PDA

View Full Version : نمونه برنامه صندوق قرض الحسنه جهت بررسی

انگوران
دوشنبه 30 مرداد 1385, 11:44 صبح
دوستان سلام ـ برنامه ای پیوست می باشد که مربوط به یک صندوق قرض الحسنه می باشد اولین موردی که مشهود است مبتدی بودن بنده در برنامه نویسی است ولی از دوستان تقاضا دارم با توجه به اینکه با سیستم حسابداری آشنا نبودم راهنمائی نمائید آیا جدولهائی که استفاده شدند جوابگوی این سیستم می باشد و یا اینکه از چه جدول و با چه فیلدی استفاده می کردم بهتر بود و سایر مواردی که به بهبود برنامه کمک می کند چیست ؟ با تشکر فراوان.
در ضمن شماره حساب 01 ، 02 و ... و شماره وام 1 ، 2 و ... می باشد .

moustafa
پنج شنبه 02 شهریور 1385, 10:20 صبح
چرا نام اشیاءمثل جدول ،فرم و... فارسی اتخاب کردی به هنگام کد نویسی با مشکل مواجه میشی یا اگر فونت دچار مشکل بشه برنامه هم کارائی شو از دست میده

انگوران
پنج شنبه 02 شهریور 1385, 12:08 عصر
ممنونم آقا مصطفی - اولاً چون کد نویسی رو خیلی خوب بلد نیسیتم کمتر تو برنامه ام استفاده می کنم ( هر چند می دونم بدون کد نویسی امکان تحویل برنامه با کارائی مناسب غیر ممکنه ).
ولی منبعد از اصول صحیح نامگذاری استفاده می کنم .
ثانیاً دوست دارم در خصوص طراحی برنامه و اینکه از چه جداول و با چه فیلدهائی استفاده کنم راهنمائی بفرمائید .

samaneh_h
شنبه 04 شهریور 1385, 10:50 صبح
1-تو فرم واریزی ، اگه قرار نمایش اطلاعات قبلی انجام بشه فرم خوبی نیست چون اگه کسی ندونه که با SCROLL موس روی رکوردها می‌تونه حرکت کنه نمی‌تونه به رکوردها دسترسی داشته باشه، اگه قراره ورود اطلاعات انجام بده باید فرمت خام باشه
2- از باز پرداختت سر در نیاوردم یه چیزایی می‌خواست که برام مفهوم نبود
3- جستجوی میزان وام پرداختی اگه پنجره‌اش رو ببندی سر اون پنجره اصلیت یه بلایی میاد
خسته نباشی ولی باید روش زیاد کار کنی

انگوران
دوشنبه 06 شهریور 1385, 06:55 صبح
مشخصات کلی برنامه :
1- جدول مشخصات عمومی شامل فیلد شماره حساب جهت ارتباط با جداول برداشتی و واریزی و ...
2- جدول برداشتی که شامل دو نوع برداشت ( عادی و وام ) می باشد که برای اینکه دو جدول مجزا برای دو موضوع ( موجودیت ) نداشته باشم با یک فیلد نوع برداشت آنها را تفکیک کردم .
3- جدول واریزی نیز شامل دو نوع واریز ( پس انداز و بازپرداخت وام ) می باشد که در این جدول نیز با فیلد نوع واریز دو مورد از هم تفکیک شدند در ضمن شماره یانوبت وام نیز دارم .
حال سئوالم رو از دوستان به این شکل مطرح می کنم که برای اینکه نیازهای فوق مرتفع گردد و برای اینکه طراحی برنامه صحیح باشد از چند جدول ، چه جدول و چه فیلدی استفاده کنم بهتر است . پیشاپیش از کمک دوستان تشکر می کنم .

