PDA

View Full Version : کمک برای شروع برنامه نویسی

reza-hassani
پنج شنبه 03 دی 1394, 16:29 عصر
سلام دوستان من تازه در رشته برنامه نویسی گرایش نرم افزار امسال پذیرفته شدم در طول این ترم از دروس تخصیص فقط مبانی کامپیوتر را در حال گذراندم هستم ان هم مستقیم رفتن با زبان برنامه نویسی سی را اموزش دادن بدون مقدمه چیز درستی هم از این درس سر کلاس نفهمیدم با کمی این در و ون در زدن در سطح متوسط مفاهمش را فهمیدم تا حدودی.
الان می خوام اساتید بگن من برای تحصیل در این رشته (برنامه نویسی)چگونه مفاهیم ان را یاد بگیرم چون اصلا تو دانشگاه چیز درستی و به درد بخور تا حالا درس ندادن در طول این مدت من.
می خوام بدونم برای شروع به برنامه نویسی باید چه کار کنم.
ممنون میشم راهنمایی کنید.

reza-hassani
سه شنبه 08 دی 1394, 02:06 صبح
دوستان کسی نیست کمی راهنمایی کنه.
ممنون میشم.منتظرم.

پیام حیاتی
سه شنبه 08 دی 1394, 03:01 صبح
سوالات با این موضوعیت بارها پرسیده شده و پاسخ نیز داده شده ، جستجو کنید در انجمن.

SZsXsZS
سه شنبه 08 دی 1394, 11:37 صبح
سلام دوستان من تازه در رشته برنامه نویسی گرایش نرم افزار امسال پذیرفته شدم در طول این ترم از دروس تخصیص فقط مبانی کامپیوتر را در حال گذراندم هستم ان هم مستقیم رفتن با زبان برنامه نویسی سی را اموزش دادن بدون مقدمه چیز درستی هم از این درس سر کلاس نفهمیدم با کمی این در و ون در زدن در سطح متوسط مفاهمش را فهمیدم تا حدودی.
الان می خوام اساتید بگن من برای تحصیل در این رشته (برنامه نویسی)چگونه مفاهیم ان را یاد بگیرم چون اصلا تو دانشگاه چیز درستی و به درد بخور تا حالا درس ندادن در طول این مدت من.
می خوام بدونم برای شروع به برنامه نویسی باید چه کار کنم.
ممنون میشم راهنمایی کنید.
والا وضع ما هم چندان بهتر از شما نبود.
احتمالا الان زبان انگلیسیت بقدری خوب نیست که راحت از منابع اصلی استفاده کنی، پس برو کتاب فارسی خوب گیر بیار بخر (فکر میکنم حداقل کتابهای چاپی از منابع فارسی توی نت در کل کیفیت و اعتبار بیشتری داشته باشن، وگرنه وقتی نت هست چرا خرید کتاب کاغذی!).
کتابهای فارسی نسبتا قابل قبولی توی خیلی چیزها هست. مثلا من یادمه کتاب HTML و XML و C و Javascript خریدم خوب بودن. البته اون XML اولیش که خریدم افتضاح بود، ولی دومیش خوب دراومد!
راستی یادم اومد که اوایل حتی کتاب ویندوز و داس هم گرفته بودم. اتفاقا اونا هم کتابهای نسبتا خوبی بودن. کتاب داس مال مجتمع فنی بود. فکر کنم دو جلد مقدماتی و پیشرفته رو خوندم.
شاید فکر کنی داس حتی اون موقع (مثلا 15 سال پیش) هم قدیمی بوده. درسته قدیمی بود و دیگه کاربرد مستقیم نداشت، ولی داس درواقع یادگیریش بسیار مفیده چون خط فرمان ویندوز بعدها بخش اعظمش شبیه داسه و خط فرمان ویندوز چیزیه که هنوزم کاربردهای مهمی داره. اصلا اینکه فکر کنید خط فرمان منقرض شده، اشتباهه. خط فرمان توی ویندوز کاربرد داره،و توی لینوکس حتی بیشتر.

یه کتاب که شروع میکنی میخونی از توی همون کتاب و مطالبش پی میبری که چه چیزهای دیگری نیاز بعدی یا پیشنیاز هست، و بعد میتونی اونا رو هم بخری بخونی. مثلا من اول خبر نداشتم اصلا از اینکه javascript و CSS چیه، ولی در جریان خوندن کتاب HTML متوجه شدم که اینا هم نیاز هستن و فقط با HTML خالی دستم خیلی بسته تر از این حرفهاس که بتونم هرکاری که میخوام بکنم هرچی میخوام درست کنم.

