PDA

View Full Version : آموزش: کتاب، مقایسه با ASP و معرفی IDE

fazel-d
پنج شنبه 10 تیر 1395, 11:14 صبح
با سلام

1- کتاب جامع در زمینه LAMP معرفی نمایید
2- در مقایسه PHP با ASP.NET، آیا به مانند ASP می توان بخش کدهای HTML و کدزنی سمت سرور را در فایل مجزا قرار داد (code behind)؟
3- لطفا یه IDE قوی بهمراه قابلیت دیباگینگ در محیط ابونتو/کوبونتو معرفی نمایید؟

hamedarian2009
پنج شنبه 10 تیر 1395, 11:58 صبح
1. LAMP که اموزش نمیخاد فقط نصب کن وازش استفاده کن چیزی نداره که بخای در موردش کتاب بخونی
2. اولا که نمیشه ASP رو با PHP مقایسه کردن چون اولی یه فریمورکه و دومی یک زبان برنامه نویسی. بله اگر از فریمورک های PHP استفاده کنید میتونید با استفاده از Template engine کدهای html رو جدا از PHP بنویسید
3. بحث IDE خیلی سلیقه ای هست اما به نظرمن بهترینش PHPStorm البته پولی هست و رایگانش NetBeans هست

fazel-d
جمعه 11 تیر 1395, 17:57 عصر
1. LAMP که اموزش نمیخاد فقط نصب کن وازش استفاده کن چیزی نداره که بخای در موردش کتاب بخونی
2. اولا که نمیشه ASP رو با PHP مقایسه کردن چون اولی یه فریمورکه و دومی یک زبان برنامه نویسی. بله اگر از فریمورک های PHP استفاده کنید میتونید با استفاده از Template engine کدهای html رو جدا از PHP بنویسید
3. بحث IDE خیلی سلیقه ای هست اما به نظرمن بهترینش PHPStorm البته پولی هست و رایگانش NetBeans هست

1- کتاب نمی خواد؟؟؟ برای هرکدومش کتاب هست حداقل برای Pایش یا آپاچیش و تنظیماتش. لطفا اینقد به صراحت پاسخ منفی ندید. کتاب هست. دنبال بهترینش هستم . از دوستانی هم که در این زمینه حرفه ای کار می کنن تقاضا دارم تا از بین بهترین کتابهایی که خوندن، بهترین هاشو معرفی کنن. مخصوصا اکه EN باشه. ممنون

۲− بابت مورد دوم، ممنون. حالا چه فریم ورکی؟ با لحاظ کردن این مطلب که پلتفرم من توزیع ابونتو/کوبونتو هست. منظورم اینه که محدود به پلتفرم خاصی نباشه و بشه توو لینوکس ازش استفاده کرد

۳− netbeans نصب کردم. علی ایحال محیط سنگینیه و یه مقدار کند. در مورد IDE که مختص به لینوکس باشه زیاد گشتم که در نهایت به BlueFish رسیدم. اما نگرانی من برای انجام یه پروزه بزرگ هست که در نهایت قراره بر روی اینترنت و هاست قرار بگیره ، نه انجام کار دانشجویی

با این تفاسیر از دوستانی که در محیط لینوکس کار می کنند و پروزه هایی انجام دادن که کاربرد عملیاتی (ماحصل کار بر روی هاست قرار گرفته) داشته، ممنون می شم منو از راهنمایی های مفیدشون بی نصیب نکنن

leaping
شنبه 12 تیر 1395, 09:12 صبح
1- وب سایت Udemy و Lynda رو بیشتر از کتاب توصیه میکنم

2- من فریمورک Phalcon رو بهتون پیشنهاد میکنم چون خیلی سریعه و خیلی هم راحت برای یاد گیری و مستندات خوبی هم توی سایتش برای یادگیری داره که خیلی قابل فهمه

3- در مورد IDE من Bracktets رو برای HTML,Javascript,CSS پیشنهاد میکنم محیط ساده و بسیار کاربردی داره و از زبان فارسی هم به خوبی پشتیبانی میکنه برای PHP هم بهتون Aptana رو پیشنهاد میکنم که توسعه یافته از Eclipse هست

fazel-d
شنبه 12 تیر 1395, 11:39 صبح

2- من فریمورک Phalcon رو بهتون پیشنهاد میکنم چون خیلی سریعه و خیلی هم راحت برای یاد گیری و مستندات خوبی هم توی سایتش برای یادگیری داره که خیلی قابل فهمه

3- در مورد IDE من Bracktets رو برای HTML,Javascript,CSS پیشنهاد میکنم محیط ساده و بسیار کاربردی داره و از زبان فارسی هم به خوبی پشتیبانی میکنه برای PHP هم بهتون Aptana رو پیشنهاد میکنم که توسعه یافته از Eclipse هست

بایت سایت هایی که معرفی کردین ، ممنون. بزودی مطالعه خواهم کرد

اما در مورد فریم ورک ها!!
چند مورد فریمورک مطرح مثل Zend , yii, cakephp خوندم که یکسری رایگان و بعضیا پولی بودن
اما مساله ای وجود داره، خروجی ماحصل استفاده از این فریم‌ورکها است. بعد از اینکه پروژه فاینال شد آیا وب سرویس باید از اون فریم ورک پشتیبانی کنه؟؟ منظور سرویس هاستینگ هست

