PDA

View Full Version : انتخاب از بین c و مشتقاتش !

Francis.B
پنج شنبه 09 شهریور 1385, 18:52 عصر
سلام ,
من یه سری تاپیک دیدم در مورد تفاوتهای c و مشتقاتش ولی ترجیح دادم سوالم رو جداگانه بپرسم.
من از خیلی قدیم QBasic بلد بودم و البته برای تفریح بیشتر یاد گرفتمش و برنامه باهاش مینوشتم . بعدا با VB هم کار کردم یه مقدار ولی نه به صورت حرفه ای و کامل .
بالاخره تصمیم گرفتم چند روز پیش که C (یا مشتقاتش) رو شروع کنم , هیچ چیزی هم در مورد تفاوتهاشون نمیدونستم , کتاب آموزش C ماله جعفرنژادقمی رو گرفتم و تا الان یه سه فصلش رو خوندم , ولی الان یهو شک کردم که نکنه C که دارم میخونم -و خوشم اومده ازش- دیگه به دردم نخوره , یعنی اینکه دیگه کاربرد نداشته باشه و چیزی که هنوز ازش استفاده میشه سی پلاس پلاس یا بقیه مشتقات C باشه ! مخصوصا اینکه دیدم C مخصوص داس هست (؟) و اینکه ترسیدم که تفاوت بین C و مشتقاتش کم نباشه .

خلاصه اینکه لطفا تفاوت های اینها رو برام توضیح بدید , اینکه کدومها مختص به داس هستن و ...
و اینکه شما پیشنهاد میکنید من چیکار کنم , همین C رو ادامه بدم یاد گرفتنش رو یا اینکه برم سراغ بقیه ؟! با توجه به این نکته که فکر کنم تحت ویندوز بودن برنامه ها دیگه الان مهمه .

ممنون خیلی

omid_Ahmadi
پنج شنبه 09 شهریور 1385, 19:23 عصر
این که باید از چه زبانی شروع کنی (C، C++، C# یا ...) بسته به نیازت داره و این که می خوای از برنامه نویسی در چه زمینه ای استفاده کنی. به کرات در این باره توی سایت صحبت شده و راهنمایی های کاملی هم به وسیله ی دوستان دیگه ارائه شده، یه سرچ توی سایت بکنی فکر کنم به نتایج جالب و قابل توجهی برسی.
موفق باشی.

Francis.B
پنج شنبه 09 شهریور 1385, 20:44 عصر
خیلی ممنون که وقت گذاشتید و جواب دادید ,

همونطور که گفتم تاحالا Basic برام جنبه ی سرگرمی داشت , ولی الان احتمالا رشته ی دانشگاهیم کامپیوتر هست , برای همین گفتم این یک ماه رو شروع کنم به صورت جدی یه زبون برنامه نویسیه قوی و درست حسابی رو یاد بگیرم هم بعدا بدرد دانشگاهم بخوره هم اینکه برنامه نویسی رو دوست دارم و بعید نیست به عنوان شغلم انتخابش کنم .
اصلا منظورم این نبود که مثلا بهترین زبان برنامه نویسی چیه , منظورم این بود که شما چی پیشنهاد میکنید با توجه به وضعیتم و اینکه
و اینکه شما پیشنهاد میکنید من چیکار کنم , همین C رو ادامه بدم یاد گرفتنش رو یا اینکه برم سراغ بقیه ؟! با توجه به این نکته که فکر کنم تحت ویندوز بودن برنامه ها دیگه الان مهمه .
میترسم از این که مثلا اگه C رو ادامه بدم وقت تلف کردن باشه و انتخابهای بهتری داشته باشم و اونقدرها کمک نکنه .
/
من یه سری تاپیک دیگه هم به جز قبلیهایی که دیده بودم پیدا کردم ولی متاسفانه بازم نتونست زیاد من رو کمک کنه , اگه شما تاپیک خاصی منظورتون بوده خیلی ممنون میشم معرفی کنید .

Arash_j13
پنج شنبه 09 شهریور 1385, 23:53 عصر
سی هنوز اصلی ترین زبان برنامه نویسی دنیا به صوری که بیش از نیمی از برنامه های نوشته شده با سی هست پس از نظر اینکه این زبان بخواد خارج از رده باشه مطمئن باشید که حالا حالا در صحنه حضور داره جدیدترین استاندارد سازی سی مربوط به سال 99 هست که به c99 مشهوره می بینید که تاریخ خیلی قدیمی نیست با تمام این حرف ها به نظر من بهتره به جای سی سی++ رو یاد بگیرید چون در ضمن یاد گیری سی++ سی رو هم یاد گرفتید چون سی++ تعمیم یافته سی هست و کامپایلر های سی++ سورس ها سی رو در صورتی که استاندارد باشن بدون هیچ تغییری کامپایل می کنن
وهم در به غیر سی برنامه نویسی شی گرا رو یاد گرفتید که خیلی می تونه مفید باشه

kiani_behzad
جمعه 10 شهریور 1385, 00:24 صبح
سلام
به نظر من بهترین زیان واسه ی کسی که می خواد شروع به برنامه نویسی کنه زبان سی هست شمام شک نکن برو سی رو یاد بگیر بعد به فکر سی پلاس پلاس و یا سی شارپ باش کسی که می خواد برنامه نویسی رو شروع کنه و به طور حرفه ای ادامه بده بهترین زبانی که این امکان رو بهش می ده تا مفاهیم برنامه نویسی رو یاد بگیره همین زبان سی هست من خودم با سی شروع کردم و خیلی هم راضی هستم استادی که به من درس می داد هم با من موافق بود و من این حرفا رو از خودم نمی گم بلکه با خیلی ها مشورت کردم. موفق باشید

