PDA

View Full Version : ساخت نرم افزار بایگانی اسناد

masoud_pnu
سه شنبه 19 آبان 1394, 10:03 صبح
با سلام.دوستان پروژه ای پیشنهاد شده که یه سیستم بایگانی اسناد هست.این اسناد (که شامل مدارکی همچون اسکن فیش بانکی و... و یه تعداد فیلد هست،توسط یه اپراتور وارد سیستم میشه و بسته به موضوع به کارتابل هریک از سطوح مدیریتی سازمان میره.اون مدیرا هم نتیجه رو اعلام میکنن و نتیجه پس از اعلام توسط sms به متقاضی،بایگانی میشه.این نرم افزار در یه سازمان متوسط(به لحاظ اندازه)استفاده میشه.
حالا بنظرتون سیستم رو تحت وب بنویسم یا دسکتاپ؟و همچنین یه قیمت هم برای استعلام بفرمایید ممنون میشم.

پیام حیاتی
سه شنبه 19 آبان 1394, 14:17 عصر
سلام
در برنامه نویسی دسکتاپ دست شما خیلی بازتر هست اگر با csharp می نویسید امکانات و ابزاری که wpf به شما میده در وب وجود نداره.
قیمت :
هزینه مبتنی بر زمان لازم برای تکمیل پروژه×هزینه روزانه منابع انسانی برای تکمیل پروژه+هزینه های متفرقه.
می تونید از فرمول انجمن صنفی گرافیک ایران هم استفاده کنید.

pswin.pooya
چهارشنبه 27 آبان 1394, 21:35 عصر
این کاملا به شرایط سازمان و نیازهای برنامه بستگی داره. مثلا اگر توی سازمان کامپیوترها با برنامه ها و یا مواردی مثل ActiveDirectory محدود باشن و امکان نسب وجود نداشته باشه بهتره که تحت وب باشه (یا حتی تعداد کامپیوترها زیاد باشه.)

از طرف دیگه مواردی مثل زمان ویندوز (تاریخ) می تونه تاثیر روی کارکرد برنامه های سی شارپ بزاره و باعث شه که برنامه های مثل ریپوترها error بدن که میشه البته با کد کنترلش کرد اما سخته.

اگر ریپورتهای زیادی دارید و لازمه که فرمتهای خروجی متفاوتی داشته باشن برنامه نویسی وب (مخصوصا PHP)‌ سختر از دسکتاپ هست.

اگر سازمان مشکل شبکه و سرور و ... داشته باشه باز دوباره برنامه نویسی وب پیشنهاد نمیشه (که معمولا ندارن)

اگر برنامه شما در فاز آزمایشی و یا اینکه بر آورد نیازش کامل نباشه برنامه نویسی وب گزینه بهتری از دسکتاپ هست.

کلا یه تحلیل قوی نیاز دارید. من خودم شخصا سه ساله که دارم یه فریم ورک توسعه می دم و تا حالا سه بار از اول نوشتمش که فعلا نمی تونم جزئیات زیادی ازش بیرون بدم. اما یکی از دلایل اصلی من همین موضوعات این شکلی بود که توی سازمانهای بزرگ باهاش درگیر شدم. معمولا توی اینجور سازمانها نیاز و ... به کاملا مشخص نیست و تغییرات زیاد باید توی برنامه بشه داد. مثلا من یه برنامه بایگانی رو نزدیک سه یا چهار سال پیش نوشتم که یکی از مشکلات عمده اون این بود که هر دقیقه از نظر انتقال فایل نظرشون عوض می شد. مثلا می گفتن به دلایل امنیتی مثلا از FTP استفاده نکن برنامه رو سوکت می کردیم. یا می گفتن سوکت نمی شه و .... آخرش یه سیستم پلاگین مبتنی بر پیام (Message) نوشتم که می شد Run time خیلی راحت ماژولها رو عوض کرد. همیطور بعدا که برای آپدیت مشکل پیدا کردم یه سیستم آپدیت هم آماده کردم. اما خب هر روز مشکلات جدیدی رو توی سازمان تجربه کردم. آخرین سری که برنامه رو آپدیت کردم و تحویل دادم تقریبا سال پیش بود.

یه چیزی هم که باید دقت کنید که مهندسی نرم افزار و ... همه کشک هستند. معمولا هیچ مشتری رو نمی تونید پیدا کنید که وقت کافی برای تحلیل شما داشته باشه. تنها چیزی که به داد شما می رسه تجربه و روش آبشاری هست که سریعا محصول رو تحویل بدید. این روشهای مهندسی نرم افزار و ... هم معمولا برای پروژهای خیلی خیلی بزرگ هستند که از قبل نرم افزار و یا یه اتوماسیون نسبتا دقیق وجود داشته و احتمال ریسک باید خیلی پایین باشه. (مثلا شاید برای ER شرکتهایی مثل شرکت نفت).

pswin.pooya
چهارشنبه 27 آبان 1394, 21:49 عصر
یه موضوعی رو هم که یادم رفت بهش تاکید کنم معمولا توی سازمانها برنامه نویسی با سی شارپ (اگر برنامه نویسی اپتیمال و حرفه ای نمی کنید) بدترین گزینه هست. توی این سازمانها رنج گسترده ای از سخت افزار وجود داره که حتی می تونید توش پنتیوم ۳ هم ببینید یا رم ۱۲۸ یا ۲۵۶. که معمولا مرکز اسناد کندترینهاش رو در اختیار داره. حتی خیلی از سیستم ها می تونن CD-Rom نداشته باشن.

این حتی توی سازمانهای بزرگ بدتر هم میشه. این سازمانها معمولا مثلا ۱۰۰ تا مادربرد باهم می خرن که در نتیجه چندین سال نیازی به خرید ندارن و در نتیجه نو ترین و بهترین سیستم هم قدیمی هست و برای مواردی مثل wpf و یا ریپورترهایی مثل Crystal report جواب نمی ده و یا به سختی کار می کنه.

در کل برای اینجور موارد بهتره از سی شارپ و گرافیک و ... دوری بگزینید و یا حتی اگر وب کار می کنید حجم اسکریپت های صفحه زیاد نباشه و یا حتی مثلا HTML 5 و ... نترکونید چون حتی مرورگر هم توی خیلی از موارد نصب نیست و یه ویندوز XP با IE اوراق هست که کارتون رو محدودتر می کنه (البته می تونید نسخه آژاکس +‌ نسخه HTML ) مثل گوگل تهیه کنید.

masoud_pnu
پنج شنبه 28 آبان 1394, 01:19 صبح
ضمن تشکر و پوزش از دوستان بابت تاخیر(گرفتار همین پروژه ام).
راستش قبلا همین رو تحت وب انجام داده ام.منتها بحث خیلی وقت پیشه.مربوط به یه پروژه دانشجویی بود.کاملا میدونم چی میخواد.بهتر بگم،از الان انجام شده اس.منتها اینا شدیدا قیمت براشون مهمه.اینا هم تا اسم سرور آوردم نزدیک بود سکته کنن!برای همین پروژه تحت وب انجام میشه.
الان حقیقت گیر پیشنهاد قیمتم.بااینکه تقریبا شروع کردم پروژه رو.یه جاییه که کار و پروژه زیاد دارن،بقول معروف آهسته و پیوسته اس.
در رابطه با مهندسی نرم افزار هم بله.درسته.در متدولوژی های سنگین خیلی زمان لازمه که واقعا در ایران محلی از اعراب نداره!مگر در پروزه های خاص.اما متدلوژی agile و تکنیک scrum برای ایران مناسبه.لااقل مشخصه داری چیکار میکنی.