حالا چی شد از اولین چیزهایی که دنبالش رفتم HTML و مخلفاتش بود؟
خب موضوع از اونجا شروع شد که من حتی تا ترم 2 دانشگاه، یه آدم تقریبا کامپیوتر ندیده و کاملا اینترنت ندیده بودم!! بعد توی دانشگاه یه روز دوستم زد گوگل و اینا رو آورد و من از عجایب اینترنت در شگفت شدم! نمیدونستم علم و دنیا اینقدر پیشرفت کرده :لبخند:
بعد به دوستم گفتم یعنی این صفحه هه با این متن ها و تصویرهای قشنگ چطوری درست شده چطوری میاد توی کامپیوتر ما، بعد اون سورس HTML صفحه رو از توی مرورگر زد و آورد و من نگاه کردم بازم تعجب کردم که چطور از یک مشت متن و چیزهای عجیب غریب اون صفحهء کامل و زیبا همراه با نوشته و عکس درست میشه. البته همون موقع هم استعداد ذاتی داشتیما، فکر کردم قاعدتا اون همه اطلاعات که توی صفحه می بینیم (بخصوص تصاویر) نمیتونن فقط از همون یک مشت نوشته و کد توی HTML تولید شده باشن (درحالیکه دوستم میگفت همش از همون درست شده). دوست منم فکر کنم نمیدونست که مثلا تصاویر فقط آدرسشون در اون سورس هست و دیتای اصلی خودشون بصورت جداگانه از اینترنت دریافت میشه.
خلاصه این جریان باعث شد که من به یادگیری طرز کار و روش درست کردن صفحات وب خیلی علاقمند بشم، و این شد که فوری رفتم یک کتاب HTML کت و کلفت خریدم!

ببین به چی علاقه داری چی میخوای اول یاد بگیری، برو کتاب همون رو بخر و بخون.
از یه جایی بالاخره باید شروع کنی، گرچه اولش هیچی ندونی.
حقیقتا هیچ انتخابی کاملا غلط نیست. ممکنه مثلا من میتونستم انتخاب بهتری داشته باشم اول چیز دیگه ای یاد بگیرم که برام بهتر باشه (از نظر زمانی یا مالی)، ولی بهرحال اون زمان اطلاعات و کمک بیشتری در دسترسم نبود. حقیقتش اینه حتی الان هم کم و بیش برای یه مبتدی این وضعیت هست و نمیتونه با صرف پرسش و تحقیق از دیگران به یک تک جواب کاملا روشن و مطمئن و خطاناپذیر برسه. هرکس یه نظری میده هر کس نظر و دیدگاه و شرایط خودش رو داره. بعضیا هم گهگاه حرفای اشتباهی هم ممکنه بزنن. ولی مهم اینه که بالاخره شروع کنی و بزنی به آب! اصلا اگر مردد هستی و هیچ ترجیحی برای هیچ گزینه ای نداری نمیتونی تصمیم منطقی قاطعی بگیری، یه چیز رو از میان گزینه های قابل توجه و علاقه خودت بصورت رندوم میتونی انتخاب کنی! وقتی زدی و رفتی، خودت در جریان متوجه میشی که چه چیزهایی رو باید یاد بگیری و قضیه چیه. هرچند همیشه مقداری ابهام و جای خطا هست، اما در کل اگر همت و استعداد داشته باشی برو برگرد نداره که بالاخره به هرچیزی که لازم باشه پی میبری و میرسی. چرا؟ چون همهء این حیطه ها همهء این زبانها همهء این موارد و مباحث، به همدیگر وصل هستن. اولش برای یک مبتدی و حتی تا چند سال بعد مثل یک کلاف سردرگم میمونه که همهء رشته هاش بهرحال به هم ارتباط دارن، شما از هر نقطه ای از روی اون شروع کنی و طی مسیر کنی، بهرحال به تمام جاهای دیگر هم ارتباط و مسیر مستقیم و غیرمستقیم هست و میرسی و میبینی. امکان نداره آدم به بن بست بخوره یا به جایی برسه که دیگه مسیری برای ادامه دادن یا تغییر مسیر وجود نداشته باشه.
این وسط ممکنه مقداری وقت و انرژی آدم تلف بشه، اما بهتر از دست دست کردن و متکی بودن صرف به کمک و راهنمایی و نظرات و دستورات دیگرانه.

SZsXsZS
سه شنبه 08 دی 1394, 12:01 عصر
من خودم الان یادم میفته چه دورانی داشتم چه کارهایی کردم واقعا. بعضیا تاحدی کورکورانه و شکست خورده.