اینکه اگه بخوان از فالکان استفاده کنم، آیا اکثر وب هاستینگ ها ازش پشتیبانی می کنن یا نیازی به نصبش روی سرور مقصد نیست؟؟

پیام حیاتی
شنبه 12 تیر 1395, 12:38 عصر
سلام
آموزش LAMP (https://www.youtube.com/watch?v=iCUV3iv9xOs&list=PL442FA2C127377F07)
خودتون رو تا جای ممکن به فریمورک ها متصل نکنید ، همه کاری را می توانید با PHP خام و توابع آن انجام بدید،کارهای پر استفاده هم به عنوان کلاس ایجاد کنید و زمان نیاز در پروژه خودتون Include.
Zend و cakephp که کارشون تمام شدست، در حال حاضر لاراول پیشتازی می کنه آنهم معلوم نیست تا به کی!
در مورد IDE با دوستمون leaping موافقم ، اینجا (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_PHP_editors) رو ببینید ، اینجا (http://stackoverflow.com/questions/116292/what-is-the-best-ide-for-php) هم بحث شده.
اگر می خواهید دقیقا" مثل ASP.NET فایل ها مجزا باشند باید برای هر فایلی که ایجاد می کنید یک فایل هم جهت پردازش کدهای PHP آن ایجاد کنید (یک فایل برای دیزاین یکی هم پردازش موارد مورد نیاز که در فایل دیزاین include می شوند) ، بد نیست اما تعداد فایل ها زیاد و در پروژه های بزرگ باعث سردرگمی می شود.

hamedarian2009
شنبه 12 تیر 1395, 13:13 عصر
1- کتاب نمی خواد؟؟؟ برای هرکدومش کتاب هست حداقل برای Pایش یا آپاچیش و تنظیماتش. لطفا اینقد به صراحت پاسخ منفی ندید. کتاب هست. دنبال بهترینش هستم . از دوستانی هم که در این زمینه حرفه ای کار می کنن تقاضا دارم تا از بین بهترین کتابهایی که خوندن، بهترین هاشو معرفی کنن. مخصوصا اکه EN باشه. ممنون

۲− بابت مورد دوم، ممنون. حالا چه فریم ورکی؟ با لحاظ کردن این مطلب که پلتفرم من توزیع ابونتو/کوبونتو هست. منظورم اینه که محدود به پلتفرم خاصی نباشه و بشه توو لینوکس ازش استفاده کرد

۳− netbeans نصب کردم. علی ایحال محیط سنگینیه و یه مقدار کند. در مورد IDE که مختص به لینوکس باشه زیاد گشتم که در نهایت به BlueFish رسیدم. اما نگرانی من برای انجام یه پروزه بزرگ هست که در نهایت قراره بر روی اینترنت و هاست قرار بگیره ، نه انجام کار دانشجویی

با این تفاسیر از دوستانی که در محیط لینوکس کار می کنند و پروزه هایی انجام دادن که کاربرد عملیاتی (ماحصل کار بر روی هاست قرار گرفته) داشته، ممنون می شم منو از راهنمایی های مفیدشون بی نصیب نکنن

اگه منظورت از LAMP که مشابهش WAMP در ویندوزه هست گفتم لزومی به آموزش نداره نه اینکه کتاب نباشه قطعا برای هر چیزی توی وب بگردین کتاب هست فقط یکبار طبق یک اموزشی نصب کنید مثلا https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-install-linux-apache-mysql-php-lamp-stack-on-ubuntu-16-04
حالا من نمیدونم منظورتون از آموزش LAMP چی هست

فریمورک هم Laravel یا Yii رو پیشنهاد میکنم یکی از دوستان هم گفتن با فریمورک کار نکن به هیج عنوان من قبول نمیکنم استفاده از فریمورک مزایای خیلی زیادی داره که هم اکنون استفاده نکردن ازش هم ظلم به خودته هم مشتری