samaneh_h
دوشنبه 06 شهریور 1385, 09:47 صبح
دوست خوب چند تا مورد دیگه
1- تو قسمت ورود اطلاعات یک دکمه ثبت هم بذار
2-تو فرم واریزی هم همینطور
3-تو قسمت باز پرداخت وام چرا مبلغ باقیمانده Error??
4- بعلت پاپ آپ بودن فرم باز پرداخت وام فرم اصلاح وام واریزی قابل رویت نیست یعنی قابل دسترسی نیست اون پشته همینطور اطلاعات میزان وام پرداختی

انگوران
دوشنبه 06 شهریور 1385, 11:22 صبح
باز هم ممنون
1- بفرمائید داخل دکمه ثبت چه کدی باید بنویسم .
2- تو فرم باز پرداخت وام زمانی که شماره وام ( 1 ، 2 و ... ) و شماره حساب ( 01 ، 02 و ... ) را وارد کنم باقیمانده نمایش داده می شه .
راستی زمانی که دو جدول برداشتی و بازپرداخت رو از طریق id ارتباط می دم و مجموع برداشت رو از مجموع مثلاً کل موجودی کم می کنم جواب درستی نمی گیرم و واس همین مبلغ باقیمانده رو از طریق آیتم build درست کردم که قبل از ورود شماره وام و شماره حساب بهم error می ده . و به همین خاطر تاکید دارم در طراحی جداول برنامه کمکم کنید .

samaneh_h
دوشنبه 06 شهریور 1385, 14:01 عصر
DoCmd.DoMenuItem acFormBar, acRecordsMenu, acSaveRecord, , acMenuVer70
دکمه

انگوران
سه شنبه 07 شهریور 1385, 09:34 صبح
اجازه بدین درخواستم رو یه جور دیگه مطرح کنم .
اگه مقدور باشه یکی از دوستان لطف کنند یک برنامه مالی یا حسابداری با توضیحات کلی در رابطه با برنامه برامون تو سایت بذارن .

samaneh_h
سه شنبه 07 شهریور 1385, 11:53 صبح
آخه یه سیستم مالی که وجود نداره
من خودم سیستم منابع مصارف(دریافت پرداخت) مالی نوشتم
شما سیستم وام دریافت پرداخت بانکی نوشتی
یکی سیستم سندهای حسابداری می‌نویسه
؟؟اونوقت چیکار کنیم؟؟

انگوران
سه شنبه 07 شهریور 1385, 12:02 عصر
ضمن تشکر از samaneh-h که در مدت کوتاه عضویت خوش درخشیدند .
حد اقلش اینه که از مجموع این برنامه ها می شه ایده های جالبی بدست بیاریم .

samaneh_h
سه شنبه 07 شهریور 1385, 12:42 عصر
مرسی:خجالت: .موافقم امیدوارم بقیه هم همکاری کنن تا به یه جایی برسه.حتی اگر نمی‌شه برنامه ها رو بذاریم نکته ها رو می‌تونیم بگیم:تشویق:

انگوران
چهارشنبه 08 شهریور 1385, 15:58 عصر
دیگه دوستان عزیز ( مصطفی ، شاپرک ، سنبله کار و ... ) لطفشون کمتر شامل حالمون می شه به نظر می رسه سرشون حسابی شلوغ شده باشه . با آرزوی موفقیت

new_day
شنبه 18 شهریور 1385, 10:33 صبح
با سلام من برنامه قرض الحسنه شمارا هنوز ندیدم ولی در مورد سیستم حسابداری بانکی اطلاعاتی دارم ضمنا برنامه های من در این مورد به زبان فاکس پرو و ویژوال فاکس پرو است
به هر حال اگه کمکی از دست من در مورد طراحی بانک اطلاعاتی مورد نظر برمیاد در خدمتم

انگوران
یک شنبه 19 شهریور 1385, 08:17 صبح
خیلی دوست دارم یه نمونه ( البته اکسس ) رو ببینم یا اینکه الگوریتم ساخت همچین برنامه ای رو بدونم .

