PDA

View Full Version : مشکل در برنامه ریزی درسی

reza850101
چهارشنبه 08 شهریور 1385, 10:29 صبح
باسلام: حالاکه همه دوستان و اساتید قدیم و جدید(صارمی مصطفی شاپرک مفیدی سنبله...) درکنارهم جمع شدند تامشکل ما تازه کارها راحل کنند من بدون مقدمه مشکلم را مطرح میکنم امیدوارم بتونم به نتیجه مطلوب برسم ومراهم راهنمایی کنند باتشکر
برنامه ای که میخواهم بنویسم برای برنامه ریزی کلاس ودرس معلمان یک مدرسه است
که شامل جداول ایام هفته – کلاسها – دروس – معلمان – زنگ مدرسه میباشد
- باید هردرس بمقداراستاندارش در زنگها تقسیم شود - باید هرمعلم بمقدارساعتی که تعیین شده کارکند- نام هر یک معلم دریک زنگ فقط دریک کلاس بیاید- دروس دریک زنگ ودریک کلاس روی هم قرارنگیرد
-مشکلی که هست بجهت تعدادزیاد کلاسها ودروس ممکن است یک درس و یایک معلم دریک روزتکرارشود ویابیش ازساعت موظف واردشود
- ضمنادرفایل پیوست نحوه ریلشن کردن جداول را به این تریب بفرمایید : دریک روز دریک کلاس دریک زنگ فقط نام یک معلم واردشود

reza850101
چهارشنبه 08 شهریور 1385, 15:11 عصر
شاید باید تایپیک جدید میزدم ولی چون یک موضوع بودترجیح دادم اینجابیاورم
- ببخشید یک نگاهی به این کوئری بکنید همانطوریکه میبینید همه فیلدها یکی نیستند - بگویید که چطور میشه معلم یک درهمه اینها باشد ولی درشرایطی که همه فیلدها یکی است اجازه تکراری بودن را ندهد

samaneh_h
چهارشنبه 08 شهریور 1385, 15:24 عصر
سوال دومت رو سخت پرسیدی ،می‌گی دقیقا چی می‌خوای؟واضح نیست

reza850101
پنج شنبه 09 شهریور 1385, 08:11 صبح
درنمونه دوم آنچه خواستم این است یک معلم توانایی این راداشته باشد که دریک روز یک معلم یک درس بتواند دز زنگهای مختلف درس بدهد (ولی دریک زنگ تکرارنشود)

samaneh_h
پنج شنبه 09 شهریور 1385, 08:47 صبح
یعنی می‌خوای هر معلم فقط در هر زنگ سر یک کلاس و یک درس رو بدهد. خوب حالا می‌خوام بدونم هر معلم فقط یک درس رو می‌ده؟
یعنی اینجوری در نظر گرفتی که معام 1 فقط ریاضی در س بده؟؟؟

hamedinho
پنج شنبه 09 شهریور 1385, 09:11 صبح
سلام
من هم می خواستم این برنامه رو بنویسم ولی بدلیل پیچیدگی هاش بی خیال شدم ولی اگر این برنامه باشد واقعا بدرد بخور است . من دبیرستانی هستم و هر سال این مشکل رو در مدرسه داریم و ناظم نمی تونه معلم ها رو ردیف کن و یکی دو هفته مدرسه هرکر هرکی .
خوش حال می شم اگر درست شد نمونشو آپ کنید تا همه استفاده و دعا به جون شما کنن.

reza850101
شنبه 11 شهریور 1385, 14:01 عصر
عجب شانسی
به نظر میرسه حضور دوستان کم رنگ شده !!!

Mahsa Hatefi
یک شنبه 12 شهریور 1385, 00:04 صبح
دوست عزیز
این فرمایش شما یکی از کارهای بسیار مشکل برنامه نویسی بوده که تا کنون هیچ برنامه نویسی نتوانسته این مشکل رو برای برنامه نویسان مدارس حل کنه . من اینو عرض کردم چون بیست ساله کارمه و با پیچیدگیهای اون و زیر رو بم هاش کاملا آشنام . شرکتی که برنامه ویژه مدارس رو نوشت توی ویرایش های قبلی خیلی سعی کردند این کا رو انجام بدند اما شکست خوردند و این قسمتو از برنامه هاشون حذف کردند . زیرا کلاسبندی اتوماتیک دبیرن و دروس مربوطه پیچیدگیهای زیادی داره که من که بیست سال این کارو برای چندین دبیرستان هنرستان و پیش دانشگاهی بزرگ و شلوغ حتی تا چهل و سه کلاس انجام دادم ، می فهمم چه کار دشواریه . این که من عرض کردم شرکت مربوطه شکست خورد ، نه اینکه ضعیف بودند برعکس اگه فقط یه نگاه به طراحی گزارشات برنامه شون بیاندازید متوجه می شید چه غولهایی توی اون شرکت مشغول کارند .
البته نمی خوام دلسردتون کنم ولی اولا باید خودتون برنامه نویس حرفه ای برای مدارس باشید تا مشکلاتو لمس کنید دوما تسلط کامل به برنامه نویسی کامپیوتری باشید سوما این کار یه گروه صد در صد حرفه ای .