اگه IDE سنگینه باید از ادیتور استفاده کنید و Sublime Text رو شدیدا پیشنهاد میکنم

leaping
شنبه 12 تیر 1395, 13:40 عصر
سلام
آموزش LAMP (https://www.youtube.com/watch?v=iCUV3iv9xOs&list=PL442FA2C127377F07)
خودتون رو تا جای ممکن به فریمورک ها متصل نکنید ، همه کاری را می توانید با PHP خام و توابع آن انجام بدید،کارهای پر استفاده هم به عنوان کلاس ایجاد کنید و زمان نیاز در پروژه خودتون Include.
Zend و cakephp که کارشون تمام شدست، در حال حاضر لاراول پیشتازی می کنه آنهم معلوم نیست تا به کی!
در مورد IDE با دوستمون leaping موافقم ، اینجا (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_PHP_editors) رو ببینید ، اینجا (http://stackoverflow.com/questions/116292/what-is-the-best-ide-for-php) هم بحث شده.
اگر می خواهید دقیقا" مثل ASP.NET فایل ها مجزا باشند باید برای هر فایلی که ایجاد می کنید یک فایل هم جهت پردازش کدهای PHP آن ایجاد کنید (یک فایل برای دیزاین یکی هم پردازش موارد مورد نیاز که در فایل دیزاین include می شوند) ، بد نیست اما تعداد فایل ها زیاد و در پروژه های بزرگ باعث سردرگمی می شود.
در مورد فریمورک با شما مخالفم
بحث اینکه با فریمورک مشخص برنامه بنویسیم به معنی محدود شدن نیست حتی برنامه نویسی با فریمورک فالکون که اصلش با C نوشته شده و شما به سورسهای اصلیش دسترسی راحتی ندارید.البته اگه با زبان C آشنایی داشته باشید به راحتی میتونید به اوناشم دسترسی پیدا کنید چون مستنداتش به صورت واضح توی وب سایتش موجوده
استفاده از فریمورک مشخص به معنای ایجاد سبک برنامه نویسی هست که اگر شما دوست عزیز پروژ ه ای رو نوشتید و به هر دلیلی قصد توسعه اون رو نداشتید و یا کارفرما تمایل همکاری با شما رو نداشت من برنامه نویس راحت بتونم روی پروژه شما کار کنم و قرار بر این نباشه کلی از وقتمو بذارم که از پروژه شما سر در بیارم و اون رو تحلیل کنم.

leaping
شنبه 12 تیر 1395, 13:42 عصر
بایت سایت هایی که معرفی کردین ، ممنون. بزودی مطالعه خواهم کرد

اما در مورد فریم ورک ها!!
چند مورد فریمورک مطرح مثل Zend , yii, cakephp خوندم که یکسری رایگان و بعضیا پولی بودن
اما مساله ای وجود داره، خروجی ماحصل استفاده از این فریم‌ورکها است. بعد از اینکه پروژه فاینال شد آیا وب سرویس باید از اون فریم ورک پشتیبانی کنه؟؟ منظور سرویس هاستینگ هست

اینکه اگه بخوان از فالکان استفاده کنم، آیا اکثر وب هاستینگ ها ازش پشتیبانی می کنن یا نیازی به نصبش روی سرور مقصد نیست؟؟
سوال خوبی پرسیدی و منم یادم رفته بود اینو بگم
اغلب فریمورک ها همچین محدودیتی ندارن
اما فریمورک فالکون بله, همچین محدودیتی داره و باید حتما رو هاست نصب شده باشه
اما برای پرفورمنس باید بگم تو مقایسه توی همه وب سایتها همه اتفاق نظر دارن که سرعت فریمورک فالکون نزدیک 10 برابر و بیشتر از فریمورک های دیگست و ساده تر هم هست از لحاظ یادگیری

fazel-d
شنبه 12 تیر 1395, 17:01 عصر

سوال خوبی پرسیدی و منم یادم رفته بود اینو بگم
اغلب فریمورک ها همچین محدودیتی ندارن
اما فریمورک فالکون بله, همچین محدودیتی داره و باید حتما رو هاست نصب شده باشه
اما برای پرفورمنس باید بگم تو مقایسه توی همه وب سایتها همه اتفاق نظر دارن که سرعت فریمورک فالکون نزدیک 10 برابر و بیشتر از فریمورک های دیگست و ساده تر هم هست از لحاظ یادگیری

پشتیبانی از فالکان توسط وب هاستینگ صورت می گیره
یا خودم باید توو پنل نصب کنم؟؟
حتما مطلب توو اینترنت در خصوص نصبش وجود داره!!
اما اگه شما چنین کاری رو انجام دادی ممنون میشم که نتیجه کارتون رو بفرمایید

leaping
شنبه 12 تیر 1395, 20:48 عصر
پشتیبانی از فالکان توسط وب هاستینگ صورت می گیره
یا خودم باید توو پنل نصب کنم؟؟
حتما مطلب توو اینترنت در خصوص نصبش وجود داره!!
اما اگه شما چنین کاری رو انجام دادی ممنون میشم که نتیجه کارتون رو بفرمایید
بله دوست عزیز خیلی راحت نصب میشه فقط مهم اینه که هاستینگ براتون انجامش بده چون این رو باید مدیر سرور انجام بده دوست عزیز

fazel-d
شنبه 12 تیر 1395, 22:50 عصر
از دیگر دوستان عزیزی که با فریم ورک های دیگه کار کردن، می خوام که نظراتشون رو اعلام کنن

ممنون

fazel-d
دوشنبه 14 تیر 1395, 13:52 عصر
یه سوال کلی دیگه

دوستانی که در محیط لینوکس/ابونتو php کد می زنن، با چه ide ای کار می کنین
debugging رو چطور انجام می دین؟؟ مخصوصا اگه دارین از فریم ورک ها استفاده می کنین

m.alinejad
دوشنبه 18 مرداد 1395, 10:03 صبح
می تونید از دوره آموزشی زیر استفاده کنید :
http://nilan.video/software/lamp