PDA

View Full Version : پیدا کردن فعل در یک جمله فارسی

tanzadeh7
جمعه 27 فروردین 1395, 10:07 صبح
سلام , من یه چند روزیه گیر اینم که چطور میشه فعل رو توی یک جمله فارسی پیدا کرد؟
اول به این فکر بودم که آخرین کلمه جمله رو به عنوان فعل بگیرم ولی اگه اگه فعل اول باشه چی؟
بعد به این فکر رسیدم که جمله رو تصحیح مثلا جمله علی رفت به مدرسه. رو به علی به مدرسه رفت تبدیل کنم. اما یه مشکلی که داره اینه نمیدونم چطور این کار رو انجام بدم. :متفکر:
راستی من میخوام یک نرم افزار بنویسم که بتونه مشاور انسان باشه اگه کسی علاقه به همکاری هم داره میتونه یه ایمیل بهم بزنه.

ُTanzadeh82@gmail.com

hosseina512
پنج شنبه 10 تیر 1395, 08:20 صبح
دوست عزیز. از اینکه می بینم افرادی مثل شما به مباحث های تک علاقه مند هستند خوشحالم. واقعیت اینه که این کار چندان ساده نیست.

ابتدا باید لیست کامل افعال فارسی رو در بیارید. برای این کار میتونید از مجموعه واژگان دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی (http://dadegan.ir/catalog/flexicon)استفاده کنید. همه واژه ها حاشیه نگاری (Annotate)شده اند. حالا مشکل اینه که شما افعال رو بصورت صیغه سوم مفرد دارید ولی در جمله ها، افعال بصورت های مختلف ظاهر میشن. پس دو راه دارید. یا اینکه یه الگوریتم برای شناسایی افعال درون جمله با استفاده از فرهنگ افعال بدست آمده بنویسید. یا اینکه همه افعال رو در همه حالات ایجاد کنید و بعد اونها رو تطابق بدید.

مشکل دیگه افعال مکسر هست که کار رو سخت میکنه.

حالا فرض کنیم که شما تونستی اون تغییر رو در مکان جمله انجام بدی. به نظر من که کار مفیدی انجام نشده. نرم افزاری که شما در موردش صحبت میکنید مربوط به مبحث Expert system ها است که بحث جدیدی هم نیست. این نرم افزارها اغلب اوقات واسط کاربری با قابلیت درک زبان و گفتار ندارن. پس پیشنهاد میکنم فرض کنید که کاربر شما تعدادی سوال از پیش تعیین شده رو بصورت چند گزینه ای جواب میده و بعد شما بهش مشورت مناسب رو ارائه بدید. الآن یکسری وبسایت ها نشانه های بیماری رو از شما میگیرن و حدس میزنن که چه بیماری ای دارید. بحث درک زبان به کلی بحث جدا و پیچیده ای هست و شما بهتره این دو رو با هم ترکیب نکنید.