new_day
یک شنبه 19 شهریور 1385, 19:56 عصر
سلام
دونستن اینکه برنامه حسابداری بانکی چطوری باید باشه و همچنین طراحی یک بانک اطلاعاتی مهمتر از نوشتن خود برنامه است
البته فکر نمیکنم در این مقوله بشه اونا کامل توضیح داد ولی تا اونجایی که بتونم براتون میگم من تقریبا برنامه شما رادیدم ولی اوصولی نبود در ضمن شما باید همیشه متعارف سازی را هم رعایت کنید که اونم توی table شما نبود
اول بدون که پنج گروه در حسابداری تشکیل میشه و سیستم مالی را کامل میکنه
1- بدهکاران 2-بستانکاران 3-درامدها 4- هزینه ها 5- سود وزیان
بدهکاران در سیستم مالی بانکی شامل حسابهای بانکی -وامها اموال منقولو اموال غیر منقول و از این قبیل میشه
بستانکاران در این سیستم شامل حسابهای پس انداز و جاری یا سپرده گذاری مهمتر صندوق و..
درامدها شامل کارمزد وام دیرکرد و ..
هزینه ها شامل پرسنل -بیمه هزینه چاپ اسناد یا خرید اسناد و ...
سود وزیان که توسط خود سیستم محاسبه میشه و در اصل طبق جمعی که براتون میگم بین اینها باید توازن باشه
این قسمت اول کار بود

new_day
یک شنبه 19 شهریور 1385, 20:09 عصر
اول بدونید که برنامه شما باید بر اساس این پنج اصل طراحی بشه دارای دفتر کل (که همون سرفصلها یا 5 گروه اصلی و دفتر معین یعنی هرکدوم از زیر فصلهای گروه و در صورت تمایل دفتر تفضیل که زیر گروه دفتر معین به حساب میاد باشه تا براحتی بتونی تراز بگیری دفاتر تونا کنترل کنی اینای که گفتم همش کامپیوتری بود نه این که در دفتر بنویسیم
و مهمتر از اینا باید سال مالی جدا باشه نه اینکه اسناد دریافتی و پرداختیهر سال با هم تداخل داشته باشه و ضمنا اسناد دریافت و پرداخت همه حسابها باید در یک جدول ثبت بشه نه هرکدوم برای خودش جدا باشه
شما هر پولی که دریافت کنی حسابی را بستانکار میکنی مثل پس انداز یا جاری و درست نقطه مقابل این حساب باید بدهکار بشه و طرف این دوحساب صندوق میشه
این روش استاندارد یعنی تو باید توی برنامه اپراتور یا کاربر تعریف کنی که اپراتور زیر مجموعه صندوق حساب میشه و به محض دریافت مبلغ حساب این اپراتور بدهکار میشه و مشخصه باید چه مبلغ داشته باشه ضمنا حسابهای دوطرفه نیز وجود داره مثلا شخصی پولی را به حساب بانکی قرض الحسنه شما واریز میکنه و از شما میخواد که اونا به حساب پس اندازتون بریزید شما باید بانک را بدهکار و حساب پس اندار وی را بستانکار کنید
البته اینجا میشه با صندوق بعنوان واسط این کار راکرد اما اگهمشتریان شما مثلا تعداد زیادی چک سر حسابهای مختلف بزارند و شما از طریق بانک اونا را وصول کنید با حسابهای دوبل براحتی میتونید عملیات ثبت اسناد را انجام بدید
نمیدونم اینا بدرتون میخوره یا نه اگه برنامه درست و کلی میخواهید تولید کنید ادامه بدم و انواع جدولهای مورد نیاز و ارتباطشون باهمدیگر را توضیح بدم و اگر هم کافیه که ادامه ندم
منتظر نظرتون هستم

