PDA

View Full Version : دلایل عدم محبوبیت php در وبسایت های موسسات مالی و اعتباری ایرانی ؟

dizgah
دوشنبه 16 شهریور 1394, 16:23 عصر
سلام بنده قصد پیش کشیدن بحث قدیمی و کلیشه ای Asp و php رو ندارم و سوالم صرفا در حوزه موسسات مالی و احتمالا انتقال اطلاعات ایمن (تراکنش ها) است. سوالی که برام پیش اومده اینه که چرا تقریبا همه بانکهای ایرنی از تکنولوژی مایکروسافت تو وبسایتشون استفاده میکنن؟این که براش احتمالا بهایی نمیدن شاید قابل قبول باشه ولی وقتی دیگه همه از یه چیز استفاده میکنن آدم شک میکنه مگه اون محصول چه ویژگی داره ؟ چه ویژگی که این همه بحث های مربوط به امنیت لینوکس رو بی تاثیر میکنه؟
بنده صرفا یک علاقمند به یادگیری هستم نه یک متخصص و ممنون میشم پاسخ ها قانع کننده بگیرم
ممنون.:چشمک:

pajoohesh
دوشنبه 16 شهریور 1394, 16:39 عصر
سلام دوست عزیز
من هم دقیقا نمی دونم ولی
شاید به این دلیله که توی php شما همه ی جوانب رو خودتون باید مدنظر بگیرید اما در asp خیلی از کارها رو شما نمی خواد بکنید و قبلا مایکروسافت انجامش داده یه جورایی شاید راحت تره!(البته مطمئن باشید ربطی به زبان نداره و با هر زبانی که بنویسید باز هم خطر سرقت اطلاعات وجود داره!)
البته اینی که شما می گید فقط به همین جا محدود نمیشه و اگه شما سایت های ادارات و سازمان های دولتی رو هم ببینید اکثرا asp هستند

arenaw
دوشنبه 16 شهریور 1394, 16:46 عصر
من فکر میکنم چون asp برای ماکروسافت هستش و یه ضمانتی بابت محصولی که ارائه میدن دارن، از نظر یه آدمی که زیاد اطلاعات فنی‌اش خوب نیست، بهتره نسبت به php که اوپن‌سورس هستش و ماژول‌ها اکثرا روی گیتهاب و دائم در حال تغییر و ...
+ بانک‌ها اونقدر هم امن و بدون سوتی نیستن. این دو تا صفحه رو چند وقت پیش میخوندم که بد نیست شما هم بخونید:

در سوتی جدید بانک مقصر کیه؟ نگاهی به نقش‌های مرتبط (https://jadi.net/2015/03/%D9%86%D9%82%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%B1%D9%88%DA%98%D9%87/)
بانک ملت نه هک شده و نه برای حساب مشتریان مشکلی درست کرده! ماجرا یک باگ است (https://jadi.net/2015/03/%D8%A7%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%82-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9-%D9%85%D9%84%D8%AA-%D9%87%DA%A9-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA/)

barnamenevis100
دوشنبه 16 شهریور 1394, 18:19 عصر
برای کدنویس که فرقی ندارد ویژوال استودیو و asp همه چی اماده است ...

اما فکرکنم چون اسم microsoft را یدک میکشد .. به این خاطر است .. اکثر شرکت ها هم نیاز به asp نویس دارن.البته شرکت های اسم و رسم دار

us1234
دوشنبه 16 شهریور 1394, 19:13 عصر
قبلا هم در این خصوص زیاد بحث شد حتی دانشگاه ها یا شرکت ها دولتی زیاد دیده شده .
احتمالات زیاد مطرح است ، مثل قدرت لابی شرکتهای که برای اورگانهای دولتی کار میکند یا ...

