PDA

View Full Version : یادگیری برنامه نویسی شی گرا برای استفاده عملی

oliya24
یک شنبه 24 آبان 1394, 12:48 عصر
سلام و خسته نباشید دوستان من برنامه نویسی شی گرایی رو در محیط کنسول یاد گرفتم ولی الان میخوام مثلا یه برنامه ساده با بنک اس کیو ال که همون 4 عمل ساده درج و... مثلا اینکه میگن در برنامه نویسی شی گرا خصوصیتها میشن همون فیلدهای تیبلمون و... رو انجام بدم ولی بلد نیستم نمیدونم از این مسائل باس کجا استفاده کنم؟؟/ متاسفانه نه کتابی دیدم که تو محیط ویندوز اومده باشه سی شارپ شی گرایی رو یاد داده باشه و نه فیلمی ؟؟ کسی یه پروژه کوچولو نداره یا یه ویدیو یا معرفی یه کتاب من واقعا خیلی مشتاقم این شی گرایی رو در ویندوز اپ یاد بگیرم تروخدا کمکم کنید

zayens
یک شنبه 24 آبان 1394, 12:54 عصر
متاسفانه نه کتابی دیدم که تو محیط ویندوز اومده باشه سی شارپ شی گرایی رو یاد داده باشه و نه فیلمی ؟؟
متاسفانه نه سرچی کردید نه جستجویی
توی همین سایت هم فیلم هست هم پروژه هم کتاب

oliya24
یک شنبه 24 آبان 1394, 12:55 عصر
خوب شما لینکشو بی زحمت به من بدید خواهشا

asghar2008
یک شنبه 24 آبان 1394, 16:21 عصر
سلام

لینک زیر کامل توضیح داده

آموزش عملیات(ذخیره ، حذف و ویرایش) روی بانک اطلاعاتی (http://www.w3-farsi.com/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%85-%D8%B9%D9%85%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D8%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%AC-%D8%8C-%D8%AD%D8%B0%D9%81-%D9%88-%D9%88%DB%8C/)

oliya24
یک شنبه 24 آبان 1394, 17:12 عصر
سلام ممنونم ولی من تمام این کارها رو بلدم !!! ارتباط با بانک و... من میخوام استفاده از کلاس ها رو در ویندوز فرم یاد بگیرم تا به حال فیلمهای اقای نادری رو دیدم اما همه تحت کنسول بودن من الان مفاهیم شی گرایی رو بلدم اما دقیقا چیزیکه میخوام اینه ککه بتونم از این مفاهیم تو یه پروژه ویندوز فرم استفاده کنم من اینو بلد نیستم تا کنون به قسمت پروژه های open source هم رفتم و دیدم که چطور از این مفاهیم استفاده کردن ولی کمی برام پیچیدست مثلا یه کلاس ساخته شده با اسم علی و درش کلی پراپرتی و متد های سربازگذاری شده و... هست اما خوب چطور این کلاس و در کجای پروژه فراخوانی میشه رو نمیدونم
کسی از دوستان نمیتونه اینو یاد من بده خواهش میکنم

asghar2008
یک شنبه 24 آبان 1394, 18:25 عصر
سلام

اگه با مفاهیم شی گرایی آشنا باشین پیاده سازی اون در محیط وین فرم خیلی ساده است.. در رابطه با کلاس ها و خصوصیت ها و متدهای کلاس جستجو بزن..

به عنوان مثال : شما میخوهید مشخصات یک فرد رو ذخیره کنید
1- نام
2- نام خانوادگی
3-کدملی

اینها میشه خصوصیت .. برروی پروژه ات در VS کلیک راست کن و Add ---->Class بزن.. نام کلاس رو Person بزار و خصوصیت ها و متدهارو اضافه کن

تعریف خصوصیت ها :

public string name;
public string family;
public string natiocod;

حالا متد های کلاس همون عملیات ذخیره ، حذف و آپدیت میشه....

بعد در فرمی که طراحی کردی روی دکمه ذخیره کلیک کن و یک نمونه از کلاس درست کن

Person p=new Person();

برای مقدار دهی به خصوصیت ها به شکل زیر عمل کن :

p.name=txtname.text;
p.family=txtfamily.text;
p.nationcode=txtnationcode.text;

بعد همین مقادیر رو به متدی که نوشتی ارسال کن.. که این متد میتونه یکی از عملیات ذخیره ، حذف یا ویرایش باشه..

من اینجا هیچ متدی تعریف نکردم شکل کلیشو بهتون گفتم ... برای متدها هم همون لینکی که در پست قبل گذاشتم میتونی از اونا استفاده کنی ...

