیر تکراری که بشه ارتباط رو کنترل کرد...
این رابطه ها می تونن چند به چند یک به چند و یا چند به یک باشن که باید به ارتباط یک به چند تبدیل بشن تا کمترین خطای احتمالی و ناهنجاری رو داشته باشه...
مثلا جدولی که مشتری ها رو ثبت میکنه
جدولی که کالا ها رو ثبت میکنه
جدولی که فاکتور ها رو توش ثبت میکنه
و جدولی که مشخص کننده اینه که چه مشتری ای با چه شماره فاکتوری خرید کرده...
امیدوارم متوجه شده باشین

AliSaeedi_v
سه شنبه 20 مرداد 1394, 02:49 صبح
راستی نیازی نیست هر رکوردی یه کد منحصر به فرد داشته باشه!!!!این افزونگی داده رو بالا می بره

hadimtn
دوشنبه 26 مرداد 1394, 18:38 عصر
تقریباً تمام کارهای ورود کالا رو انجام دادم!

قسمت فروش کالا هم اینه:

134384

گزارش هایی که تو عکس مشخصه + بایگانی کردن فاکتورهای فروش (که توسط نام مشتری یا کد فاکتور قابل دسترسی باشه) رو نیاز دارم!
حالا نمیدونم پایگاه داده رو برای این گزارش‌ها چه جوری طراحی کنم؟!

134385

hadimtn
پنج شنبه 29 مرداد 1394, 03:56 صبح
تجربه نشون داده سوال های کلی همیشه بی جواب میمونن! :چشمک:
نظر بدین:
134467

pbm_soy
پنج شنبه 29 مرداد 1394, 14:03 عصر
مشکل شما چیست دوست عزیز؟!
میخواهید برنامه ای بنویسید و در مورد طراحی جداول نظرخواهی میکنید و یا اینکه در حال بررسی داده های یک نرم افزار موجود هستید؟!

pbm_soy
پنج شنبه 29 مرداد 1394, 14:17 عصر
قبل از هرکاری پیشنهاد میکنم تحلیل و طراحی را درست و منطقی و اصولی انجام بدید
مثلا طراحی جداول بانک اطلاعاتی در ساده ترین حالت قاعدتا به این شکل باید باشد
جدول کالا با فیلدهای: کدکالا ، نام کالا ، قیمت خرید ، قیمت فروش ، ارزش افزوده

جدول فاکتور با فیلدهای: کد فاکتور ، تاریخ و ساعت ، نام مشتری یا کد مشتری ، جمع کل مبلغ فاکتور این فیلد میتواند نباشد
در جدول بالا اگر کدمشتری دارید باید جدول دیگری به نام مشتری باید داشته باشید البته این مورد هم به میزان نیاز سیستم به اطلاعات مشتری دارد

جدول بعدی ریزکلاهای فاکنور با فیلدهای ویا همان کالاهای فروخته شده: کد ، کد فاکتور ، کدکالا ، تعداد
در جدول فوق نیز میتوانید فیلد مبلغ و جمع مبلغ و سود وغبره هم داشته باشید ولی نیاز نیست چون قابل محاسبه است از روی اطلاعات جداول دیگر

در ضمن در این جداول من صرفا فیلد کد در نظز گرفتم برای اینکه جداول حتما نیاز به یک فیلد با مقدار منحصر به فرد دارد به عنوان کلید اصلی جدول تا بتوان توسط آن یک رکورد خاصی را خطاب قرار داد
کلید اصلی فیلدی است که منحصر به فرد و خالی نباشد
در ضمن در جدول ریزفاکتور یا همان کالاهای فر،خته شده کد کالا و کد مشتری و کد فاکتور کلید خارجی هستند چون همان فیلدها در جداول خودشان کلید اصلی هستند و در جدول ریز فاکتور حتما باید مقداری داشته باشند که در جدول اصلی خودشان موجود باشد و یا اینکه مقدار نال در آن ذخیره شود