PDA

View Full Version : تفاوت های سی ام اس های آماده و فریمورک اختصاصی یا فرمورکهای دیگه!

H:Shojaei
چهارشنبه 19 اسفند 1394, 06:43 صبح
سلام...
یه مشکلی که فکر کنم مشکل خیلی از دوستان باشه و من دارم این که نمیتونم درست و حسابی به مشتری درباره تفاوت ها و مزیت های سی ام اس ها رو با فریمورک توضیح بدم!
و همیشه به همین خاطر ۵۰ درصد مشتری ها میپرن شاید مشکل این باشه که با سی ام اس ها زیاد کار نکردم و فقط آشنایی دارم و مزیت ها یا کمو کاستی هاش رو نمیدونم و نمیتونم با فریمورک ها بسنجمشون و یا شاید تجربم کمه!
و یه نکته این که من نمیخوام مشتری رو قانع کنم که با فریمورک من یا با سی ام اس یا چیز دیگه پروژش نوشته بشه البته واسه کسانی که از این موارد چیزی میدونن وگر نه کلا توضیح هم نمیدم معمولا هرچی خوب باشه رو پیشنهاد میدم هرچند خودمم نتونم کارو بگیرم...!
در کل واسه این مورد نمیدونم چکار کنم و مشتری که مثلا میدونم بهتره از سی ام اس استفاده نکنه رو قانعش کنم یا مشتری که با سی ام اس کارش راه میافته پیله نکنه که مثلا ووردپرس نمیخوام کار بشه در صورتی که ارزون هم مثلا میخواد باشه!
در کل تفاوت عمده سی ام اس ها با فریم ورک ها واسه توضیح به یه شخص چیه که مثلا کسی که بهش قیمت داده شده ۵۰۰ با سی ام اس و من بهش میگم ۲۵۰۰ با فریمورک رو بتونم قانع کنم که نیاز شما رو مثلا سی ام اس های آماده برآورده نمیکنه!؟

-----
بخشی واسه این مورد پیدا نکردم از مدیر تقاضا دارم حذف نکنه تاپیک رو چون فکر کنم مشکل خیلی ها باشه... تشکر...

Unique
چهارشنبه 19 اسفند 1394, 08:20 صبح
قبل از هر چیز شما یه اشتباه اساسی دارین میکنین ! CMS و Framework دو تا موضوع کاملا متفاوت از هم هستند ، Framework ها همونطور که از اسمشون پیداست یک چهارچوب توسعه نرم افزار هستند. در واقع Framework برای شما کلاس ها و قابلیت هایی را فراهم میکنه که مسیر تولید نرم افزار سریعتر ، بهینه تر و امن تر باشه و شما نیاز نداشته باشین مستقیما با لایه های پایینی زبان برنامه نویسی کار کنین. Framework به شما اجازه میده تا از Design Pattern ها و دیگر مفاهیم پیاده سازی یک نرم افزار بدون سر و کله زدن با اصول پیاده سازی خودشون کار کنین مثلا اگه شما خودت بخوای MVC را پیداه سازی کنی کار خیلی مشکل تری داری تا مثلا با Code Igniter این کار را انجام بدی.

اما CMS کلا یه چیز دیگست. CMS یک نرم افزار ماژولا هست که مدیریت محتوای یک وب سایت را برای مدیر سایت فراهم میکنه. مثلا ماژول مدیریت منو ، صفحات ،‌گالری ، اخبار ، مقالات ، ارسال پیامک ، فروشگاه ، سبد خرید و کلی چیز دیگه داره که محتوای یک وب سایت را میشه باهاش توسعه داد. حالا یک CMS مثل Word Press یا Joomla قطعا نمیتونن کل نیاز های همه سایت ها و برنامه نویس ها را برطرف کنند. اصلا ممکنه کسی چیزی بخواد که در قالب ماژول های موجود CMS نگنجه ! پس این CMS ها میان امکان توسعه ماژول ها را بر اساس یک API یا روش مشخص فراهم میکنن تا بشه هسته اصلی و ماژول های اصلی نرم افزار را توسعه داد. این قابلیت توسعه هسته اصلی و ماژول ها باعث نمیشه به CMS بگیم Framework !!!!

مشتری اصولا با CMS ها طرف هست نه با Framework. یعنی اگه بشینیم براش در مورد Framework حرف بزنیم مثل اینه برای دیوار شاهنامه بخونیم. پس اصلا کلا داستان Framework را از صحبت ها حذف کنید. شما CMS خودتون را حالا چه شخصی ، چه Joomla و چه Word Press و غیره را برای مشتری توضیح و تفصیل بدین.