ولی به نظر من باید دید وسیع روی این قضیه داشت ، برای یک سازمان مثل بانک ، وب سایت شاید 10 درصد اتوماسیون اداری باشه و 90 درصد دیگه سیستم های اداری ، سیستم های مدیریت کارمندان ، پرتال های سازمانی و ... تحت ویندوز داره کار میکنه پس بصرفه نیست که برای این 10 درصد تغییر بستر دهد و برود سمت لینوکس ...

pbm_soy
دوشنبه 16 شهریور 1394, 22:51 عصر
من با گفته برخی از دوستان موافقم ولی نکته اول نباید php را با asp .net مقایسه کنیم باید با asp کلاسیک مقایسه کنیم چون دات نت یک فریم ورک است وباید آنرا با فریم ورکهای php مقایسه کنیم!
مورد بعدی امنیت است! خیلی از دوستان ایندو ابزار را از لحاظ امنیتی مقایسه میکنند نباید فراموش کنیم که بخش عمده امنیت را برنامه نویسان باید در برنامه پیاده سازی کنند حالا هرچقدر هم بگیم فلان ابزار امنیت دارد بازم برنامه نوشته شده با آن امن نخواهد بود اگر امن نوشته نشود!
در مورد امنیت جملات صحیحتر اینه که بگیم فلان زبان یا تکنولژی امکانات و بزارهای برنامه نویسی امن را فراهم میکند و یا بهتر فراهم میکند و یا بگیم سطوح برنامه نویسی امن بالاتر است و یا اینکه در مواردی امنیت را بطور اتوماتیک بدست خودش میگیرد وبرنامه نویس را بی نیاز از برنامه نویسی امنیتی در این زمینه میکند
من مورد دیگه ای هم دوستدارم اشاره کنم شرکتی با اون همه بزرگی و امکانات و پول و کارشناس و یا تیم برنامه نویسی با اون همه تجربه نمیاد ابزاری ناقص وپ مشکلدار به بازار بفرستد! هرچند منکر پیش آمدن اشکال و یا حفره های امنیتی نیشستم این موارد پیسش میاید ولی برخی طوری اظهار نظر میکنند که فلان زبان کلا ایراد دارد یا کلا فلان چیز که امنیت ندارد! ویا چند هفته پیش تو همین سایت گفته بودند php به تعداد بیشتر از اینقدر کاربر نمیتواند سرویس دهد!

pbm_soy
دوشنبه 16 شهریور 1394, 23:16 عصر
یادم رفته بود در مورد بحث خود تاپیک چیزی بگم !
نظر من بخاطر انتخاب asp .nat این موارد است
راحتی برنامه نویسی و سرعت در برنامه نویسسی با آن است زمانی که دات نت شروع کرد فریم ورکهای php در این حد خوب نشده بودند و کار کردن با آنها مثل الان راحتتر نبود وحتی مثل الان تنوع هم نداشتند
مورد دیگر بستر اجرایی asp.net است که بصورت پیش فرض بروی ویندوز است هر چند که پس از مدتی امکان اجرای آن بروی لینوکس با استفاده از mono هم بوجود آمد ولی میخوام بگم که کار کردن و کانفیگ کردن ویندوز شرور در شبکه راحتتر بود و حتی تعداد متخصصین شبکه برپایه ویندوز بیشتر بود و به همین ترتیب متخصصین امنیت

مورد دیگر جمع بودن همه امکانات و نیازمندیهای برنامه نویسان در یکجا توسط مایکروسافت معمولا برنامه نویسان وب با asp .net به چیز اضافی نیاز ندارند ویا اگر نیاز هم داشته باشند مهم نیست و بدون آنهم کار راه میافتد و همینطور مهمترین عامل وجود ide مجتمع ویژوالاستودیو است که حتی محیط دیتابیس را هم دارد در حالی که یکی از فاکتورهای مهم منفی php نبود ide خوب و مورد قبول است خیلی برنامه نویسان به همین دلیل نمیرفتن سراغ آن!

فکر میکنم بخاطر دلایل بالایی که گفتم اکثر شرکتها asp .net را انتخاب کنند!