سنبله کار
یک شنبه 12 شهریور 1385, 10:19 صبح
حالا که به اینجا رسید فکر می کنم باید بهش جدی نگاه بشه آیا الگوریتم کارتون رو می تونید بطور کامل اینجا تشریح کنید ؟
به عقیده من کار با اکسس نشد نداره مگه اینکه سوال غلط باشه .
منتظر جوابتون هستم

Mahsa Hatefi
یک شنبه 12 شهریور 1385, 23:56 عصر
دوست و استاد گرام جناب سنبله کار
برنامه دبیرستان چندین مرحله دارد .
اول معرفی دروس و میزان ساعات هرکدام مثلا فیزیک1 ) 3 ساعت - فیزیک2 ) 4 ساعت و فیزیک3) 5 ساعت و الی آخر
دوم معرفی دبیران و دروسی که تدریس می کنند . و روزهای حضورشان در آموزشگاه شما
سوم معرفی کلاسها مثلا اول یک اول دو ... دوم ریاضی یک دوم ریاضی دو .... سوم و الی آخر
چهارم معرفی دروس مربوط به هر کلاس . مثلا اول یک - 5401دین و زندگی1 - 5402زبان فارسی1 والی آخر

حالا برنامه نویس در درجه اول باید یک جدول دبیرساعت تهیه کند که زمانی که روز از دبیران می گیرد دقت کند مثلا اگر 22 کلاس دارد در هر روز و زنگ که 2 ساعت محاسبه می شود باید 22 دبیر داشته باشد نه بیشتر نه کمتر . وقتی جدول دبیرساعت با حداقل پرت تهیه شد می توان نوشتن برنامه را شروع کرد . البته نکات فراوان و ریزی باید لحاظ شود مثلا روز دبیرانی که باید درسشان قرینه باشد و یا دروس 3ساعتی باید در یک روز حداقل مشترک باشند و چندین نکته ریز دیگر .
از این گذشته بسیاری دبیران دروس متفاوت تدریس می کنند . مثل دینی و عربی مثل جبر آمار ریاضی و...

برنامه ای که بطور اتوماتیک طرح گردد الزاما باید کلیه ریزه کاریها را بتواند لحاظ کند . برنامه ای که در نرم افزار "دانا" مربوط به دبیرستانها این کار رو انجام می داد متاسفانه خروجی قابل پسندی ارائه نمی کرد برای همین اگرچه خیلی روی آن کار شده بود ولی عملا قابل استفاده نبود و ما برنامه نویسان باز هم مجبور بودیم این کار را خودمان انجام بدیم . شاید باور نکنید ولی بارها اتفاق افتاده برنامه ای رو پنج یا شش بار از اول نوشتم تا حداقل خودم راضی شوم . گاهی هم همون بار اول بخاطر رعایت نکات ریز و احتمال زیاد تصادف و احتمال ، برنامه بسیار عالی تمام می شود . اگر دوستان حرفالی بتوانند روی این کار وقت بگذارند . مطمئنم و تضمین میکنم که مدارس مخصوصا مدارس بزرگ از آن استقبال کنند و برای تهیه کننده آن هم تولید درآمد خواهد کرد .

reza850101
دوشنبه 13 شهریور 1385, 08:22 صبح
خانم هاتفی با توضیحاتشان زحمت مراکم کردند البته درنمونه ای که گذاشتم تقریبا جداول مربوطه را آورده ام مگر بمرور پیشرفت کار جداول دیگر نیاز بطراحی داشته باشد فکرمیکنم اگر برنامه قدرت جابجای دبیران را بدلخواه ماداشته باشد تقریبا نصفش حل شده باشد

moustafa
دوشنبه 13 شهریور 1385, 08:44 صبح
دوستان،الگوریتم مسئله هیچ ربطی به زبان اعم از وی بی ،دلفی ،...نداره من هنوز دقیق نتونستم تمرکز کنم که خواسته واقعی چیه ولی مطئمنا به جواب میشه رسید الخصوص مدیران محترم بخش که بحق ،تجربه عملی زیادی دراین راستا دارند می تونند گره گشا باشند منم نظرم این هستش که دربخش اس کیو ال سرور نیز مطرح بشه ،چون استاد ثباتی سوای دانش فنی بالا رو مسائل واقعا وقت میذاره