Francis.B
جمعه 10 شهریور 1385, 02:06 صبح
سی هنوز اصلی ترین زبان برنامه نویسی دنیا به صوری که بیش از نیمی از برنامه های نوشته شده با سی هست پس از نظر اینکه این زبان بخواد خارج از رده باشه مطمئن باشید که حالا حالا در صحنه حضور داره جدیدترین استاندارد سازی سی مربوط به سال 99 هست که به c99 مشهوره می بینید که تاریخ خیلی قدیمی نیست با تمام این حرف ها به نظر من بهتره به جای سی سی++ رو یاد بگیرید چون در ضمن یاد گیری سی++ سی رو هم یاد گرفتید چون سی++ تعمیم یافته سی هست و کامپایلر های سی++ سورس ها سی رو در صورتی که استاندارد باشن بدون هیچ تغییری کامپایل می کنن
وهم در به غیر سی برنامه نویسی شی گرا رو یاد گرفتید که خیلی می تونه مفید باشه
ممنون , خیلی امیدوار کننده بود .
من نمیدونستم سی پلاس پلاس هم شی گرا محسوب میشه , ترس من هم از تفاوت بین سی با بقیه هم مربوط به همین موضوع میشد , چون دیده بودم یه سری مشتقاتش (ویژوال ها مخصوصا) تاکید میشه روشون که شی گرا هستن .

سلام
به نظر من بهترین زیان واسه ی کسی که می خواد شروع به برنامه نویسی کنه زبان سی هست شمام شک نکن برو سی رو یاد بگیر بعد به فکر سی پلاس پلاس و یا سی شارپ باش کسی که می خواد برنامه نویسی رو شروع کنه و به طور حرفه ای ادامه بده بهترین زبانی که این امکان رو بهش می ده تا مفاهیم برنامه نویسی رو یاد بگیره همین زبان سی هست من خودم با سی شروع کردم و خیلی هم راضی هستم استادی که به من درس می داد هم با من موافق بود و من این حرفا رو از خودم نمی گم بلکه با خیلی ها مشورت کردم. موفق باشید
ممنون .

omid_Ahmadi
جمعه 10 شهریور 1385, 07:15 صبح
از نوشته های شما میشه فهمید که به زمینه خاصی توی برنامه نویسی علاقه ندارید و فقط تمایل دارید که برنامه نویسی رو یاد بگیرید.
خوب معمولا اغلب افرادی که به این صورت هستن میرن سراغ برنامه نویسی تجاری و با سیستمهایی مثل .NET یا J2EE کار می کنن. البته این مربوط به زمانیه که شما برنامه نویسی رو یاد گرفته باشید. دقت کنید می گم برنامه نویسی یاد گرفته باشید نه C یا C++، چون کسی که برنامه نویسی بلد باشه تغییر زبان برایش فقط خلاصه میشه در آشنایی با چند تا سینتکس جدید.
برای یاد گیری برنامه نویسی هم می تونید از زبانی مثل C++ استفاده کنید چون تقریبا تمام ویژگیهایی که جدیدا در برنامه نویسی استفاده میشه توی این زبان وجود داره، مباحثی مثل شئی گرایی یا موارد مشابه.
در ضمن لزومی نداره برای یادگیری C++ اول از C شروع کنید.

Francis.B
جمعه 10 شهریور 1385, 12:52 عصر
مرسی از راهنمایی هاتون !
من هم بعد از خوندن پست آرش توجه ام بیشتر به سمت متوقف کردن C (حداقل فعلا) و شروع++ C جلب شده .مخصوصا با وجود این موضوع که سینتکس های این دوتا فکر کنم تا اینجایی که من خوندم (توابع) خیلی شبیه هم باشن .

alinaghiha
جمعه 10 شهریور 1385, 20:28 عصر
مرسی از راهنمایی هاتون !
من هم بعد از خوندن پست آرش توجه ام بیشتر به سمت متوقف کردن C (حداقل فعلا) و شروع++ C جلب شده .مخصوصا با وجود این موضوع که سینتکس های این دوتا فکر کنم تا اینجایی که من خوندم (توابع) خیلی شبیه هم باشن .
منم با سی موافقم البته با سی پیچیدگی زیاد داره اما این می تونه مفید باشه و باعث شه که دقیق و اصولی برنامه نویسی کنی

kiani_behzad
یک شنبه 12 شهریور 1385, 22:07 عصر
بازم تاکید می کنم برای یادگیری برنامه نویسی باید از سی شروع کرد البته اگه می خوایی حرفه ای بشی حالا اگه از سی پلاس هم شروع کردی زیاد مهم نیست

