PDA

View Full Version : چند سوال در روش برنامه نویسی php و استفاده از فریم وورک هایی مثل yii و ....

asma69
سه شنبه 15 دی 1394, 23:33 عصر
با سلام و خسته نباشید...

من تا حالا با php, mysql چندتا پروژه نوشتم ک دارای بخش مدیریت و کاربری و تقریبا کامل بوده....

من در ابتدا خیلی ساده کد مینوشتم و خیلی از کارها رو نمیتونستم انجام بدم.....اما در طول یکسال یکم پیشرفت کردم تو برنامه نویسیم و الان کارهای زیر رو میتونم انجام بدم....
{

کار با دستورات پی اچ پی و توابعش و دستوراتش و mysql
ساخت بسته نصبی برای وبسایت
ارسال اس ام اس از طریق سایت
ارسال ایمیل
برنامه پرداخت آنلاین از طریق سایت
رسم نمودار از داده های دیتابیس
pdo
mvc
شی گرایی

}

البته pdo, mvc رو ب تازگی دنبال یادگیریشون رفتم و تقریبا روش استفاده و کارشون رو یادگرفتم - الانم در حال یادگیری ماژول نویسی با استفاده از هوک ها هستم...
حالا میخوام برای خودم یک مدیریت محتوا بنویسم، اما میبینم هرروز ی روش جدید میاد....یا فریم وورک های جدید.....که میبینم باز باید وقت بزارم تا ی فریم وورک رو بتونم یادبگیرم.....

1- میخواستم بدونم آیا استفاده از فریم وورک ها در طراحی سایت یا طراحی یک مدیریت محتوا ضروری هست؟؟

2-اگه کسی از فریم وورک استفاده نکنه و با همون دستورات معمول php , mysql کار کنه، اشکال داره؟؟

3- آیا کسی ک در برنامه نویسیش از فریم وورک استفاده نکنه، نمی تونه در آینده ی برنامه نویس خوب بشه ؟؟

به نظرتون من با این مطالبی ک تا حالا یاد گرفتم و بدون استفاده از فریم وورک های معروف میتونم یک مدیریت محتوای خوب بنویسم؟
میتونم کار برنامه نویسی روانجام بدم؟؟؟یا هنوز خیلی مبتدی هستم؟؟

ممنون میشم راهنماییم کنید...

مهرداد سیف زاده
چهارشنبه 16 دی 1394, 00:33 صبح
فریم ورک‌ها چیزی نیستن جز کلاسهای پایه نوشته شده و جمع آوری شده در یک مجموعه، وگرنه شما هم بعد از کسب تجاربی میتونید فریم ورک دلخواه خودتون رو بنویسید. تازه میتونید بسته به نیازتون حتی بهتر از فریم ورک‌های معمول بنویسید. دقت کنید گفتم بسته به نیاز مثلا فریم ورک yii در ساخت کپچا برای بدست آوردن رشته مناسب اون رو از ۳ تا function عبور میده و رشته hash‌تولید میکنه ولی شما میتونید خودت فریم ورکی درست کنی که این کارها رو انجام نده و صرفا رشته مناسب رو تولید کنه.
فریم ورک‌ها رو برنامه نویسان و گروه‌های ماهری نوشتن که بعد از سالها تجربه اون رو در یک مجموعه گرد هم آوردن. یکی از مزیتهای نوشتن نرم افزارها با فریم ورک در شرکتها اینه که با رفتن شخص برنامه نویس و اومدن شخص دیگری بر روی پروژه، حداقل دستورات و روال کار بر روی اون پروژه رو بدونه میتونه update کنه. البته مشاهده شده همون هم انقدر custom‌ کردن که دیگه نمیشه گفت استاندارد هست

1- میخواستم بدونم آیا استفاده از فریم وورک ها در طراحی سایت یا طراحی یک مدیریت محتوا ضروری هست؟؟

ضروری نیست. صرفا یه پشنهاد هست

2-اگه کسی از فریم وورک استفاده نکنه و با همون دستورات معمول php , mysql کار کنه، اشکال داره؟؟

اشکال نداره. ولی در فریم ورک ها ابزارهایی مثل active record داره که کار query زدن رو راحت میکنه. شما هم میتونید پیاده سازی کنید ولی وقت زیادی نیزا داره

3- آیا کسی ک در برنامه نویسیش از فریم وورک استفاده نکنه، نمی تونه در آینده ی برنامه نویس خوب بشه ؟؟

این مورد ربطی به برنامه نویس خوب بودن در آینده نداره. برنامه نویس خوب کسی هست که خودشو با فناوری‌ها هماهنگ کنه، مدام الگوریتم‌های بهتری رو برای پیشرفت کارش بکار بگیره

به نظرتون من با این مطالبی ک تا حالا یاد گرفتم و بدون استفاده از فریم وورک های معروف میتونم یک مدیریت محتوای خوب بنویسم؟

بله میتویند و در کشور ما هم خیلی ها این کار رو کردم. مثلا ایران سامانه یکی از دوستان کار میکرد میگفت یه سیستم ماژولار خیلی قوی و داینامیک درست کردن که هیچ فشاری هم به سرور نمیاره.

دیگه بستگی به خودتون داره. ولی بعد از یکسال و آشنایی با مواردی که گفتید میتونید پروژه‌هایی رو انجام بدید.