اما یه زمانی هست که اگه بخواهیم به مشتری CMS بدیم ، انقدر که نیاز به توسعه ماژول های جدید داریم اصل CMS برای مشتری استفاده ای نداره. یا کلا سایت یک سرویسی مثل سایت های تبلیغاتی مثل شیپور ،‌ سایت های سکه و طلا ، سایت پونیشا و از این تیپ سایت ها هست که کلا باید به صورت اختصاصی تولید و توسعه داده بشه.

پس ما دو نوع خدمات میدیم : ۱ - سایت های دینامیک با پنل مدیریت CMS (قیمت بر اساس هسته اصلی و ماژول های مورد نیاز مشتری و ماژول های اختصاصی برآورد میشه) و ۲ - سایت های دینامیک با برنامه نویسی اختصاصی که پنل مدیریت اخصاصی خواهند داشت (قیمت بر اساس ارزش کاری که انجام میدیم برآورد میشه)

چهارشنبه 19 اسفند 1394, 15:34 عصر
ممنون
فقط یه مورد این که من CMS ها رو Framework نگفتما ;)

ولی در کل بازم من مشکل دارم این مواردی که شما گفتید رو من هم میدونم و مشکلی خودم ندارم در حقیقت این موارد توضیحاتی بود که برنامه نویس باید بدونه مشکلی هم نداره...
اما بحث اصلی چیز دیگست...
یه مثلا عملی بزنم فرضا من دیروز یه مشتری داشتم واسه جلسه اول اومده بود صحبت کنیم چی میخوادو اونا...
میدونست ووردپرس و اینا چیه بعد که بحثش رو پیش کشید گفت به نظر شما سایتی که من میخوام با چی نوشته بشه خوبه؟! ووردپرس یا خودتون از پایه بنویسید؟!
منم گفتم بسته به نیازهایی که سایت شما داره ووردپرس جوابگوی سایت شما نیست پرسید چرا گفتم شما یه سری امکاناتی دارید که توی ووردپرس نمیشه پیاده سازی کرد و یا این که هزینه زیادی داره که ساخته بشن این امکانات! و بعد گفت شما 3 تومن گفتید ولی من قیمت گرفتم مثلا 800 خوب تفاوت قیمت خیلی زیاده شما منو قانع کنید که کارو بدم به شما و شما با سی ام اس خودتون کار رو واسه ما انجام بدین و من اینجا نتونستم مزیت های یه CMS اختصاصی رو نسبت به CMS های آماده مثل ووردپرس توضیح بدم و مشتری کلا قانع نشد و راضی هم از اتاق بیرون نرفت و این خیلی بد بود که من به فکر چاره ای افتادم!

us1234
چهارشنبه 19 اسفند 1394, 17:56 عصر
در خصوص تفاوت cms و Framework توضیح داده شد.

ولی در خصوص مشتری ،
شما باید نیاز مشتری را بسنجید ، مثلا برای یک مشتری که یک سایت ساده برای معرفی یک کالا یا خدمات نیاز دارد و کل هدفش از سایت الکترونیکی کردن کاتالوگ محصولش است نباید از امکانات و نحوه برنامه نویسی cms اختصاصی خودتان صحبت کنید .
به نظر من اینجا فقط 2 پارامتر مطرح است ، زمان ، هزینه
با کمترین زمان سایت مشتری را با همان وردپرس راه اندازی کنید و سعی کنید بیشتر روی قابلیت های وردپرس مانور بدید .

ولی یک جا مشتری یک پرتال اختصاصی ( مثلا برای مدیریت کارمندان شرکتش ) نیاز دارد ، اینجا دیگه بحث های حرفه ای پیش میاد و بحث امنیت ، سرعت ، دقت و گارانتی کار ...

در کل من سعی میکنم با مشتری های تیپ دوم کار میکنم و مشتری های اول را پس از اینکه هدفشان برام کامل روشن شد به سادگی رد میکنم ، چون اصلا زمانی که برای این جور مشتری ها باید گذاشت با درآمدی که حاصل میشه همخوانی نداره ...

یک شخصی میگفت 2 ماه کار نکنید ولی بتونید یک کار نون و آب دار بگیرید بهتر از اینکه هر روز بیگاری کنید و فونت سایت برای مشتری کوچک و بزرگ کنید !