اینقدر خوره بودم میخواستم هرچه زودتر همه چیز رو بفهمم از بقیهء افراد و دنیا عقب نباشم کمتر نباشم، که اون اوایل رفتم یه فرهنگ لغات و دائرت المعارف تخصصی کامپیوتر خریدم مثل کتاب داستان از اول تا آخرش رو خوندم!! کتابش خدایی کیفیت نداشت چندان درست و پرمحتوی نبود، یعنی بگم شاید فقط 5% ازش بقدر کافی روشن و درست بود و متوجه شدم چیزی عایدم شد ازش! این یکی از کتابهایی بود و وقت و انرژی ای که هدر رفت و یک مورد شکست خورده و انتخاب اشتباه. البته همش تقصیر من هم نبود، چون حداقل تا حدی بخاطر کم سوادی و کم کیفیت بودن منابع وطنی هم بود. یک بار هم یک کتاب XML گرفتم که فوق العاده افتضاح بود و من با اینکه اون موقع سوادی نداشتم اما فهمیدم که نویسندش همینطور فقط یه چیزی سمبل کرده و اون کتاب عینا یک جنس تقلبی است! ولی بعدا یه کتاب دیگه در همین مورد گرفتم که اون خوب بود.

کتابهای خوب هم بود. یکی دوتا بد یا خیلی بد درمیاد، ولی تعداد بیشتری هم ارزشش رو دارن.

آقا ما هرچی کتاب میگرفتیم میخوندیم، کارمون هی بیشتر میشد! چون توی اون کتابی که میخوندم میفهمیدم که اوه فلان چیز و فلان چیز دیگه هم هست که لازمه و بلد نیستم، و دوباره میرفتم اون کتابها رو میخریدم میخوندم، و دوباره میفهمیدم که بازم فلان چیز و فلان چیز هست که باید یاد بگیرم لازمه، ...

یعنی شاید در کل ایران کسی جدیت و همت منو نداشت که اینطوری به هرچیزی برمیخوره، بره دنبالش کامل و اصولی. فکر کن مثلا یه کتاب رو سه ماه میخونی، دوباره پشت سرش بری دو تا کتاب دیگه هم به همین صورت بخونی... اونم یه آدم مبتدی و تازه کار.
الان مطالب رو راحتتر و سریعتر میخونم چون قوی تر شدم.

تازه همهء اینا در کنار حفظ کردن تعداد زیادی لغت انگلیسی بود که بطور روزمره بهشون برخورد میکردم.

تنها چیزی که نمیخوندم، درسهای دانشگاه بود!!

البته یه استاد زبان سی داشتیم که از زبان سی و برنامه نویسانش تعریف کرد و این باعث ایجاد انگیزه در من شد، این بود که کتاب سی جعفرنژاد قمی رو خریدم و کامل خوندم و آخر ترم 19 گرفتم (شاید اصلا 20 بودم ولی استاده خودش گفته بود که به کسی 20 نمیده چون 20 مال کسانی هست که این زبانها رو ایجاد کردن!!).
خداییش هم خب سی زبان مهم و پایه ای هست با اینکه سخته و کاربرد مستقیمش برای من و شما خیلی کمه، اما مفیده. باعث میشه آدم به خوندن و درک کردن های سخت خو بگیره و بقیهء موارد براش آسون بنظر بیاد. ضمنا چون پایه و سطح پایین هست باعث میشه آدم طرز کار بقیهء چیزها رو بهتر درک کنه.

حالا ما این همه راه رو رفتیم، شاید راه بهینه تری هم بود و وقت و انرژی زیادی هم اضافه صرف شده باشه، ولی بهرحال چاره ای نبود، باید میرفتم، باید تلاشم رو میکردم. اگر میخواستم منتظر کمک و راهنمایی و تضمین باشم، الان شاید به نصف دانش و توانی هم که دارم نرسیده بودم. هرچند شاید از جهات دیگری برام بهتر میشد، کسی چه میدونه! چون من الان بیشتر یک همه فن حریف هیچ کاره هستم تا اینکه متخصص و پول دربیار یک تخصص و حیطهء خاص. ولی خب من از اولش دنبال پول و درآمد نبودم و میخواستم همه چیز رو بدونم و بتونم. الان هم میتونم ادعا کنم که یکی از افراد معدودی هستم که کم و بیش به چنین وضعیتی رسیدن. دنبال چیزهایی رفتم یاد گرفتم فهمیدم، که در ایران ناشناخته بودن و شاید همین الان جز خودم کس دیگری با این اطلاعات و سطح در اون مسائل در کشورمون وجود نداشته باشه.