البته حرف زیاد است و قصد مقایسه و یا بالا بردن و یا پایین آوردن هیچیک را ندارم
خودم با هردو کار کردم و با هردو پروژه تحویل مشتری دادم

میخوام نکته کوچکی را عنوان کنم اونم اینه که راحتی و سادگی asp .net اینقدر بوده که حدود دوسال پیش برنامه نویس وبی را دیدم که دانشجوی مقطع ارشد کامپیوتر هم بود ولی مفاهیم پایه ای وب را بلد نبود مانند get , post را نمیدونست چیه! ویا خیلی موارد دیگر مثلا وب سایت با امکانات اجکس نوشته بود ولی نمیدونست واقعا چطوری عمل میکنند وبا مطرح کردن یک سوال ساده نمیتوانست آنکار را تو برنامه پیاده کند چون کلا از ابزارهای آماده استفاده میکرده! اجکس را تا حالا بصورت سطح پایین با استفاده از javascript انجام نداده بود
حتی طرف فکر میکنه jquery یک زبان برنامه نویسی جدید است!

j_naroogha@yahoo.com
سه شنبه 17 شهریور 1394, 00:13 صبح
با توجه به پیشرفت فریمورکهای پی اچ پی و کتابخانه هاش نمیشه گفت پی اچ پی از ای اس پی ضعیفتره.... اگرم میبینیم که همه اداره جات دارن از مایکرو سافت استفاده میکنن بدلیل نفوذ فکری است که در بین مدیران کشور مبنی بر بهتر بودن مایکروسافت هست....
وقتی همه ی اموزشها و دوره ها براساس مایکروسافت هست و حتی برنامه های صدا و سیما هم تبلیغ مایکروسافت میکنن بایدم اینطوری باشه متاسفانه.

MohammadReza1994
سه شنبه 17 شهریور 1394, 00:13 صبح
چون تعداد برنامه نویسای تنبل دات نتی بیشتره و آشنا با ویندوز مثل ریگ ریخته. این یعنی هزینه اجرای پروژه کمتره چون حقوق کمتری به خاطر زیادی دات نت کارا پرداخت میکنن. یعنی دادن حقوق کمتر به برنامه نویسی که حرفه ایه. وگرنه بحث امنیت و امکانات باشه java ee از پی اچ پی و دات نت سرتره. توی خارج از کشور هم فقط جاوا مطرحه و دات نت جایگاهی نداره.

opluse
سه شنبه 17 شهریور 1394, 00:32 صبح
به نظر من هم چون زیر ساخت نرم افزاری کشور 80% یا بیشتر با مایکروسافت هست ادارات و موسساتی که اتوماسیون دارند یا یه جوری نرم افزار داخل اداره با نرم افزار خارج اداره (وب) در اتباط هست بصرفه هست که از محصولات مایکروسافت استفاده کنن .

ولی یه نکته ای همیشه ذهن منو مشغول کرده ، اینکه اگه ایران یک روزی عضو تجارت جهانی بشه و بخواد قوانین کپی رایت رو رعایت کنه ، چقدر باید به مایکروسافت غرامت بده ؟

dizgah
سه شنبه 17 شهریور 1394, 00:44 صبح
ممنون از همگی
این دلایل استفاده تعداد زیاد بانکها از تکنولوژی مایکروسافت را توجیح میکنند.ولی چرا حتی نباید در یک مورد از انتخابی بجز مایکروسافت باشه ؟حتی یک مورد ؟؟؟
شاید اگر کلیه بانک ها از یک شرکت یا سازمان خدمات میگرفتن این امر منطقی بود ولی بدلیل استفاده از تکنولوژیهای مختلف در هر وبسایت این احتمال خیلی اندکه!
سوال دیگرم اینه که قاعدتا نوشتن برنامه های مالی در این حوزه حساسیت بیشتری داره ؟ بنابراین شما شرکتی رو میشناسین که در این حوزه کار طراحی و برنامه نویسی(قسمت تراکنش های مالی -انتقال و مدیریت وجوه )انجام داده باشند؟ یا معمولا شرکت های وابسته به خود بانک این کار رو انجام میدن؟
ممنون میشم ما رو هم در دانسته هاتون شریک کنین