رضا قربانی
چهارشنبه 16 دی 1394, 18:40 عصر
- آیا کسی ک در برنامه نویسیش از فریم وورک استفاده نکنه، نمی تونه در آینده ی برنامه نویس خوب بشه ؟؟

من هنوز یکبار هم از فریم ورک در پروژه هام استفاده نکردم .
فریم ورک باعث میشه تا از علم عقب بیوفتی .نمیذاره چیزای جدیدو یاد بگیری . البته اگر بهش وابسطه بشی که میشی .
نظر شخصی بنده .
موفق باشید

asma69
شنبه 19 دی 1394, 12:15 عصر
ممنون از پاسخگوییتون....پس نتیجه این که من بدون استفاده از فریم وورک ها هم میتونم کار برنامه نویسی رو ادامه بدم.....

0xEHSAN
شنبه 19 دی 1394, 12:54 عصر
درود بله میتونید حتی خودتون هم میتونید این فریمورک ها رو برای راحتی و سرعت عمل کار خودتون به صورت بنویسید حالا یک سوال برام پیش اومد در مورد صحبت های استاد عزیز آقای سیف زاده

بله میتویند و در کشور ما هم خیلی ها این کار رو کردم. مثلا ایران سامانه یکی از دوستان کار میکرد میگفت یه سیستم ماژولار خیلی قوی و داینامیک درست کردن که هیچ فشاری هم به سرور نمیاره.

من با انگولار کم کم کار کردم اما مزایا و معایب خودشو داره برای مثال مرورگرهای قدیمی رو به خوبی پشتیبانی نمیکنه و از مزایاش اینه که سرعتش بیشتره و فشار رو از رو سرور میاره به کلاینت ولی مهمترین عیبش که عدم پشتیبانی مرورگرهای قدیمی هست (تو ایران سهم قابل توجهی دارن این مرورگرها) نمیشه چشم پوشی کرد آیا راه حلی وجود داره که هم این مزایا رو داشته باشه و معایبش حداقل باشه؟ و هم مشکلی تو مبحث سئو نداشته باشه؟

abolfazl-z
یک شنبه 20 دی 1394, 20:04 عصر
سلام

من تا حالا با php, mysql چندتا پروژه نوشتم ک دارای بخش مدیریت و کاربری و تقریبا کامل بوده....

عین من !

ببینید من تازه بعد از دو سال برنامه نویسی PHP دارم با فریم ورک yii کار می کنم. از نظر من ضرروی است .

چرا ؟

نگاه کنید من هم توی این انجمن و انجمن های دیگر و یا کسانی که من را میشناسن میدونن که من با فریم ورک کار نمی کردم و برای خودم سیستم می نوشتم با دیدی که داشتم.

دقت کنید دو سال برای خودم کد های PHP اینور و اونور می کردم ولی آخر تصمیم ام عوض شد که برم سر فریم ورک. ولی طی این دو سال دید من به درک وسیع از برنامه نویسی تحت وب (PHP) رسید.

خیلی جالب است وقتی از سر سیستم خودم دل کندم و رفتم سر فریم ورک yii دیدم چقدر افکارم شبیه فریم ورک yii2 هست ولی خیلی خیلی مبتدی.

یعنی من model , controller , view داشتم اما به سبک خودم و خیلی مبتدی

وقتی شروع کردم به خواندن و یادگیری فریم فرک yii از لینک خودش http://www.yiiframework.com/doc-2.0/guide-index.html خیلی برایم لذت بخش بود, خیلی برایم جالب بود. تونستم در کمتر از یک هفته بهش کمی مسلط بشم و بفهمم که lifecycle اش چطوریه و ... و بعد اش هم شروع کردم به ساخت cms اما به سبک خودم. یعنی از yii توان استفاده را می کنم و تحلیل خودم را دارم. (مثلا از کلاس user اش استفاده نمی کنم و کلاس خودم را دارم authentication و authorization خودم را دارم)

خوب الان سرعت توسعه من افزایش پیدا کرده و پشت سیستم من یک فریم ورک قوی نشسته

اشکال نداره ولی باید به فکر سرعت و کیفیت کارامون باشیم.

برنامه نویس بودن با کارکردن از یک فریم ورک نشعت نمیگیره.

اشتباه نکنید. از یک فریم ورک استفاده کنید.

راستی یادتون نرود که سخت افزار قرار است در خدمت ما باشه ولی ما هم تا جایی که بتونیم هواسمون بهش هست.

فریم ورک باعث میشه تا از علم عقب بیوفتی .نمیذاره چیزای جدیدو یاد بگیری . البته اگر بهش وابسطه بشی که میشی .
نظر شخصی بنده .
موفق باشید

فریم ورک قرار نیست ما را از علم عقب بندازه , فریم ورک ها باعث میشن شما چرخی که باید در همه پروژه هاتون بهینه شده وجود داشته باشد را دوباره اختراع نکنید.

الان به نظر خودتون کدوم قسمت فریم ورک ما را از علم عقب می اندازد ؟ مثال میزنید ؟

0xEHSAN
یک شنبه 20 دی 1394, 21:39 عصر
فریم ورک قرار نیست ما را از علم عقب بندازه , فریم ورک ها باعث میشن شما چرخی که باید در همه پروژه هاتون بهینه شده وجود داشته باشد را دوباره اختراع نکنید.

