PDA

View Full Version : خطای Grid Index out of range

Mahdi_S_T
یک شنبه 17 آبان 1394, 21:49 عصر
بعضی مواقع این خطای Grid Index out of range ظاهر میشه و ظاهرا مربوط به DBGrid است. علت چیه ؟

Mahmood_M
دوشنبه 18 آبان 1394, 20:21 عصر
چه زمانی نمایش داده میشه ؟
قبلش از DisableControls/EnableControls استفاده کردید ؟
اگر استفاده کردید، در بین این دو دستور رکوردی رو حذف کردید ؟
توضیح کامل تری بدید، می تونه دلایل مختلفی داشته باشه
این پیغام در نسخه های قدیمی به خاطر یک باگ در کامپوننت DBGrid نمایش داده میشد و در نسخه های جدید ظاهرا رفع شده
از کدوم نسخه استفاده می کنید ؟

Mahdi_S_T
دوشنبه 18 آبان 1394, 21:51 عصر
من از Embarcadero RAD Studio XE8.1 روی Win 10 استفاده می کنم.(البته فایل اجرایی هم روی ویندوز 10 و هم xp همین خطا را میداد)
برنامه را چک کردم و هیچ مشکلی وجود نداره !!
من در edit یک جستجو دارم که در OnExit نوشته شده و از Locate استفاده کردم. بار اول که عدد را در edit می نویسم ، همان خطا را میده و پس از ok خطا ، دوباره که عدد میدم ، مشکلی نیست و به درستی کار میکنه. من تغییری دادم و به جای locate از دستور sql برای کوئری استفاده کردم و دیگه خطا نداد.(واقعا عجیبه)
البته در یک قسمت دیگه همین خطا وجود داره و با آنکه locate را به sql تبدیل کردم ولی باز خطای "Grid Index Out of range" را میده !
من تا قبل از این با دلفی 7 برنامه می نوشتم و تا به حال با خطایی مواجه نشدم که حل نشه !!! ولی این خطا و یک خطای دیگه "cannot make a visible ......." منو گیج کرده، آخه مشکلی درکدنویسی وجود نداره.

میشه باگی از دلفی XE8.1 باشه !؟

Mahdi_S_T
جمعه 22 آبان 1394, 22:53 عصر
در فرم ، وفتی Visible مربوط به DBGrid را false کردم ، هنگام ثبت اطلاعات، دیگه خطا رخ نداد !!!
ولی بدون DBGrid هم ، نمیشه.
راه حل چیه ؟