PDA

View Full Version : یک مشکل

mobarra750
چهارشنبه 16 دی 1394, 14:57 عصر
سلام دوستان من یک برنامه برای اندروید نوشتم وقتی این برنامه رو تو گوشی های مختلف با اندازه های مختلف که اجرا می کنم جای دکمه های عوض میشه من برای تعیین موقعیت دکمه ها به اونا اندازه دادم مثلا از بالا 100dp فاصله داشته یاشه
آیا راهی هست که بشته برنامه رو تو هر گوشی بدون بهم ریختگی در طراحی اجرا بشه ممنون

pbm_soy
چهارشنبه 16 دی 1394, 23:18 عصر
مطالعه یا سرچ کنید نمیشه در یک یا چند پست کوتاه کل نکات را شرح داد ولی بصورت کلی اینجا چند نکته اصلی را مینویسم
واحدهای اندازه گیری و مختصات دادن sp , dp , pixel وغیره را با کاربرد بفهمید
میتوانید برای اندازه های مختلف صفحه نمایش طراحی اختصاصی داشته باشید یعنی فولدرهای لایوت مختلفی میتوانید داشته باشید که در همگی تمام اکتیویتیها بصورت جداگانه طراحی میشوند در واقع در ادامه نام لایوت مشخصه صفحه نمایش نوشته میشود
حتی میتوانید برای زبانهای مختلف هم فولدرهای لایوت متفاوت میتوانید داشته باشید

البته میتوامید طراحی پیش بگیرید که حد میانه رو را پیش بگیرد و بتواند در تمام اندازه درست نمایش داده شود مثلا بااستفاده از یک relativelayout بیاید یک موردی را دقیقا در وسط قرار بدهید حتی این مورد میتواند یک linearelayout باشد که داخل میتوانید مواردی را بچینید حالا میتوانید در بالا و پایین این شی وسطی اشیا دیگری را بچینید
ویا میتوانید از لایوت گرید برای چیدمان استفاده کنید و حتی میتوانید اندازه اشیای که در آنها قرار میدهید را نیز وابسته کنید ویا اندازه متنها و فونتها نیز میتوانید از واحد dp استفاده کنید که یک واحد اندازه گیری مستقل است
اگر توجه کرده باشید فولدرهای تصاویر بصورت ldpi , mdpi , hdpi ,..... غیره تقسیم شده اند که تصاویر با توجه به نوع صفحه نمایش فرق خواهند کرد

مورد دیگر اینکه حتی شما میتوانید یک صفحه را بصورت دینامیک در زمان اجرا با استفاده از دستورات طراحی کنید و اشیا را بچینید و اندازه و مختصات بدهید و غیره مثلا اول اندازه عرض صفحه را بگیرید و بعد ببینید در آن عرض چند تا باتن جا میشود و به همان تعداد باتن در آنجا قرار دهید
اینا روشهای طراحی صفحه نمایش بودند شاید دوستان دیگر تجارب دیگری هم داشته باشند

Omid Zakeri
سه شنبه 13 بهمن 1394, 12:54 عصر
البته شما باید 3تا سایز واسه هر صفحه برنامت درست کنی
مثلا سایز small,larg,xlarg
ک روی تبلت سایزش بهم نخوره