الان به نظر خودتون کدوم قسمت فریم ورک ما را از علم عقب می اندازد ؟ مثال میزنید ؟

بیگ لایک الان ما چیزی داریم بعنوان دات نت فریمورک و یا کیوت و یا بوت استرپ و یا و الهی آخر کتابخانه و فریمورک ها اومدن تا کار مارو راحت تر کنن

asma69
شنبه 26 دی 1394, 02:32 صبح
سلام

عین من !

ببینید من تازه بعد از دو سال برنامه نویسی PHP دارم با فریم ورک yii کار می کنم. از نظر من ضرروی است .

چرا ؟

نگاه کنید من هم توی این انجمن و انجمن های دیگر و یا کسانی که من را میشناسن میدونن که من با فریم ورک کار نمی کردم و برای خودم سیستم می نوشتم با دیدی که داشتم.

دقت کنید دو سال برای خودم کد های PHP اینور و اونور می کردم ولی آخر تصمیم ام عوض شد که برم سر فریم ورک. ولی طی این دو سال دید من به درک وسیع از برنامه نویسی تحت وب (PHP) رسید.

خیلی جالب است وقتی از سر سیستم خودم دل کندم و رفتم سر فریم ورک yii دیدم چقدر افکارم شبیه فریم ورک yii2 هست ولی خیلی خیلی مبتدی.

یعنی من model , controller , view داشتم اما به سبک خودم و خیلی مبتدی

وقتی شروع کردم به خواندن و یادگیری فریم فرک yii از لینک خودش http://www.yiiframework.com/doc-2.0/guide-index.html خیلی برایم لذت بخش بود, خیلی برایم جالب بود. تونستم در کمتر از یک هفته بهش کمی مسلط بشم و بفهمم که lifecycle اش چطوریه و ... و بعد اش هم شروع کردم به ساخت cms اما به سبک خودم. یعنی از yii توان استفاده را می کنم و تحلیل خودم را دارم. (مثلا از کلاس user اش استفاده نمی کنم و کلاس خودم را دارم authentication و authorization خودم را دارم)

خوب الان سرعت توسعه من افزایش پیدا کرده و پشت سیستم من یک فریم ورک قوی نشسته

اشکال نداره ولی باید به فکر سرعت و کیفیت کارامون باشیم.

برنامه نویس بودن با کارکردن از یک فریم ورک نشعت نمیگیره.

اشتباه نکنید. از یک فریم ورک استفاده کنید.

راستی یادتون نرود که سخت افزار قرار است در خدمت ما باشه ولی ما هم تا جایی که بتونیم هواسمون بهش هست.

ممنون از پاسخگوییتون...ببخشید پاسختون رو دیر دیدم....
پس به نظر شما یهتر اینه که من از یک فریم وورک استفاده کنم....
خب اگه مثلا من از یک فریم وورک مثل yii استفاده کنم ، آیا ممکنه چند سال بعد این فریم وورک منقضی شه و اونوقت من مجبور به تغییر کدهای برنامه های قبلم بشم؟؟

بعد این که من برنامه نویسی رو بطور پیشرفته یادندارم، در حد همون توضیحاتی ک نوشتم کار کردم...
چطوری میتونم راحت این فریم وورک رو یادبگیرم؟؟ به نظرم کار کردن باهاش سخته..
ممنون

مهرداد سیف زاده
شنبه 26 دی 1394, 03:34 صبح
خب اگه مثلا من از یک فریم وورک مثل yii استفاده کنم ، آیا ممکنه چند سال بعد این فریم وورک منقضی شه و اونوقت من مجبور به تغییر کدهای برنامه های قبلم بشم؟؟

فریم ورک منقضی نمیشه بلکه با نسخه‌های جدید php ناسازگار میشه و نیاز به ویرایش داره. حتی اگر شما خودتون هم یه برنامه ماژولار از پایه شبیه فریم ورک بنویسید در طول زمان و معرفی نسخه‌های جدید php نیاز به ویرایش در کدهاتون دارید. البته فریم ورک‌های معروف مثل کیک،سیمفونی و yii همیشه تیم برنامه نویس هستن و ویرایشات رو انجام میدن. مثلا نسخه1.1.17 سه روز پیش release شد و بیشترین هدف این آپدیت سازگاری نسخه ۱ با php7 بوده و این در حالی هست که نسخه Yii 2 با php7 سازگاری کامل داره

بعد این که من برنامه نویسی رو بطور پیشرفته یادندارم، در حد همون توضیحاتی ک نوشتم کار کردم...
چطوری میتونم راحت این فریم وورک رو یادبگیرم؟؟ به نظرم کار کردن باهاش سخته..

مجموعه آموزشی از پایه تا پیشرفته در بخش yii هست میتونید دانلود و استفاده کنید.

hamedarian2009
شنبه 26 دی 1394, 05:34 صبح
نظر شخصی بنده .
موفق باشید

شما چون از فریمورک استفاده نکردی این نظرو داری فقط یکبار درست و حسابی امتحان کنید نظرت 180 درجه عوض خواهد شد
اتفاقا به علمتون افزوده میشه تو فریمورکها با انواع الگوهای طراحی و مباحث پیشرفته شی گرایی آشنا میشید و با استانداردهای کدنویسی psr آشنا میشید و همیشه هم به روز خواهید بود

asma69
یک شنبه 27 دی 1394, 16:44 عصر
فریم ورک منقضی نمیشه بلکه با نسخه‌های جدید php ناسازگار میشه و نیاز به ویرایش داره. حتی اگر شما خودتون هم یه برنامه ماژولار از پایه شبیه فریم ورک بنویسید در طول زمان و معرفی نسخه‌های جدید php نیاز به ویرایش در کدهاتون دارید. البته فریم ورک‌های معروف مثل کیک،سیمفونی و yii همیشه تیم برنامه نویس هستن و ویرایشات رو انجام میدن. مثلا نسخه1.1.17 سه روز پیش release شد و بیشترین هدف این آپدیت سازگاری نسخه ۱ با php7 بوده و این در حالی هست که نسخه Yii 2 با php7 سازگاری کامل داره

مجموعه آموزشی از پایه تا پیشرفته در بخش yii هست میتونید دانلود و استفاده کنید.

