PDA

View Full Version : نحوه محاسبه شماره شبا بانکها

fotrosi
شنبه 01 اسفند 1394, 13:01 عصر
سلام دوستان
کسی فرمول محاسبه شماره شبا رو برای همه بانکها داره.
یه فرمول جامع برای تبدیل شماره حساب همه بانکها به شماره شبا می خواستم.

اگر تابع اسکیول سرور هم بود اشکالی نداره.

khokhan
شنبه 01 اسفند 1394, 13:23 عصر
سلام دوستان
کسی فرمول محاسبه شماره شبا رو برای همه بانکها داره.
یه فرمول جامع برای تبدیل شماره حساب همه بانکها به شماره شبا می خواستم.

اگر تابع اسکیول سرور هم بود اشکالی نداره.

ساختار شبا به این شکله :

ساختار و اجزاء شبا:شبا یک کد ۲۶ کاراکتری است که به صورت زیر به سه بخش اصلی تقسیم می شود:

جزء
BBAN
CD
CC

توضیح
شماره حساب پایه
کد کنترلی
کد کشور: ثابت= IR

طول
۲۲ رقم
۲ رقم
۲ حرف

- یک شبا به صورت [CC][CD] ساخته می شود. (کروشه تنها برای تفکیک اجزاء است و در شبا دیده نمی شود)
- CC به معنی کد کشور، در مورد تمامی حسابهای بانکی کشور براساس استاندارد ISO-3166-1 معادل دو حرف IR (حروف بزرگ لاتین) است. کد کشور تنها بخش حرفی شبا محسوب می شود.
- CD به طول دو رقم به معنی ارقام کنترلی یا چک دیجیت شناسه شبا می باشد.
- BBAN به طول ۲۲ رقم که شماره پایه حساب بانکی را تشکیل می دهد و در بند (۵) این سند در مورد آن بحث شده است.
ساختار و قالبBBAN:۵-۱-مشخصات کلی: قالب BBAN یک کد به طول ۲۲ رقم با قالب زیر است:

B19
۰
۰
۰
B2
B1
A3
A2
A1

۲۲
۰
۰
۰
۵
۴
۳
۲
۱

اجزاءBBAN:براساس جدول فوق به صورت زیر توضیح داده می شود:
- شناسه بانک، که در موقعیت A1 الی A3 به طول سه رقم قرار می گیرد. شناسه بانک یک عدد سه رقمی است که براساس کد بانکها تدوین شده است. باتوجه به این که این کدها درحال حاضر دو رقمی هستند، تا اطلاع ثانوی از صفر در سمت چپ این کد برای تمام بانکها و موسسات اعتباری استفاده شده است. کد بانکها مطابق با جدول زیر تنظیم می شود:

[B]ردیف
نام بانک
شناسه بانک

۱
بانک اقتصاد نوین
۰۵۵

۲
بانک پارسیان
۰۵۴

۳
بانک پاسارگاد
۰۵۷

۴
پست بانک ایران
۰۲۱

۵
بانک تجارت
۰۱۸

۶
موسسه اعتباری توسعه
۰۵۱

۷
بانک توسعه صادرات
۰۲۰

۸
بانک رفاه
۰۱۳

۹
بانک سامان
۰۵۶

۱۰
بانک سپه
۰۱۵

۱۱
بانک سرمایه
۰۵۸

۱۲
بانک صادرات ایران
۰۱۹

۱۳
بانک صنعت و معدن
۰۱۱

۱۴
بانک کارآفرین
۰۵۳

۱۵
بانک کشاورزی
۰۱۶

۱۶
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
۰۱۰

۱۷
بانک مسکن
۰۱۴

۱۸
بانک ملت
۰۱۲

۱۹
بانک ملی ایران
۰۱۷

- شناسه حساب که در موقعیت B1 الی B19 قرار می گیرد. باتوجه به اینکه شماره حسابهای فعلی بانک ملی (سیستم متمرکز- سیبا) ۱۳ رقمی می باشد، با استفاده از راهکارهای ذیل به قالب ۱۹رقمی تبدیل می شود.
الف:شناسه نوع حساب که در موقعیت B1 قرار می گیرد برای حسابهای سپرده، مقداد صفر و برای حسابهای تسهیلات عدد یک تکمیل می شود.
ب:برای موقعیتهای B2 الی B19 نیز، به سمت چپ شماره حساب باید به اندازه ای رقم صفر افزوده شود که طول آن برابر ۱۸ رقم شود. بدین ترتیب با ترکیب عدد ۱۸ رقمی حاصله و کد نوع حساب (بند الف)، شناسه حساب (BBAN) به طول ۱۹ رقم تولید می شود.

fotrosi
شنبه 01 اسفند 1394, 13:52 عصر
با تشکر از شما دوست گرامی بابت وقتی که گذاشتید. این رو من تو اینترنت دیدم ولی بخش مجهول برای من همون 19 رقمه که هر بانکی برای خودش یه طور پر می کنه اینجا مثال بانک ملی رو زده که من با این مثال مشکلم با شماره های بانک ملی حل شده ولی برای سایر بانکها هم باید فرمول پر کردن 19 رقم آخر رو به دست بیارم. متاسفانه هر بانکی به روش خودش عمل می کنه.
بازم تشکر

abasfar
یک شنبه 16 اردیبهشت 1397, 11:52 صبح
سلام
دوست عزیز ایا به نتیحه رسیدی؟
چون الگورینم هر بانک فرق میکنه و کار را سخت میکنه و تو انجمن حستحو کردم چیزی پیدا نکردم

elegance666
سه شنبه 06 آذر 1397, 02:09 صبح
یک سایت پیدا کردم که تونسته محاسبه شبا تمام بانکها (https://www.rade.ir/iban/%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B4%D8%A8%D8%A7) رو درست و کامل انجام بده بالاخره پیدا کردم!