PDA

View Full Version : قرار داد پشتیبانی سایت چگونه باشد؟

salmah
جمعه 24 مهر 1394, 17:28 عصر
سلام من دوتا سوال دارم
!-قرار داد پشتیبانی سایت چگونه باید باشد و مبلغ پشتیبانی چه قدر باید باشد؟ و هزینه تمدید هاست و دامین هم باید در قرارداد پشتیبانی ذکر شود؟ چگونه؟

2_وقتی پروژه طولانی میشه چ کار باید کرد؟علتش هم این هست که نیاز های جدید به پروژه اضافه میشه و یامجبور به ویرایش قسمت های دیگه هستیم:ناراحت:

aminmousavi
شنبه 25 مهر 1394, 04:27 صبح
سلام دوست عزیز . بنا به تجربه شخصی سواتون رو جواب میدم

1- نه هزینه هاست و دامنه نیاز نیست در قرارداد پشتیبانی ذکر شود ، اگر مایل باشید میتونید مبلغی جهت انجام اینکار دریافت کنید (در زمان معین دوباره دامنه و هاست رو تمدید کنید) و در اون زمان فاکتور برای هزینه دامنه و هاست به کارفرما ارائه بدید . بستگی هم داره پشتیبانی شما به چه منظور هست ؟ پشتیبانی فنی (رفع مشکلات برنامه نویسی یا طراحی در وب سایت) ، پشتیبانی جهت آموزش و رفع مشکلات کاربر ؟ یا ورود اطلاعات (که بعید میدونم توی قرار داد پشتیبانی ذکر بشه) ، بهتر هست نسبت به بزرگی وب سایت و براوردی که میکنید چقدر زمان شما رو میگیره قیمت بدین . (پیشنهاد میکنم حداقل بین 6 تا 12 ماه پشتیبانی فنی رایگان ارائه بدید)

2- یکی از مشکلات توسعه دهندگان نرم افزار همین هست ! خیلی روی پیاده سازی وقت میزارن اما توی نیازسنجی خیلی سر سری عبور میکنند . این وظیفه توسعه دهنده هست که بطور کامل نیازسنجی کنه (به عبارتی با انبر نیازهای کارفرما رو از دهنش بکشین بیرون) ، هیچ کارفرمایی نیازهاش رو دقیق نمی دونه ، اینکه کارفرما بگه من این نیازها رو دارم نباید قانع بشید و برید سراغ پیاده سازی ، چون مطمئن باشید 50% پروژه رو اصلا به زبان نیاورده اون هم به دلیل اینکه نیازهایی که نگفته خیلی واضح و بدیهی بوده یا اون نیاز بسیار فنی بوده که کارفرما اصلا ازش خبر نداشته !
اگر نیازسنجی رو کامل انجام دادید بهتر هست همیشه یک مدل یا نمونه از کار هم نشان بدید قبل از پیاده سازی . وقنی احساس کردید به طور کامل دیدگاه ها یکی شده و نیاز پنهانی نمانده ، تمام قابلیت ها و نیازها و مدل هایی که ساختید رو مستند کنید و بزارید کارفرما امضا کنه . بعد از این حالت اگر کارفرما تغییری خواست به هیچ عنوان زیر بار نرید و با مبلغ مشخصی برای اون نیاز جدید اعلام کنید .

اگر نیازسنجی درستی انجام ندادید ، به هیچ وجه توقع نداشته باشید که نیاز جدید اضافه نشه ! در این حالت حق با کارفرما هست