PDA

View Full Version : سوال: سوال در مورد JavaME

Sina.iRoid
چهارشنبه 12 اسفند 1394, 09:14 صبح
سلام
می خواستم در مورد JavaME کمی اطلاعات کسب کنم. اگر خاطرتون باشه موبایل های قدیمی از جاوا استفاده می کردن که با استفاده از JavaME برای اون ها برنامه می نوشتن. در خیلی از جاها دیدم که مردم میگن که موبایل های قدیمی سیستم عامل جاوا داشتند که این حرف کاملا غلط است. اما من می خوام بدونم که اون موبایل های جاوا چطور بودن که قابلیت نصب نرم افزار رو داشتند. ممنون میشم اگر در این زمینه کمی من و راهنمایی کنید.

محمد فدوی
پنج شنبه 13 اسفند 1394, 15:50 عصر
البته در گذشته، زمانی که روی اکثر تلفن‌های همراه سکوی جاوا نصب بود، به جای کلمات Java ME، Java SE و Java EE از کلمات j2me، j2se و j2ee استفاده می‌شد، هرچند هنوزم در رایجه که بعضیا از این نام‌ها استفاده می‌کنن.. اما در مورد سؤالت، جاوا محدودیتی برای اجرای نرم‌افزاراش قرار نداده، هر سخت‌افزاری که بتونه سکوی جاوا رو روی خودش اجرا کنه می‌تونه نرم‌افزارای جاوا رو هم اجرا کنه. در مورد Java ME، این بهینه‌سازی انجام شده تا دستگاه‌های دارای شرایط خاص، پردازنده‌های ضعیف‌تر و بعضا با معماری پردازندهٔ خاص بتونن اون رو اجرا کنن.. برای همین الان خیلی از تلویزیون‌ها، یخچال‌ها و لوازمی مثل اینا از Java ME استفاده می‌کنن.

Sina.iRoid
پنج شنبه 13 اسفند 1394, 19:11 عصر
ممنون متوجه شدم.

البته در مورد J2SE, J2ME, J2EE اینطور که من مطالعه کردم داستانش به این صورت بوده که جاوا در نسخه‌ی 1.1 تغییرات خیلی زیادی کرده و می‌گفتن که این دیگه نسخه 1 نیست. بلکه نسخه 2 هست. اما جاوا با نسخه 1.1 معرفی شد. برای همین یه 2 به نام نسخه‌های جاوا اضافه کردن. مثلا گفتن J2SE. اما در نسخه (فک کنم) 1.5 دوباره جاوا تغییرات زیادی کرد و برای همین دیگه اون 2 رو حذف کردن و شد Java SE. البته الان هم مخصوصا برای JavaEE خیلی‌ها میگن J2EE که درست نیست.

ممنون از راهنماییتون :)