ممنون از راهنماییتون...
فقط من نتم همش قط ووصل میشه..برای همون میخوام مجموعه رو با دانلود منیجر دانلود کنم که اگه نت هم قط و وصل شه باز ادامه دانلود رو بره و خطا نده....
واسه این فایل ها دانلود منجیرم باز نمیشه.....و از مرورگر دانلود میکنه و وسطش به خاطر سرعت نت قط میشه و باز از اول باید دانلود کنم....
باید چکارکنم ک با دانلود منیجر بتونم دانلودشون کنم؟
ممنون میشم راهنماییم کنید..

مهرداد سیف زاده
یک شنبه 27 دی 1394, 18:24 عصر
ممنون از راهنماییتون...
فقط من نتم همش قط ووصل میشه..برای همون میخوام مجموعه رو با دانلود منیجر دانلود کنم که اگه نت هم قط و وصل شه باز ادامه دانلود رو بره و خطا نده....
واسه این فایل ها دانلود منجیرم باز نمیشه.....و از مرورگر دانلود میکنه و وسطش به خاطر سرعت نت قط میشه و باز از اول باید دانلود کنم....
باید چکارکنم ک با دانلود منیجر بتونم دانلودشون کنم؟
ممنون میشم راهنماییم کنید..
از مکتب خونه دانلود کنید
http://maktabkhooneh.org/course/seifzadeh-yii2

H:Shojaei
یک شنبه 27 دی 1394, 22:03 عصر
همه نظرشون رو گفتن منم بگم!
من الان خودم یه سری کد دارم که با اون کار میکنم بهش نه میشه گفت cms نه میشه گفت framework یه مدتی هم به فکر یه فریم ورک یاد گرفتن و کلا کار کردن باهاش افتاده بودم! دلیل اون هم این بود که کدهای خودم خیلی اذیتم میکردن همش نیاز به ویرایششون داشتم هرچند که ۲-۳ پروژه فقط با همین کدها نوشتم ولی بازم تو هر پروژه یه سری چیزهایی اضافه میشه که باید لحاظ بشه...
در کل مثلا وسط پروژه میفهمیدم که از اول باید یه بخشی رو انجام میدادم که ندادم و باید میرفتم تو کدها یه تغییری میدادم که اون رو هم پوشش بدم... این موارد یه خوبی داشت یه بدی!
بدیش این بود که وسط پروژه یه گاف میدی و یهو یادت میاد و اعصابت بهم میریزه! خوبیش حالا این بود که باید این گافی که دادی رو به ساده ترین شکل رفع کنی که کمترین زمان و بیشترین کارایی رو داشته باشه! و این همیشه تو من باعث ایجاد خلاقیت تو کد نویسی میشده! مثلا تو یه پروژه یادمه یادم رفته بود که داده ها رو واسه نمایش فیلتر کنم! یه راهی به ذهنم رسید که خودم کیف کردم!!
حالا بریم سر فریمورک ها...
یه مدت دنبال یادگیری yii و laravel بودم که لاراول یکی از دوستان میخواست یاد بگیره و به منم توضیح میداد که کامل فهمیدم ولی کار نکردم! فقط فهمیدم لاراول چکار میکنه و سینتکسش رو دیدم!
و به یه نتیجه رسیدم اوایل یادگیری خیلی خوب بود و شگفت زده میشدم از این که مثلا یه صفحه کد رو با یه خط انجام میده به مرور زمان دیدم کلا داره این وسط کد نویسی php و کلا خط فرمان خود php حذف میشه یعنی شما تو تمام جاها فقط ابزارهای فریمورک رو صدا میزنید! و هیچ کار دیگه ای که خلاقیت ایجاد کنه انجام نمیدین! فیلتر میخواید متد صدا بزنید! دیتا میخواید کلاس و متد صدا بزنید! توکن میخواید کلاس صدا بزنید! تو ویو میخواید کد بزنید به روشی که لاراول گفته (هرچند میدونم که میشه پیروی نکرد ولی وقتی آلوده بشید چرا که نه!) باید کار کنید! کلا هرکاری که بخواید بگنید باید کلاس یا متد مربوطه رو صدا بزنید همه چیز از قبل واسه شما ساخته شده و فقط نیازه شما کد حفظ کنید همین!
اینجا بود که دل زده شدم و شروع به کار باهاش نکردم... (هرچند دوستم که همزمان به من داشت توضیح میداد بسیار تا آخر هیجان زده بود که همچین ابزاری بوده و ما مثلا باهاش کار نمیکردیم و این به صلیغه و طرز فکر اون و من بستگی داشت که چی برداشت کردیم!)
اگر جایی بخوام گروهی کار کنم قطعا با فریمورک ها کار میکنم ولی تا وقتی که خودم مدیر پروژه های خودم هستم لذتی که از نوشتن و ویرایش کدهای خودم میبرم رو با ابزارهای آماده فریمورک ها عوض نمیکنم...

