PDA

View Full Version : سوال: ساخت بانک یادداشتها (فیش نویسی) در اکسس

N-Mahdi
دوشنبه 11 آبان 1394, 20:31 عصر
سلام بر دوستان گرامی!
من میخوام در اکسس، بانکی از یادداشتهایم یا مطالب مفیدی که از منابع مختلف کپی میکنم داشته باشم؛ به روش زیر:
الف)
1. فیلد 1 : موضوع اصلی : مثلا 1. مهدویت 2. رایانه
2. فیلد 2 : موضوع فرعی : مثلا 1. غیبت 2. نصب ویندوز
3. فیلد 3 : موضوع خاص : مثلا 1. انتظار 2. نصب ویندوز هشت
4. فیلد 4 : موضوع أخص : مثلا 1. وظائف فرد منتظر 2. اشکالات حین یا بعد از نصب ویندوز هشت
5. فیلد 5 : متن / شرح : ...
6. فیلد 6 : نوع منبع : ...
7. فیلد 7 : نام منبع : ...
8. فیلد 8 : نویسنده : ...
9. فیلد 9 : و ...
مشکل من در ارتباط دادن فیلد 1 تا 4 با همدیگه است. مثلا وقتی موضوع اصلی، 1 مورد باشد و مورد فرعی اش، 2 مورد باشد و موضوع خاص اش، 4 مورد باشد و موضوع أخص اش، 6 مورد باشد، با انتخاب موضوع اصلی، تمام زیرشاخه ها یا زیرمجموعه هایش نمایش داده شود. مانند برخی سایتهای ثبت نام که وقتی نام استان انتخاب میشود، نام شهرستانهای زیر مجموعه را نمایش میدهد و وقتی نام شهرستان انتخاب میشود، نام شهرها و بخشهای زیر مجموعه را نمایش میدهد. البته به این شکل که بتوان در هر فیلدی، هم از موضوعات قبلی انتخاب کرد و هم اگر نبود، موضوع جدیدی ثبت کرد.
ب) هنگام جستجو نیز در کلیه فیلدها دنبال مطلب بگردد، نه فیلد خاصی.
ج) هنگام جستجو، وقتی چندین رکورد نمایش داده میشود، با کلیک بر روی یکی از آنها، اطلاعات به صورت کاملی دیده شود.
ممنون میشوم اگر کمک نمایید.

abdoreza57
سه شنبه 12 آبان 1394, 15:11 عصر
سلام

چه کمکی ؟
منظورتون اگه انجام این پروژه باشه ، که هیچ ولی کمک بخوای باید نمونه بزاری

برنامه را تا هر کحا که انجام دادی قرار بده تا مشکل کارت را بدونند و کمک کنند سوال شما در واقع درخواست پروژه بود نه کمک

موفق باشید

RESMAILY
سه شنبه 12 آبان 1394, 17:21 عصر
به نام خدا
با سلام. ساختار جدول را ساده تر کنید. می شود آن را به چند جدول تقسیم کرد. حداقل دوجدول و البته بیشتر بهتر است. یک جدول را فقط به سرفصل های اصلی اختصاص دهید. غیبت. مهدویت. ویندوز و غیره یعنی هر رکورد به یک موضوع ونه هر فیلد!
بعد در جدول دوم به گذاشتن یک فیلد از نوع عددی هر رکورد را به سرفصل مربوطه ارجاع بدهید. مثلا در کوردی که به موضوع ویندوز ربط دارد و شماره اش در جدول اولی 3 می باشد می شود فیلدهای نوع ویندوز و نصب ویندوز و غیره را ثبت کرد. به این ترتیب می شود حتی جداول سوم و چهارمی را هم در نظر گرفت تا سرعت و دقت بیشتری برای بازیافت اطلاعات ثبت شده داشته باشید.

N-Mahdi
سه شنبه 12 آبان 1394, 23:53 عصر
ممنون از نظرتون.
نه، منظورم انجام خود پروژه نیست.
برای ساخت پروژه مشکلی ندارم. برای بعضی فرمولاش یا راه حلهاش مشکل داشتم.
مثلا یک نمونه کوچک میگذارم که اگر کسی تونست، کمکم کنه.
الف) در مورد ارتباط بین فیلدهاست. میخوام از فیلد «موضوع أخص» به بعد، زیر مجموعه و زیرشاخه «موضوع أخص» باشه و خود فیلد «موضوع أخص» هم زیر مجموعه و زیرشاخه «موضوع خاص» باشه و فیلد «موضوع خاص» زیر مجموعه و زیرشاخه «موضوع فرعی» و فیلد «موضوع فرعی» هم زیر مجموعه و زیرشاخه «موضوع اصلی» باشه.
ب) فیلدهای فلش دار رو طوری تنظیم کردم که اگر یک اسمی یا موضوعی قبلا وارد شده بود، بتونه همون رو انتخاب کنه، اما مشکل اینه که وقتی یک اسم یا موضوع، در یک رکورد هست و در رکورد بعدی هم اون رو انتخاب میکنی (یعنی موضوع اصلی و فرعی دو رکورد شبیه هم است)، وقتی رفرش میزنی و میخواهی رکورد جدید وارد کنی، اگر بخواهی فیلد موضوع اصلی و فرعی رو (با اسکرول بار) انتخاب کنی، دو بار تکرار شده است. من میخوام اگر در 10 رکورد هم یک موضوع اصلی مشترک وجود داشته باشه، در انتخاب گزینه «در فیلد موضوع اصلی یا ...» فقط یک مرتبه نمایش داده بشه، نه به هر تعداد موجود.
اگر نمونه رو ببینی، بهتر متوجه میشید.
ممنون از راهنمایی تون