PDA

View Full Version : سوال: راهنمایی در خصوص هزینه یک پروژه

sanaz_212
شنبه 28 شهریور 1394, 11:22 صبح
سلام دوستان

در خصوص هزینه و پشتیبانی یک پروژه لطفا من را رهنمایی کنیم

یک برنامه تحت وب برای یک شرکت مهندسی پزشکی می خواهم انجام بدهم ( برنامه خدمات پس از فروش برای قطعات فروخته شده ، شامل تعمیر ،فروش قطعه گزارش تعمیر و پاسخگویی تلفنی و ...)

بر چه اساس و چه هزینه ای باید در یافت کنم و همچنین از من خواستن که تا چند سال (یا حتی داءمی) پشتیبانی کنم از نرم افزار و اینکه در اینده قصد دارند من برنامه را گسترش بدهم ، چه هزینه ای برای پشتیبانی باید در نظر بگیرم یا برای گسترش در اینده هم هزینه جدا باید در نظر بگیرم و به چه صورت؟ و برای خود نرم افزار اولیه چه هزبنه ایی ؟

خواهش می کنم راهنماییم کنید ، اولین بار هست که به این صورت کار می کنم

پیشاپیش از توجهتون ممنونم

j_naroogha@yahoo.com
شنبه 28 شهریور 1394, 16:08 عصر
یه راه حل هم این میشه که خودت بری یه شرکت بعنوان مشتری پیشنهاد سفارش بدی... :لبخند: اون قیمت تقسیم بر 3 هم بکنی و پیشنهاد بدی بصرفه اس.:لبخند::لبخند::لبخند::لبخن د:
شوخی بود... معمولا به ساعت کار نیگا مکنن . الان که شرکتا ساعت نفر بیست تومن میگیرن.

j_naroogha@yahoo.com
شنبه 28 شهریور 1394, 16:09 عصر
یه چی دیگه این که واسه پشتیبانی هم معمولا یه مبلغ ماهیانه تعیین میکنن.

milad_d993
شنبه 28 شهریور 1394, 18:21 عصر
هزینه نرم افزار جدا هستش
هزینه سورس کد جا (اگه خواستن)
پشتیبانی اگر منظور رفع باگ های نرم افزار باشه (خطاهای برنامه نویس....) که باید رایگان باشه و اگر که خطاهای کاربر باشه مثلا فراموش کردن رمز عبور، مشکلات ویندوز، ویروس و ... به دو صورت: 1. میشه مبلغی ماهیانه بگیری و در ماه هر چند بار که خواستند بری انجام بدی براشون یا: 2. برای هر بار رفتن یه مقدار ازشون بگیری

برای توسعه نرم افزار و افزودن قابلیت های بیشتر باید پول بدن...

sanaz_212
شنبه 28 شهریور 1394, 18:37 عصر
هزینه نرم افزار جدا هستش
هزینه سورس کد جا (اگه خواستن)
پشتیبانی اگر منظور رفع باگ های نرم افزار باشه (خطاهای برنامه نویس....) که باید رایگان باشه و اگر که خطاهای کاربر باشه مثلا فراموش کردن رمز عبور، مشکلات ویندوز، ویروس و ... به دو صورت: 1. میشه مبلغی ماهیانه بگیری و در ماه هر چند بار که خواستند بری انجام بدی براشون یا: 2. برای هر بار رفتن یه مقدار ازشون بگیری

برای توسعه نرم افزار و افزودن قابلیت های بیشتر باید پول بدن...

چطوری سورس کد رو ندم؟ وقتی قراره upload بشه
بهر حال سورس کد روی سرور هست

مثلا برای پشتیبانی اگر بخوان تغیری توی برنامه بدن ، جز توسعه حساب میشه یا پشتیبانی؟

mohamadali1374
شنبه 28 شهریور 1394, 21:03 عصر
چطوری سورس کد رو ندم؟ وقتی قراره upload بشه
بهر حال سورس کد روی سرور هست

مثلا برای پشتیبانی اگر بخوان تغیری توی برنامه بدن ، جز توسعه حساب میشه یا پشتیبانی؟