Unique
چهارشنبه 19 اسفند 1394, 19:55 عصر
جناب شجاعی ، فن ارتباط با مشتری و متقاعد کردنش کار هر کسی نیست ،‌بعضی مواقع باید تکنیک های ارتباط با مشتری را بدونین ،‌ هر آدمی روی یکسری موضوعات حساسیت داره و باید شما بتونید فکرش را بخونید. برخی روی تکنولوژی ها زوم میکنن ، اصولا اگه یک مشتری توی مغزش رفته باشه که فلان تکنولوژی خوبه خیلی مشکل هست که راضیش کرد از اون تکنولوژی بکشه بیرون. مثلا من مشتری هایی داشتم که Net. را به خوردشون دادن و کلا از لینوکس ترسوندونشون ، حالا من هر چی از مزایای php ولینوکس بگم باز هم ایشون فکر خودش را داره. یا مشتری بوده عشق جوملا یا ووردپرس ، دلایل خاص خودش هم داره. این افراد را نمیشه به سادگی نظرشون را عوض کرد. باید مطابق خواسته اون ها پیش بری.

موضوع هزینه هم که همه باهاش درگیر هستند. مشکل بازار خراب کن ها هستند که حتی ۳۰۰ یا ۴۰۰ هم قیمت میدن. این افراد اصلا فکر پشتیبانی و اذیت های مشتری را نمیکنن. عموما هم از اصل ووردپرس چیزی سر در نمیارن. اگه راستش را بخوای بدونی من چطور این ها را کلا نسبت به ووردپرس و غیره زده میکنم اینطوری :

این ها یا از یه بابایی قیمت گرفتن که سایت خودش هم ووردپرسه یا جوملا یا هر چیزی که پیشنهاد شده بهش و یکی از موضوعاتی که همکاران عزیز رعایت نمیکنن Update کردن نسخه های wordpress خودشون و مشتری ها هستش. حالا کافیه جلوی خودش من از bug های احتمالی به خاطر update نبودن ووردپرس یا جوملا استفاده کنم و نشونش بدم این ها امنیت نداره مخصوصا اگه این باگ را روی سایت خود قیمت دهنده یا سایت هایی که خودش توی سایش معرفی کرده به عنوان نمونه کار انجام بدم که محشره ! اینجوری هم کلاس کار من دستش اومده هم بی خیال اون طرف میشه. جالبه بدونی عموما روی ۹۰ درصد مشتری ها صادق هستش. یعنی حتی به خودشون زحمت نداده بودن به مشتری یاد بدن wordpress را update کنه ! حالا جوملا و غیره که بماند.

اما در نهایت من با us1234 موافقم. کلا یکسری مشتری ها انقدر اذیت میکنن و کار مفت میخوان که ارزش نداره براشون وقت بگذاری. اما وقتی در حال شروع کار و گرفتن پروژه های ابتدایی هستی چاره ای جز درگیر شدن با این مشکلات هم نداری.

تجربه هایی که من توی این مدت از کارم بهش رسیدم :

۱ - برای قیمتی که به درستی دادم ارزش قائل باشم و الکی نشکنمش
۲ - برتری های CMS خودم نسبت به wordpress و joomla را توضیح بدیم
۳ - اگه مشتری نیاز به داشتن سایت اختصاصی داره براش توضیح بدم چرا wordpress و joomla به دردش نمیخوره ! مثلا میشه براش digikala و فروشگاه های دیگه را مثال زد
۴ - به مشتری توضیح بدم که قیمت پایین نشون میده یه جای کار میلنگه و امکان داره یا کلاه سرش بره یا کار بی ارزش بهش بدن و حداقل اگه میخواد با اون شرکت کار کنه از من مشاوره رایگان بگیره که این مشکلات براش پیش نیاد.
۵ - با مشتری دوستانه برخورد میکنم و سعی میکنم اعتمادش را جلب کنم و از صداقتم مطمئن بشه
۶ - سعی کنم offer هایی بهش بدم که شرکت های رقیب نمیدن (شرمنده این دیگه جزو اسرار کاریه و نمیتونم مثال بزنم)

موفق باشی

پنج شنبه 20 اسفند 1394, 16:12 عصر
در خصوص تفاوت cms و Framework توضیح داده شد.

ولی در خصوص مشتری ،
شما باید نیاز مشتری را بسنجید ، مثلا برای یک مشتری که یک سایت ساده برای معرفی یک کالا یا خدمات نیاز دارد و کل هدفش از سایت الکترونیکی کردن کاتالوگ محصولش است نباید از امکانات و نحوه برنامه نویسی cms اختصاصی خودتان صحبت کنید .
به نظر من اینجا فقط 2 پارامتر مطرح است ، زمان ، هزینه
با کمترین زمان سایت مشتری را با همان وردپرس راه اندازی کنید و سعی کنید بیشتر روی قابلیت های وردپرس مانور بدید .

