PDA

View Full Version : برنامه نویسی #C و مشکلات اولیه راه افتادن تو کدنویسی

mehdi_uploader
یک شنبه 12 اردیبهشت 1395, 11:19 صبح
باسلام خدمت دوستان عزیز
چند روزی میشه بصورت جدی برنامه نویسی سی شارپ رو از ویدئو های استاد آرش روشن پور شروع کردم و یه مشکل اساسی دارم درحال حاظر و قبلا با ویژوال بیسیک هم سالها قبل داشتم
آموزش ها رو با فایل های آموزشی جلو میبرم و تا حدی هم یاد میگیرم ولی مساله اینجاست که همون مواردی رو هم که تدریس میکنه اگه خودم بخوام به تنهایی اونها رو بدون هیچ راهنمایی بنویسم اصلا نمیتونم و برام خیلی مشکله که از کجا و چه چیزی باید شروع کنم ؟ ( البته تحت کنسول دارم یاد میگیرم در حال حاظر ) روش تدریس رو قبول دارم و توضیح هم خیلی کامل و واضح میدن ولی این رو از دوستان با تجربه که این راه رو پشت سر گزاشتن میخوام بدونم
و هر کسی میگه تا پروژه ای رو ننویسی نمیتونی رو برنامه نویس شدن حسابی باز کنی
ولی مشکل تو فرار بودن و گم کردن چیزایی که برای نوشتن یه پروژه نیاز داری به موقع استفاده کنی
بعنوان مثال چه موقع باید از فلان شرط یا if یا while و .... یا کجا الان باید {} استفاده بشه و کجا [] و تا موقعی که رو آموزش جلو میذم تا حد زیادی یاد میگیرم که البته آموزش که پیشرفته تر میشه به تناسبش قردت یادگیری هم پایی میاد و کاربر باید بیشتر دقت کنه و تو هر آموزش برنامه کاملتر میشه و آرایه و یا ... شرط های کاملتری بهش اضاف میشه
نمیدونم منظور رو تا چه حد خوب توضیح دادم ولی مساله اینه که برای شروع این مشکل رو دارم ( البته تو خیلی موارد خط ها رو هم میتونم بخونم و بدونم چیزی که استاد نوشته دقیقا داره چه کار میکنه ولی به محض پیچیده تر شدن موضوع کار مشکل میشه برام )
ممنون میشم دوستان با تجربه و کسانی که این مشکلات رو یه زمانی پشت سر گزاشتن رو مطرح کنن تا ما هم استفاده ببریم
چون واقعا اگه اولش با علاقه هم جلو رفت ولی نتیجه ای اگه حاصل نشه هر کسی باشد از برنامه نویسی زده میشه و همیشه تصورش این میشه که نمیتونه یا تلقینی میشه که این کاره نیست
(البته پیش زمینه یادگیری هم دارم و رشته تحصیلی بنده هم مرتبط هست و آی تی خوندم )
باتشکر از دوستان

mrprestige
یک شنبه 12 اردیبهشت 1395, 11:43 صبح
سلام دوست من ، در مرحله اول باید بگم بهت تبریک میگم بابت این که علاقه به برنامه نویسی رو تو خودت میبینی و این خودش یه امتیازه بزرگه و هیچ وقت هیچ وقت مأیوس نشو ، صبر و حوصله ت رو بالا ببر و در مرحله دوم باید عرض کنم دوستاتون درست گفتن شما تا پروژه ای ننویسید در واقع اصلا برنامه نویس رو یاد نگرفتید ( مثل سوار شدن برای اولین بار بر روی دوچرخه هست ، تا شما سوار دوچرخه نشید و چند باری نخورید زمین دوچرخه سوار نمیشید ) و اینکه اصلا عجله توی یاد گیری برنامه نویسی نکن با حوصله برو جلو و اینکه مطالب رو تا هر جا که یا گرفتی تمرین کن انقد که ملکه ذهنت بشه و اینکه شما میفرمایید اون فیلم آموزشی رو که میبینید و آموزش ها رو دنبال میکنید تا جایی که آموزش یه خورده پیشرفته تر میشه دیگه فهمش سخت تر و دشوار تر میشه براتون و اینم دلیلش خوب یاد نگرفتن مطالب قبلی هست تا زمانی که روی مطالب قبلی تسلط کافی پیدا نکردید درس جدید رو شروع نکنید . همین روند رو برید جلو و به هیچ وجه هم دلسرد نشید .

