PDA

View Full Version : چرا VB6 ؟؟؟

negar442
سه شنبه 22 دی 1394, 13:41 عصر
من وقتی با این بخش سایت مواجه شدم سوال برام پیش اومده که چرا با وجود csharp , vb.net هنوز هم vb6 طرفدار داره ؟ چرا هنوز یک بخش جداگونه بهش اختصاص دادند؟ چه برتری داره؟

niko2008
سه شنبه 22 دی 1394, 14:06 عصر
چرا که نه؟
آیا به نظر شما زبان برنامه نویسی نیس؟

negar442
سه شنبه 22 دی 1394, 18:34 عصر
قطعا زبان برنامه نویسیه ولی من
من جواب سوال خودمو نگرفتم . چرا vb.net نه ولی vb6 آره؟

hrj1981
سه شنبه 22 دی 1394, 23:23 عصر
با سلام
تو گذر vb6 به vb.net تغییرات گسترده ای صورت گرفت ( البته با توجه به الزاماتی که هر روز داره رخ میده چیز عجیبی نیست) و محیط برنامه نویسی محبوب vb6 به صورت کلی تغییر کرد.
با توجه به زمان تغییر و عدم ناآشنا بودن خیلی از برنامه نویسان قدیمی به زبان جدید و نامانوس بودن محیط و اشکالات مداوم و از همه مهمتر نبودن رفرنس فارسی معتبر و یا اساتید مجرب .net برای برنامه نویسهای ایرانی یکم این تغییر نگرش کند اتفاق افتاده ، اما خوشبختانه تو چند سال اخیر با توجه به رشد سطح علمی خیلی از دوستان و اساتید حوزه نرم افزار رفرنس ها و منابع خوب و قابل اعتمادی داره به این حوزه تزریق میشه و ممکنه فرآیند گذر رو تسریع کنه.

pbm_soy
چهارشنبه 23 دی 1394, 00:10 صبح
خوب بخش VB .NET هم وجود دارد! مشکل چیست؟ یعنی باید VB6 را حذف میکردند؟ شاید منظور شما را نفهمیده باشم!
بخش vb6 از قبل وجود داشته و کلی مطالب خوب و مفید در آن وجود دارد که فقط در vb6 کاربرد ندارند شاید آن مطالب در جاهای دیگر نیز کاربرد داشته باشند
نکته دیگر سیسامها و برنامه های زیادی با vb6 نوشته شده و درحال کار هستند و برنامه نویسان زیادی هنوز هم آن سیستمها را درحال پشتیبانی هستند
با آمدن زبان جدید نمیتوان کاملا زبانها و ابزارهای قدیمی را از دور خارج کردمن بعداز آمدن ویندوز یکی از برنامه هایی که تحت داس نوشته بودم را مجبور بودم حدودا 10 سال پشتیبانی کنم (توسعه نمیدادم مشکلاتی مانند خرابی دستگاه ، ویروسی شدن ، خراب شدن دیتابیس و غیره) در این مدت من کل محیط داس و نرم افزار فاکس پرو و ابزارهای وابسته به آن را بطور کامل داشتم نمیتوانستم بعداز آمدن ویندوز و زبانهای جدید همه چیز را پاک کنم

علیرضا5
چهارشنبه 23 دی 1394, 00:30 صبح
چهارحسن در وی بی6 هست که در وی بی دات نت وجود نداره
1- سرعت اجرای بالا
2- سبکی خروجی
3- عدم نیاز به دات نت فریم ورک
4- امنیت بالاتر در برابر هک شدن نسبت به دات نت که البته اینو حرفه ای ها می گن
البته معایبی هم داره
1- عدم پشتیبانی کامل از زبان فارسی (مثلا حرف ی فارسی رو نمی شناسه)
2- عدم پشتیبانی توسط مایکروسافت

به نظر من اگه مایکروسافت دومرتبه از وی بی6 پشتیبانی کنه خیلی از رفته ها برمیگردن
اما در کل بعیده این اتفاق بیافته
پس به نظر میرسه کسایی که می خوان از صفر شروع کنن از دات نت شروع کنن بهتر باشه ولی وی بی6 کارها وی بی6 رو فعلا ترک نکنن بلکه کنارش دات نت رو هم یاد بگبرن

negar442
چهارشنبه 23 دی 1394, 10:19 صبح
جالب بود . به بعضی چیزها از این زاویه نگاه نکرده بودم! وسوسه شدم دوباره vb6 رو نصب کنم . 10 - 12 سال پیش باهاش کار کرده بودم و تجدید خاطره هم می شه!
شاید به قول شما سیستمهای کوچیکو باهاش طراحی کنم بد نباشه.

ایلیا آخوندزاده
چهارشنبه 23 دی 1394, 13:50 عصر
شما یک برنامه اندیکاتور به سه زبان vb.net ,c#,vb6 بنویسید و پایگاه دادتون رو ترجیحا روی SQL server قرار بدین و حدود دو هزار تا رکورد کامل ثبت کنید و با هرکدومش یک جستجو رکورد بکنید قطعا جواب چرا VB6 رو خواهید گرفت هرچند که زبان های مذکور از قدرت بالایی برخوردارند ولی نقطه ضعف امکان نداره که در یک چیز وجود نداشته باشه.

vbhamed
چهارشنبه 23 دی 1394, 16:13 عصر
سلام
در مجموع دلایل این چیزهاست

1 - سرعت بالاتر اجرای نرم افزارهای vb6 خصوصا در رابط کاربری
2 - امنیت بالاتر از لحاظ هک نشدن
3 - ایجاد کد ترجمه شده به زبان ماشین یا Native Code که باعث میشه دو مورد فوق محقق بشه
4 - محیط ساده و کدنویسی ساده و مختصر، هر چند در دات نت کد نویسی ساخت یافته تره ولی سادگی VB6 هم برای خیلی ها دلچسب تره درست مثل ++C (با #C اشتباه نشه)
5 - مورد خیلی مهم افرادی هستن که شاید سالهای زیادی روی برنامه هایی کار کردن و تو بازار دست مشتری دارن و از اونها پشتیبانی می‌کنند و کوچ به vb.net مثل کوچه از vb4 به vb6 نیست که همون برنامه ها توش باز بشن و اجرا، بلکه باید در یک برنامه بزرگ تغییرات گسترده ای انجام داد
6 - عدم نیاز به دات نت فریم ورک و سازگاری با کلیه ویندوزهای 32 و 64 بیتی از ویندوز 95! تا ویندوز 10
7 - امکان کد نویسی و کپی کدها بین vb6 و برنامه هایی که از VBA پشتیبانی می‌کنند مثل مجموعه Microsoft Office، Adobe Photoshop و ...
8 - منابع آموزشی و کامپوننتها و کدهای بسیار فراوان و در دسترس
9 - عدم نیاز به سیستم قوی برای اجرا و کار راحت و سریع در محیط IDE (البته با توجه به سیستمهای فعلی این مورد خیلی به چشم نمیاد)

اگر دات نت مورد سوم رو ایجاد کنه و مورد 5 هم در طی زمان کمرنگ بشه، میشه به کوچ به صورت جدی فکر کرد

ولی همونطور که قبلا هم گفته شده خیلی هم نگران اینطور مسائل نباشید، چه کسی آدم رو مجبور کرده حتما یک زبان یاد بگیره و فقط با اون کار کنه ؟! شما هم VB6 یاد داشته باش هم در کنارش دات نت کار کن، می‌تونی برنامت رو ترکیبی هم بنویسی، مسلما در یکسری کارها با vb.net خیلی راحت تری در یکسری دیگه با VB6 شاید هم جایی خواستی از سرعت و قدرت ++C استفاده کنی، هیچ مشکلی وجود نداره

www.pc3enter.tk
پنج شنبه 24 دی 1394, 23:56 عصر
در اخر صحبت های استاد های عزیز بنده این حرف را قید کنم
حرف بنده اینکه اگر یک برنامه ای را شروع کنی با C# بنویسی مثلا یک برنامه خاصی ، ۱ ماه طول میکشه ولی با وی بی عزیز ۱ هفته

نکته دومی که در اینجا هست اینکه نحوه الگوریتم و نحوه نوشتن کد وی بی خیلی خیلی راحت و قابل فهمه
و فکر نکنم تا ابد راحتر از این بتونند بسازند ، مثلا به این دستور شرط نگاه کنی راحت میفهمی که چی نوشتم

If a=20 then
Msgbox "good"
Else
Msgbox " not good"
End if

و نکته ی اخری که اینجا باید بگویم این است که در هیچ زبان برنامه نویسی دیگر اصلا نمیتونید اونو پیدا کنید
اجرا کد و نتیجه گیری تابع کد قبلع اجرا برنامه برای تست می باشد
برای متوجه شدن در این رابطه
Ctrl+G را فشار بده و یک صفحه کوچک سفید تو اون نشون میده ، و بعد این کد بزن ببین چی میبینی

Msgbox time