در کل هم فریمورک خوبه ولی اگر من میخواستم اینطوری یه ابزاری باشه که واسم همه کار بکنه میرفتم asp.net یاد میگرفتم و با .netframework کار میکردم(مثال مناسبی نبود ولی حسی که فریمورکا به آدم میده همش یکیه فرق نداره فریم ورک دات نت باشه واسه asp.net یا yii باشه واسه php)...

asma69
دوشنبه 28 دی 1394, 21:12 عصر
از مکتب خونه دانلود کنید
http://maktabkhooneh.org/course/seifzadeh-yii2
ممنون از راهنماییتون

asma69
دوشنبه 28 دی 1394, 21:17 عصر
من الان خودم یه سری کد دارم که با اون کار میکنم بهش نه میشه گفت cms نه میشه گفت framework یه مدتی هم به فکر یه فریم ورک یاد گرفتن و کلا کار کردن باهاش افتاده بودم! دلیل اون هم این بود که کدهای خودم خیلی اذیتم میکردن همش نیاز به ویرایششون داشتم هرچند که ۲-۳ پروژه فقط با همین کدها نوشتم ولی بازم تو هر پروژه یه سری چیزهایی اضافه میشه که باید لحاظ بشه...
در کل مثلا وسط پروژه میفهمیدم که از اول باید یه بخشی رو انجام میدادم که ندادم و باید میرفتم تو کدها یه تغییری میدادم که اون رو هم پوشش بدم... این موارد یه خوبی داشت یه بدی!
بدیش این بود که وسط پروژه یه گاف میدی و یهو یادت میاد و اعصابت بهم میریزه! خوبیش حالا این بود که باید این گافی که دادی رو به ساده ترین شکل رفع کنی که کمترین زمان و بیشترین کارایی رو داشته باشه! و این همیشه تو من باعث ایجاد خلاقیت تو کد نویسی میشده! مثلا تو یه پروژه یادمه یادم رفته بود که داده ها رو واسه نمایش فیلتر کنم! یه راهی به ذهنم رسید که خودم کیف کردم!!
یه مدت دنبال یادگیری yii و laravel بودم که لاراول یکی از دوستان میخواست یاد بگیره و به منم توضیح میداد که کامل فهمیدم ولی کار نکردم! فقط فهمیدم لاراول چکار میکنه و سینتکسش رو دیدم!
و به یه نتیجه رسیدم اوایل یادگیری خیلی خوب بود و شگفت زده میشدم از این که مثلا یه صفحه کد رو با یه خط انجام میده به مرور زمان دیدم کلا داره این وسط کد نویسی php و کلا خط فرمان خود php حذف میشه یعنی شما تو تمام جاها فقط ابزارهای فریمورک رو صدا میزنید! و هیچ کار دیگه ای که خلاقیت ایجاد کنه انجام نمیدین! فیلتر میخواید متد صدا بزنید! دیتا میخواید کلاس و متد صدا بزنید! توکن میخواید کلاس صدا بزنید! تو ویو میخواید کد بزنید به روشی که لاراول گفته (هرچند میدونم که میشه پیروی نکرد ولی وقتی آلوده بشید چرا که نه!) باید کار کنید! کلا هرکاری که بخواید بگنید باید کلاس یا متد مربوطه رو صدا بزنید همه چیز از قبل واسه شما ساخته شده و فقط نیازه شما کد حفظ کنید همین!
اینجا بود که دل زده شدم و شروع به کار باهاش نکردم... (هرچند دوستم که همزمان به من داشت توضیح میداد بسیار تا آخر هیجان زده بود که همچین ابزاری بوده و ما مثلا باهاش کار نمیکردیم و این به صلیغه و طرز فکر اون و من بستگی داشت که چی برداشت کردیم!)
اگر جایی بخوام گروهی کار کنم قطعا با فریمورک ها کار میکنم ولی تا وقتی که خودم مدیر پروژه های خودم هستم لذتی که از نوشتن و ویرایش کدهای خودم میبرم رو با ابزارهای آماده فریمورک ها عوض نمیکنم...

در کل هم فریمورک خوبه ولی اگر من میخواستم اینطوری یه ابزاری باشه که واسم همه کار بکنه میرفتم asp.net یاد میگرفتم و با .netframework کار میکردم(مثال مناسبی نبود ولی حسی که فریمورکا به آدم میده همش یکیه فرق نداره فریم ورک دات نت باشه واسه asp.net یا yii باشه واسه php)...

