PDA

View Full Version : شروع ابتدایی از نقطه 0 برنامه نویسی جاوا

H:Shojaei
پنج شنبه 12 آذر 1394, 18:25 عصر
سلام...
من ۲-۳ روزه که درگیر یادگیری جاوا میخوام بشم الان php کار میکنم و میخوام جاوا رو هم یاد بگیرم البته واسه وب فعلا...
تو این چند روز خیلی دنبال سرنخ و کتاب و مقاله و ... بودم و خوب پیدا هم کردم هم از خود sun هم مقالات انگلیسی از سایتهای دیگه و هم فارسی همینجا و...
ولی به عنوان یه نفر که میخواد الان شروع کنه به خوندن این مقالات و اموزشها یه سری سوالات دارم این که:
۱- الان کدوم بخش جاوا رو باید یاد بگیرم واسه نوشتن یه برنامه تحت وب؟
۲- آیا j2ee واسه وب هست؟ اگه آره این j2ee چیه پلاگینه از خود هسته جاوا استفاده میکنه نمیکنه کلا چیه؟
۳- حین یاد گرفتن وقتی میخوام کد بزنم کجا باید بزنم تو چه محیطی مثلا php رو تو نوت پد هم میشه کدشو نوشت یا مثلا توی aptana studio که یه ide هست و توسط easyphp یا xamp یا wampp مثلا صفحاتش رو اجرا کرد و خروجی گرفت اینجا چطور میشه صفحاتی که ساخته میشه رو اجرا کرد؟
۴- توی php میایم توی ساختار html تگهای php رو باز میکنیم و شروع میکنیم به نوشتن کد php حالا این توی j2ee هم میشه همینطوریه یا نه کلا صفحات کد از صفحات دیگه جداست؟
۵- کلا ارتباط صفحات html با کدهای java که اینجا نوشته میشه چطوریه؟ مثلا من میخوام تگ تایتل رو مقداد دهی کنم چطور میشه این؟
کلا یه مسیر بهم بگید که من برم همون رو برم و چیزایی که نیازه رو بدست بیارم...
مثلا:
اول فلان نرم افزار رو نصب کن... بعد برو یه مقاله درباره java یا j2ee یا ... بخون که یادبگیریش... و.......
واقعا گیج شدم چه کنم همین الان؟!

جمعه 13 آذر 1394, 19:56 عصر
ممنون واقعا از علاقه مندان و بچه های بخش جاوا...

ahmad.mo74
جمعه 13 آذر 1394, 21:32 عصر
سلام

ممنون واقعا از علاقه مندان و بچه های بخش جاوا...

خواهش می کنیم، دیگه کاریه که از دستمون برمیاد :)

و اما جواب سوالاتون تا جایی که بلدم ایناست :

1- Java EE
این رو هم بدونید که شما تا Java SE یا Core Java رو بلد نباشید نمی تونید JEE رو یاد بگیرید.

2- صرفا برای وب نیست ولی برای ساخت برنامه های تحت وب ازش استفاده میشه.
Java EE مجموعه ای از استانداردها، فریم ورک ها و دیزاین پترن هاییه که برای ساخت برنامه های شرکتی، تجاری، تحت وب، چند لایه و... استفاده میشه. به طور کلی بخوایم بگیم، سمت سرور رو پوشش میده.
Java EE پلاگین نیست!! Java EE استاندارد داخل JDK موجود هست. مثل JSF, JPA, EJB, ... اما فریم ورک هایی مثل Spring, Struts, Play, Hibernate هم وجود دارن که داخل JDK نیستن و کلا بخشی از Java EE استاندارد نیستن.
توضیحات بشتر رو با یه خورده سرچ کردن میتونید پیدا کنید.

http://stackoverflow.com/a/2841292/3767784

3- برای جاوا IDE های زیادی هست که بهتریناشون IntelliJ IDEA و Eclipse و NetBeans هست. امکانات فراوونی برای JEE توشون موجود هست مثل ساپورت از فریم ورکایی مثل Spring, Grails, ... و خیلی چیزای دیگه که کار توسعه برنامه های تحت وب رو برامون راحت میکنه. برای اجرا هم کافیه Application Server ای که ازش استفاده میکنید مثل JBoss رو مشخص کنید و اجراش کنید.