oliya24
یک شنبه 24 آبان 1394, 19:28 عصر
عملیات درج و.. میشه متدهام درسته؟؟ و عملیات کانکشن چی؟؟؟ اون چی؟؟

pbm_soy
یک شنبه 24 آبان 1394, 20:50 عصر
بله درسته
کانکشن استرینگ میتواند یک خصوصیت باشد و بازکردن کانکشن هم میتواند یم متد باشد
این موارد بستگی به طراحی شما دارد حتی میتوانید ایندو را در قالب سازنده هم میتوانید طراحی کنید

oliya24
یک شنبه 24 آبان 1394, 22:11 عصر
سلام میشه یه نمونه مثال بزنید؟؟؟ البته ببخشید یه جدول یا چند پراپرتی یا حتی یکی و یه عملیات کوچیک مثل درج و اتصال با بانک دوستان خواهش میکنم ازتون تازه به خدا دارم یاد میگیرم خواهش میکنم کمکم کنید اینکه یه متد رو کجا سربارگذاری کنم رو نمیدونم یه مثال از این کارها برام بزنید خواهش میکنم

oliya24
دوشنبه 25 آبان 1394, 12:30 عصر
سلام کسی نیست یه مثال بزنه؟؟؟؟؟؟؟

oliya24
چهارشنبه 27 آبان 1394, 12:26 عصر
کسی نیست یه مثال درست و حسابی بزنه؟؟ همتون خوب حرفه ای هستین که !!!

MMR_1234
چهارشنبه 27 آبان 1394, 15:19 عصر
منم ممنون میشم اگه آموزش اصولی باشه
یعنی از اول برای ساخت دیتابیس و دلایل و ارتباط بین اونها و نحوه ساخت این ارتباطاات در سی شارپ
چون همه جا نمیشه با SQL فایل رو ساخت
شاید تو برنامه لازم باشه فایل و تمامی جداول به همراه ارتباط اونها رو بسازیم
تا از اون استفاده کنیم
اما در خصوص آموزش http://barnamenevis.org/showthread.php?512242-برنامه-مدیریت-انبار-و-فروش-جهت-کسب-و-کارهای-کوچک-(بنکداری) این بنظرم خوب اومد امیدوارم مناسب باشه

oliya24
پنج شنبه 28 آبان 1394, 22:24 عصر
سلام بابا خوب یکی یه مثال بزنه دیگه لطفا خواهشا تاپیکم فراموش شد رفت خواهشا یه مثال بزنید

pbm_soy
یک شنبه 01 آذر 1394, 01:00 صبح
تو سایت چندین برنامه دیتابیس open source وجود دارد که کار بچه های همین سایت است!
سرچ کنید پیدا میکنید برنامه ها کامل هستند و اکثرا هم بصورت سه لایه و شی گرا کار شده و همچنین دوستان در پستهای مختلف نظرات خودشون را گفتند و برنامه ها حدالمکان اصلاح شدند و بهتر شدند!
همین چند روز پیش برنامه انبارداری را گذاشتند که اینترفیس قشنگی هم داشت !

همین وارد تالار سی شارپ شدید دومین یا سومین آیتم برنامه های متن باز است که توش چندین برنامه بانک اطلاعاتی هست که فکر میکنم چندتاشون شی گرا هستند!
و
بعید میدانم ندیده باشید!
یا اینکه منظورتون اینا نباشه!

oliya24
سه شنبه 10 آذر 1394, 13:43 عصر
سلام این متد رو ببینید برای کانکشن
public static SqlConnection GetDBConnection()
{
SqlConnection conn = new SqlConnection(
"Data Source=.\\CRMIS;Initial Catalog=PSH;User ID=sa;Password=###Reno321");
return conn;
}

این هم کد برای لاگین کردن به صورت تکنیک های شی گرایی
class Login {
static string userid;
static string password;
static string ip;
public string EmpNo = string.Empty;
SqlConnection con = Main.GetDBConnection();

public Login()
{}

public Login(string _userid, string _password, string _ip)
{
userid = _userid;
password = _password;
ip = _ip;
}

public string getidinfo
{
get

{
return userid;
}
}

public string getpassinfo
{
get
{
return password;
}
}
public string getipinfo
{
get
{
return ip;
}
}
public string Validation()
{
try
{
DataTable consultanttable = new DataTable();
string SQL = @"SELECT LON_Employee_No FROM Login_Client where
LON_Login_Name ='" + userid + "' AND LON_Login_Password ='" + password + "'";
SqlDataAdapter Consultantdataadapter = new SqlDataAdapter(SQL, con);
Consultantdataadapter.Fill(consultanttable);
foreach (DataRow myrow in consultanttable.Rows)
{
EmpNo = (myrow[0].ToString());
}
}
catch (InvalidCastException e)
{
throw (e); // Rethrowing exception e
}
return EmpNo;
}

}
}

من اینها رو یاد گرفتم حالا اینو بهم بگید من اگر بخوام از مباحثی مثل چند ریختی و... در پروژه استفاده کنم باید چطوری عمل کنم؟؟ الان میتونم کارهای درج و حذف و... رو با تکنیک شی گرایی انجام بدم اما نمیدونم کجا و کی از متدهای چند ریختی استفاده کنم تو پروژم لطفا یک مثال شما بزنید ممنونم

oliya24
سه شنبه 10 آذر 1394, 18:56 عصر
کسی نیست؟؟؟؟

sustain
چهارشنبه 25 آذر 1394, 13:04 عصر
سلام یه سوال دارم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید...
توی سی شارپ یه دیتا گرید دارم که میخوام از خونه ی اول شروع کنه و هر خونه ای که محتوا داره رو رنگی کنه و اگر نداره به خونه ی پایینش نگاه کنه که اگه دارای محتوا بود رنگیش کنه... و همین طور ادامه بده تا سلول آخر... ؟؟؟