PDA

View Full Version : مبتدی: شروع بازی سازی با زبان C++‎

Hamid_Adib
جمعه 09 بهمن 1394, 17:01 عصر
سلام دوستان و اساتید محترم سایت.ممنون از اینکه با دادن اطلاعات سعی در پیشرفت حرفه برنامه نویسی در کشور دارید
بنده حمید هستم و 18 سال سن دارم.دیپلم هستم و از خوندن ادامه درس منصرف شدم.چون معتقدم اینجا (ایران) دانشگاه بیشتر مانع موفقیت میشه برای یک کارافرین تا اینکه بخواد بااعث پیشرفتش بشه!!
مدتها بازی میکردم و به قول دوستان گیمر بودم یعنی تجربه زیادی در بازی کردن و تحلیل بازی و ... دارم.پس از این همه سال بازی کردن یواش یواش تقریبا از 4 ماه پیش تصمیم گرفتم بازی کردن رو به حد چشم گیری کم کنم و برم به سمت بازی سازی.من و حدود پنج نفراز دوستان به صورت دلی و نه توقع داشتن از همدیگه تصمیم گرفتیم به این صننعت شیرین و بزرگ وارد بشیم.من از علاقه دوستانم دفاع نمیکنم شاید برای اونها هوس پول و ... باشه و بعد مدتی از سختی این کار دلسرد بشن و کنار بکشن اما من خودم رو میشناسم ،اراده خودم رو میشناسم و تصمیمی که بگیرم حتما انجامش میدم.من خیلی تاپیک هاو سایت و ها و هزاران جارو دیدم و به جرات میتونم بگم 90% بازی سازان کشور عزیزمون C#‎‎‎‎‎‎‎ و یونیتی کار هستن(میدونم بدون آمار نظر دادن اشتباهه اما خودتون هم میتونید مراجعه کنیدو ببینید، قصد توهین ندارم دوستان عزیز ناراحت نشید) اهدافی که من دارم خیلی بزرگ تر و گسترده تر از زبان برنامه نویسی مثل C#‎‎‎‎‎‎‎ و یونیتی هستش.قصدم ساختن شبگرد و مبارزه درخلیج عدن نیست.قصدم اینه بتونم بازی هایی با استاندارد و کیفیت روز رو داخل ایران تهیه و توضیع کنم.قصدم اینه بتونم کمک بزرگی به این صنعت بکنم.بخش بزگیش هم مسلما از لحاظ مالی و موقعیت شغلی و اجتماعیش هست.من اطلاعات و تحقیقات زیادی در زمینه زبان ها و انجین ها و ... دارم اما در عمل کاملا مبتدی هستم و زبان مورد نظرم که میخوام باهاش شروع کنم وتوش حرفه ای بشم C++‎‎‎‎‎‎‎ هستش.انجین مورد نظرم که هنوز قطعی انتخاب نکردم به احتمال خیلی زیاد یا آنریل انجین هست یا کرای انجین.درسته بلند پرواز هستم اما خب هربار این فکر به سراغم میاد به خودم میگم پسرتو 18 سالته و قراره روی این کار وقت بزاری مگه میشه موفق نشی توش.برای همین به تازگی شروع به یادگیری زبان توی خونه وبه صورت کاملا خود آموز کردم.سه کتاب دارم How to Cpp Progam دیتل و کتاب آموزش برنامه نویسی C++‎‎‎‎‎‎‎ نوشته اقای جعفر نژادقمی.ویک کتاب خود آموز دیگه به همراه نزدیک به صد ساعت آموزش زبان فارسی که از سطح وب و ... تهیه کردم.زبان انگلیسی هم تاحدودی مسلط هستم.و ازمنابعی مثل یوتیوب و ... هم استفاده میکنم
راهی که انتخاب کردم=
1 یادگیری زبان برنامه نویسی با روزی 5 ساعت یا بیشتر کار کردن
بعد از مسلط شدن کافی و به مقدار لازم به زبان برنامه نویسی...
2 یادگیری 3d max و زیبراش برای مدل سازی ها
3 یادگیری انجین مورد نظرم
البته مورد دو و سه کاملا همزمان جلو میره و با تمرین و ساخت پروژه های کوچک بهش مسلط میشم.الان شب وروز کاملا تمرکز من همین C++‎‎‎‎‎‎‎ هستش.
بعد از تمام این توضیحات که خواستم دید من رو نسبت به هدفم و راهی که انتخاب کردم بشناسید از شما دو سوال دارم

1 چه تغییرات و کارهایی لازمه در راهی که پیش رو دارم انجام بدم تا زودتر بتونم به صورت حرفه ای وارد صنعت گیم بشم