new_day
یک شنبه 19 شهریور 1385, 20:31 عصر
چون نمیدونم کی مطالبرا میخونی چندتا توضیح دیگه هم میدم برا ی ادامه کار باید جداولتونا بطریقی که میگم طراحی کنید
اول از متعارف سازی کاملا استفاده کن مثلا فیلدی که شامل شماره حساب و سال افتتاح باشه نساز چون مشکل بوجو د میاره
کلیه اطلاعات مشتریان مثل نام- نام خانودگی -تلفن- ادرس محل سکونت- محل کار - همراه -کد پستی و... را در جدولی با کد انحصاری هر شخص ذخیره کن
اطلاعات مربوط به حساب ها مثلا حساب پس انداز را بطور جداگانه در جدولی با عنواین شماره حساب -تاریخ افتتاح و کد انحصاری صاحب حساب نمونه امضا عکس صاحب حساب و سریال دفترچه و ...ذخیره کن
اطلاعات حساب وام ها را هم همینطور با این تفاوت که این جدول باید چند جدول زیر گروه یا child داشته باشه یکی بخاطر اقساط و تاریخشون یکی بخاطر وثیقه های ضمانتی و...
جدولی دیگر برای ثبت اسناد در حالی که فیلدهاش باید شامل شماره سند- کد سرفصل که نشون بده مربوط به کدوم حسابه یعنی پس انداز یا جاری یا وام و فیلد دیگری بعنوان شماره حساب - ستونی برای مبلغ بدهکار و ستونی مبلغ بستانکار و تاریخ سند-ساعت ثبت سند
کد اپراتوری که سند را ثبت میکنه و توضیحات سند ایجاد کنی
البته گفتم به توضیحات بیشتری نیاز هست اگه خواستید بگید توضیح میدم
ضمنا برای اینکه سال مالی جداگانه داشته باشی میتونی دوتا بانک طراحی کنی و جداولی مثل جدول مشتریان و اطلاعات حسابها همیشه مشترک باشه بین تمام سالها ولی جداول اسناد و دفاتر معین و .. هر سال ایجاد بشه و در ابتدای سال فقط مانده سال قبلی انتقال پیدا بکنه
ضمنا در جدول اپراتور فیلدی برای تعیین حقوق و دسترسی اپراتورها تعبیه کن تا کنترل بشتری روی اپراتورا داشته باشی به هر حال من در خدمتم

انگوران
دوشنبه 20 شهریور 1385, 16:09 عصر
کاربر عزیز ( new-day ) سپاسگزارم - راهنمائی جالب شما کمک بسیاربزرگی بود .

new_day
سه شنبه 21 شهریور 1385, 00:11 صبح
با سلام
امیدوارم مطالب فوق بدردتون بخوره
اگر بازهم کمکی از دست من بر میاد در خدمتم و اگه بتونم و بخواهید در طراحی بانک اطلاعاتی کمکی بکنم تا شاید زودتر به نتیجه برسید
ضمنا بدون هرچه بیشتر در طراحی بانک و اونچه نیاز یک کاربره بیشتر دقت کنی راحتر و بهتر میتونی بنویسی
موفق باشید

abbas2000
پنج شنبه 23 شهریور 1385, 21:36 عصر
سلام
من هم در صدد آماده کردن یک برنامه صندوق هستم . البته من برنامه نویسی زیاد بلد نیستم ولی یه کم حسابداری می دونم.
سعی می کنم در اولین فرصت نظر خودم رو بهت بدم
ولی در یک نگاه فکر کنم مورد اصلی که برنامه شما تو قسمت گزارشات کم داره گزارش مانده بدهی افراد تا تاریخ روز و اقساط سررسید شده است

Errick
یک شنبه 21 شهریور 1389, 14:53 عصر
دوستان بنده هم در شرف نوشتن يك برنامه صندوق قرض الحسنه هستم
ابتداي كاره واستون آپ ميكنم بررسي كنيد و مشكلات رو بهم بگيد با تشكر

mehrsab
چهارشنبه 17 آبان 1391, 07:45 صبح
new_day (http://barnamenevis.org/member.php?14830-new_day) سلام
از توضیحات کاملتون دررابطه با صندوق حسابداری سپاس گذارم.