حرفاتونو خوندم..ممنون از این که تجربیات خودتون رو در اختیار بقیه قرار دادین...
پس این که میگن استفاده از فریم وورک باعث میشه فشار روی سرور کمتر باشه درسته یانه؟؟
راستش من از فریم وورک هیچی نمیدونم و امروز فایل آموزشی برای یادگیری فریم وورک yii رو از همین سایت دانلود کردم و هنوز شروع نکردم...اما قصد داشتم که شروع کنم و کارکنم......
با این صحبت ها و نظرات شما باز سردوراهی موندم که برم سراغ یادگیری فریم وورک یانه؟؟ چون میدونم که یادگیری فریم وورک زمان میبره..
اخه میبینم هرکسی نظر متفاوتی داره....
ممنون

دوشنبه 28 دی 1394, 22:22 عصر
حرفاتونو خوندم..ممنون از این که تجربیات خودتون رو در اختیار بقیه قرار دادین...
پس این که میگن استفاده از فریم وورک باعث میشه فشار روی سرور کمتر باشه درسته یانه؟؟
راستش من از فریم وورک هیچی نمیدونم و امروز فایل آموزشی برای یادگیری فریم وورک yii رو از همین سایت دانلود کردم و هنوز شروع نکردم...اما قصد داشتم که شروع کنم و کارکنم......
با این صحبت ها و نظرات شما باز سردوراهی موندم که برم سراغ یادگیری فریم وورک یانه؟؟ چون میدونم که یادگیری فریم وورک زمان میبره..
اخه میبینم هرکسی نظر متفاوتی داره....
ممنون
وسطای صحبتهام گفتم که بستگی به نظر و صلیقه داره! میگم من با دوستم داشتیم یاد میگرفتیم ولی تو یادگیری دو نظر کاملا متفاوت نسبت به فریمورک داشتیم!
به نظر من شما هم آموزش ها رو نگاه کنید یاد بگیرید بعد خواستید کار کنید خواستید نکنید! من هم حداقل تئوری فهمیدم چکار میکنن این فریمورک ها بعد تصمیم گرفتم...
یاد هم بگیری و مثلا نخواید ادامه بدین نهایت اینه که ساختار فریمورک ها رو یاد گرفتید که این خودش خیلی خوبه و تازه با کد نویسی بهینه و کلا ام وی سی و شی گرایی به صورت حرفه ای یاد میگیرید...
آموزش ها رو دنبال کنید هیچ چی از دست نمیدین مطمئن باشید...

asma69
سه شنبه 29 دی 1394, 17:11 عصر
وسطای صحبتهام گفتم که بستگی به نظر و صلیقه داره! میگم من با دوستم داشتیم یاد میگرفتیم ولی تو یادگیری دو نظر کاملا متفاوت نسبت به فریمورک داشتیم!
به نظر من شما هم آموزش ها رو نگاه کنید یاد بگیرید بعد خواستید کار کنید خواستید نکنید! من هم حداقل تئوری فهمیدم چکار میکنن این فریمورک ها بعد تصمیم گرفتم...
یاد هم بگیری و مثلا نخواید ادامه بدین نهایت اینه که ساختار فریمورک ها رو یاد گرفتید که این خودش خیلی خوبه و تازه با کد نویسی بهینه و کلا ام وی سی و شی گرایی به صورت حرفه ای یاد میگیرید...
آموزش ها رو دنبال کنید هیچ چی از دست نمیدین مطمئن باشید...

ممنون از راهنماییتون..باشه پس من شروع میکنم به یادگیری فریم وورک..

hamedarian2009
سه شنبه 29 دی 1394, 17:28 عصر
ممنون از راهنماییتون..باشه پس من شروع میکنم به یادگیری فریم وورک..
کمی هم با laravel کار کنید بعد بین yii و laravel یکی رو انتخاب کنید براتون منبع آموزشی رو پیغام خصوصی میکنم

aliramazani
سه شنبه 29 دی 1394, 20:36 عصر
من الان بین فریم ورکها گیر کردم. کدومش بهتره؟
yii
laravel
ci
cacke
?
?
?

مهرداد سیف زاده
سه شنبه 29 دی 1394, 21:27 عصر
yii
laravel
ci
cacke
?
?
?

yii , laravel شبیه هم هستن. و هر دو مدام بروز میشن و منابع یادگیری بسیار خوبی هم دارن. از نظر امکانات هر دو برابر هستن. ابزارهای توسعه سریع در هر دو فریم ورک به خوبی وجود داره. مثلا به سرعت کمتر از ۵ دقیقه میتونید از یه table که ۵۰ تا فیلد داره به سرعت CRUD همراه با grid و list view درست کنید
کیک از قدیمی‌های فریم ورک هست. دستورات خودش رو داره. بروز رسانی میشه و ابزارهای توسعه خوبی داره ولی به پای لاراول و yii نمیرسه. جدیدا با معرفی لاراول و yii از رنکینگ این فریم ورک کم شده
ci با سبکی عجین شده. ولی ابزار تولید سریع کد نداره. امکانات داره ولی چیزهایی مثل grid , list رو در خودش نداره. در پروژه های کوچک خیلی خوبه ولی در کارهای متوسط و بزرگ بسیار وقت گیر هست

در آخر من Yii2 رو پیشنهاد میدم. و این پیشنهاد اول از روی علاقه و بعد پروژه‌هایی که ازش استفاده کردم خوب بوده.

aliramazani
سه شنبه 29 دی 1394, 21:35 عصر
مرسی بابت پاسخگوییتون.
برای یادگیری yii چه پیشنیازهایی لازم هست؟