سنبله کار
دوشنبه 13 شهریور 1385, 09:21 صبح
از توضیح خانم هاتفی متشکرم در مورد میزان ساعات هر کلاس متوجه نشدم این ساعات مربوط به هفته است یا ترم ؟
درسته مسئله قابل توجه است برای مقابله با پیچیدگی ها باید به مسائل ریز تر تفکیکشون کرد به عنوان مثال اینجا اساتیدی داریم که دروس خاصی رو در مقدار محدودی از ساعات تدریس می کنند و در مقابل دروس ما مقدار محدودی ساعت برای تدریس نیاز دارند.
بهترین روش این است که برنامه هر یک از احتمالات برنامه درسی را جداگانه شناسایی کرده و بر اساس پرت ساعات به هر احتمال نمره بدهد .
با این کار شما بهترین انتخاب را خواهید داشت .
از طرفی با اعلام تعداد احتمالات و تعیین بهترین ها برنامه در برابر کاربر قدرت نمایی می کند .
منتها بدست آوردن این احتمالات که شاید به میلیون برسد نیاز به تجزیه و تحلیل دقیق و فکر متمرکز دارد .
ضمنا اگر نرم افزار دانا این کار را کرده شاید بشود با مهندسی معکوس آن سریعتر به نتیجه مطلوب رسید .

Mahsa Hatefi
چهارشنبه 15 شهریور 1385, 00:19 صبح
با سلام بر همه اساتید
خدمت بزرگواتان عرض کنم برنامه هفتگی آموزشگاه است یعنی شما با دبیری مثلا 12 ساعت در 2 روز از هفته (مثلا دوشنبه ، چهارشنبه ) برای تدریس یک درس بخصوص و یا دروس یک گروه درس ، توافق می کنید . منظور از گروه درس مثلا گروه ریاضی شامل (ریاضی1 ، ریاضی2 ، ریاضی3 ، ریاضی ویژه ، هندسه ، جبر واحتمال ، حسابان ، آمار و مدلسازی ، دیفرانسیل ، و.....)
دارم کلافه می شم نمی دونم چرا دنباله تکست رو پست نمی کنه و پیام می ده آدرس اشتباهِ و یا مدیر سایت صفحه رو قفل کرده

Mahsa Hatefi
چهارشنبه 15 شهریور 1385, 00:46 صبح
حال ممکن است مجبور باشید دروس بخصوصی را فقط برای دبیران بخصوص منظور کنید زیرا هر دبیر ریاضی قادر به خرد کردن (اصطلاح برنامه هفتگی نویسان مدارس) دیفرانسیل نباشد پس شما نمی توانید این درس را به هر دبیر ریاضی بدهید .

سنبله کار
چهارشنبه 15 شهریور 1385, 08:30 صبح
اگه می شد این نرم افزار دانا رو ببینیم خوب بود .

Mahsa Hatefi
چهارشنبه 15 شهریور 1385, 14:54 عصر
استاد ارجمند
یه آدرس لطف کنید من براتون روی سی دی پست می کنم

HadiVB
شنبه 02 شهریور 1387, 23:21 عصر
من یک برنامه دارم البته برای ایران شاید کاربردی نداشته باشه زیرا هم کار با اون سخته هم بعضی قسمت های پیچیده داره و بخش هایی که در ایران اصلا کاربردی نداره ولی می تونین اونو از سایت http://www.asctimetables.com/ دانلود کنید بد نیست می تونه ایده بده
من خودم هم در این کار تجاربی (از نظر برنامه نویسی)ا دارم
وخودم هم یک برنامه کامل نوشتم اما اواخر متوجه شدم فقط 90 % برنامه ها رو جواب می ده!
ولی دارم تکمیلش می کنم از عزیزان هم الاالخصوص مدیران دروس و مدیران محترم مدارس (آگه کسی رو دارین به سایت دعوت کننین) خاهش دارم تجاربشون رو ارائه بدن