مهرداد سیف زاده
سه شنبه 17 شهریور 1394, 16:35 عصر
تمام بانکهای کشور قسمت core بانکی رو با جاوا نوشتن. در واقع قسمت core بانکی دست شرکت لنفورماتیک ایران هست و اون شرکت هم نرم افزار قدرتمندی با جاوا داره
در قسمتهای اتوماسیون هم شرکتهایی مثل گام‌الکترونک فعالیت میکنن که باز هم با جاوا هست
پرداخت الکترونیک بانک ملت و بانکداری اینترنتی بانک سامان روی وب سرور آپاچی داره کار میکنه ولی به احتمال زیاد زبان سمت backend هم جاوا هست
البته هر بانکی برای خودش یک شرکت فناوری اطلاعات داره(حالا قبلا اون شرکت بوده و الان داره برای بانک کار میکنه و یا اصلا همراه با بانک این شرکت هم ایجاد شده) مثلا برای بانک ملی تمام کارهاش رو شرکت داده‌ورزی سداد انجام میده و اونم کاملا دات‌نت پیاده سازی کرده این یعنی انتخاب فناوری با اون شرکت بوده نه تصمیم قطعی بانک و اون شرکت هم چون متخصص در زمینه لینوکس و آپاچی و php نداشته اومده با دات‌نت پیاده سازی کرده.
نمیخوام کسی رو زیر سوال ببرم ولی باید این پست (http://shirazi.blogfa.com/post/377) رو بخونید تا بدونید با چه بیسوادی و کمبود دانشی این ابزارها درست شده.

MohammadReza1994
سه شنبه 17 شهریور 1394, 18:43 عصر
یکی از سایتای بزرگ سازمانی که خوشبختانه دات نت نیست سایت رایتل هستش که با جاوا نوشته شده.
ecare.rightel.ir

Unique
سه شنبه 17 شهریور 1394, 23:42 عصر
راستش طرز تفکر من با خیلی از شما ها کلا فرق داره !
توی ایران یک واقعیتی وجود داره به نام توهم ! کلا توهم امنیت Net. یا خاص بودن Java خیلی وقته وجود داره و مربوط به الان هم نمیشه. همونطور که دوستان دیگه گفتند عموما زیر ساخت بانک ها بر اساس java هست و کلا اگه توی linkedin دنبال دوستانی که در زمینه banking و شرکت های نرم افزاری وابسته کار میکنند بگردین متوجه میشین همه java کار هستن و کلا تعصب خاصی روی java وجود داره. سایت بانک ها هم عموما با Net. کار شده ولی خوب سایت اطلاع رسانی که چیز خاصی نداره که حالا با net. بودنش یا php بودنش فرقی بکنه.

کلا توهم net. و مایکروسافت فراگیره و کسی نمیتونه دلیل قانع کننده ای بیاره که چرا ازش استفاده میشه. اما اگه بحث امنیت سیستم عامل دارین که توی پیشرو بودن لینوکس هیچ شکی نیست. در مورد زبان برنامه نویسی که کلا خیلی سلیقه ای هستش و پیچیدگی یاهو و فیسبوک کمتر از سایت بانک ها نیست که نشه با php پیادشون کرد.

من عاشق این مشتر یها هستم که زنگ میزنن میگن فقط با net. میخوایم. یعنی کمدی کلاسیکی دارم اون روز ،‌ روزم را میسازن اینا.

saeedvir
چهارشنبه 18 شهریور 1394, 07:50 صبح
به نظر منم بعضی وقتا یک تعصب بیجا و عدم آگاهی موجب شده که افرادی یک زبان برنامه نویسی رو انتخاب کنند و ادامه بدهند.

