PDA

View Full Version : node.js دقیقا چیست؟

marasiali
یک شنبه 27 تیر 1395, 21:48 عصر
باسلام و احترام
میخواستم بدونم node.js دقیقا چیه؟چون روندش با همه فریمورک هایی که تاحالا دیدم متفاوته! اولا اینکه هر جا دیدم آموزش نصبش رو ویندوز و لینوکس و مک بود پس چجوری رو هاست نصب میشه؟ مورد دوم اینکه مگه ند یه فریمورک از جاوااسکریپت نیست؟پس چطوری جاوا اسکریپت که فقط کلاینت سایده میتونه فریمورکی داشته باشه که پاشو از زبان اسکریپتی مادرش فراتر بذاره و سرور ساید کارکنه؟ هرجا هم نمونه از تست ند دیدم توی cmd یا همچین محیطایی بود پس چجوری تو وب استفاده میشه؟اصلا چجوری به پروژه اضافه میشه.من شاید تجربه ام کم باشه.من html css javascript و فریمورک های bootstrap jquery کارکردم php هم تجربه هایی دارم.تو ویندوز هم سی شارپ و تو زمینه بازی سازی هم یونیتی(با زبان سی شارپ) و برنامه نویسی اندروید با جاوا.اما واقعا نمیفهمم اصلا ایمپورت ند چه شکلیه؟چجوری وارد پروژه میشه و اصلا چه قابلیتی میده تو نت هم توضیح واضح پیدا نکردم میشه یکی از دوستان لطف کنه توضیحی بده؟
موفق باشید.
یاعلی

plague
سه شنبه 29 تیر 1395, 13:16 عصر
سلام

میخواستم بدونم node.js دقیقا چیه؟چون روندش با همه فریمورک هایی که تاحالا دیدم متفاوته!

به طور خیلی خلاصه node در واقع یه محیط یا wrapper هستش که دور کد های js شما قرار میگیره و امکان اجرای اونها روی سرور رو فراهم میکنه
خوده node با c/c++ نوشته شده ... ساده بخام بگم دستورات js که شما مینویسی رو میگیره و با c اجراشون میکنه روی سیستم عامل

اولا اینکه هر جا دیدم آموزش نصبش رو ویندوز و لینوکس و مک بود پس چجوری رو هاست نصب میشه؟

هاست ها معمولا سیستم عاملشون لینوکس هستش پس پوشش داده شده
مشکل شما اینه که هاست اشتراکی استفاده میکنی و دسترسی به سیستم عامل هاست نداری
شما باید vps یا سرور اختصاصی تهیه کنید اونوقت بهتون دسترسی به سیستم عامل داده میشه از طریق ترمینال میتونی نصب کنی رو سرور نود رو

مورد دوم اینکه مگه ند یه فریمورک از جاوااسکریپت نیست؟پس چطوری جاوا اسکریپت که فقط کلاینت سایده میتونه فریمورکی داشته باشه که پاشو از زبان اسکریپتی مادرش فراتر بذاره و سرور ساید کارکنه؟ هرجا هم نمونه از تست ند دیدم توی cmd یا همچین محیطایی بود پس چجوری تو وب استفاده میشه؟

قسمت اول رو بالا جواب دادم
روی سرور های معمولا یه سرویس دهنده http نصب میکنن که درخواست های وب رو دریافت کنه و پاسخ مناسب رو برگردونه مثل apache برای لینوک یا iis برای ویندوز
شما فایل x.php رو مینویسید و میزارید روی سرور
ولی وقتی کسی www.site.com/x.php رو میزنه این همون سرویس دهنده وب هستش که فایل x.php رو تحویل طرف میده

که شما معمولا به عنوان یه برنامه نویس از این قسمت کار کلا بی اطلاع هستید و مربوط به شما نمیشه

اما توی node شما باید سرویس دهنده رو خودتون به عنوان جزئی از برنامتون بنویسید ... برای اینه که اون مثال های که شما دیدن توی cmd بوده چون طرف حال نداشته سرویس دهنده http بنویسه تا از طرق وب تست کنه مثال رو ! (البته همه درس ها چون نمیخان کاربر رو گیج کنن با نوشتن سرور از cmd شروع میکنن به مثال زدن )

marasiali
سه شنبه 29 تیر 1395, 13:56 عصر
خیلی ممنون واقعا مفید بود.
فقط یه سوال هیچ هاست اشتراکی دارای ند فروخته نمیشه؟یعنی بدون سرور اختصاصی امکان استفاده از node نیست؟
درضمن من از ومپ استفاده میکنم رو سیستمم حالا اگه رو ویندوزم ند رو نصب کنم میتونم تو لوکال استفاده کنم دیگه؟
ممنون از راهنماییتون
موفق باشید.
یاعلی

plague
سه شنبه 29 تیر 1395, 15:39 عصر
خیر روی هاست اشتراکی ارائه نمیدن
روی لوکال با ومپ مشکلی نیست

دانیال دزفولی
سه شنبه 29 تیر 1395, 20:35 عصر
خوب یه سوال
اگه منظورتون از js جاوااسکریپتی باشه که توی طراحی وب استفاده میشه
خوب چطوری javascript به سرور ربط پیدا میکنه ؟!
منظورم اینه که مثل php عمل میکنه ؟ !

plague
سه شنبه 29 تیر 1395, 22:07 عصر
جاوا اسکریپت همون جاوا اسکریپته که باهاش طراحی وب میکنید فرقی نمیکنه
جاوااسکریپت مثل php متغیر داره عملگر داره آرایه - شرط - حلقه و ..... اینجوری نیست که چیزی کم داشته باشه
ولی از روز اول برای اجرا در سمت کلاینت ساخته شده بوده و توی سرور اجرا نمیشده

nodejs یه فریم ورک نیست
یه محیط اجرا هستش که سرور مجزای خودش رو داره و این سرور میتونه کد های جاوااسکریپت رو اجرا کنه
بله مثل php »یتونه داده بگیره پست و گت کنه با دیتبایس کار کنه و ..........