PDA

View Full Version : مروری بر تجربه‌ی ما در پیدا کردن نیرو از فروم برنامه‌نویس.اورگ

anooshr
سه شنبه 06 بهمن 1394, 03:39 صبح
در راستای این پست که اینجا (http://barnamenevis.org/showthread.php?516882-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3-php-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85-%D9%88%D9%82%D8%AA-3-000-000-%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D8%AA-4-%D9%86%D9%81%D8%B1) قرار دادیم - به نظرم رسید بد نباشه یه مرور کوتاه روی اتفاق هایی که افتاد و دوستانی که لطف کردند و اپلای کردند داشته باشم. فکر می کنم که این پست می تونه به بقیه‌ی دوستان که دنبال کارهای بزرگتر و پیچیده تر با شرکت های بین المللی هستند کمک کنه.

آمار

ما در حدود ۱۸ درخواست (توجه کنید - درخواست - نه رزومه) از اینجا دریافت کردیم. انتظار ما عدد بالاتری از این بود (با توجه به اینکه پست ما حداقل ۵۰۰۰ بار دیده شده -- ممنون از حمیدرضای عزیز برای ارسال در تلگرام). ولی خوب،‌ چه می شه کرد :-) با تعدادی از دوستان هم شخصا تماس گرفتم‌ (linkedin). از بین این ۱۸-۱۹ رزومه، ما تقریبا ۵۰٪ رو کلا حذف کردیم. و به بقیه زمان مصاحبه دادیم. از بین مصاحبه ها ۵ نفر رو برای مرحله‌ی دوم گذاشتیم و الان به ۳ نفر آفر دادیم (که قبول کردند!). ترجیح من یک ست آپ ۵۰ -> ۲۰ ->‌ ۱۰ -> ۴ بود.

چه چیزهایی رو حذف کردید؟‌

دوستانی که رزومه نفرستاده بودند
سایت ساز ها
رزومه هایی که به درد کار ما نمی خورد (مثلا ASP)
یکی دو نفر که توانایی بیشتر از انتظار ما داشتند (senior level, lead level) که واقعا برای من جالب بود و سعی می کنم حتما یه جوری باهاشون همکاری رو شروع کنم.

نکته‌ی جالب اینه که با وجود اینکه من «صرفا» رزومه‌ی انگلیسی خواسته بودم، تعدادی از دوستان رزومه‌ی فارسی فرستادند. (مشکل شماره‌ی ۱). به همین ترتیب، بعضی از دوستان صرفا ایمیل زدند و گفتند «با من در تماس باشید.» (مشکل شماره‌ی ۲).

رزومه ها چه طور بودند؟‌

سطح تیکنیکال رزومه ها بالا بود و من از پیدا کردن این همه استعداد (finding so much talent) واقعا خوشحال شدم. به نظر می رسه که بازار برنامه نویسی در ایران فعال هست و با کمی کمک و راهنمایی می شه به یه نیروی کار عالی تبدیل اش کرد (مثل هند، فیلیپین و اوکراین). سطح عمومی (استایل، روش کار) رزومه ها پایین بود. به طور کلی:‌

* رزومه نباید شامل اطلاعات شخصی باشه (کد ملی - تولد - سن و ...)
* رزومه به ترتیب زمانی مرتب بشه
* عدم وجود team work در رزومه
* طولانی بودن رزومه (ما فقط صفحه‌ی اول رو مطالعه کردیم)

در گفتگویی که با یکی دو نفر از همین جا داشتم هم به نظر رسید که این یه مشکل کلی هست و برنامه‌نویس های خبره‌ی ما نمی تونن خودشون رو به اون شکلی که باید present کنن (مشکل شماره‌ی ۳ - بزرگترین مشکل).

بعضی از دوستان صرفا یک پیوند به linkedIn خودشون ارسال کردند. لینکداین رزومه نیست. دو تا موضوع کاملا متفاوت هستند.

(یادآوری به خودم:‌ یک پست در مورد رزومه درست کردن بنویس.)

چه رنج قیمتی دریافت کردید؟‌

در بین متقاضیان (applicants) ما رنج قیمت یک و نیم میلیون ماهیانه (فول تایم) تا ۷ میلیون ماهیانه رو مشاهده کردیم. با توجه به policy خودمون به متقاضیان آفر دادیم (بین ۱ تا ۲ برابر حقوق قبلی) و پاداش ۱۰-۱۵ درصد ماهیانه.

