PDA

View Full Version : گفتگو: طراحی سایت یا طراحی پورتال ؟

shahab-ahm
یک شنبه 22 فروردین 1395, 03:42 صبح
با عرض سلام و احترام خدمت تمام دوستان
من برای اولین بار است که در انجمن شما شرکت می کنم سوالی داشتم از حضورتون :
من چند وقت پیش به یکی از شرکت های طراحی وب سایت مراجعه کردم و ازشون درخواست طراحی وب سایت برای کارخانه مان ( ما تولید کننده قطعات ماشین سنگین هستیم ) نمودم . با بررسی هایی که این شرکت انجام دادند پیشنهادی که داشتند طراحی پورتال بود که هزینشم به مراتب بالاتر از طراحی سایت بود . با جستجوهایی هم که انجام دادم فرق بین این دو را به صورت واضح نفهمیدم . فرق بین طراحی وب سایت و طراحی پورتال چیست ؟ برای یک کارخانه کدامین مناسب تر است .؟

سپاس از جواباتون

anvar
یک شنبه 22 فروردین 1395, 03:54 صبح
سایت همون چیزی هست که شما در ابتدا دنبالش بودید - یک سایت که بتونید اطلاعاتی رو برای مخاطبین انلاین ارائه کنید

پورتال مجموعه ای از چندین سایت که همه اونها از یک ورودی قابل دسترسی باشن - بعنوان مثال

سایت یک دانشگاه رو در نظر بگیرید - این جور سایت معمولاا بصورت پورتال هستن یعین مجموعه ای از سایت های که از صفحه اصلی وب سایت داشنگاه قابل دسترسی هستن - مثلا سایت کتابخانه - سترسی به منابع و پایگاه های اطلاعاتی انلاین - سایت انتشارات و مجلات منتشر شده - سایت بسیج (*) - پورتال اساتید و ....

به کل این مجموعه میگن پورتال

بهترین مثال بهتر برای پورتال همون سایت یاهو ه - مجموعه ای از ابزارها (ایمیل - گروه های اجتماعی - اپ های مالی - بازی ها و ....) که همه با یک حساب کاربری قابل دسترسی هستن

برای کار شما فکر نکنم نیازی به همچنین چیزی باشه - منتها باید دیده هدف شما از داشتن سایت چی هست و یا واحد تولید شما در چه حجمی کار میکنه؟

rezaoladi
دوشنبه 23 فروردین 1395, 06:49 صبح
برخلاف دیدگاهی که بسیاری از افراد دارند وب سایت و پورتال دو مقوله کاملا متفاوت هستند.
کلمه پورتال در زبان فارسی به معنای " دریچه " , " درگاه " معنی می شود , اما در دنیای فناوری به صفحه وبی گفته می شود که امکان دسترسی آسان کاربر برای انجام وظیفه و یا درخواست هایی که دارد را از هرجایی محیا کند . درواقع پورتال دریچه ورود به دنیایی مجازی که هر آنچه لازم است در آن وجود دارد . درواقع تفاوت اساسی بین وب سایت و پورتال این است که محتوای یک وب سایت شامل متن , تصاویر و ... همه در یکجا هستند و از طریق یک آدرس قابل دسترس هستند . اما پورتال ها درگاهی برای ورود به وب هستند و از طریق آن ها می توان به پورتال ها و یا وب سایت های دیگر هم دسترسی داشت توجه داشته باشید که پورتال متفاوت از یک لینک دونی هست .

shayanshamloo
چهارشنبه 25 فروردین 1395, 03:32 صبح
من مثالی براتون می زنم تا کامل براتون جا بیافته به عنوان مثال Yahoo یک پورتال هست که در آن وضعیت آب و هوا , اخبار روز , سرویس های پست الکترونیکی , پیام رسان , تالارهای گفتگو مانند همین برنامه نویس و سرویس جستجو در آن وجود دارد ؛ که درواقع این مطالب از طریق اتصال این پورتال به منابع خارجی تأمین می شود . در مقابل CNN یک وب سایت است درواقع با جستجو در سایت CNN فقط به محتواهای تولیدشده توسط CNN خواهید رسید . پس نتیجه می گیریم که همه پورتال ها وب سایت هستند ولی همه وب سایت ها پورتال نیستند .
توجه داشته باشید که طراحی پورتال جنبه های کارکردی متفاوتی دارد که عبارتند از :
هر پورتال اطلاعات و خدمات را یکجا و در يک محل جمع آوری مي کند .
هر پورتال مي تواند در اندازه لازم براي شخص و يا گروه سازمان درآيد .
هم چنین هر پورتال در هر زمان و از هر مکاني قابل دسترس است.
یکی از انواع پرکاربرد پورتال ها پورتال های سازمانی هستند پورتال های سازمانی معمولا با هدف مدیریت متمرکز داده های سازمانی و اطلاع رسانی به هنگام و تسهیل در امور اداری استفاده می شوند .