من خودم چند تا سیستم قرض الحسنه (ثبت وام و ...) و سایت خدماتی و شخصی را با php راه اندازی کردم و تاحالا هم مشکلی نداشتم.

خدا را شکر برای php هم mvc داره جای خودش را باز می کنه.

dizgah
چهارشنبه 18 شهریور 1394, 13:25 عصر
بنا براین به نظر شما دلیل این کار صرفا آشنایی قبلی با تکنولوژی مایکروسافت و جاواست ؟؟؟

barnamenevis100
چهارشنبه 18 شهریور 1394, 15:14 عصر
با توجه به پیشرفت فریمورکهای پی اچ پی و کتابخانه هاش نمیشه گفت پی اچ پی از ای اس پی ضعیفتره.... اگرم میبینیم که همه اداره جات دارن از مایکرو سافت استفاده میکنن بدلیل نفوذ فکری است که در بین مدیران کشور مبنی بر بهتر بودن مایکروسافت هست....
وقتی همه ی اموزشها و دوره ها براساس مایکروسافت هست و حتی برنامه های صدا و سیما هم تبلیغ مایکروسافت میکنن بایدم اینطوری باشه متاسفانه.

چند وقت دیگه ویزا اروپا اوکی میشه .. و دنبال فاند میگشتم ..

دیدم تو زمینه برنامه نویسی وب همه شرکتهایی که پول خوب میدادن فقط بهasp نویس نیاز داشتن !! برام جالب بود

pooyacsx
چهارشنبه 18 شهریور 1394, 17:06 عصر
در پاسخ به سوالتون باید بگم خوشبختانه این جهت گیری غیر منصفانه به سمت asp داره به پایان خودش نزدیک می شه و هر روزه شاهد این هستیم که وب سایت های جدید در عرصه پول و سرمایه دارند به سمت php می آیند که انصافا هم چیزی کم ندارن از درگاه های پرداخت اینترنتی مثل جهان پی (http://jahanpay.com/) گرفته تا سایت بانک های جدیدی مثل بانک توسعه تعاون (http://ttbank.ir/) و پاسارگاد (http://bpi.ir/) که واقعا هم خوب و قوی کار شدند.

پس تنها دلیل عدم استفاده از php رو می شه فقط همون تفکر و ساختار قدیمی دانست (هنوز ویندوز XP!!!) که شکر خدا داره تو ایران هم کم کم از بین میره.

مهرداد سیف زاده
پنج شنبه 19 شهریور 1394, 00:14 صبح
راستش طرز تفکر من با خیلی از شما ها کلا فرق داره !
توی ایران یک واقعیتی وجود داره به نام توهم ! کلا توهم امنیت Net. یا خاص بودن Java خیلی وقته وجود داره و مربوط به الان هم نمیشه.

من عاشق این مشتر یها هستم که زنگ میزنن میگن فقط با net. میخوایم. یعنی کمدی کلاسیکی دارم اون روز ،‌ روزم را میسازن اینا.

