PDA

View Full Version : مدیریت شبکه ای که اطلاع از طراحی و توپولوژی آن ندارید!

r_zamani
دوشنبه 11 آبان 1394, 11:32 صبح
با سلام
مدیریت و پشتیبانی یک شبکه بمن واگذار شده که متاسفانه طراح و پشتیبان قبل، اطلاعاتی در خصوص شبکه تحویل نداده است.
من خودم با بررسی و دنبال کردن آی پی ها و دیدن اتصالات توانستم اطلاعاتی بدست بیاورم ولی هنوز موارد غیر قابل هضم برایم وجود دارد .
طراحی حاضر:
136414
خط تلفن یه مودم adsl وصله. و اون ap Zyxel هم 4 تا پورت lan و یک پورت wan داره.
حالا سوال من اینست که : 1. روتر اینجا به چه درد میخورد؟ چه لزومی دارد از روتر در اینجا استفاده شود وقتی که مودم adsl اینترنت دارد و می تواند با اکسس پوینت ها بین همه تقسیم شود؟ لازم به ذکره که همه ی سیستم ها یک رنج آی پی یکسان دارند و بیشتر هم با wifi وصل شدن.
2. میخوام رمز wifi رو عوض کنم . بررسی کردم دیدم که سیستم ها دارن از اون AP Zyxel آی پی میگیرن. و gateway اونها ، آی پی روتر هست. خب حالا چه جوری رمز Wifi رو عوض کنم؟
ممنون میشم جواب بدین.

terminator68
دوشنبه 11 آبان 1394, 12:26 عصر
شما تو یه شبکه ای هستید که با یه سازمان دیگه در ارتباطه.
بهمین خاطره که روتر استفاده شده.

بعدش سیستم اکانتینگ هم دارید؟

r_zamani
دوشنبه 11 آبان 1394, 12:44 عصر
نه با سازمان دیگه ای در ارتباط نیست. اگه نباشه، روتر نیاز نیست، درسته؟ چون اون AP Zyxel هم خودش روتر محسوب میشه؟
سیستم اکانتینگ نه نداره.

r_zamani
دوشنبه 11 آبان 1394, 12:46 عصر
نرم افزاری هست که توپولوژی شبکه رو بده؟
و رمز وای فای رو چه جوری عوض کنم؟ از طریق روتر؟

cybercoder
سه شنبه 12 آبان 1394, 13:35 عصر
Solarwinds or Mikrotik dude

pbm_soy
سه شنبه 12 آبان 1394, 21:38 عصر
ماشاالله این دوستمون cybercoder همیشه خلاصه یک چیزی میگن!‌
ای کاش میگفتید اینچیزای که نوشتی چی هستند و به چه دردی میخورند؟! ویا در جواب کدام سوال نوشتید؟!
در هرصورت solarwind یک نرم افزار است که برای مدیریت و تنظیمات تجهیزات سیسکو استفاده میشود البته برخی از کاربردهای آن مختص سیسکو است و برهی دیگر در شبکه های دیگر و تجهیزات دیگر نیز استفاده میشود
Mikrotik یک سیستم عامل مخصوص شبکه است و بیشتر به عنوان روتر در شبکه استفاده میشود و کاربردهای زیادی دارد vpn server , hotspot , web cache , route , dhcp , ..... البته سخت افزار مخصوص هم دارد و یا اینکه بصورت یک سخت افزار جداگانه هم ارایه میشود و برای کانفیگ تز طریق دستور و یا بصورت وب و یا توسط برنامه winbox استفاده میشود
با solarwind , mikrotik میتوانید نقشه شبکه و یا ساختار شبکه را دربیارید
مورد بعدی روتر حتما نباید برای ارتباط با سازمان دیگر استفاده شود در یک شبکه کوچیک میتوان برای ارتباط با اینترنت هم استفاده کرد بله مودمهای adsl و یا access pointهای وایرلس هم میتواننددر مد route هم کار کنند ولی اولین نکته امکانات و کارایی روتر در این زمینه خیلی بالاتر از اون ۲دستگاه است

strongxxx
چهارشنبه 13 آبان 1394, 11:59 صبح
مدل دیوایس ها رو نگفتی

نرم افزاری هست که توپولوژی شبکه رو بده؟

Solarwinds or Mikrotik dude

همون Dude رو تو گوگل سرچ کنید کارتون راه میافته
رمز WiFi رو هم به اون AP Zyxel وصل میشی (اگه یوزر و پسورد رو داشته باشی) از اونجا می تونی تغییرش بدی

cybercoder
چهارشنبه 20 آبان 1394, 19:22 عصر
ماشاالله این دوستمون cybercoder همیشه خلاصه یک چیزی میگن!‌

گفتنی ها را میزارم برای استاتیدی چون شما.

Mikrotik یک سیستم عامل مخصوص شبکه است و بیشتر به عنوان روتر در شبکه استفاده میشود...

خیر مایکروتیک یک کمپانیست در شهر ریگا.

مورد بعدی روتر حتما نباید برای ارتباط با سازمان دیگر استفاده شود در یک شبکه کوچیک میتوان برای ارتباط با اینترنت هم استفاده کرد بله مودمهای adsl و یا access pointهای وایرلس هم میتواننددر مد route هم کار کنند ولی اولین نکته امکانات و کارایی روتر در این زمینه خیلی بالاتر از اون ۲دستگاه است

یک Router صرفاً برای route کردن است و با پروتکل های استاندارد (و در برخی موارد غیر استاندارد) همخوانی دارد و لاغیر. بقیه امکانات جزو عملیات routing محسوب نمیشود.