PDA

View Full Version : چگونه تاریخ رزرو در برنامه کتابخانه را تعیین کنم؟

phpphp7
دوشنبه 16 آذر 1394, 10:54 صبح
سلام دوستان

من در حال نوشتن برنامه کتابخانه هستم با EF6

منتها نمیتونم قسمت تاریخ رزو کتاب ها رو برنامه نویسی کنم !!

مثلا میخوام بگم که کتابی که امروز رزو شده ، 2 هفته وقت داره تا صاحبش اون کتاب رو برگردونه !! اگه برگردونده نشد ، در ستون دیتا گرید ویو ، ارور "تاریخ گذشته" درج بشه !

این قسمت رو باید چطوری کد نویسی بکنم ؟

ژیار رحیمی
دوشنبه 16 آذر 1394, 11:27 صبح
سلام دوست گرامی تاریخ رزرو کتاب رو با تاریخ برگشت کتاب به کتابخانه فرق داره .رزرو وقتی انجام میشود که کتابی درخواست به امانت بردن داده میشود ولی موجود در کتابخانه نیست(کتاب به امانت رفته)در اینصورت کتاب رو برای شخص درخواست کننده رزرو میکنم(به محض برگشت کتاب به کتابخانه به شخص رزرو کننده اطلاع داده میشود).اما دیرکرد زمانی اتفاق می افتد که تاریخ برگشت کتاب به کتابخانه از تاریخ به امانت بردن کتاب به اضافه تعداد روزای امانت(پیش فرض)بیشتر شد انگاه آنرا محاسبه و به عنوان دیرکرد در نظر گرفته میشود.سیستم رزرو کتاب بیشتر در حالتی پیش میاد که تعداد درخواست امانت یک کتاب بیشتر از تعداد موجودی همان کتاب در کتابخانه باشد.
شما برای رزرو کردن یه جدول بنام رزرو لازم داری که تاریخ رزو ،کد کتاب(لینک به جدول کتاب)،کدمتقاصی(لینک به جدول اعضا)و چیزای دیگه که براساس تحلیل شما اگر لازمه به جدول اضافه کن.
موفق باشی

phpphp7
دوشنبه 16 آذر 1394, 12:29 عصر
سلام دوست گرامی تاریخ رزرو کتاب رو با تاریخ برگشت کتاب به کتابخانه فرق داره .رزرو وقتی انجام میشود که کتابی درخواست به امانت بردن داده میشود ولی موجود در کتابخانه نیست(کتاب به امانت رفته)در اینصورت کتاب رو برای شخص درخواست کننده رزرو میکنم(به محض برگشت کتاب به کتابخانه به شخص رزرو کننده اطلاع داده میشود).اما دیرکرد زمانی اتفاق می افتد که تاریخ برگشت کتاب به کتابخانه از تاریخ به امانت بردن کتاب به اضافه تعداد روزای امانت(پیش فرض)بیشتر شد انگاه آنرا محاسبه و به عنوان دیرکرد در نظر گرفته میشود.سیستم رزرو کتاب بیشتر در حالتی پیش میاد که تعداد درخواست امانت یک کتاب بیشتر از تعداد موجودی همان کتاب در کتابخانه باشد.
شما برای رزرو کردن یه جدول بنام رزرو لازم داری که تاریخ رزو ،کد کتاب(لینک به جدول کتاب)،کدمتقاصی(لینک به جدول اعضا)و چیزای دیگه که براساس تحلیل شما اگر لازمه به جدول اضافه کن.
موفق باشی

سلام خیلی از شما متشکرم

بله همون دیرکرد رو میخوام حساب کنم اما نمیدونم که چطوری و از کجا شروع به کدنویسی کنم .

راستی میشه یه کدی نوشت که مثلا از کتاب "شاهنامه فردوسی" ، تعداد 5 عدد در کتابخانه داریم . پس 5 نفر میتونن کتاب رو امانت بگیرن . اما وقتی نفر ششم خواست بیاد این کتاب رو امانت بگیره ، سیستم ارور بده که کتاب فوق در کتابخانه موجود نمی باشد. امکان این هست؟

این پروژه من ، در حد کاردانی کامپیوتر هست و نمیخوام زیاد پیشرفته باشه

عکس از جداول من :
http://up.vbiran.ir/uploads/28403143180720336453_key.png

ژیار رحیمی
دوشنبه 16 آذر 1394, 14:38 عصر
شما برای جدول Reservertion کلید نزاشتی.بعدش دیر کرد باید باتوجه به جدول امانت حساب میشود.با سه جدول بالا دیرکرد قابل محاسبه نیست.شما جدول امانت رو بزارید تا توضیحات لازم داده شود

phpphp7
دوشنبه 16 آذر 1394, 18:41 عصر
شما برای جدول Reservertion کلید نزاشتی.بعدش دیر کرد باید باتوجه به جدول امانت حساب میشود.با سه جدول بالا دیرکرد قابل محاسبه نیست.شما جدول امانت رو بزارید تا توضیحات لازم داده شود
کل جداول من به صورت بالا هست
یعنی برای جدول Reservation باید یک فیلد ID به صورت کلید اصلی تعریف کنم ؟

در واقع جدول امانت من ، همون جدول Reservation من هست .

در برنامه ام اومد Reservation رو با جدول book و person جوین کردم و مقادیر را کنار هم نشون دادم

ژیار رحیمی
دوشنبه 16 آذر 1394, 19:27 عصر
بله کلید رو به جدول اضافه کن.جدول امانت رو بزار تا برای بدست اوردن دیرکرد راهنمایی لازم صورت گیرد

phpphp7
سه شنبه 17 آذر 1394, 21:07 عصر
بله کلید رو به جدول اضافه کن.جدول امانت رو بزار تا برای بدست اوردن دیرکرد راهنمایی لازم صورت گیرد

سلام و تشکر
والا جدول رزو رو ندارم !! نمیدونم که چه فیلد هایی باید توش باشه !

همین جدول Reservation مگه جدول رزو نیست ؟!!؟ نمیشه فیلد تاریخ برگشت کتاب رو توش گذاشت ؟!

ژیار رحیمی
سه شنبه 17 آذر 1394, 21:34 عصر
سلام و تشکر
والا جدول رزو رو ندارم !! نمیدونم که چه فیلد هایی باید توش باشه !

همین جدول Reservation مگه جدول رزو نیست ؟!!؟ نمیشه فیلد تاریخ برگشت کتاب رو توش گذاشت ؟!

دوست گرامی برای محاسبه دیرکرد نیاز به جدول امانت هست.کتاب در چه تاریخی توسط چه کسی به امانت برده شده تعداد روزای مجاز برای امانت چن روز میاشد ودرچه تاریخی کتاب رو به کتابخانه برگردانده