ولی یک جا مشتری یک پرتال اختصاصی ( مثلا برای مدیریت کارمندان شرکتش ) نیاز دارد ، اینجا دیگه بحث های حرفه ای پیش میاد و بحث امنیت ، سرعت ، دقت و گارانتی کار ...

در کل من سعی میکنم با مشتری های تیپ دوم کار میکنم و مشتری های اول را پس از اینکه هدفشان برام کامل روشن شد به سادگی رد میکنم ، چون اصلا زمانی که برای این جور مشتری ها باید گذاشت با درآمدی که حاصل میشه همخوانی نداره ...

یک شخصی میگفت 2 ماه کار نکنید ولی بتونید یک کار نون و آب دار بگیرید بهتر از اینکه هر روز بیگاری کنید و فونت سایت برای مشتری کوچک و بزرگ کنید !
با جمله آخرتون بسیار مواففم...
نکته بسیار خوبیه من دقیقا همین کار میکنم تقریبا 4 ماه کار میومد به خاطر قیمت رد میشد دیگه برنمیگشتن یه کار اومد که جبران همش شد...

و موارد اول هم درست میفرمایید ولی برخلاف شما اون دسته وورد پرسه رو هم معمولا من میخوام کارشونو اگر بشه بگیرم ولی با پول خوب مشکلم همینه چطور این مورد رو پوشش بدم...

پنج شنبه 20 اسفند 1394, 16:30 عصر
جناب شجاعی ، فن ارتباط با مشتری و متقاعد کردنش کار هر کسی نیست ،‌بعضی مواقع باید تکنیک های ارتباط با مشتری را بدونین ،‌ هر آدمی روی یکسری موضوعات حساسیت داره و باید شما بتونید فکرش را بخونید. برخی روی تکنولوژی ها زوم میکنن ، اصولا اگه یک مشتری توی مغزش رفته باشه که فلان تکنولوژی خوبه خیلی مشکل هست که راضیش کرد از اون تکنولوژی بکشه بیرون. مثلا من مشتری هایی داشتم که Net. را به خوردشون دادن و کلا از لینوکس ترسوندونشون ، حالا من هر چی از مزایای php ولینوکس بگم باز هم ایشون فکر خودش را داره. یا مشتری بوده عشق جوملا یا ووردپرس ، دلایل خاص خودش هم داره. این افراد را نمیشه به سادگی نظرشون را عوض کرد. باید مطابق خواسته اون ها پیش بری.

موضوع هزینه هم که همه باهاش درگیر هستند. مشکل بازار خراب کن ها هستند که حتی ۳۰۰ یا ۴۰۰ هم قیمت میدن. این افراد اصلا فکر پشتیبانی و اذیت های مشتری را نمیکنن. عموما هم از اصل ووردپرس چیزی سر در نمیارن. اگه راستش را بخوای بدونی من چطور این ها را کلا نسبت به ووردپرس و غیره زده میکنم اینطوری :

این ها یا از یه بابایی قیمت گرفتن که سایت خودش هم ووردپرسه یا جوملا یا هر چیزی که پیشنهاد شده بهش و یکی از موضوعاتی که همکاران عزیز رعایت نمیکنن Update کردن نسخه های wordpress خودشون و مشتری ها هستش. حالا کافیه جلوی خودش من از bug های احتمالی به خاطر update نبودن ووردپرس یا جوملا استفاده کنم و نشونش بدم این ها امنیت نداره مخصوصا اگه این باگ را روی سایت خود قیمت دهنده یا سایت هایی که خودش توی سایش معرفی کرده به عنوان نمونه کار انجام بدم که محشره ! اینجوری هم کلاس کار من دستش اومده هم بی خیال اون طرف میشه. جالبه بدونی عموما روی ۹۰ درصد مشتری ها صادق هستش. یعنی حتی به خودشون زحمت نداده بودن به مشتری یاد بدن wordpress را update کنه ! حالا جوملا و غیره که بماند.

اما در نهایت من با us1234 موافقم. کلا یکسری مشتری ها انقدر اذیت میکنن و کار مفت میخوان که ارزش نداره براشون وقت بگذاری. اما وقتی در حال شروع کار و گرفتن پروژه های ابتدایی هستی چاره ای جز درگیر شدن با این مشکلات هم نداری.