موفق باشید .

rooterror
یک شنبه 12 اردیبهشت 1395, 11:50 صبح
البته شما لازم نیست کد ها رو حفظ کنید مثلا کد کانکشن استرینگ ، چرا که میتونید از پروژه های قبلی و کد هایی که تو برنامه هایی قبلی استفاده کردید کمک بگیرید

به دنبال کد حفظ کردن نباشید اگر مسئله ای رو یاد بگیرید نحوه به کاربردنش هم یاد میگیرید ، پس اگر میبینید که کد ها از ذهنتون میره زیاد نگران نباشید

vb8334
یک شنبه 12 اردیبهشت 1395, 11:58 صبح
سلام دوست عزیز

شما چند سالتون هست؟

اگه سینتکس رو بلدی و با دستوارت سی شارپ مشکلی نداری خوب دیگه هیچ راهی نمیمونه غیر از کد نوشتن باید کد بنویسی بنویسی بنویسی بنویسی................

من هم یه زمانی مثل شما بودم ولی رفتم یه کتاب زبان اصلی پیدا کردم و خوندم از هیچ منبع فارسی استفاده نکردم در واقع هر کی پیدا میشد به ما میگفت باید کد بنویسی

من هم حرفشون رو گوش میکردم اما هیچی نمیتونستم بنویسم چون اصلآ سینتکس بلد نبودم درست و حسابی، و تمرین هم نداشتم که مثلآ میگفتن بشین بازی پازل اعداد رو بنویس

اما نمیتونستم .

روشی که برای من جواب داد:

1- همانطور که گفتم با یه کتاب زبان اصلی شروع کردم خیلی قدیمی بود الان هم میتونی استفاده کنی به دلیل اینکه مقدمات دیگه خیلی به ندرت عوض میشه شاید اصلآ عوض نشه (if,for,while,...)

، باید از کتابی استفاده کنی که برنامه هایی که مینویسه حالت سرگرم کننده داشته باشه و توی پروژه هایی که مینویسه چیزهای زیادی یاد بگیری. و همچنین سینتکس رو هم یاد میگیری.

لینک کتاب :http://www.amazon.com/Microsoft-C-Programming-Absolute-Beginner/dp/1931841160

البته میتونی کتاب رو تا فصل 9 بخونی و تمریناتش رو انجام بدی دو فصل آخر رو از کتاب های جدید بخون.

نکته : منم زبانم ضعیف بود ولی کم کم راه میوفتی با خودت برنامه ریزی کن هر روز مثلآ 5 صفحه بخونی، بعد یک هفته تعداد صفحه رو بیشتر کن و..... حالا هر جور خودت میتونی.

2- مثلآ بعد 3 ماه که کتاب رو تموم کردی حالا باید بشینی و کد بزنی پروژه های مختلف رو نگاه کن تو نت ببین کدوماش رو میتونی بنویسی

من از بازی های شروع کردم » مثلآ : بازی دوز ، پازل اعداد ، پازل تصویر ، بازی مار و پله ، بازی مار نقطه خور...........

باز هم اگه سوالی بود درخدمتم

mehdi_uploader
یک شنبه 12 اردیبهشت 1395, 13:38 عصر
اول باید از استقبال اعضای محترم تشکر کنم که به تاپیک بنده پاسخ دادن و منو همراهی دارن میکنن
بنده سی سال دارم در جواب شما دوست عزیز
و یه موارد ریز رو من تو جواب ها بیرون کشیدم و این کاملا درسته دروس قبلی رو خیلی خوب یاد نگرفتم که دروس بالاتر برام کمی مفهومش سخت میشه و یادگیریش کمی سخت و میشه و نمیتونم تحلیلش کنم. سینتکس ها رو هم در حد ابتدایی که شروع کردم تا حدی تشخیص میدم و حرفه ای نیستم که اشتباه نکنم.
رفرنس های خارجی قطعا بهتره از ترجمه های فارسی زبان و همون کمپانی که تکنولوژی نوشتن نرم افزار مادر رو داره قطعا آموزش هاشونم بهترینه
بنده سعی میکنم با اراده جلو برم و سعی میخوام کنم به خودم اینبار نه نگم هرچند راه آسونی هم در پیش نیست.
امیدوارم با کمک های دوستان و ایجاد تاپیک بتونم تو این محفل دوستانه مشکلاتم رو همینجا حل کنم
باز هم خوشحال میشیم دوستان نظراتشونو به اشتراک بزارن و بتونیم استفاده ببریم و اول راه ، بهترین مسیر رو انتخاب کنیم