خلاصه باید شروع کرد.
راه سخت و طولانیست.
هیچ تضمینی وجود نداره.
من هم از وقتی از صفر شروع کردم، قائل به هیچ تضمینی نبودم که حتما مثلا 5 سال دیگه به فلان سطح فلان موقعیت یا درآمد رسیده باشم.
فقط خواستن و تلاش بود. بدون هیچ تضمینی.
بهرحال در زندگی کار دیگری هم بلد نبودم نمیتونستم کار دیگه ای بکنم.
اما امروز بیش از پیش معتقد هستم که راه و دیدگاه و روش زندگی من یکی از صحیح ترین و خردمندانه ترین و قوی ترین هاست و میتونه آدم رو به جاهایی برسونه که دیدگاه ها و روشهای دیگر نمیرسونن، و به آدم بر اکثریت انسان های دیگر برتری خاصی میده.

reza-hassani
چهارشنبه 09 دی 1394, 22:29 عصر
سلام ممنون از پاسخ شما SZsXsZS (http://barnamenevis.org/member.php?374132-SZsXsZS)
اول بگم که من تحت سیستم می خوام کار کنم الان یا برای این سه چهار سال دانشگاه.
هر دو متن شما را خوندم و به وبلاگ شما هم یه سری زدم مطالبش جالب بود هم در زمینه کامپیوتربخش(.....) هم بقیه اش. قبلا در این زمینه با یه سری ابزار ها کار کردم و یه سری مطالب هم خوندم از مدل های شبکه تا یه چیزهای دیگه موقع دبیرستانم اما به دلیل های خاصی از کامپیوتر برای سه چهار سال دور شدم و دیگه مطالعه نکردم.و الان بعد اون سال ها می فهمم که بیشتر اون مطالب بیهوده بوده برام و...
اما حالا با جدیت بعد اون سال ها با سختی زیاد و هزار و یک مشکل دیگه امسال دانشگاه پذیرفته شدم و رفتم الان دیگه نمی خوام تحت وب فعالیت داشته باشم و فعلا مطالعه. حیف اون دوران که به بطالت گذشت.
الان در زمینه الگوریتم ها مطالعه دارم به خصوص ریز الگوریتمهاو دیگر جز های ان تا مفهوم کامل الگوریتم ها برام کاملا قابل درک بشه تا الگوریتهای پیچیده را درک کنم.برای شروع یک زبان هم زبان سی را انتخاب کردم چون واحد درسی دانشگاه هم بود هم یک زبان سطح میانی نزدیک اسمبلی و با ارتباط با اون برای کارم.
من هدف اصلیم الان درک ریشه ای سیستم عامل ویندوز است تا بعدا که چند زبان اموختم یا براش به خوام برنامه بنویسم مشکل چندانی نداشته باشم.(چه برنامه ام سیستمی باشه یا غیر سیستمی)
زبانم انگلیسیم انچنان که باید باشه قوی نیست و برام یک مشکل شده چون متن های که چگونگی طراحی و تولید یک سیستم عامل را میگه انگلیسیه و منابع فارسی به شدت به شدت به شدت ناکار امده.
من از شما می خوام یا دیگر دوستان که من چگونه به مفاهیم این سیستم عامل هرچه سریع تر پی ببرم تا بعد ها که خواستم دستکاریش کنم یا براش برنامه های کاربردی بنویسم بدون باگ باشه اگر میشه بهم کمک کنید تا در روش مطالعه ام سو و جهت درستری داشته باشم.
اگه توی قسمت های اخری متنم ابهامی وجود داره بگین تا درخواستم را روشن تر توضیح بدم.SZsXsZS (http://barnamenevis.org/member.php?374132-SZsXsZS)
ممنونم منتظر خواب شما و دوستان هستم.

reza-hassani
چهارشنبه 23 دی 1394, 18:39 عصر
سلام به دوستان از بابت کمک ممنونم الان دیگه می دونم مسیرم چیه و برام ابهاماتش رفع شده.الان متوجه ام کارم هستم و امیدوار.
ممنون.

zidanerfan
شنبه 26 دی 1394, 10:19 صبح
اگه برنامه نویسی واقعی میخوای یاد بگیری برو سراغ سی پلاس پلاس مطمئن باش یاد گرفتی و راه افتادی روزی صد هزار رحمت واسه من میفرستی :دی بعدش که سی پلاس پلاس رو از پایه یاد گرفتی اگه خواستی بری سراغ زبان های دیگه واقعا همه زبان ها منظورم سی شارپ و جاوا و ... هست برات خیلی ساده میشن یه جورایی میتونی راحت باهاشون برنامه نویسی کنی ولی من میدونم یاد بگیری محاله بری دنبال زبان های دیگه چون از لحاظ امنیت و سرعت و غیره از دیگر زبان های برنامه نویسی بهتره برای شروع در مورد کیوت فریمورک که یک فریمورک هست بر پایه زبان سی پلاس پلاس تحقیق کن که خودش یک IDE قوی هم داره میتونی در اون محیط برنامه نویسی کنی و از برنامه نویسی لذت ببری