PDA

View Full Version : سوال: سوالی جامع درباره "کدهای" زبانهای برنامه نویسی

omid2048
پنج شنبه 19 شهریور 1394, 17:44 عصر
با سلام خدمت مهندسین
اولا نمیدونستم چه نوانی انتخاب کنم چون سوالم متفاوت هست و خیلی هم مهم.

*این سوال درباره همه زبانهای برنامه نویسی هست اما بنده زبان از سی شارپ مثال میزنم

فرض کنید من تازه اومدم سمت برنامه نویسی و شروع کردم به اموزش دیدن و یادگیری
انواع اموزش های پایه هم دیدم مثا متغییرها،حلقه ها،شرط،تکرار و .. . . .حتی همه کلمات کلیدی یک زبان رو هم بلدم که مثلا سی شارپ حدود80 تا هست

حالا میخوام یه برنامه بنویسم.خب توی نوشتن این برنامه قطعا باید از کدهایی استفاده بشه که هیچ وقت من ندیدم یا معنیشون رو نمیدونم یا نمیدونم اصلا وجود دارند یا خیر؟

مثلا مثلا برای نوشتن برنامه نوت پد توی بخش دکمه save برنامه بخشی از کد این دکه چنین چیزی هست:

if (saveFileDialog1.ShowDialog() == DialogResult.OK)
{
saveFileDialog1.FileName = filename;
filename = saveFileDialog1.FileName;
System.IO.File.WriteAllText(filename, textBox1.Text);

مثلا بنده که برای اولین بار میخوام این کد رو بنویسیم فرضا چطور باید بدونم از کد FileName باید استفاده بشه؟
چطور بدونم اصلا همچین کدی وجود داره؟ چطور باید بدونم چه جایی استفاده بشه و ....

من فقط یک کلمه رو مصال زدم اما توی برنامه نوشتن ممکن صدها کد مثل این باشه که نا اشنا باشن
ممنون میشم پاسخ بدید.

Reza-HNA
پنج شنبه 19 شهریور 1394, 18:12 عصر
قاعدتا ما هم که شروع کردیم نمیدونستیم! با یک سی دی آموزشی یا با کلاس رفتن یا با یاد گرفتن دستورات نمیتونید مسلط به برنامه نویسی بشید اینا همش پایه برنامه نویسیه بقیش دیگه بستگی به تجربه داره و زمان داره.
باید خودت تجربه کنی و باهاش درگیر بشی انقدر درگیر و محوش بشی تا یاد بگیری و مشکل رو حل کنی.
هر موقع به مشکل خوردی جوابت روی اینترنت هست ، بهترین کمک یک برنامه نویس اینترنته !
مثلا شما میدونی چطور میشه برنامه ای نوشت که میزان درصد استفاده هر برنامه از CPU رو نشون بده؟ خب منم نمیدونم تنها کاری که میکنم شروع به جستجو کردن داخل اینترنته و تیکه تیکه کد رو جمع میکنم و انقدر آزمون و خطا میکنم تا نتیجه بده :لبخند:
اینا نظر شخصی من بود :گیج:
موفق باشی...

Mahmoud Zaad
پنج شنبه 19 شهریور 1394, 18:14 عصر
سلام
1- شما قریب به اتفاق خواننده ها یا هنرمندا رو اگه نگاه کنید یه روزی کارهای بقیه رو تقلید می کردن و سعی می کردن مثل اونها بخونن یا کار کنن بعد کم کم خودشون کارهای جدید خوندن و صاحب سبک شدن. منظور اینکه شما برای شروع کار باید کدهای دیگران رو ببینید و سعی کنید به کمک کدهای دیگران یک یا چند برنامه بنویسید. مثلا اگه شما یه دفترچه تلفن با 3-4 تا فرم بنویسید اکثر کارهای عمومی مورد نیاز برای کار با دیتابیس رو یاد می گیرید انوقت متوجه می شید که از چه کدی در کجا استفاده کنید.
2- محیط توسعه ای که توش کار می کنید امکانات زیادی برای کمک به شما طراحی کرده. ویژوال استودیو هم که عالیه. یک قابلیت عالی به اسم Intellisense داره که لیستی از خواص و متدها و ایونتها رو در اختیار شما قرار میده کافی روی تک تک آیتم های این لیست توقف کنید تا توضیحات و کاربرد اون آیتم رو به شما نمایش بده مثلا بعد از کلمه saveFileDialog1 اگه یه نقطه بزارید یک لیست باز میشه که FileName یکی از آیتم های اون هست.
3- مطلبی رو که میخواید به زبان ساده در اینترنت جستجو کنید.
4- نترسید و دست به کار بشید.

Nader G
پنج شنبه 19 شهریور 1394, 18:19 عصر
خب کسی که برنامه نویسی رو شروع می کنه یه دفعه نمیره برنامه ای مثل نت پد رو بنویسه، از برنامه های خیلی ساده و کوچک شروع می کنه و
به تدریج که با مفاهیم آشنا میشه برنامه هایی که می تونه بنویسه هم پیچیده تر میشن.
هر زبان، کتابخانه یا api یه سری مستندات داره (reference documentation) که برنامه نویس ها به اون مراجعه می کنن. مثلا در مورد SaveFileDialog
که شما مثال زدی: SaveFileDialog Class (https://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.windows.forms.savefiledialog%28v=vs.110%29. aspx)

arman.m.80
پنج شنبه 19 شهریور 1394, 18:19 عصر
دوست عزیز شما میتوانید در سایت stackoverflow.com (http://stackoverflow.com) یا توی گوگل سرچ کنید اگر هم با دلفی کار میکنید www.delphibasics.co.uk (http://www.delphibasics.co.uk) سایت خوبیه.:چشمک:

nunegandom
جمعه 20 شهریور 1394, 02:14 صبح
به نظر بنده شما که پایه رو بلدی برو مجموعه IrProgram رو بخر و ببین ۴ تا پروژه داره و کاملا عملی هستش
تنها مشکلی که داره تجزیه تحلیل دیتابیس رو نداره توش ولی همه چیزی که مورد نیازت باشه توش هست بنده خودم خریدمش و واقعا عالیه
بعدشم هر کدی که در میاری توی یه نوت پد بذارش بعدا توی وب نگردی دنبالش
این هم جای خیلی خوبیه (http://www.w3-farsi.com/category/%DA%A9%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%81%DB%8C%D8%AF/)