اگر تعصب همراه با علم و تجربه باشه نه تنها هیچ مشکلی نداره بلکه در ساخت محصول بهتر هم کاربرد داره. مثلا شما بنا بر تجربه تشخیص میدی که این پروژه باید با php نوشته بشه برای مشتری دلایل علمی و منطقی میارید که با php نوشته بشه. ولی جالب کار اینه که بعضی از افراد که ادعای سالیان دراااااااز تخصص دارن و آخرش هم هیچی جز drag and drop یاد نگرفتن میان و پروژه رو به رو به قفقاز میکشن.
من در یکی از جلسات جلوی کسی که ادعا میکرد ۲۰ساله توی کار برنامه‌نویسی هست و از جاوا و c گرفته تا دلفی و #c کار کرده، گفتم این پروژه بهتره با زبان c و تحت سرور لینوکس باشه. در جواب با خنده گفت لینوکس؟ اوپن سورس که چند سال پیش به بن بست خورد دیگه ادامه نداد. مگه شما میتونی توی لینوکس button بزارید. گفتم آره داره میشه button هم گذاشت. بازم با خنده گفت کجا داره اون وقت توی visual studio هست که میشه button توی صفحه گذاشت. گفتم ببین اون گذاشتن button از امکانات ide هست و شما در لینوکس با کتابخونه‌هایی مثل cpp widget یا qt هم میتونی این کار رو انجام بدید. گفت ما توی visual studio که ide نداریم فقط مینویسیم و بعد build میکنیم.(وای خداااااااا) گفتم خب اون میشه کامپایل حالا چون در دات نت قسمت ide و کامپایلر با هم هست و شما دیگه نمیبینی(یا سوادت بیشتر از این نمیکشه که تمام زبانها شاید ide نداشته باشن ولی کامپایلر یا مفسر رو همه دارن). خلاصه در جلسه بعدی مقرر شده بود همین شخص ابزار مورد نظر رو با c‌در لینوکس بنویسه که توی جلسه برگشت گفت آقا اصلا امکان نداره من خواستم توی gcc یدونه button بزارم اصلا اجازه این کار رو نمیداد!!!!!!!!
دوستان رویا پردازی و تعصبهای اشتباهی چنان پروژه‌ها و پولهایی رو فنا داده که حد و حساب نداره. دقیقا حرف ایشون درسته. حتی زحمت مطالعه روزانه هم به خودشون نمیدن و اصلا خبر نداره که مایکروسافت برای این که به بن بست نخوره داره دات‌نت رو میاره روی لینوکس.
البته وقتی سورس‌کدهای اینتل رو دیدم رنگم پرید و اصلا فکرش رو نمیکردم که با #c نوشته باشن. اینتل برای دانشمند جهانی استیون هاوکینگ یه ویلچر هوشمند اختراع کرده بود که با پردازش چهره، صدای درون هنجره و اشارات دیگه میتونست گفته‌های هاوکینگ رو بقیه پخش کنه. حدود یک ماه پیش اینتل پروژه رو اوپن سورس اعلام کرد و کدش رو هم گذاشت روی گیت‌هاب. من قبل از کلیک روی لینکش گفتم حتما با جاوا یا c هست. که وقتی دیدم اینتل تمام این هسته این ابزار رو با #c نوشته جا خوردم. بعدش به این نتیجه رسیدم که این تصمیم حتما دلیلی داشته.

Unique
پنج شنبه 19 شهریور 1394, 01:04 صبح
آقا مهرداد صحبت شما متین. اینکه قطعا قبل از پیاده سازی باید امکانات و دلایل استفاده از یک زبان بررسی بشه درسته اما صحبت دوستان اینجا دلیل بازار کار asp .net (دوستان نگین asp چون asp همون asp classic هست و تقریبا مرده) و اینکه چرا توی بانک ها و خیلی از سایت ها از asp .net و جاوا استفاده میشه بود. در مورد جاوا خیلی نمیشه خورده گرفت اگرچه پایتون داره حسابی میتازه و توی دانشگاه های معتبر جای جاوا و c را در آموزش برنامه نویسی آروم آروم گرفته.

مشکل من با خیلی از دوستان و کارفرمایان اینه که خیلی هاشون کلا از تفاوت های asp .net و php چیزی نمیدونن و انگ های نادرستی به php میزنن. اگرچه اهمیتی نداره و با اجرای پروژه های خوب به راحتی میشه دهن این آدم ها را بست.

بازار کار php را Wordpress کار ها و Joomla کار ها و غیره خراب کردند که با عدم شفافیت با کافرما در رابطه با استفاده از نرم افزار سورس باز و آماده و نیاز به بروزرسانی و ... کار خود را تحویل مشتری داده و زمینه php ستیزی را فراهم کردند. اگر asp .net هم به اندازه php چنین پروژه های موفق و سورس بازی داشت با همین مشکلات روبرو بود.