مهرداد سیف زاده
چهارشنبه 30 دی 1394, 00:33 صبح
مرسی بابت پاسخگوییتون.
برای یادگیری yii چه پیشنیازهایی لازم هست؟
oop رو که حتما نیازه
روی mvc تجربه داشتید بهتره
البته در فیلمهای آموزشی سعی کردم از پایه تا پیش‌رفته توضیح بدم (http://barnamenevis.org/showthread.php?505633-%D9%85%D8%AC%D9%85%D9%88%D8%B9%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C-yii2-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%A8%D8%AA%D8%AF%DB%8C-%D8%AA%D8%A7-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%87-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D9%BE%D8%B1%D9%88%DA%98%D9%87-%D8%B9%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-cms)

hamedarian2009
چهارشنبه 30 دی 1394, 10:38 صبح

این حس شما درمورد فریمورکهای PHP درست نیست و اصلا قابل مقایسه با دات نت نیست من خودم چون لاراول کار میکنم میتونم در مورد این فریمورک بهتر نظر بدم که درسته که شما برای هرکاری یک کلاس و متد رو صدا می زنید اما هیچ چیز مخفی اینجا نیست (برخلاف دات نت) یعنی شما به راحتی می تونید اون کلاس و متدی که استفاده می کنید رو کدهاشو ببینید و می تونید تغییرات موردنظر خودتون رو بدین و اونو سفارشی کنید. هنگامی هم که کدها رو ببینید ایده های خوبی که یک تیم از بهترین برنامه نویسان دنیا اونو پیاده سازی کردن دستتون میاد که میتونید تو برنامه های pure php خودتون هم پیاده سازی کنید

اتفاقا سر همین قضیه اوپن سورس بودن همین چند وقت پیش که لاراول 5.2 اومد آقای povilas korop که یکی از حرفه ای های laravel هست و من همیشه وبلاگشو دنبال میکنم در یک مورد یک روشی رو آموزش میدادن که من قبل اینکه این اموزش رو بزاره با رفتن به سورس کد راه حلی رو خود لاراول برای اینکار در نظر گرفته بود اما فراموش کردن در داکیومنت قرار بدن رو کشف کردم و سریعا بهشون ایمیل زدم و گفتم که ایشون هم اصلاح کرد اگه تو لینک زیر چک کنید خودش هم این نکته رو ذکر کرده و اینها همش به خاطر اوپن سورس بودن فریمورکه
http://laraveldaily.com/auth-login-with-username-instead-of-email/

(http://laraveldaily.com/auth-login-with-username-instead-of-email/)

hamedarian2009
چهارشنبه 30 دی 1394, 10:46 صبح
yii
laravel
ci
cacke
?
?
?

من بر خلاف سایر دوستان هیچ وقت چیزی که خودم کار میکنم رو پیشنهاد نمیکنم و همیشه در برابر این پرسش بهش میگم با هرکدوم به مدت یک هفته کار کنید با هرکدوم دیدید راحت ترید همون فریمورک رو انتخاب کنید اجازه ندین دیگران به جاتون فکرکنند

پ.ن: دیدم افرادی که با یک فریمورک کار کردن و چون نتونستن باهاش کنار بیان دیدگاه منفی نسبت به همه فریمورکها پیدا کردن

چهارشنبه 30 دی 1394, 11:47 صبح
این حس شما درمورد فریمورکهای PHP درست نیست و اصلا قابل مقایسه با دات نت نیست من خودم چون لاراول کار میکنم میتونم در مورد این فریمورک بهتر نظر بدم که درسته که شما برای هرکاری یک کلاس و متد رو صدا می زنید اما هیچ چیز مخفی اینجا نیست (برخلاف دات نت) یعنی شما به راحتی می تونید اون کلاس و متدی که استفاده می کنید رو کدهاشو ببینید و می تونید تغییرات موردنظر خودتون رو بدین و اونو سفارشی کنید. هنگامی هم که کدها رو ببینید ایده های خوبی که یک تیم از بهترین برنامه نویسان دنیا اونو پیاده سازی کردن دستتون میاد که میتونید تو برنامه های pure php خودتون هم پیاده سازی کنید

اتفاقا سر همین قضیه اوپن سورس بودن همین چند وقت پیش که لاراول 5.2 اومد آقای povilas korop که یکی از حرفه ای های laravel هست و من همیشه وبلاگشو دنبال میکنم در یک مورد یک روشی رو آموزش میدادن که من قبل اینکه این اموزش رو بزاره با رفتن به سورس کد راه حلی رو خود لاراول برای اینکار در نظر گرفته بود اما فراموش کردن در داکیومنت قرار بدن رو کشف کردم و سریعا بهشون ایمیل زدم و گفتم که ایشون هم اصلاح کرد اگه تو لینک زیر چک کنید خودش هم این نکته رو ذکر کرده و اینها همش به خاطر اوپن سورس بودن فریمورکه
http://laraveldaily.com/auth-login-with-username-instead-of-email/