Armanprogrammer
سه شنبه 14 شهریور 1385, 13:54 عصر
c , حتی ++c در صنعت برنامه نویسی از گود خارج شدند و تنها دلیل اون برای تدریس تو دانشگاه پایه ای بودن مسائل مربوط به اونه شما اگر c رو کامل یاد بگیرین به سادگی به بقیه کامپایلرا مسلط میشین ولی اگه برای بازار کار میخواین #c و java میتونن کمکت کنم ولی باز هم میگم اگه میخواین #c یاد بگیرین باید c رو بلد باشین کتاب جعفرنژاد هم زیاد خوب نیست بهترین کتاب deitel است

alireza643
شنبه 25 شهریور 1385, 11:38 صبح
ببین دوست من تمام مشتقات c هم مثل خودش هستن ولی با یه سری امکانات اضافی یعنی شما اگر به این زبان مسلط بشی بعد بخوای بری سراغ یکی از مشتقاتش هیچ چیزی رو از دست ندادی

Arash_j13
شنبه 25 شهریور 1385, 23:50 عصر
c , حتی ++c در صنعت برنامه نویسی از گود خارج شدند و تنها دلیل اون برای تدریس تو دانشگاه پایه ای بودن مسائل مربوط به اونه شما اگر c رو کامل یاد بگیرین به سادگی به بقیه کامپایلرا مسلط میشین ولی اگه برای بازار کار میخواین #c و java میتونن کمکت کنم ولی باز هم میگم اگه میخواین #c یاد بگیرین باید c رو بلد باشین کتاب جعفرنژاد هم زیاد خوب نیست بهترین کتاب deitel است
چرا فکر می کنید که سی یا سی++ از رده خارج شدن؟
به عنوان مثال در مورد پروژه های اپن سورس از 10 پروژه ای که بیشترین دانلود رو در FS.net داشتن 7 تا با C++ نوشته شدن فقط یکی با جاوا بوده و هیچ کدوم با سی شارپ نبودن

http://sourceforge.net/softwaremap/

Armanprogrammer
چهارشنبه 29 شهریور 1385, 19:56 عصر
من از لحاظ کاربردیشو میگم دلیل اصلی اونم نبودن interface قویه که باعث شده
++c از رده خارج بشه

Inprise
چهارشنبه 29 شهریور 1385, 20:25 عصر
اظهار نظر شخصی ات ارزش فنی نداره ؛ واقعیت اینطور نیست ، نه اظهار نظرت در مورد C و نه نتیجه گیری و غیره .

M.GhanaatPisheh
پنج شنبه 30 شهریور 1385, 01:18 صبح
@Armanprogrammer
بهتره بجای اظهار نظر های شخصی تو مسائل فنی یه سری به لینک زیر بزنی و محبوبیت زبان ها که تا حد زیادی قابل استناده رو مطالعه کنی:
http://www.tiobe.com/tpci.htm

Armanprogrammer
پنج شنبه 30 شهریور 1385, 16:43 عصر
دوست عزیز این اظهار نظر شخصی من نیست بلکه حرفیه که به شخصه از چندین استاد کامپیوتر شنیدم
در صورتی که من خودم واقعا به ++c علاقه دارم ولی نبودن interface و کلا گرافیک خوب در ++c باعث شده که بیشتر از#c به عنوان جایگزین استفاده بشه و java هم بحث مربوط به خودشو داره و بالاتر بودن security و داشتن virtual machine باعث شده که خودشو از دیگر زبانها جدا کنه این لینکی که شما زحمت کشیدین گذاشتین نمیتونه دلیله خوبی برای اثبات صحبتهای شما باشه و دلیل محبوبیت c اینه که بیشتر دانشگاهها تدریس میکنن و خیلی قدیمی تر از بقیه کامپایلرهاست

Arash_j13
پنج شنبه 30 شهریور 1385, 22:45 عصر
اگه منظورتون گرافیک برنامه نویسی visual هست می تونید محیط borland C++ Builder رو ببینید کتابخانه بزرگ VCL کلای ها خیلی زیادی به قدر کافی هم براش کامپوننت پیدا می شه ادیتورش هم یکی از قوی ترین ادیتور ها موجوده

soroush_vs
دوشنبه 01 آبان 1385, 23:42 عصر
بابا اسلا برای کارهای گرافیکی به دلیل قدرت C از این زبان استفاده میشه نه C#
--------------------
در ضمن برنامه نویسی در C بسیار مشکل تر از ++C است.
در C شما باید به مراتب بیشتر کد بنویسید.اصلا ++Cبرای این بوجود آمد که برنامه نویسی و مدیریت ساده تر شود.
و به همین دلیل هم #C بوجود آمد.

powerboy2988
دوشنبه 01 آبان 1385, 23:53 عصر
just visual c