amirmohajer72
یک شنبه 29 فروردین 1395, 03:37 صبح
دوستان تقریبا همه نکات را عرض کردند . اما اگر می خوایم طراحی پورتال کامل و جامع باشه باید یه سری خواص و ویژگی ها داشته باشه :
جامعیت اطلاعات : یه طراحی پورتال خوب زمانی ارزشمند میشه که راجع به هر موضوعی که فعالیت می کنه اطلاعات جامع و کاملی داشته باشه .
ورود یگانه : در طراحی پورتال برای استفاده از هر سرویسی لازم نیست ورود کنیم به عبارتی تنها با اولین ورود به تمامی سرویس ها دسترسی دارید .
محتوای هدف دار : طراحی پورتال هایی که به صورت حرفه ای انجام می شوند قادرند اطلاعاتی مانند محل زندگی ، سنت ها و .... را پردازش نمایند و به هر فرد اطلاعات درخور و مناسب آن فرد را نمایش دهند .
دسترسی آسان : طراحی پورتال باید به گونه ای باشد که دسترسی به اطلاعات توسط کاربر آسان باشد .
راه های ارتباطی : دقت داشته باشید که در طراحی پورتال حتما محلی را برای تبادل نظرات مانند چت روم و یا انجمن در نظر بگیرید .
امکان اتصال به سیستم های نرم افزارهای مختلف : طراحی پورتال باید به صورتی باشد که امکان برقراری ارتباط با سایر نرم افزار های کاربردی را داشته باشد .

anvar
یک شنبه 29 فروردین 1395, 14:55 عصر
و البته مهمترین مشخصه یک پورتال از نظر کاربران مصرف کننده این است که بتوانند چینش بخش های مختلف پورتال را کنترل کنند - مثلا اگر قسمتی از صفحه را نخواستند ببینند و یا در دیدشان نباشد براحتی قابل حذف شدن باشد و هر زمان که منصرف شدند بتوانند آنرا به حالت قبلی برگردانند (در چنین مواردی zone های مختلفی تعریف میشه که کاربران قدرت کنترل آنها را دارند)

aaligoli
یک شنبه 29 فروردین 1395, 18:53 عصر
قطعا برای شما سایت معمولی مناسب است چون هدف شما فقط معرفی خدمات و محصولات و سرویس ها هست و نهایتا فروش آن ها.

shahab-ahm
چهارشنبه 01 اردیبهشت 1395, 02:37 صبح
سپاس از تمامی دوستانی که منو راهنمایی کردن
چند روز قبل هم که داشتم در این رابطه توی اینترنت مطلب می خوندم با وب سایتی آشنا شدم که مطالب بسیار خوبی در این رابطه داشت .
طراحی پورتال یا طراحی وب سایت (http://honeytech.ir/Blog/ID/165/%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D9%BE%D9%88%D8%B1%D8%AA%D8%A7%D9%84-%DB%8C%D8%A7-%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D9%88%D8%A8-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA-)

rezaoladi
یک شنبه 05 اردیبهشت 1395, 04:14 صبح
طراحی پورتال با طراحی وب سایت تفاوت های خیلی زیادی دارند که دوستان تا حدودی به این تفاوت ها اشاره نمودند .
ولی به نظر من اگر کار شما در حد معرفی خدمات و محصولتان می باشد همون وب سایت کفایت می کند ولی اگر می خواهید فروشگاه داشته باشید و یا هر مشتری که وارد وب سایت شما می شود تبدیل به یک سرنخ برای پیگیری های بعدی شود بهتر است که از پورتال استفاده نمایید .

aaligoli
یک شنبه 05 اردیبهشت 1395, 09:36 صبح
خوب حالا به نتیجه رسیدید ؟
به نظر خودتون باید سایت داشته باشید یا پرتال ؟

shahab-ahm
دوشنبه 06 اردیبهشت 1395, 02:50 صبح
با راهنمایی هایی که شما و دوستان به من لطف داشتید و از اونجایی که در آینده نزدیک قصد توسعه و راه اندازی فروشگاه اینترنتی را هم داریم تصمیم بر این شد هزینه کلی نماییم و از پورتال استفاده نماییم .
اتفاقا دیروز با شرکتی در این رابطه قرار داد نوشتیم.
باز هم سپاس بیکران از لطف و راهنمایی های شما عزیزان