4- نمیدونم این php بوده که از جاوا یاد گرفته یا برعکسش... اما تو جاوا هم دقیقا همچین چیزی وجود داره (تگ باز میکنید و توش کد جاوا میزنید + کلی امکانات دیگه) به اسم (Java Server Pages (JSP که ابزاری برای نوشتن dynamic web application هست.
منبع برای یادگیری JSP :
http://www.tutorialspoint.com/jsp/

5- با سوال قبلی یکی بود فک کنم.

مسیری هم که من بهتون پیشنهاد میکنیم اینه که اول از Servlet و JSP شروع کنید و برنامه هاتون رو روی Tomcat اجرا کنید. (بعدا میتونید برید سراغ JBoss یا WebLogic یا ...)
کار با ORM هارو یاد بگیرید. JPA و Hibernate چیزی هست که من بهتون پیشنهاد میکنم.
بعدش هم حتما Spring رو یاد بگیرید (MVC, Security, Data, ...)

کلا چیز واسه یاد گرفتن زیاد هست، شما وارد این مسیر که بشید خودتون ادامه راه رو پیدا میکنید. (سرچ بیشتر انجام بدید)

حالا اگر باز جایی رو اشتباه گفتم دوستان تصحیح یا تکمیل کنن.

شنبه 14 آذر 1394, 00:38 صبح
بسیار بسیار ممنون جامع و کامل و عالی بود جواب روشن شدم یکم حالا ...
فقط یه سوال واسه این که یه وب سایت بنویسیم از فریمورک هاباید استفاده کنیم حتما!؟ ۱-اجباره ؟ یا ۲-دلخواهیه؟ یا ۳-طوریه که اجبار نیست ولی بهترین راه اینه که استفاده بشه ؟ مثلا spring رو خیلی شنیدم تو نتایجی که بهشون رسیدم چطوریه این مورد!؟
و این که الان این jsp و servlet زیر مجموعه همین j2ee هستن یعنی j2ee رو که یاد بگیرم اینا همش تو همین گنجونده شدن یا روش های مختلف واسه نوشتن کد جاوا واسه وبن!؟
بازم ممنون...

ahmad.mo74
یک شنبه 15 آذر 1394, 08:09 صبح
بسیار بسیار ممنون جامع و کامل و عالی بود جواب روشن شدم یکم حالا ...

ممنون. خداروشکر

واسه این که یه وب سایت بنویسیم از فریمورک هاباید استفاده کنیم حتما!؟

نه لزوما. اجبار نیست.

ببینید، فریم ورک ها اصلا برای چی ساخته میشن؟ هدفشون چیه؟ اینکه ما بتونیم در چارچوب یک سری استانداردها و دیزاین پترن های جامع و کاربردی و از پیش تست شده محصولی رو به بهترین نحوه و در سریعترین زمان تولید کنیم.
و حالا مسائل دیگه...

این فریم ورک هام چیزای عجیب غریبی نیستن که بدون وجود اونها کارمون راه نیفته. همشون بیسشون مشترک هست... پایه همه اینها Servlet, JSP و JDBC هست. یعنی این 3 تا تکنولوژی های پایه هستن و بقیه روی اینها پیاده سازی شدن. با همین ها و بدون استفاده از هیچ چیز دیگه ای هم میشه هر کاری انجام داد.
مثلا JPA و پیاده سازی هاش مثل Hibernate و یا TopLink زیرشون JDBC هست. یا مثلا Spring MVC زیرش Servlet استفاده شده و ...

به نظرم گزینه 3 جواب درستیه، یعنی هیچ اجباری نیست که استفاده بشن اما بهتره اینکار بشه. چون اون 3 تا صرفا تکنولوژی های پایه هستن و low-level تر هستن.

در مورد Servlet و JSP هم بله زیر مجموعه JEE هستن و اینکه اینجا هم باز Servlet تکنولوژی پایه برای JSP هست. یعنی JSP هم در نهایت کامپایل میشه به Servlet.