تجربه هایی که من توی این مدت از کارم بهش رسیدم :

۱ - برای قیمتی که به درستی دادم ارزش قائل باشم و الکی نشکنمش
۲ - برتری های CMS خودم نسبت به wordpress و joomla را توضیح بدیم
۳ - اگه مشتری نیاز به داشتن سایت اختصاصی داره براش توضیح بدم چرا wordpress و joomla به دردش نمیخوره ! مثلا میشه براش digikala و فروشگاه های دیگه را مثال زد
۴ - به مشتری توضیح بدم که قیمت پایین نشون میده یه جای کار میلنگه و امکان داره یا کلاه سرش بره یا کار بی ارزش بهش بدن و حداقل اگه میخواد با اون شرکت کار کنه از من مشاوره رایگان بگیره که این مشکلات براش پیش نیاد.
۵ - با مشتری دوستانه برخورد میکنم و سعی میکنم اعتمادش را جلب کنم و از صداقتم مطمئن بشه
۶ - سعی کنم offer هایی بهش بدم که شرکت های رقیب نمیدن (شرمنده این دیگه جزو اسرار کاریه و نمیتونم مثال بزنم)

موفق باشی
دقیقا من دنبال چنین چیزی بودم که گفتید بحث باگ و اینا و امثال این مورد عالی بود...
جلبه بدونید من با مشتری چند روز پیشم که صحبت میکردم کلا به امنیت هیچ اشاره ای نکردم خوب بایدم بهم اعتماد نمیکرد کلا اعتراف میکنم خیلی جلسه بدی داشتم! خخ و این باعث شده دنبال رفع ریشه مشکلاتم تو این زمینه کنم.
بابت تجربیاتتون هم نکات عالی بود
مورد اول رو من هم همیشه رعایت کردم و جواب هم گرفتم بوده که 4 تومن اختلاف قیمت داشتیم من و کسی که مشتری قبلا قیمت گرفته ازش ولی من ۱ قرون هم کم نکردم و باز برگشته پیش خودم و الان دارم کارای قراردادش رو میکنم...
مورد دوم رو من نمیدونم چطور توضیح بدم مثلا فاکتور هایی مثل امنیت، قابلیت ارتقاء راحت تر و کم هزینه تر، سرعت بیشتر این موارد رو میدونم ولی به نظرم بازم کمه چون مبلغی که یکی میاد واسه یه سایت میده فرضا 500 من بگم 3 تومن این موارد طرف رو ارضا نمیکنه که بیاد سمت من چون تفاوت قیمت خیلی زیاده! یه چندتا نکته کلیدی باشه که به مشتری که بگی مثلا یه جرقه ای تو مخش بزنه بگه آهان این پس دلیل این که 500 تومنه اینه!! (البته این موارد که میگم واسه مشتری هست که خودش نمیدونه با ووردپرس کارش راه نمی افته و فقط هزینه رو میبینه وگر نه که چه بهتر که با همونها کار بشه اگر نیاز رو برطرف میکنه)
مورد سوم هم تقریبا مثل مورد دومه یعنی چطور بهش توضیح داده بشه که چرا این آره و اون نه!
مورد چهار رو اوایش کار خیلی روش مانور میدادم ولی بعد به مرور یادم رفت! حتی تو کاتالوگ ها مشاوره رایگان زدیم ولی الان تازه شما گفتید یادم اومد عالیه اینطوری همیشه میگن مشتری که جایی سرش به سنگ خورده اون مشتری بالقوه هست و چه بهتر که در زمانی که سرش به سنگ میخوره شما رو بشناسه به عنوان کسی که گفته این کارو مثلا نکنید...
مورد 5 هم که همیشه باید همینطور باشه
مورد شش هم که گفتید سکرته :D ولی ما رقیب نیستیم ها شما اصفهانید ما مشهد خخخ
درکل ممنون خیلی خوب توضیح دادید...

Unique
پنج شنبه 20 اسفند 1394, 20:16 عصر
مورد دوم رو من نمیدونم چطور توضیح بدم مثلا فاکتور هایی مثل امنیت، قابلیت ارتقاء راحت تر و کم هزینه تر، سرعت بیشتر این موارد رو میدونم ولی به نظرم بازم کمه چون مبلغی که یکی میاد واسه یه سایت میده فرضا 500 من بگم 3 تومن این موارد طرف رو ارضا نمیکنه که بیاد سمت من چون تفاوت قیمت خیلی زیاده! یه چندتا نکته کلیدی باشه که به مشتری که بگی مثلا یه جرقه ای تو مخش بزنه بگه آهان این پس دلیل این که 500 تومنه اینه!! (البته این موارد که میگم واسه مشتری هست که خودش نمیدونه با ووردپرس کارش راه نمی افته و فقط هزینه رو میبینه وگر نه که چه بهتر که با همونها کار بشه اگر نیاز رو برطرف میکنه)

این بستگی داره به CMS شما ،‌ مثلا روشی که من برای ورود اطلاعات توی CMS انتخاب کردم ،‌ راحتی هایی داره که Joomla و Wordpress ندارن. من سعی کردم برای یک منشی بیسواد CMS بنویسم و این خودش یک مزیت بزرگه ! یعنی وقتی مرکز کنترل Joomla را با مرکز کنترل خودم باز میکنم جلوی مشتری راحت میتونم براش توضیح بدم چرا CMS من روون تر و بهتره و هزینه ای که داره پرداخت میکنه برای چیه !

مورد سوم هم تقریبا مثل مورد دومه یعنی چطور بهش توضیح داده بشه که چرا این آره و اون نه!
برای این هم مجبوریم عملی توضیح بدیم ،‌ مثلا در مورد یک سایت فروشگاهی میشه نشست و براش تفاوت های دیجی کالا با سایت X را نشون داد و توضیح داد نرم افزار آماده نمیتونه چنین مدیریت و آمار و گزارش و ... را به شما بده وگرنه دلیلی برای موفقیت دیجی کالا نبود.

توجه: اگه من دی جی کالا را مثال میزنم به این خاطره که یک پروژه موفق بوده وگرنه هیچ علاقه یا وابستگی به سایتش و مدیرش و کارکنانش ندارم. فقط دارم مثال میزنم.

جمعه 21 اسفند 1394, 09:31 صبح
یه جمع بندی این که من این موارد رو در آوردم اگر کمی کاستی زیادی چیزی داره بگید:
۱-امنیت سی ام اس اختصاصی
۲-امکان ارتقاء سی ام اس اختصاصی
۳-باگهای سی ام اس های عمومی
۴-سرعت سی ام اس های اختصاصی توی سی ام اس های عمومی اکثر موارد ماژول ها بیخود روی سایت کار میکنند و این دلیل سرعت پایین میشه(این مورد رو سرچ کردم گفته بودن دقیق خودم اطلاعی ندارم همین طوره!؟)
۵-سی ام اس های اختصاصی گارانتی دارن
۶-ووردپرس باید هر وقت ورژن جدیدی اومد حتما آپدیت بشه وگر نه مشکل اساسی پیش میاد - مشتری هم مجبوره مدام بروز باشه و خطر هک شدن یا از کار افتادن برخی از بخش ها را همیشه خواهد داشت.
۷-برتری های سی ام اس اختصاصی نسبت به عمومی(بستگی به سی ام اس شخصی)
۸-هزینه های اولیه کم و هزینه های پشتیبانی و تغییرات زیاد برای سی ام اس های عمومی
۹-ریسک بالا به جهت از دست دادن وب سایت و تمام موارد سئو هنگام اعمال تغییرات یا ارتقاء سی ام اس های عمومی(اگر مشکلی پیش بیاد و سیستم دوباره بخواد نصب بشه! یا تغییر داده بشه)
۱۰-سی ام اس ها صرفا برای سایت های شخصی و بلاگ ها ساخته شده اند نه کارهای پیشرفته
۱۱-طراحی گرافیکی در سی ام اس های عمومی محدود به استانداردهای این سیستم ها هستند و بعضا امکان طراحی خاص و خلاقانه در قالب را ندارند.
۱۲- امکانات نرم افزاری سایت دقیقا منطبق با نیاز مشتریان نیست و باید خود را با امکانات این سیستم ها تطبیق دهند.
۱۳-پیچیدگی زیاد پنل های سی ام اس های عمومی به دلیل این که علاوه بر مدیریت محتوا کارهای زیادی دیگری در پنل این سیستم ها انجام میشود.
۱۴-در صورتی که امکاناتی که در سی ام اس های عمومی طبق نیاز مشتری باشند بهتر است از سی ام اس عمومی استفاده شود.
۱۵-در صورتی که امکانات درخواستی مشتری در سی ام اس های عمومی موجود باشد ولی بعدا نیاز به توسعه سایت داشته باشد بهتر است از سی ام اس های عمومی استفاده شود.