مصاحبه ها چطور بود؟

به نظر می رسه که جامعه‌ی آماری که برای کار ما افدام کرد به طور میانگین‌ آماده برای مصاحبه نبود. professionality که من در آمریکا می بینم (در مصاحبه - و تقریبا هفته‌ای ۳ نفر رو مصاحبه می کنم) اصلا در کیفیت مصاحبه‌ی ما وجود نداشت. مهمترین مشکلات ما:‌

*‌ عدم وقت شناسی ! مصاحبه ۱ ساعت دیرتر برگزار شد.
*‌سختی برقراری ارتباط: مصاحبه شونده هدفون و اتصال اینترنت مناسب برای مصاحبه رو نداشت.
*‌خستگی ما: تقریبا تمام مصاحبه ها ساعت ۹ تا ۱۲ شب به وقت لس آنجلس برگزار شد و ما (مصاحبه کننده ها) کمی خسته بودیم.

سوال های مصاحبه چی بود؟

:-) مصاحبه‌ی اولیه‌ی ما دو بخش داشت:‌ سوال های عمومی (آشنا شدن با متقاضی و سوابق کاری) و سوال های تخصصی (۲۰ سوال php, javascript, mysql, linux and general Software Engineering). پاسخ ها معمولا خوب بودند و به نظر می رسید که متقاضیان ما دانش تئوری و عملی خوبی دارند.

مصاحبه ی ثانویه‌ی ما بیشتر تکنیکال بود و یک سری سوال عمومی دیگه برای در نظر گرفتن روش کار متقاضی. در این زمینه به نظرم رسید که جامعه‌ی آماری ما (متقاضیان به عنوان یک ensemble) در مواردی باید بیشتر کار کنند و یاد بگیرند. البته مقداریش به طور کلی به مشکلات کاری در ایران و تفاوت فرهنگ کاری آمریکایی و ایرانی بر می‌گرده و سال ها طول خواهد کشید که درست بشه. به طور نمونه:‌

*‌ آموزش و training در مورد سرویس های ابری cloud based services و مشخصا Amazon Web Services / AWS
* آموزش و آمادگی در مورد مقیاس پذیری سیستم ها scalability
* فرهنگ پارت تایم و moonlighting: شما هرگز نباید وقتی که کار فول تایم دارید یک کار پارت تایم رو قبول کنید (مشکل شماره‌ی ۷)
* فرهنگ کار تیمی: به نظر می رسه که نیروی کار ایرانی زیاد مایل به کار تیمی نیست (! ر.ک. جامعه شناسی خودمانی (http://www.orientalsociology.ir/page/13.aspx)، حسن نراقی)

نتیجه‌ی نهایی چی شد ؟ آیا استخدام کردید؟

بله! الان ۳ نفر با ما کار می کنند (و کارشون رو هم شروع کردند). با وجود همه‌ی مشکلات بالا، من از نتیجه ی این دور استخدام نیرو راضی هستم و فکر می کنم که دوباره هم این کار رو انجام بدم. چند نفر رو هم به عنوان project basis در نظر داریم که تا آخر این هفته بهشون تماس خواهیم گرفت.
به احتمال زیاد، در دور بعدی ما یکی دو تا سوال تکنیکی رو ابتدا مطرح می کنیم تا بتونیم یک مقدار efficient screening انجام بدیم.

نکات جالب و خنده دار این روند شما چی بود؟

* ارسال hate email - دوستانی که مصاحبه شدند و استخدام نشدند، یا دوستانی که رزومه دادند و مصاحبه نشدند: keep it cool! برای شما آرزوی موفقیت می کنم در آینده، ولی توجه کنید که ما در مورد وقتی که شما برای مصاحبه می گذارید مسئول نیستیم. در آمریکا معمولا هر ۱۰ رزومه یکی به مصاحبه تلفنی می رسه و هر ۶ تلفن یکی به حضوری. (software eng)

* مصاحبه از سر کار: طبق هر قانونی و رسمی ، شما از پشت میز کار فعلی خودتون نباید با شغل بعدی مصاحبه کنید.

جواب ها به این سوال:‌
Ask yourself a question that you don't know the answer to.

در پایان از همه‌ی دوستانی که لطف کردند و رزومه فرستاند یک بار دیگه تشکر می کنم و امیدوارم که بتونیم باهاشون همکاری داشته باشیم.
لطفا اگر سوالی در مورد مصاحبه ها ، روش کار و غیره دارید همین جا بنویسید. اگر سوال شما خصوصی هست لطفا ایمیل بفرستید (jobs@telefoxio.com)

MD66MD
شنبه 10 بهمن 1394, 18:43 عصر
به نام خدا
با سلام
من حداقل با این مورد مخالفم
* رزومه نباید شامل اطلاعات شخصی باشه (کد ملی - تولد - سن و ...)

آگهیتون رو دیده بودم من ولی خب رنج حقوقیتون مناسب نبود و ترجیح دادم رزومه ارسال نکنم.

ازینکه تجربتون رو در احتیار عموم قرار دادید نیز متشکرم.