(http://laraveldaily.com/auth-login-with-username-instead-of-email/)
خوب ایده گرفتن که بحثی توش نیست منم گفتم که چیزهای خوبی میشه از فریم ورک ها یاد گرفت!
ولی بحث من سر استفادست که این هم یه صلیقه شخصیه... من کار کردم دیدم باهاش راحت نیستم و فقط به درد تیم های بزرگ با پروژه های نسبتا بزرگ میخوره نه منی که کلا خودم دولوپر و مدیر پروژه ام و نهایت یه نفر رو اگر بیارم کنار خودم یا حداکثر دو نفر که اونها هم میتونم کاری که خودم با کدهای خودم میکنم رو ظرف ۱ روز بهشون یاد بدم!
و راستی اینم بگم من دیدم نسبت به CI اصلا به شکلی که لاراول و یی هست نیست... یعنی CI دقیقا میاد به شما اون پایه معماری mvc , همچنین oop رو میده شما خودتون حالا باید با دید و دانش و با دستای خودتون پروژتون رو بسازید و عملا قالبی که شما توش قرار میگیرید و باید ازش پیروی کنید توی این فریمورک فقط قالب استفاده از mvc , oop هست نه این که هر کاری بخواید انجام بدین یه کلاس یا تابع صدا بزنید این کلاس ها و توابع رو میتونید خودتون بنویسید(شاید یکی بگه من حالم خوب نیست! ولی دید خوبی نسبت به این که کد آماده استفاده کنم تو مواردی که از دست خودم برمیاد ندارم) البته اینم بگم که درسته که توی لاراول هم میشه روندهای خودش رو بذارید کنار ولی وقتی بخواید این کارو بکنید چرا اصلا ازش استفاده کنید و سرباز اضافی داشته باشید!
اینا همش صلیقه منه که تاثیر میذاره و نوع دید من رو عوض میکنه نسبت به باقیه دوستان وگر نه کی بدش میاد یه پروژه که ۱ ماه بدون فریم ورک انجام میشه رو تو ۱ هفته با فریمورک انجام بده!

aliramazani
پنج شنبه 01 بهمن 1394, 14:07 عصر
من بر خلاف سایر دوستان هیچ وقت چیزی که خودم کار میکنم رو پیشنهاد نمیکنم و همیشه در برابر این پرسش بهش میگم با هرکدوم به مدت یک هفته کار کنید با هرکدوم دیدید راحت ترید همون فریمورک رو انتخاب کنید اجازه ندین دیگران به جاتون فکرکنند

پ.ن: دیدم افرادی که با یک فریمورک کار کردن و چون نتونستن باهاش کنار بیان دیدگاه منفی نسبت به همه فریمورکها پیدا کردن
راحتی ملاک نیست کارایی مهمه.
اگر یه چیزی سخت باشه ولی بدونم وقت الکی واسش نمیزارم ارزشش بیشتر یه چیز راحته

hamedarian2009
پنج شنبه 01 بهمن 1394, 16:50 عصر
راحتی ملاک نیست کارایی مهمه.
اگر یه چیزی سخت باشه ولی بدونم وقت الکی واسش نمیزارم ارزشش بیشتر یه چیز راحته
منظور من چندتا فریمورک معروف (yii, laravel, codeigniter, symfony) هستن که همشون خوبن و با هرکدوم کار کنید زیاد فرق آنچنانی ندارن

من گفتم با هرکدوم شما راحتین کار کنید تعریف هرکسی از راحتی فرق داره اونهم به خاطر پایه اون شخص و پیش نیازهایی که کار کرده بستگی داره به طور مثال من در دبیرستان و دانشگاه کلا با ریاضی و فیزیک و کلا دروس مساله ای راحت بودم و برعکس تاریخ و دروس خوندنی برام سخت بود در حالی که این مقوله برای افراد دیگه فرق داشت

پس بهترین راه اینه با هرکدوم یکمدت کار کنه تا با اونی که بهتر ارتباط برقرار می کنه روانتخاب کنه من بهش قول میدم با انتخاب یکی و عدم انتخاب بقیه هیچ چیزی رو از دست ندادن

asma69
پنج شنبه 01 بهمن 1394, 16:51 عصر
کمی هم با laravel کار کنید بعد بین yii و laravel یکی رو انتخاب کنید براتون منبع آموزشی رو پیغام خصوصی میکنم
باشه...ممنون

Morteza
دوشنبه 10 اسفند 1394, 21:44 عصر
قبل از انجام هر پروژه‌ای به ابزارش فکر کن. فریم‌ورک‌ها یه ابزار قوی هستن. به نظر من:

1- از فریم حتماً استفاده کن (به دلیل افزایش سرعت، قدرت، امنیت و لذت برنامه‌نویسی).

2- قبل از استفاده راجع به انتخاب فریم‌ورک و انواع اونها خوب تحقیق کن (در حد کمتر از یک ماه اما سعی کن در انبوه پیشنهادات افراد و سایت‌ها غوطه‌ور نشی) انتخاب رو بر اساس هدف اصلی و نیازت انجام بده.

3- بعد از انتخاب فریم‌ورک دیگه به این موضوع فکر نکن که این بهتره یا اون. اگه اون یکی رو انتخاب می‌کردم فلان بود و از این طور صحبت‌ها. چون قبلش یک انتخاب حساب شده کردی و دیگه تصمیمت رو گرفتی. خیلی قوی تا حرفه‌ای شدن در اون فریم‌ورک ادامه بده. برنامه‌نویس اگه برنامه‌نویس باشه با هر فریم‌ورکی میتونه بهترین پروژه‌ها رو بنویسه. باید ببینی کدوم راه دست بهتری دارن برات. این به معنای تعصب داشتن روی یک فریم‌ورک نیست بلکه برای این شاخه اون شاخه نپریدن و جلوگیری از اتلاف وقتت هست.

نکته آخر اینکه از نظر من فریم‌ورک بد نداریم. اونها مثل بنز، بی ام دبلیو، تویوتا، پورشه و ... هستن. در نتیجه باید بین خوب و خوب تر انتخاب کنی پس خودت رو زیاد اسیر این انتخاب نکن.