سلام
خوب بهترین راه اینه که کل سورس رو کد کنید با این کار تقریبا دیگه خودشون نمیتونن توی سورس دستکاری کنن و هر وقت که بخوان تغییری توی برنامه ایجاد کنن اول که باید به شما مراجعه کنن و همچنین شما هم به عنوان توسعه نرم افزار ازشون پول بگیرید

Unique
شنبه 28 شهریور 1394, 23:11 عصر
هزیه انجام پروژه مقدار ثابت و معین و مشخصی نیست. بسته به تجربه برنامه نویس ، سابقش و مدت زمانی که طول میکشه پروژه را انجام بده و میانگین قیمتی که همکار ها میگیرن میتونین قیمت بدین. بچند تا موضوع مهم :

۱ - اگه تازه کار هستین سعی کنید با انجام این کار با قیمت زیر بازار برای خودتون نمونه کار درست کنین و خیلی توی هزینه هاش نباشین چون باعث میشه تجربه کار عملی هم پیدا کنید
۲ - سعی کنید در صورت بستن قرارداد برای انجام کار پروژه را خیلی اختصاصی برای شرکت تولید نکنید و به شکلی بنویسید که بتونید به شرکت های رقیب هم بفروشین البته باید حواستون باشه توی قراردادتون نگین پروژه را برای کس دیگه انجام نمیدین و اگه مجبورتون کردن تعهد به محرمانه بودن کار بدین به نظر من بهتره شیرین ترین قیمتی که میتونید را بگین
۳ - اگه تازه کار نیستین و نمونه کار های خوبی هم تا حالا داشتین و درآمد براتون مهمه به نظر من اصلا به ساعت و این چیزا نگاه نکنین و ببینید با توجه به بازار کار و رقبا و شرایط کارفرما و دک و پز طرف بهترین قیمت چیه و همون را بگین. مثلا قرار نیست ماکارونی تک همون قیمتی را بده که ماکارونی علی آباد کتول میده

مورد دوم از همه مهمتره و اینکه شما پروژه ای را که دارین برای اختنش پول میگرین را تبدیل به نون دونی عمری کنین به نظر من بهترین لطفیه که میتونید به خودتون بکنید.

Unique
شنبه 28 شهریور 1394, 23:21 عصر
در مورد سورس کد هم که دوستان گفتن بار ها تو انجمن بحث شده ،‌وقتی کاری را برای مشتری انجام میدیم کل حقوقش ماله مشتریه مگه اینکه توی قرارداد ذکر کنیم ایشون حق نشر یا واگذاری به شخص دیگه را طی N سال نداره. این کار عموما مانع هست اما خوب اینجا ایرنه و پیگیری قضاییش به جایی نمیرسه کلا.

بهترین کار برای حفاظت از کد اینه که پشتیبانی کنیم و سعی کنیم مشتری را پیش خودمون نگه داریم اما اینکه به زور نداشتن کد مشتری مجبور به همکاری با ما باشه را من شخصا اصلا نمیپسندم. اکثر این دوستانی که میگن وای کدمون را نباید بدیم مشتری و کل کارمون از بین میره و بیایم کدمون را obfuscate یا encode کنیم و این حرفا مشخصه تا حالا سورس کد های متن باز روی وب را ندیدن و اینکه فکر میکنن هر کسی میتونه برنامه ای که شما نوشتین را بدون دردسر و مشکلی توسعه بده کاملا اشتباهه. کلا کار با سورس دیگران مخصوصا اگه پیچیده و شخصی نویسی باشه خیلی کار سختیه و برنامه نویس جدید ترجیح میده به جای بهره‌مندی از کدنویسی شایسته شما خودش از بانک کدش استفاده کنه.

برای پشتیبانی اگه منظورت اینه که مشکلات کدی که نوشتی و باگ داره را پشتیبانی کنی که خدایی نباید پول بگیری و باید مشکل کدت را رفع کنی حالا الان یا چند سال دیگه. اما اگه منظورت توسعه هست خوب بسته به درخواست جدید مشتری باید پولش را بگیری. اینکه بیای قرارداد ماهیانه ببندی یا مشتری متضرر میشه یا شما بسته به اینکه پشتیبانی را طرفین چی معنی میکنن.