2 برای یادگیری زبان برنامه نویسی چطور برنامه ریزی کنم تا به مشکل نخورم.کتابخانه های مورد نیاز که باید یاد بگیرم کدوما هستند و خلاصه درراه برنامه نویسی که مشکل ترین قسمت هدفم هست چکار کنم؟چون میخوام تا میشه مستقل و کوچک کار کنم و قصد ندارم کار رو شرکتی بکنم و بخوام کسی رو استخدام کنم.
درکل هم تاپیک رو ایجاد کردم به خاطر برنامه نویسی که قراره یاد بگیرم .درآخر هم بگم مباحث پایه زبان رو مثل آرایه ها و رشته ها و توابع و شرط و حلقه و ... رو یادگرفتم تا الان ولی هنوز وارد کلاس ها و مبحث شی گرا نشدم.
ببخشید طولانی شد.واقعا به کمک هاتون نیاز دارم ممنون :لبخندساده:

UfnCod3r
جمعه 09 بهمن 1394, 17:29 عصر
افرین . کارت درسته فقط باید واقعا همت کنی . در مورد تری دی مکس و برنامه های س بعدی دیگه ک گفتی قرار نیست کار کنی. مدل ساختن و اینا کارای هنری ک کلا ی تخصص جداست نمیشه هم برنامه نویسیش رو انجام بدی هم کاراکتر کار کنی.
فعلا همون سی++ رو خوب یاد بگیر بعدش هم می تونی از کتاب خونه ها بازی مثل cocos استفاده کنی هم انریل. بهترین انریله ک خودمم دارم کار می کنم.
البته همین سی++ رو واقعا یاد گرفتن خودش ی سالی می بره. الکی نیست ی روزه بخای کالوف دیوتی بزنی.
از دانشگاهم خیری نمیرسه جز تلف شدن وقت منم نرفتم.
فقط این وسط ی مشکلی هست ب اسم پول شما ک می خوای قشنگ یاد بگیری و بازی خوب بسازی باید چند سالی همش یاد بگیری
مسله نونه

Ananas
دوشنبه 12 بهمن 1394, 01:41 صبح
سلام.
آفرین ... احححسنت. من خیلی طول کشید تا چیزی که میخاستمو پیدا کردم. شما همون اول اومدی سراغش: C++‎‎ . این حرکتتو قبول دارم. من کارم طراحی سه بعدیه. با 3DsMax کار میکنم. برنامه نویسی سه بعدی رو هم با MaxScript شروع کردم. یک زبان آسون و جالب در داخل محیط مکس هست که بدون اینکه درگیر چیزای اولیه بشی میتونی فرمولای ریاضی و هندسی و بردار ها و ماتریسای سه بعدی رو اونجا تمرین کنی و خیلی زود نتیجه رو ببینی. چون همنون فرمولها رو جاهای دیگه هم میبینی. مخصوصا تو کتابای ریاضی و هندسه ی مدرسه!
من دیپلم دارم ولی توصیه نمیکنم دانشگاه نری! ریاضیاتی که تو مدرسه یاد گرفتم هنوزم خییییلی خوب داره کمکم میکنه ومن اینو مدیون اون درسا و معلم هام هستم. و مطمئنا اگر دانشگاه رو هم میگذروندم خیلی چیزای بهتری یاد میگرفتم که از الانم قوی تر میشدم.

در مورد انجین ها اطلاعی ندارم. ولی من با Direct3D برنامه مینویسم. خیلی سخت بود شروعش. ولی الان راحت تره برام. دو سال فقط کتاب خوندم تا بتونم فقط یه صفحه ی سیاه باهاش بسازم! ولی بعدش به سرعت کلی چیز دیگه ساختم باهاش. سختیه اولش، آخر نتیجه میده! پس کسایی موفق میشن که صبر داشته باشن.
و البته این تاپیک شاید جاش تو قسمت بازی های رایانه ایه همین سایت بود!. اونجا هم حتما سر بزنید.

در مورد 3DsMax علاوه بر مکس اسکریپت که حتما براتون جالب خواهد بود، کار با خودش رو هم توصیه میکنم ... خوبه با فضای سه بعدی و کلا تصویر و رنگ و حتی نرم افزار های دو بعدی آشنا بشید. بهتره ذهنیت درستی از ساختارهای فضای سه بعدی و رنگ و نور در سه بعدی و همچنین رنگ ها و تصاویر در دو بعدی داشته باشید.
یکی از دلایلی که باعث شد بتونم Direct3D رو بفهمم و باهاش کار کنم این بود که قبلا با 3DsMax کار کرده بودم و درک خوبی از مفاهیمی داشتم که Direct3D اونها رو پایه ی کارش گرفته بود. پس خوبه که اونجا هم سرک بکشید.
فعلا همین موارد یادم اومد.
انشاالله موفق باشی.:تشویق: