PDA

View Full Version : استفاده از MVC در winforms

pooyan.a
پنج شنبه 19 فروردین 1395, 16:07 عصر
سلام دوستان
من به عنوان پروژه کارشناسی می خوام اتوماسیون اداری رو با زبان سی شارپ به صورت ویندوزی بنویسم. استاد راهنما گفته باید برنامه رو به سبک MVC بنویسم.
یکم درباره MVC خوندم حالا چندتا سوال برام پیش اومده ممنون میشم جواب بدید

من برنامه رو اینطوری نوشتم ک یک کلاس برای ارتباط با دیتابیس دارم ک یک سری تابع برای سلکت کردن، درج و آپدیت موارد مختلف دارم و با توجه ب اینکه کاربر رو کدوم باتن کیلیک کرده تابع مربوطه رو فراخوانی میکنم

سوالم اینه ساختار برنامه نویسی بر اساس MVC کلا با این نوعی ک من نوشتم فرق داره؟ یا همینه؟ یعنی همین کلاسی ک برای عملیات رو دیتابیسه، همون بخش مدل در MVC میشه؟

اگر کلا فرق داره بی زحمت راهنمایی کنید ک چطور میتونم برنامه نویسی winform بر اساس MVC رو یاد بگیرم

خیلی ممنون

CsharpNevisi
پنج شنبه 19 فروردین 1395, 16:39 عصر
نه خیر .. ببینید مدلهای شما درواقع کلاسی از موجودیت های شما هست .. مثلا مدل دانش اموزش با خصوصیات نام و نام خانوادگی و ...
تو MVC ما این شکلی کار میکنیم که کنترلر یه درخواستی میگیره .. پردازش میکنه .. مدلشو میسازه .. مدلو میده به ویو .. ویو هم طبق مدل نتیجه رو به کاربر نمایش میده ...
کنترلر همون کدهای پشت فم هست.
مدل که صحبت کردم راجبش.
ویو هم چیزیه که کاربر میبینه.

pooyan.a
پنج شنبه 19 فروردین 1395, 17:19 عصر
نه خیر .. ببینید مدلهای شما درواقع کلاسی از موجودیت های شما هست .. مثلا مدل دانش اموزش با خصوصیات نام و نام خانوادگی و ...
تو MVC ما این شکلی کار میکنیم که کنترلر یه درخواستی میگیره .. پردازش میکنه .. مدلشو میسازه .. مدلو میده به ویو .. ویو هم طبق مدل نتیجه رو به کاربر نمایش میده ...
کنترلر همون کدهای پشت فم هست.
مدل که صحبت کردم راجبش.
ویو هم چیزیه که کاربر میبینه.

خیلی ممنون
خب منم برای موجودیت نامه یا کارمند هم یک کلاس تعریف کردم پس تقریبا بخش مدل رو ایجاد کردم دیگه؟
الان برای اضافه کردن یا تغییر مشخصات کارمند، باید ی کلاس جدید اضافه کنم ک فقط این عملیات رو انجام بده تا ب عنوان کنترلر کلاس کاربر باشه؟ یا تو همون کلاسی ک ویژگی های کارمند رو تعریف کردم همونجا هم میشه این متدهارو تعریف کرد و به عنوان کنترلر ازش استفاده کرد؟
کنترلر همون کدهایی میشه ک مثلا تو رویداد کیلیک باتن نوشته میشه؟

CsharpNevisi
جمعه 20 فروردین 1395, 05:39 صبح
در مورد برنامه نویسی سه لایه بخونید ...
شما کدهای پشت فرمتون رو کنترلر در نظر بگیرید ... داخل مدل چیزی ننویسید ..

یکیم در مورد برنامه نویسی سه لایه بخونید براتون روشن میشه